21 lekcí pro 21. století

Po mimořádně úspěšných knihách Sapiens a Homo deus, ve kterých přinesl zprávu o minulosti a budoucnosti lidstva, se Yuval Noah Harari obrací k přítomnosti a nabízí nám pomocnou ruku, abychom se vyznali v dnešním často popleteném světě.

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409427/big_21-lekci-pro-21-stoleti-9ac-409427.jpg 4.1169
Literatura světová, Literatura naučná, Věda

Vydáno: , Leda

21 Lessons for the 21st Century

Kniha 21 lekcí pro 21. století

muf-rodrigo

Zajímavá kniha esejí, z nichž některé opravdu stojí za zamyšlení. Dobře doplňuje knihy předchozí.

Dsenbi
23.11.2022

Nakonec jsem asi dvě kapitoly nedočetla. Obsahuje spoustu skvělých myšlenek. Ke konci se mi už ale četla těžce a působila na mě dost pesimisticky.

Dnes jsem přemýšlela zpětně nad tím, zda lze nahradit onkology. Určitě nějaký algoritmus dovede léčbu navrhnout lépe než některý onkolog, ale to co v té chvíli člověk potřebuje nejvíc, je právě ona lidskost.

Bustedka
29.09.2022

"Lidé si vytvářejí skálopevné názory, jenže nechápou svět, který je stále složitější. A tak mnozí bez nejmenšího ponětí o meteorologii nebo biologii navrhují politické kroky týkající se klimatických změn nebo geneticky upravených rostlin, nebo i to, jak řešit krizi na Ukrajině."
Harariho slova v kontextu posledních dní, týdnů a měsíců rostou na významu.

Já vlastně nevím, proč si to dělám. Protože číst podobně laděné knihy a zároveň pak poslouchat naprosto scestné argumenty demonstrantů na Václavském náměstí (viz TW novináře Bartoníčka z 28.9.22) je o zdraví.

Jenže právě na těchto demonstracích a názorech je krásně vidět, jak je obrovsky těžké uchopit tu rozmanitost světa. Jak je pro spoustu lidí těžké najít svou vlastní identitu, protože globalizace s sebou kromě spousty výhod přináší i nevýhody.
"Dát světu smysl" - tak pro někoho může znamenat najít si vzor a skálopevně mu věřit. Důvěryhodnost onoho vzoru pak v nouzi nikdo neřeší.

Ale ke knize .... 21 lekcí, velmi dobře popsaných a propojených. Možná s autorem nebudete vždy souhlasit, ale pokud se zajímáte o názory na dění světa, tady jich dostanete požehnaně. Tahhe třetí kniha je trochu osobnější než první Sapiens, vznikla na základě rozhovorů a otázek čtenářů. Harari se nebojí píchnout ani do vlastních lidí - židů. Řeší digitální technologie i náboženství. Politiku i meditaci. Pokud se zajímáte o společenské dění, nebudete zklamaní.

Lubošovo
25.08.2022

Velmi zajímavé, velmi pesimistické.

wally
26.07.2022

Tak mám za sebou všechny tři knížky a i tady ta třetí je parádní. Dokonce se mi líbila určitě více než kniha druhá. Body navíc přidávám za přehlednost...líbilo se mu, jak daná problematika byla rozdělena do kapitol a nebylo to házení jednoho tématu přes druhé. Prostě jsem se v tom ztrácel méně než u druhé knihy. Jinak zase velice zajímavé čtení...někdy opět až děsivé, ale hlavně k zamyšlení.

Clea3112
15.07.2022

Moje první kniha od autora, ačkoli se jedná o třetí díl volné série. Jsem proto "oproštěna" od srovnávání s jeho předchozími knihami. Velmi zajímavý soubor esejí a zamyšlení nad možným vývojem budoucnosti vycházející z premis současnosti. Myslím, že autor si je vědom limitů svého nelehkého úkolu, a přesto se do něho pustil, což vyžadovalo velkou dávku odvahy. Po bitvě je totiž každý generál :) Jeho dílo je/bude mj. i výpovědí o tom,jak současný člověk z počátku dvacátých let 21.století přemýšlí/přemýšlel o světě. Harari má smysl pro komplexnost, podívat se na fakta v co nejširší perspektivě a s nadhledem, což je ceněnou dovedností v dnešním světě zahlceném informacemi různé kvality. Ne všechny kapitoly jsou stejně vyrovnané a ne se vším musíte souhlasit, ale je to bezesporu inspirující podnět k tomu zkusit se dívat na věci trochu jinak a v jiném kontextu.

lukaskmn1
11.02.2022

Geniální.

VikyKleinik
23.01.2022

Rozhodně slabší než Homo Sapiens a Homo Deus, ale přesto to má své místo.
Autor je historik a zdá se mi být sečtělým pokorným dobrým člověkem, který se příliš nenechává unášet afekty a tak je schopen nacházet vycentrované pozice v komplexech problematik, které lemují dnešní dobu. Ač se mi název knihy nelíbí, tak odpovídá obsahu. Harari z historie vyextrahoval 21 pouček, které náležitě podporuje dějinnými událostmi i zkušenostmi lidí minulých. Též předestírá nějaké predikce do budoucna. Pokrok nezastavíš a už dnes můžeme dumat nad nejrůznějšími vyhlídkami do budoucna. To, co se však nemění, jsou stále stejně zhovadilí “lidé”. Příliš se nemění, protože jsou to stále ty afektované, sebestředné a krátkozraké opice, a tak se nyní k lidství povznáší jen s velkými obtížemi, ačkoliv nám dějiny nabízí stovky a stovky násilných příkladů toho, kam to spěje, když se lidé nepovznáší nad své nízkosti.
Pokud bychom si ony lekce vzali k srdci, tak by následující staletí nemusela být tak hrozná jako ta minulá. Zatím to ale moc světle nevidím.

“Lidská blbost je největší hybnou silou dějin.”