Homo Deus - Stručné dějiny zítřka

Po bestselleru Sapiens – Úchvatný i úděsný příběh lidstva obrací Yuval Noah Harari zájem k budoucnosti. Analyzuje, jaké důsledky mohou nastat, když se tradiční kolektivní mýty lidstva utkají s novými „božskými“ technologiemi, jako jsou např. umělá inteligence nebo genetické inženýrství. Harari představuje vizi nepříliš vzdáleného světa, v němž zřejmě budeme čelit novým typům výzev. V knize Homo deus – Stručné dějiny zítřka zkoumá naši budoucnost svým typickým způsobem, v němž kombinuje především historii, filozofii a přírodní vědy, ale i poznatky dalších oborů. Jak to dopadne s demokracií, když firmy jako Google a Facebook budou znát naše záliby a preference (včetně politických) lépe než my sami? Co se stane se sociálním státem, jestliže počítače budou úspěšné na trhu práce a vznikne tak počtem většinová třída „zbytečných lidí“? Jak naloží s genetickým inženýrstvím např. islám? Budou v Silicon Valley vyvíjet jenom nová technická zařízení, nebo i nová náboženství? Když se z Homo sapiens stane Homo deus, jaké nové cíle si vytyčíme? Jaké projekty bychom se měli snažit uskutečnit a jak ochráníme tuto křehkou planetu a lidstvo samotné před našimi vlastními ničivými silami? Kniha Homo Deus nám poskytuje vhled do snů a nočních můr, které budou utvářet 21. století – od překonání smrti po vytvoření umělého života. Nabízí svoji odpověď na základní otázku po dalším vývojovém stupni lidstva: Kam odtud jdeme? Kam půjde Homo Deus?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352450/big_homo-deus-strucne-dejiny-zitrka-Jbo-352450.jpg 4321
Literatura světová, Literatura naučná, Věda

Vydáno: , Leda

Homo Deus: A Brief History of Tomorrow, 2016

Kniha Homo Deus - Stručné dějiny zítřka

MacGuffin

Pokrok, tak jak jej na Zemi praktikují lidé, lidem brzy zajistí zdravý a spokojený život v klidu a míru, aniž by k tomu byli třeba. A většinou budou nesmrtelní, tedy božští, Homo Deus. Jen musíme ještě chvíli nechat prostor Googlu a Facebooku a neztrácet z kapes, kabelek, zápěstí a spodního prádla jejich anorganické jen mírně odlišně vyzvánějící periferie. Vynálezem písma je to neodvratné, ale bylo třeba si projít zemědělstvím, industrializací a humanismem, vlastně soutěží liberalismu, socialismu a evolučního nacionalismu, a jsme tam kde jsme. Globální oteplování se tím vyřeší samosebou. Pravil Yuval Noah Harari. P.S. To je zpráva o jeho verzi kosmického příběhu, ne o knize z něj.

freejazz

konečne!
navnadený Sapiens-om som sa dal do druhej bichle tohto filozofa, prognostika a futurológa.
nemôžem uprieť isté čaro nekonformnému pohľadu na svet, dejiny a postavenie človeka na tejto planéte, je to niečo, čo konzervatívnemu svetu veľmi chýba a vedie naozaj k preceňovaniu pozície homo sapiens. potiaľ je celé dielo o.k. a pôsobí sviežo a inšpiratívne.
žiaľ, posledných cca 20 strán sa mení na bibliu dataizmu, proroctvo o tom, ako nás dáta a algoritmy zavrhnú a vytvoria si svoj svet pre seba, kde už nebude miesto pre človeka. toto sa čítalo ako uletená fantasy, v ktorej dominujú úplne nezmyselné tvrdenia a sny o budúcnosti planéty. jediné, čo voľný tok informácií - dát priniesol do súčasnosti je obrovský chaos, rozrastajúcu sa paranoju, hromadenie zbytočných informácií bez zmyslu a úžitku a pokusy o ich zneužívanie a manipuláciu s ľuďmi - stačí spomenúť fasabuk, ktorý o vás chce vedieť všetko a ak ešte nemá istotu, ponúkne vám instagram a pre istotu aj whatsapp.
a dôsledky hromadenia informácií? extrémne rýchlo rastúca spotreba energie a úložného priestoru, kde sa všetky informáce o čísle vašich topánok, pocitu zo včerajšej večere či powerpointová prezentácia pocitu opustenosti ukladajú. vznikajú noví „lídri“, samozrejme vo virtualite, v reálnom svete by si o množstvo lúzrov, ktorí potrebujú nafotiť každý džganec a výgrcok, nikto neoprel ani bicykel. zaujímavé je, že majú milióny followerov, ktorí by však veľmi ťažko dokázali vysvetliť, prečo práve ten, za kým kráčajú a koho sledujú, je ich vyvoleným...
voľný tok dát, sloboda algoritmov dokázala azda najviditeľnejšie odhaliť prázdnotu človeku a metastázy hlúposti, ktoré sa nedajú nijako odstrániť - posledné dva roky sú toho krásnym príkladom.
tým nechcem nijako znižovať užitočnosť technológií a ich stále dôležitejšie miesto v bežnom živote aj v špecializovaných odboroch. odbúranie otrockej práce pri páse je určite obrovský skok dopredu. žiaľ, nijako nie je domyslené, čo s množstvom ľudí, ktorí v momente, keď ich nahradia roboty, stratia zmysel existencie, stanú sa nevyužiteľnou príťažou pre spoločnosť. a tu nepomôže žiadny algoritmus, na tomto probléme si ľudstvo zatiaľ spoľahlivo vylamuje zuby. a presvedčivo nepôsobí ani autor.

pozorné čítanie Homo Deus vyvolá určite viac otázok, než dostanete odpovedí, ale v každom prípade sa oplatí doň pustiť.

otázne však je, kedy naberiem energiu na tretiu časť tohto opusu:)

Kaik

Kdybych dříve nečetl Sapiens, asi by mě Homo Deus dostal ještě o chloupek více. I tak to byla velmi poučná procházka novověkem lidstva s náhledy na to, jak by to na naší planetě mohlo vypadat do budoucna. Harariho styl psaní je čtivý a populární a spousta myšlenek bylo opravdu zajímavých. Doporučuji.

karelpeter

Většina knihy je věnovaná spíše minulosti, nez budoucnosti. V části věnované budoucnosti se autor zamýšlí, nakolik budou v budoucnosti potřeba lidí .. případně kteří :)

pablito

Za mě dobrý ...

branislav1814

Kdybych tuhle knížku četl dřív, než Sapiens - Stručné dějiny lidstva tak bych si Stručné dějiny lidstva nikdy nepřečetl. Tohle bylo opravdu těžkopádné a nudné čtení. Příliš hutné, množství vaty kolem. Měl se co dělat abych to dočetl. Na druhou stranu, Sapiens - Stručné dějiny lidstva jsou naprosto skvělá knížka a jsem rád, že jsem jí četl dřív než tuhle.

J.Frei
14. lednaodpad!

Tak nevím. Na první otevření to působí jako kniha nějakého studenta fyziky fušujícího do filosofie dějin, což ale Yuval není. Mám to teda brát jako ironicky napsanou dystopii? Anebo si autor jednoduše šlehnul respektive (to by mu odpovídalo spíš) psal to s nějakými diodami zastrčenými v mozku?
Update: nebo že by ještě dnes skutečně takhle natvrdo "imanentizoval eschaton", tj. že by opravdu a vážně vymýšlel, jak tady, ve světě, vlastními silami uskutečníme ty své neodbytné představy zásvětního naplnění? Že by si vážně myslel, že vbrzku odstraníme takové lapálie jako smrt (a dodávám: že asi taky snadno vymyslíme nějaký bazmek proti vychladnutí vesmíru), a tím to budeme mít na háku na věky věků, ámen?

LordByron

Dostal som ju ako darček a totálne ma fascinovala a aj vydesila. Strašne chcem aby sa nesplnila :)
Ale všetko to dosť dáva zmysel i keď zmysel dávali aj iné predikcie čo sa nesplnili.