Láska za časů cholery

od:

Láska za časů cholery

Déle než 51 let čekal Florentino Ariza na novou příležitost, aby mohl Fermině Dazové vyznat nekonečnou lásku, na chvíli, až její 80letý manžel, slovutný lékař, zemře. Tehdy přichází chvíle pro kdysi opuštěného milence. Než se oba staří lidé spolu vypraví po řece Magdaleně, aby nedotčeni zlobou světa vpluli do elysia své lásky, stáčí se autorův pohled do jejich minulosti plné všedních věcí i nepravděpodobné krásy. Geniální vypravěč sestupuje do nížin triviální literatury a líčí své postavy v rozmanitých podobách lásky, lásky romantické i domestikované, lásky „osamělých lovců“ i lásky manželské. Na sentimentální příběh z lidové četby navěšuje vlastní vzpomínky a sny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1052/laska-za-casu-cholery-1052.jpg 4.2838
Originální název:

El amor en los tiempos del cólera (1985)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (100)

Přidat komentář
Gooverka
20. července

Marquézovi nemohu upřít nádherný styl psaný i dechberoucí příběh, od kterého jsem se chvílemi nemohla odtrhnout. Oceňuji, že jsem se do postav dokázala vcítit, i když mi ani jedna z nich nebyla bůhvíproč sympatická. Na druhou stranu, kdyby knize chyběla půlka stránek s vedlejšími postavami a jejich příběhy, myslím, že by to knize neuškodilo. Příběh se díky dlouhým kapitolám a nepřerušenému textu četl špatně.

Juvka
12. července

Knížka je psána v dřívějších dobách, asi proto jsem měla problém se do ní začíst. Čekala jsem od této knížky drobet víc. Samotný příběh není až tak špatný. Přece jenom udržet si lásku k jedné ženě po celý život dokáže málo kdo a je to až neuvěřitelný. Přesto některé pasáže bych osobně vynechala.

zanetkov77
13. června

„Duše se milují od pasu nahoru, těla od pasu dolů.“

Velmi příjemný román o lásce a stárnutí. Márquezův styl psaní mi sedl, jeho smysl pro detailní popisy jsou dechberoucí, přesto si jednu hvězdičku nechám ještě v záloze a věřím, že mě dokáže jiným dílem obohatit ještě o kapku víc.

Pozn. Netušila jsem, jaká jsou kapustňáci (v knize hojně zmiňovaní) neuvěřitelně rozkošná zvířata.

Hyaenodon
29. května

Tak nějak nevím. Jazyk, metafory - perfektní. Samotné řemeslné zpracování - perfektní. Ale na druhou stranu jsem se nedokázal ani s jednou z postav nějak blíže identifikovat a trochu mě i štvaly. Autistický stalker Florentino, který zpracuje každou ženu, jež před ním nevyleze na strom, ale "miluje" Ferminu, mi šel na nervy asi nejvíc. Fermina se pasivně nechala uhnat napřed Urbinem a později Arizou, aniž bych u ní měl pocit, že cokoliv z toho opravdu chce. Suchar Juvenal Urbino, který svou ženu štval tak dlouho, až si na sebe zvykli, působil alespoň trochu životně, ale také mi k srdci nepřirostl... Možná dílo plně docením v pokročilejším věku, ale za dané situace tři hvězdy za jazyk.

papaja
06. května

Pro mne nejlepší autor všech dob, jinak celkem fádní příběh dokáže jen Márquez vyprávět stylem, že se nedokážete odtrhnout.

1Barulinka
29. dubna

Příjemné čtení. Autor nás krásným způsobem provází životem hlavních hrdinů, vše na sebe dokonale navazuje a žádná část není nudná nebo příliš zdlouhavá. Při četbě jsem si připadala jako bych sama stárla s postavami.

kuky921
13. dubna

Knížka se moc pěkně čte, děj se pomalu odvíjí a čtenář sleduje životní osudy hlavních hrdinů od počáteční zamilovanosti, odcizení a shledání v pozdějším věku.

Makropulos
11. dubna

Pomalu plynoucí příběh o lásce, ale i samotě, hlavně ale o stárnutí a smrti, která na každého čeká. Márquez tady dokazuje, že pokud to člověk umí, dokáže vyprávět historii jedné lásky tak, že se čtenáři nechce od knihy odcházet. Obyčejné věci popíše neobyčejně, erotické scény vypráví v krásných metaforách, je vtipný a zábavný, a přitom hovoří o nafouklých mrtvolách plujících po řece Magdaleně, občanských válkách, choleře, vykácených stromech a vybitých zvířatech. Velmi na mě zapůsobil jeho popis projevů stárnutí, které si člověk, i když se tomu vlastně brání, začíná uvědomovat, a které mu jasně dávají najevo, kam směřuje.

medlovice
24. března

Náročné čtení . Dlouhé věty, dlouhé odstavce a přece velmi strhující děj a tak zajímavé osudy, že bych ty lidi chtěla poznat. Podívám se na film , kniha je opravdu klenotem literatury. Trochu připomíná Dům duchů.

Dagros
21. února

Četla jsem někdy na střední škole a musím říct, že to pro mě bylo náročné čtení, ale zakousla jsem se a knihu dočetla. Jsem ráda, že jsem vydržela, protože to dílo za to stojí. Moc se mi kniha líbila a jednou si jí ráda přečtu znovu.

Shui-Xian
24. ledna

Márquez má nepochybně dar psát barvitě a podmanivě - tak, že se čtenář zabydlí v příběhu a vydržel by s lenošivou spokojeností sledovat děj, i kdyby byl sebezdlouhavější. Neupírám mu schopnost líčit skutečnost samozřejmě a výmluvně.
Bohužel patřím k čtenářům, kterým sice nevadí pomalé plynutí knihy, ale nemusí nutně sledovat, jak její postavy močí nebo hledají mýdlo ve sprše. Prodchunutí člověčenstvím v tom tady nevidím - spíše (promiňte mi) nabubřelost a patetičnost autorského stylu: luxus obalit příběh bezobsažnou vatou, vydávající sentimentální nudu za krásnou ukázku popisné ekvilibristiky. A tak, s vědomím, že téma mě přeci jen neuchvacuje tolik, abych se k němu dál prodírala naturálními nepodstatnostmi, odkládám Márqueze na důchod...

Aati
16.12.2017

Je pravda, že na styl autora si musí čtenář zvyknout, podle mě je hodně osobitý. Mě však velmi oslovil a zaujal hned ze začátku. Nemusíte mít rádi červenou knihovnu, aby vám toto dílo o lásce přirostlo k srdci. Milostný příběh je totiž podán tak originálně a přitom mile a zcela přirozeně, že jej lze jen a jen doporučit.

CarolC
21.11.2017

Čekala jsem mnoho a dostala hodně málo. Autor strašně moc přeskakuje. Vylíčí nějakou událost a poté se bez mrknutí oka vraccí v minulosti, co tomu předcházelo a z toho se třeba i vrací do další minulosti. Na začátku jsem se strašně ztrácela. Pedofilní vztah tomu nasadil korunu k mému totálnímu znechucení. Dvě hvězdičky dávám jen za to, že tam je hezky popsaný dlouhodobý partnerský vztah se všemi problémy, jelikož jsem takto hezky popsaný dlouhodobý vztah ještě předtím nikde nečetla. Ani trošku nehrozí, že bych měla čas číst podruhé...

Siwan
20.11.2017

Já miluju tu atmosféru, vůně, které člověka obklopí, šaty, které s hrdiny obléká, vnitřní souboje, které svádí.
Je úžasná.

hroneczek
30.10.2017

Člověk mu celou knihu přeje, aby byla jeho láska naplněna. Nakonec se to podaří, ale za velmi zvláštních a ne úplně šťastných okolností. Nádherná je jeho vytrvalost.

Nelasp
01.10.2017

Dojemná kniha o tom, že na lásku není nikdy pozdě. Dobře se mi kniha četla, nenudila jsem se u ní- Marquéz zkrátka umí vyprávět.

snimcibdim
10.09.2017

Jedna z mých nejmilejších knih. Příběh o podobách lásky. Končí svým způsobem happy-endem - přesto není sentimentální ani patetický. Člověk, který ho napsal, musel být schopen velmi hlubokých citů a zároveň být nesmírně vnímavý k těm nejvznešenějším i nejpokleslejším stránkám lidské existence.

Jana283
05.09.2017

"Už je to tak: vůně hořkých mandlí mu vždycky připomínala osud zbraňovaných lásek."
Už je to tak - tahle první věta vás pohltí a propadnete na vždy kouzlu Marquezových knih.

chlo0opek
20.08.2017

Jsou knihy, od kterých se jen tak neodtrhnete, jak se dobře čtou a pak jsou knihy, díky nímž si těchto knih budete vážit ještě o to víc. A tahle kniha bohužel patří právě k té druhé sortě:(.
Je to jedna velká nuda (ta najvětší je asi tak do 1. čtvrtiny knihy - pokud to teda vydržíte až sem ... to ji už pak možná dočtete třeba až do konce). Ona stačí jen ta náplň - promrhaný život hlavního představitele (navíc nijak sympatického představitele). V podstatě mně bylo jedno, jestli se ti dva dají či nedají dohromady, teda radši bych i byl, kdyby ne, aby to mělo něco, co vybočuje z nastoleného směru, ale i tak to dopadlo ... no, prostě jaká celá kniha - tak nějak nezáživně. Nu, když si vlastně vzpomenu na poslední rozhovor, tak můžu říct až trapně. Stejně takové bylo i neustálé pojmenovávání postav jménem i příjmením; ke konci mi toto přišlo až vyloženě směšné.
Jistě by se našly i další zápory, ale už se mi nad tím nechce ani přemýšlet. Nakonec dávám přece jen 1* a sice za ten literární sloh - sice 2x nepomáhal k lehčímu čtení, ale nutno říct, že aspoň to si zaslouží lehké ocenění.

LaCucaracha
20.08.2017

Platí to samé co u Sto roků... Márquez je nepřekonatelný vypravěč, v jeho podání vás jakýkoli příběh beznadějně vcucne a na poslední stránce vyplivne naprosto odrovnaného. Číst Márqueze je zážitek. Příběh dvou starých lidí, kteří se na konci života setkávají, aby navázali na svou mladistvou, nenaplněnou lásku, je krásný a dojemný, ale v žádném případě prázdně patetický. Nádhera.

TipsyChipsy
17.08.2017

Nádhera číst tuto knihu. Má jen jediné téma, ze kterého s jistotou neodbočí, je to láska. A k tomu sex, vztahy a psychologie. Vše je vykresleno tak barvitě, plasticky, příjemně, magicky realisticky, celý život milostným zorným okem. První láska, svatební noc, láska tělesná, láska nevěrná, láska letitých milenců... Je to o nejsilnějších věcech, které mohou pohnout člověkem. První kapitoly něco nakousnou a čtenář musí prožít celý život s hrdiny a celou dobu je zvědavý, jestli to dopadne, jak má.

vendysantos
29.07.2017

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem četla. Velmi dojemný příběh. Klobouk dolů před Márquezem. :)

"Vyšetřením zjistil, že pacient nemá horečku ani bolesti a že nepociťuje žádné určité obtíže, kromě výrazné potřeby umřít. Stačilo, aby nejprve chlapci a poté i jeho matce položil pár záludných otázek, a znovu si potvrdil, že láska i cholera se projevují stejně."

Salchicha
23.07.2017

Toto bola moja prva kniha od Marqueza a naozaj som necakala, ze kniha ma tak pohlti! Pristihla som sa, ze nedokazem knihu odlozit. Krasny pribeh, zaujimavy styl pisania. Za mna odporucam.

cestovatelka13
13.07.2017

Čtivý příběh o nekonečném čekání. Za mě doporučuji. U knihy se zasmějete, pobrečíte si a hlavně se nad ní zamyslíte. Nejvíc mě zaujaly změny, které se během toho času děly okolo hrdinů.

ttpnkov
02.07.2017

Moje první seznámení s Márquezem a musím říct, že mě naprosto okouzlil. Z počátků jsem měla trochu problém chytit se a držet krok s tempem vypravěče, nicméně když jsem se do knihy začetla, stěží se mi pokládala.

Chmur
21.06.2017

Kniha se mi líbila. Márquez měl jedinečný vypravěčský styl. Jeho knihy jsou vyprávěny, jakoby jedním neuvěřitelně dlouhým souvětím. Nemohu říci, že by mě obsah knihy nějak zvlášť zasáhl či upoutal, hlavní hrdinové mi také nejsou nijak zvlášť sympatičtí, výjimečně však forma převážila obsah. Mám prostě rád magický realismus.

SnoopyMa
09.06.2017

Moje první kniha od Márqueze. Je pravda, že mě první jeho styl psaní celkem zarazil, ale po pár stránkách jsem si na něho zvykla a dokonce mě okouzlil. Příběh je milý, neotřelý způsob jeho podání knihu vyzdvihuje.

InaPražáková
23.05.2017

V podstatě je to sentimentální milostný příběh. Ale díky občasné nejednoznačnosti, přesně vystižené atmosféře a bohatému stylu vyprávění to čtenáři nedojde hned. Kdyby se takhle psaly všechny romantické příběhy, četla bych je ráda.

JIVaJaH
19.05.2017

Od Marquéze jsem už knihu četla, byla dobrá, a tak jsem si už tehdy řekla, že si nějakou další od něj přečtu. Tuto jsem začala a nedočetla....zkusím jinou. Příběhy o lásce a zase o lásce nemusím, nyní jsem se o tom přesvědčila. Ale autorovo líčení je ojedinělé to ano!

MilujuV.Huga
09.05.2017

Neuvěřitelnej spisovatel, hrozně vzácnej talent. Neuvěřitelný talent! Skladba souvětí. Třikrát hurá. Vážně neuvěřitelný dar od Boha.
Snad jen výtka k ději. Příběh připomíná spíš pohádku. V realitě života by některé věci nebyly tak jednoduché. Ale máme v rukou knihu řadící se k magickému realismu, takže čtě, děti, dokud vám oči slouží!