Láska za časů cholery

Láska za časů cholery https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1052/bmid_laska-za-casu-cholery-M30-1052.png 4 1318 170

Déle než 51 let čekal Florentino Ariza na novou příležitost, aby mohl Fermině Dazové vyznat nekonečnou lásku, na chvíli, až její 80letý manžel, slovutný lékař, zemře. Tehdy přichází chvíle pro kdysi opuštěného milence. Než se oba staří lidé spolu vypraví po řece Magdaleně, aby nedotčeni zlobou světa vpluli do elysia své lásky, stáčí se autorův pohled do jejich minulosti plné všedních věcí i nepravděpodobné krásy. Geniální vypravěč sestupuje do nížin triviální literatury a líčí své postavy v rozmanitých podobách lásky, lásky romantické i domestikované, lásky „osamělých lovců“ i lásky manželské. Na sentimentální příběh z lidové četby navěšuje vlastní vzpomínky a sny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

El amor en los tiempos del cólera , 1985


více info...

Přidat komentář

Zemlja
14.04.2024 5 z 5

Oblíbená kniha, s krásnou atmosférou.

Twoo
15.02.2024 4 z 5

Tohle je proste umeni a tak je potreba knizku cist. Pribeh naprosto banalni i neobycejny zaroven, protoze je vypraven neobycejnym vypravecem. Nadhled, se kterym je knizka psana z ni dela nadcasovy kus.


jopp
30.11.2023 5 z 5

Márqueze je třeba číst tak, že se jedná o umělecké dílo. Je podle mě nesmysl se nimrat v tom, že děj je nedostatečně záživný, postavy jsou nedostatečně reálné.
V jeho knihách jde o pocity, barvy, dojmy a alespoň částečný pocit souznění s jeho vnitřím světem. Plus - v neposlední řadě, pro mě možná na prvním místě - čtenář musí ocenit krásu jazyka, jakým jsou jeho knihy napsány. A že to nejsou knihy pro každého, je jasné.
Ve dvaceti by mi tento román nic moc neřekl. Teď, když pominu zmiňovanou krásu jazyka, mě oslovily myšlenky a určité životní zkušenosti. Třeba to, že není pravda, že když se zamilujete ve dvaceti a jde o neopětovanou lásku, tak o tom už za dvacet let ani nevíte (jak nesmyslné je ono klasické rčení: "než se vdáš/oženíš..."). Nebo to, že si dokážete někoho zidealizovat tak, že při střetu s realitou jenom kroutíte hlavou - anebo taky ne a nečekanou realitu berete jen jako dílek do skládačky... život je pestrý, vztahy jsou pestré a lidé taktéž.
Za mě byl Márquez spisovatel - génius a jeho knihy si budu vždycky pamatovat.

Pet.S
25.10.2023 2 z 5

Tak tato kniha mě vůbec neoslovila. Florentino mi byl absolutně nesympatický už od samého začátku. Když jsem se dočetla k místu, kdy měl cca v 70 letech poměr s čtrnáctiletou holkou, kterou měl v opatrovnictví, začal mi připadat přímo nechutný. Ani děj mě nijak nenadchnul. Dočetla jsem jen kvůli čtenářské výzvě a značně jsem u toho trpěla. Pořád se snažím pochopit (bez ironie), kde se vzalo tak vysoké hodnocení a jak je možné, že to byla povinná literatura.

willy9203
20.10.2023 4 z 5

Na příběh o lásce měla ta knížka značné napětí, i když ke konci jako by trochu ztrácela grády. Co bych ale chtěl vyzdvihnout nejvýše, jak to jde, je přednes Borise Rösnera, v jehož podání jsem konzumoval toto dílo jako audioknihu. To byl absolutní koncert.

Hanys_
08.10.2023 3 z 5

Celkem se to ve mě pere. Marquez a popisy událostí mají sílu, ale ty hlavní postavy jsou prostě divné. No a čekat 50 let na svou lásku, když mezitím vyprášil každou sukni, to snad ani jako nejde moc brát vážně.

Kamcatak
28.09.2023 3 z 5

Kniha se mi líbila asi tak jen co se týče stránky brilantního jazyka a skvělé formy vyprávění a popisů. Dostává se nám živého obrazu života před více než sto lety na jiném kontinentu. I přes skvělou formu a styl mám ale výhrady k samotnému obsahu knihy. Hlavní postavy jsou vcelku nezajímavé a nudné. To jediné, co ve čtenáři vyvolává silnější emoce, je Florentino a jeho opovrženíhodné chování.

Belanna
04.09.2023 3 z 5

Tuto knížku jsem si přečetla z důvodu malé osbní výzvy.
Láska, která vydržela od mládí po stáří a jenž se vytváří a mění společně s životy hlavních postav, které ve mě sympatie nevyvolaly.
Pociťovala jsem pochopení, nepochopení, lítost, úsměv, ale i zhnusení nad některými situacemi. Místy bylo hodně zdlouhavé a zbytečně rozvleklé. Je tu však i několik vtipných pasáží. Zklamaná z knihy nejsem, ale nadšená také ne.

amejzlík
17.08.2023 4 z 5

Příběh mi připomněl milostné peripetie mojí zesnulé prababičky, prožila obdobné vztahy. Milovala jsem, když mi o nich vypravovala. Knížka byla napsána kvalitním jazykem a líbilo se mi jak autor popisoval proměny uvažování dvou hlavních postav, jež byly způsobeny různými životními okolnostmi. Konec mne velmi dojal.

intelektuálka
03.08.2023 5 z 5

Lásko, lásko .... jsi zde pořád - i za časů cholery - a stejně tak můžeš být uzdravující i smrtelná .....

Konečně skvěle vyprávěný příběh z koloniálního městečka v karibské oblasti ....
Tato oblast je pro mne neznámá - a já se ráda začítala do vykreslení lidských postaviček....

Kniha začíná smrtí - a i tuto skutečnost dokáže autor podat s nádechem ironie ....
Vůbec mne některé potřehy pobavily .... je znát, že autor píše z prostředí, které dobře zná ....

A hlavní postavy Florentino Ariza a Fermina Dazová - a jejich láska trvající neskutečných jednapadesát let a více ....

.... Prožili spolu dost, aby dospěli k vědomí, že láska je láskou kdykoli a kdekoli....
.... Avšak je tím hutnější, čím blíže je smrti ....

Vyprávění, někde sklouzávající až do triviálnosti .... ale zábavné a poučné .....

Zde jsem si vzpomněla na vypravěčské umění Isabel Allende - a její Dům duchů ...

To je kniha na opětovné čtení .....

Miunka15
22.07.2023 5 z 5

Příběh je napsán tak, že vám nesmí utéct ani slůvko. Občas jsem se i nasmála, snad to tak autor zamýšlel Jen názor na hlavní postavy se mi měnil co pár stránek. Nevím, jestli budu číst znovu, ale určitě na ní nezapomenu.

Lutzka
22.07.2023 4 z 5

Příběh lásky v různých podobách v průběhu času. A umanuté čekání na lásku svého života. Kniha zachycuje mladou lásku, která existuje hlavně v dopisech, čekání v mládí, zoufání nad zakázánou láskou, láskou manželskou, každodenní péči mezi partnery, průběh života od mladých krásných vášnivých těl přes postupné stárnutí těla i ducha a proměny vztahu, zachycuje i tajné lásky milenecké, těšení se a zoufání nad neschopností odolat nevěře, a také povznesení se nad společenské konvence a užívání si milování mimo oficiální vztah. Zajímavá je i linka pomalého sbližování ve vysokém věku, přijetí stárnoucího těla partnera a užívání si lásky na sklonku života...

nai.ivka
07.07.2023 5 z 5

Je smutný, jak si lidé dokáží šlapat po štěstí. Z té dvojice mi byl nesympatický Florentino. Neschopný nerozsévat bolest, nešlapat po srdcích a nefňukat a nelitovat se kvůli nedostupné Florentině. Kdybych si tu knížku sama nevybrala, určitě bych ji nedočetla, jak mě ten blbec štval. Ale dávám plný počet, protože je kniha skvělá.

Gilnien
04.06.2023

Nehodnotím, protože takovéto knihy se mi těžko hodnotí. Četba, stylistika, výběr slov a obratů je jako krásný obraz, promyšlené tahy štětcem, úplné pohlazení. Ale příběh mě bohužel vůbec nezaujal, Fermina i Florentino byli nesympatičtí, prostě škoda takového spisovatele pro takový příběh.

Kory98
04.06.2023 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih. Je to kniha o lásce, ale nečekejte žádný plytký romantický příběh. Popisuje životní příběh obyčejného života dvou lidí, jejichž cesty se potkají v mládí a opět se sejdou ve stáří. Zajímavý pohled na lásku jako takovou , v různých etapách života člověka, spolu s pro nás nezvyklým prostředím Kolumbie minulých časů. Láska kvete v každém věku i za časů cholery. Je to jedna z knih, ke kterým čtenář musí dle mého názoru trochu dozrát, aby ji uměl pochopit. Není to kniha pro všechny.

tamara1351
10.05.2023 5 z 5

Geniální.Autor nepotřebuje žádnou důmyslnou zápletku,žádnou akci.Márquez je umělec,je pozorovatelem a zapisovatelem života,rozumí mu,zkoumá ho,obrací ho ze všech stran,zaznamenává neuchopitelné.Síla příběhu spočívá v zachycení neobyčejnosti každého lidského života.
"Uviděl v něm jeho nezdolnou rozhodnost,jeho neohroženou lásku,a s bázní pojal podezření, že je to život,spíše než smrt,co nemá hranic."

Karabach
09.04.2023 5 z 5

Rád čtu knihy z dalekého prostředí popisující tehdejší kulturu. Toto Mistrně napsané dílo čtivým jazykem, odehrávající se na přelomu 19. a 20. století v Cartageně v Kolumbii, mojí zálibu naplnilo.
Láskou posedlý sebemrskač Florentino, možná maniak, se mi ze začátku protivil, hlavně tím jeho šmírováním a stalkingem. Neporozuměl jsem začátku jejich vztahu s Ferminou, neustálému posíláním dopisů a drobných dárečků bez setkání, dokonce zasnoubení a po návratu z únosu otcem, ho Fermina odkopla, potom co se neviděli snad rok!?
Postupem času jsem si Florentina oblíbil, tou jeho celoživotní módou důchodce, ohromně inspirativními romantickými gesty. Nejvíce mě dodělal sepsáním Sekretáře zamilovaných, ke kterému chtěl později ještě přidat dodatek. Až extrémně působilo zakoupení zrcadla, ve kterém v kavárně spatřil Ferminu.
Je vůbec reálné takto skrytě milovat a čekat přes půl století na svou lásku?

mnohoknih
27.03.2023 4 z 5

(audio) Tedy tolik nesympatických osob v jedné knížce už jsem dlouho nezažila. Ale zajímavý poslech to byl. Poměrně dlouhá historie lásky. Ale čekat 51 let? To je trochu úchylné. Ale popis se mi líbil. Jak postav, prostředí, tak i kultury. Není to oddychovka, ale stálo to za to.

Ticiana
12.03.2023

Úplně souhlasím s komentářem uživatele Sajdak. Postavy absolutně nesympaticke, avantyry Florentina odporné, Fermina mi prisla jako ledová královna úplně bez jakéhokoliv citu a doktor byl proste nudný. Ja radši ani hodnotit nebudu. Jsem rada ze je to za mnou.

LejcaS
06.03.2023

Bohužel, ale asi nejsem cílová skupina... a nebo možná na jiném místě a v jiném čase kdyby bylo čteno zaujalo by mě více...
Už dlouho se mi nestalo, že by mně nebyl sympatický ani jeden z hlavních hrdinů a aby mi bylo tak úplně fuk, kterak to s nimi dopadne. Proto raději ruším hodnocení, abych zajisté hodnotnému literárnímu dílu neublížila.