Láska za časů cholery

Láska za časů cholery https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1052/bmid_laska-za-casu-cholery-M30-1052.png 4 1318 171

Déle než 51 let čekal Florentino Ariza na novou příležitost, aby mohl Fermině Dazové vyznat nekonečnou lásku, na chvíli, až její 80letý manžel, slovutný lékař, zemře. Tehdy přichází chvíle pro kdysi opuštěného milence. Než se oba staří lidé spolu vypraví po řece Magdaleně, aby nedotčeni zlobou světa vpluli do elysia své lásky, stáčí se autorův pohled do jejich minulosti plné všedních věcí i nepravděpodobné krásy. Geniální vypravěč sestupuje do nížin triviální literatury a líčí své postavy v rozmanitých podobách lásky, lásky romantické i domestikované, lásky „osamělých lovců“ i lásky manželské. Na sentimentální příběh z lidové četby navěšuje vlastní vzpomínky a sny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

El amor en los tiempos del cólera , 1985

janulka1310
09.12.2018 3 z 5

Pro mě celkem náročné a rozvláčné..uvítala bych klidně zkrácenou verzi.

Nightcrawler
05.12.2018 4 z 5

Velmi pěkná kniha z jazykového pohledu, příliš mi však k srdci nepřirostla postava Florentina.

Efča59
29.11.2018 3 z 5

Tohle bylo náročné čtení, asi jedna z nejnáročnějších knih letošního roku. Prvních sto stran boj s tím, zda knihu neodložit, ale vydržela jsem hlavně kvůli čtenářské výzvě. A vyplatilo se to. Celá kniha je vlastně o nenaplněné lásce jednoho muže k ženě, která se provdá za jiného a o jejich životě do doby, kdy se jako staříci dají opět dohromady. Jazyk knihy byl úžasný, ale často jsem bojovala s popisy a vyprávěním příběhů o láskách, které vlastně s dějem souvisely jen okrajově. Byla to již moje několikátá kniha od Márqueze, ale pro mě rozhodně čtenářsky nejnáročnější. Po dočtení mi ale zůstává zvláštní pocit, že to nebylo vůbec špatné, literárně zvláštně dokonalé ????.

SilviaKovacikov
21.11.2018 4 z 5

Čítala sa dobre, príjemne, zaujímavá, zvláštny záver.

KarolKula
06.11.2018 5 z 5

Snad nejkrásnější romantický příběh, jaký jsem kdy četla. Florentinovi jsem fandila, a i když měl spoustu žen, stále miloval jednu jedinou. Krásný konec u kterého jsem brečela :-D

Petrush
29.10.2018 3 z 5

Knížka o lásce, o manželství a také, nebo možná hlavně, o stárnutí.

vitaly0472
24.10.2018 3 z 5

Romantika od mládí do hlubokého stáří.

Občas moc nymfomanie a pedofilie.

Ale popis klystýru při souloži, to je vrchol.

Díky, stačí :D

LuciLux
22.10.2018 4 z 5

Ten příběh byl tak prostinký, že se vůbec nebudu obtěžovat jej tu popisovat. Zato popíšu to, co mě nadchlo, přece jen se jednalo o mé první setkání s Marquezem a latinskoamerickým spisovatelem vůbec.

Nadchlo mě přelévání děje. Tu vypráví jedna osoba a najednou se děj přeleje úplně jinam, k někomu jinému, aniž by to působilo jakkoliv rušivě. A děj se tak střídavě a zcela plynule přelévá mezi třemi hlavními hrdiny a to se mi moc líbí.

Nadchlo mě to, že i když je příběh banální, na hranici těžko uvěřitelné platoničnosti, jedná se o tu četbu, kdy skončíte a máte pocit, že horkotěžko opouštíte v tomto případě Kolumbii z přelomu 19. a 20. století, kdy není třeba velkých zvratů a mnoha detailů, abyste většinu řádek s požitkem převalovali na jazyku a dozvěděli se mnoho zajímavého o koutu světa i době pro mě ne moc známé.

Nadchlo mě, jak významnou úlohu v knize hraje stáří a jeho podoby. Až při čtení mi došlo, jak málo knih jsem četla o starých lidech, stárnutí, jak mu čelit a už vůbec by mě nenapadlo, když jsem vzala knihu do rukou, že lásku tu budou nejsilněji prožívat hlavně staří lidé.

A na závěr mě nadchly momenty vzbuzující ohromení, na které čtenář nemůže snad nikdy zapomenout. Smrt kvůli papouškovi ("jistý věhlasný mistr štětce, který se ve městě náhodou zastavil cestou do Evropy, vytvořil obrovité plátno, pojednávající s patetickým realismem klíčový výjev smutné historie, totiž doktora Urbina na žebříku, kterak se v okamžiku smrti napřahuje po papouškovi"), dámu cumlající dudlíky, aby dosáhla milostného vyvrcholení ("Florentinu Arizovi se nejvíc líbilo, že při milování musela cumlat dětský dudlík, aby dospěla k výsostem slávy"), Arizova vedlejší kariéra písaře milostných psaníček ("...překypovalo jeho nitro takovou láskou, že nevěděl, co si s ní počít, a tak ji štědře rozdával milencům, kteří nevládli perem, a zdarma jim v Písařské dvoraně sepisoval milostná psaníčka".)

Zkrátka a dobře, tomu, kdo chce, nabízí tato kniha strašně strašně moc.

marhoul
22.10.2018 3 z 5

Ne a ne se do toho dostat. Vše bylo jasné, ale nějak jsem se nedokázala vžít do postav. Možná jsem ji četla v nesprávné době, časem se na to podívám znovu.

flyingandie
18.10.2018 3 z 5

Nejvíc mě na této knížce mrzí to, že člověk ví jak to dopadne hned na začátku. Příběh sám o sobě je až příliš předvídatelný. Mám pochopení pro lásku až za hrob, ale místy se děj příliš táhnul, dokonce natolik, že jsem sama sebe přistihla některá místa přeskakovat, aby už tomu konečně byl konec. Za mě zatím nejslabší kniha od Marquéze.

Dousabel
14.10.2018 3 z 5

Čekala jsem od toho víc. Bezesporu je to krásný příběh, ale přece jen poměrně dost rozvláčný, s dosti hluchými místy. Ale ta základní myšlenka je pěkná. Bohužel se obávám, za což autor nemůže, že v dnešní době, s tituly obdařenými zlatými plackami a chrlícími tak tři denně, se takové knihy čtou hůř a hůř. Alespoň pro mě. Což je opravdu škoda.

haki34
30.08.2018 5 z 5

jedna z kníh, ktoré čítam opakovane...magický realizmus sa dá iba doporučiť..k raňajkám, večeri, pred spaním...
krásny príbeh Florina a Ferminy... po tom, čo si obaja prežili bohaté a povedala by som že i naplnené životy, (i keď Florino ma občas udivoval , ba svojim bohémskym a nezodpovedným (pre mňa) prístupom až štval), nájdu konečne i jeden druhého a spoločný koniec...

a ako píše Siwan nižšie - tá atmosféra :) tá je to , čím ma kniha dostala...

Mirka2778
25.08.2018 3 z 5

Napsat komentář k téhle knížce, není pro mě vůbec jednoduché. A tak napíšu moje pocity.
Já se na její čtení moc těšila. A nemůžu napsat, že jsem zklamaná, ale nadšená taky ne.
Řekla bych, že tady forma zvítězila nad obsahem. Je to krásně napsáno, moc mě bavilo tu knížku číst, ale její děj mě skoro nezajímal.
Něco jako písnička s úžasným textem a nudnou melodií, nebo naopak.
Bylo to jak koukat na život u sousedů. Každý týden sečou trávu, dneska věší prádlo, zítra ho sundají, děti jim odrůstají, pak přibývají vnoučata. Ale není to můj život a tak to vnímám jen okrajově. Proč o tom psát knihu.
Ano, stála za přečtení! Na Márqueze nezanevřu!
A krásný citát přidám: "Člověk by nevěřil, že se tolik let dá prožít tak šťastně v samých pranicích, samých hloupých tahanicích a nevědět ksakru, jestli to je láska, anebo ne."

Gooverka
20.07.2018 3 z 5

Marquézovi nemohu upřít nádherný styl psaný i dechberoucí příběh, od kterého jsem se chvílemi nemohla odtrhnout. Oceňuji, že jsem se do postav dokázala vcítit, i když mi ani jedna z nich nebyla bůhvíproč sympatická. Na druhou stranu, kdyby knize chyběla půlka stránek s vedlejšími postavami a jejich příběhy, myslím, že by to knize neuškodilo. Příběh se díky dlouhým kapitolám a nepřerušenému textu četl špatně.

Juvka
12.07.2018 1 z 5

Knížka je psána v dřívějších dobách, asi proto jsem měla problém se do ní začíst. Čekala jsem od této knížky drobet víc. Samotný příběh není až tak špatný. Přece jenom udržet si lásku k jedné ženě po celý život dokáže málo kdo a je to až neuvěřitelný. Přesto některé pasáže bych osobně vynechala.

zanetkov77
13.06.2018 4 z 5

„Duše se milují od pasu nahoru, těla od pasu dolů.“

Velmi příjemný román o lásce a stárnutí. Márquezův styl psaní mi sedl, jeho smysl pro detailní popisy jsou dechberoucí, přesto si jednu hvězdičku nechám ještě v záloze a věřím, že mě dokáže jiným dílem obohatit ještě o kapku víc.

Pozn. Netušila jsem, jaká jsou kapustňáci (v knize hojně zmiňovaní) neuvěřitelně rozkošná zvířata.

Hyaenodon
29.05.2018 3 z 5

Tak nějak nevím. Jazyk, metafory - perfektní. Samotné řemeslné zpracování - perfektní. Ale na druhou stranu jsem se nedokázal ani s jednou z postav nějak blíže identifikovat a trochu mě i štvaly. Autistický stalker Florentino, který zpracuje každou ženu, jež před ním nevyleze na strom, ale "miluje" Ferminu, mi šel na nervy asi nejvíc. Fermina se pasivně nechala uhnat napřed Urbinem a později Arizou, aniž bych u ní měl pocit, že cokoliv z toho opravdu chce. Suchar Juvenal Urbino, který svou ženu štval tak dlouho, až si na sebe zvykli, působil alespoň trochu životně, ale také mi k srdci nepřirostl... Možná dílo plně docením v pokročilejším věku, ale za dané situace tři hvězdy za jazyk.

papaja
06.05.2018 5 z 5

Pro mne nejlepší autor všech dob, jinak celkem fádní příběh dokáže jen Márquez vyprávět stylem, že se nedokážete odtrhnout.

baru_lienka
29.04.2018 4 z 5

Příjemné čtení. Autor nás krásným způsobem provází životem hlavních hrdinů, vše na sebe dokonale navazuje a žádná část není nudná nebo příliš zdlouhavá. Při četbě jsem si připadala jako bych sama stárla s postavami.

kuky921
13.04.2018 4 z 5

Knížka se moc pěkně čte, děj se pomalu odvíjí a čtenář sleduje životní osudy hlavních hrdinů od počáteční zamilovanosti, odcizení a shledání v pozdějším věku.