O lásce a jiných běsech

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kolumbie za vlády španělských místokrálů. Město Cartagena, dříve jedno z nejdůležitějších tržišť pro obchod s otroky, má koncem 18. století vrchol svého rozkvětu dávno za sebou. Sierva María de Todes los Ángeles, jediné dítě markýze de Casalduero, vyrůstá s černými otroky na dvoře svého otce; představy afrických bohů a duchů jsou jí bližší než bigotní katolicismus vlastní rodiny. Když jí v den jejích dvanáctých narozenin pokouše pes napadený vzteklinou, nebere to zprvu nikdo vážně. Zdivočelí psi, kteří honili kočky nebo se prali se supy o zdechliny na ulicích Cartageny, byli v té době všedním úkazem. Markýz de Casalduero ovšem, když se o možnosti onemocnění své dcery doví, zpanikaří a podrobí Siervu Maríi, i když se u ní neprojevuje žádný symptom choroby, řadě tenkrát běžných léčebných procedur; nakonec se podvolí nátlaku katolické církve,která zná jediný úspěšný prostředek proti nevyléčitelným chorobám - vyhánění ďábla neboli exorcismus. Přípravou exorcismu je pověřen páter Cayetáno Delaura zvaný "kat", pravá ruka biskupa místní diecése. Vyhlédnutým místem plánovaného exorcismu je klášter svaté Kláry, do jehož inkvizičního žaláře byla Sierva María uvržena. A tady začíná osudná milostná zápletka šestatřicetiletého muže církve s dvanáctiletou dívkou posedlou ďáblem. Jejich láska je mnohonásobným přestupkem proti neotřeseným normám své doby. Magické kouzlo vypravěčského umění Gabriela Garcíi Márqueze uchvátí čtenáře od první stránky a nepustí jej až do konce tohoto neobyčejného příběhu plného pozemské i duchovní vášně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93532/big_o-lasce-a-jinych-besech-93532.jpg 4.2430
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Hynek (Alois Hynek)
Originální název:

Del amor y otros demonios, 1994


více info...
Nahrávám...

Komentáře (42)

Kniha O lásce a jiných běsech

Atanone
31. května

zanzara perfektně vyjádřil moje pocity z knihy, takže odkazuji na jeho komentář.

Myslím, že jsem si do ČV nemohla vybrat líp, i když jsem správně tušila, že téma inkvizice mě spolehlivě rozhodí na několik dní. Přesto je to krásný příběh.
Na Márquese jsem se chystala už dlouho a od této knihy se průběžně budu chystat dál.

matej7838
03. dubna

Na malém prostoru skvěle vybudované prostředí i postavy. Líbí se mi místa, kdy je situace nějak popsána a o vývoji nebo pravdivosti popisu nám potom dává zjistit víc až chování postav.
Např. mě upoutal moment, kdy lékař varuje před fanatickým knězem, kterého poté ale přátelsky přijímá u sebe doma a zjišťujeme, že jejich charaktery jsou si v lecčemz podobné.
Někde se mi zdály situace zbytečně složité (proč lékaře poznáváme v situaci, kdy mu umírá kůň - na to, jaký má takové scéna expresivní potenciál, je hanebně nevyužitá; proč je vedlejší postava zesměňována podrobným popisem prdění? - komický efekt vyznívá spíše trapně, ostatní charakteristiky téže postavy nám ji představí daleko lépe a přirozeněji). Uznávám, že jde o kosmetické vady, ale próza takovéhoto rozsahu je na detailu do velké míry založena. V devíti případech z deseti se to povedlo naprosto skvěle, v jednom ne.


zanzara
11. března

Lidém, kteří v této knize čtou pouze to, že svatá inkvizice mučila děti a navíc kněz obtěžoval nezletilou dívku už nepomůže, když si koupí nové brýle. Museli by si k něm koupit ještě mozky... Marquez zde krásně popisuje, že i ti nejvzdělanější funkcionáři katolické církve se bojí lásky a mají vůči ní stejné předsudky jako zaostalí otroci vůči vzteklině. V obou případech je to jen hloupá pověra. Jediný, kdo zde nepodléhá síle lásky, je doktor Abrenuncio - vědec a nevěřící, pro kterého je to prostě nemoc. Nebo snad umění, na které nemá talent? Muži v této knize jsou jaksi nezralí: nevěří citům, příliš se drží morálky a formálních pravidel života. Ale všechny zdejší ženy moc dobře vědí, že nejdůležitější v životě je láska, i když je nepochopitelná a nesmyslná. Marquez, to je cítit, váží si lásky. Ale také vůci vědě a myslícím lidém ma úctu, pokud se vědou slušně zabývají. A to bez ohledu na to, zda jde o medicínu nebo teologii. Je jen důležité, aby byli otevření životu, vědě, pravdě a argumentům. Několikrát ale opakuje, že nejlepší lék je štěstí, protože léčí lépe než jakýkoli léčivé byliny. A štěstí pochází z lásky. I když neštěstí občas taký, přidal bych od sebe.

Mosula
27.12.2021

Výborné!

"Láska je zvrácený cit, odsuzuje dva lidi, kteří se vůbec neznají, k ubohé a nezdravé vzájemné závislosti, která je tím pomíjivější, čím je vřelejší."

dooky
25.11.2021

Má první zkušenost se spisovatelem. Nenudila jsem se, zajímavý příběh. Chvílemi jsem měla menší krizi, nicméně jsem byla zvědavá, jak to dopadne. Někdy to bylo drsné vyobrazení tehdejšího života, mentality a zvyků.

Atuin
14.08.2021

Můj nejoblíbenější Márquez to rozhodně není. Možná právě proto že je to příliš krátké, což mi sice povětšinou v literatuře nevadí a vyhovuje, ale tady jsem s tím tak spokojená nebyla. Prvků je v tom zařazeno bezpochyby dost na to aby to si to člověk i s jistým nadšením přečetl, ale možná na tak krátkém prostoru ta přebujelost kvete jinak. Váhám mezi 3 a 4 *.

huhuhu
13.07.2021

Čtivé, zajímavé, drsné a šílené. Prostě Márquez, jen tentokrát trochu kratší.

pydla
09.07.2021

Zajímavý příběh nejen o lásce.
Dnes již nepochopitelná doba pánbičkářství, inkvizice, kleriček, klášterů a otroctví.
Příběh o zmařeném životě mladičké dívenky, kterou kousl pes se vzteklinou a v obavách, že se nakazila, se ji její otec, markýz, snaží vyléčit od černošského wudu až po svěření bohu, rozuměj inkvizici, která ji určí za posedlou ďáblem, jak jinak. Kněz, který měl ďábla vyhnat, však podlehne kreolské kráse dívenky.
Útlounká knížečka, která, alespoň mě, dost štvala hloupostí a naivitou lidí a kostnatou obludností církve.

1