O lásce a jiných běsech

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kolumbie za vlády španělských místokrálů. Město Cartagena, dříve jedno z nejdůležitějších tržišť pro obchod s otroky, má koncem 18. století vrchol svého rozkvětu dávno za sebou. Sierva María de Todes los Ángeles, jediné dítě markýze de Casalduero, vyrůstá s černými otroky na dvoře svého otce; představy afrických bohů a duchů jsou jí bližší než bigotní katolicismus vlastní rodiny. Když jí v den jejích dvanáctých narozenin pokouše pes napadený vzteklinou, nebere to zprvu nikdo vážně. Zdivočelí psi, kteří honili kočky nebo se prali se supy o zdechliny na ulicích Cartageny, byli v té době všedním úkazem. Markýz de Casalduero ovšem, když se o možnosti onemocnění své dcery doví, zpanikaří a podrobí Siervu Maríi, i když se u ní neprojevuje žádný symptom choroby, řadě tenkrát běžných léčebných procedur; nakonec se podvolí nátlaku katolické církve,která zná jediný úspěšný prostředek proti nevyléčitelným chorobám - vyhánění ďábla neboli exorcismus. Přípravou exorcismu je pověřen páter Cayetáno Delaura zvaný "kat", pravá ruka biskupa místní diecése. Vyhlédnutým místem plánovaného exorcismu je klášter svaté Kláry, do jehož inkvizičního žaláře byla Sierva María uvržena. A tady začíná osudná milostná zápletka šestatřicetiletého muže církve s dvanáctiletou dívkou posedlou ďáblem. Jejich láska je mnohonásobným přestupkem proti neotřeseným normám své doby. Magické kouzlo vypravěčského umění Gabriela Garcíi Márqueze uchvátí čtenáře od první stránky a nepustí jej až do konce tohoto neobyčejného příběhu plného pozemské i duchovní vášně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93532/big_o-lasce-a-jinych-besech-93532.jpg 4.2381
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Hynek (Alois Hynek)
Originální název:

Del amor y otros demonios, 1994


více info...
Nahrávám...

Komentáře (37)

Kniha O lásce a jiných běsech

Atuin
14. srpna

Můj nejoblíbenější Márquez to rozhodně není. Možná právě proto že je to příliš krátké, což mi sice povětšinou v literatuře nevadí a vyhovuje, ale tady jsem s tím tak spokojená nebyla. Prvků je v tom zařazeno bezpochyby dost na to aby to si to člověk i s jistým nadšením přečetl, ale možná na tak krátkém prostoru ta přebujelost kvete jinak. Váhám mezi 3 a 4 *.

huhuhu
13. července

Čtivé, zajímavé, drsné a šílené. Prostě Márquez, jen tentokrát trochu kratší.


pydla
09. července

Zajímavý příběh nejen o lásce.
Dnes již nepochopitelná doba pánbičkářství, inkvizice, kleriček, klášterů a otroctví.
Příběh o zmařeném životě mladičké dívenky, kterou kousl pes se vzteklinou a v obavách, že se nakazila, se ji její otec, markýz, snaží vyléčit od černošského wudu až po svěření bohu, rozuměj inkvizici, která ji určí za posedlou ďáblem, jak jinak. Kněz, který měl ďábla vyhnat, však podlehne kreolské kráse dívenky.
Útlounká knížečka, která, alespoň mě, dost štvala hloupostí a naivitou lidí a kostnatou obludností církve.

twigxi
21. června

Kniha se mi libila, i kdyz nemuzu rict, ze by me vylozene uchvatila. Tempo bylo chvili rozvlekle a prilis detailni, najednou skok v case a pribeh jen nacrtnuty. Zaver na nekolika stranach letel primo tryskem. K zadne postave jsem si bohuzel neutvorila vztah, at uz pozitivni, nebo negativni. Presto jsem jejich osudy cetla se zajmem!
Libil se mi jazyk, syrovost a primocarost vypraveni. Nahlednuti do magickeho realismu pro me bylo zajimavym osvezenim. Jsem zvedava, jak se mi budou libit dalsi autorovy knihy, urcite se do nich mam v planu pustit.

zazvorek
10. června

Hvězda dolů vlastně jen za to, že to bylo tak krátké. Delší Marquezovy věci mi vyhovují víc, neb mám čas a prostor se do nich ponořit. Ale příběhu samotnému nemám co vytknout. Tabu padají...

vendy246
04. března

Barvy a vůně, exotické prostředí, církev, pověry, otroci... Četla jsem zamlada a kniha se mi líbila - nejspíš, že je plná bizarností. Po dvaceti letech mě to moc nebavilo, rušilo mě množství španělských jmen, neznámé termíny. Všechny postavy nějak vyšinuté. Kouzlo magického realismu na mne již zřejmě nepůsobí.

laura
21.05.2020

Krásné, drsné, kruté, dech beroucí. A tak hluboce lidské. Bolavé a nezapomenutelné. Křehký příběh o lásce, o duši, o přátelství, o nepochopení i o chápání. O nelítostnosti doby, o nenávisti, o bolesti i o síle člověka a jeho víry v dobro...

Do té doby jsem autora a jeho dílo neznala. Po přečtení této knihy jsem mu propadla. Ale stejně ji žádná jiná nepřekonala. Tohle je moje srdcovka, příběh, na který nezapomenu - i když už uplynulo hodně let, co jsem to četla.

Budu na ně vzpomínat, zůstali v mém srdci, jako němé jizvy, nesmazatelné šrámy na duši, a přitom téměř neznatelné, chvějivé pohlazení...

Abroš
18.02.2020

Nádherná kniha.Pokud budou všechny od autora takové,tak super.

1