Gabriel García Márquez

kolumbijská, 1927 - 2014koupit eknihy

Nahrávám...

Nejnovější kniha

Devadesát dnů za železnou oponou

Devadesát dnů za železnou oponou

Málokdo ví, že se v 50. letech 20. století objevil García Márquez – tehdy nepříliš známý mladý novinář – v komunistickém Československu… Byl původně pozván do Sovětského ... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy
Sto roků samotyLáska za časů choleryO lásce a jiných běsechKronika ohlášené smrtiZlá hodina

Komentáře (13)

Přidat komentář
puml
20.11.2017

Márquezovi romány mám rád, ale s jeho názory se neztotožňuji, zvláště pak jeho přátelství s Castrem působí poněkud zvláštně, ale jiný kontinent jiný mrav. Revoluce byla (a je) inspirací pro mnohé autory, ale nemělo by se zapomínat, že mnohým vzala domov i možnost svobodně publikovat - R. Arenas, Cabrera Infante, Lezama Lima, Raúl Rivero a další. Viz zajímavý článek zde:
http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/books/features/fidel-castro-gabriel-garcia-marquez-a7474596.html

Katulik86
10.01.2017

"Život je to nejlepší, co se vynalezlo." To mi tak poslední dobou pořád zní v hlavě, po přečtení jeho knížečky Plukovníkovi nemá kdo psát. Gabo je můj nejoblíbenější španělsky píšící autor. Láska k jeho dílu u mne trvá už nějakých 13 let, ale s každou přečtenou knihou jen sílí. Škoda, že už mi nejspíš žádné další do knihovny nepřibudou... Alespoň se pokusím přečíst všechny ty, co mi tam ještě zbývají a Dvanáct povídek o poutnících si přečtu klidně i potřetí!

papaja
01.06.2016

Gabriel José García Márquez = génius

Jaruš7
26.04.2016

Na G.G.M. mě upozornil poslední medailonek Věry Galatíkové. Její vyznání se k lásce k dílům G.G.M. bylo tak vřelé, že člověk z něj cítil její touhu , čerpat sílu a objevovat další , ty ledabyle přehlédnuté vjemy, které se Vám v situaci, že víte, že každá pouť jednou končí, stanou pilířem pro posouzení hodnot a bohatství života. V tomto byl GGM velmistr. Poznáním jeho díla, jsem se nádherně nakazila, a hodnota slova a vyjádření myšlenky pro mě už nemůže být banalita. Jeho díla jsou navrhovány na povinnou četbu - snad školní, já bych dodala světovou , s důrazem na Arábii. Z jeho děl čiší okouzlení životem a jeho citáty jsou démanty, které se vám usadí v duši a pro jejich záři a lesk vám změní pohled na život. Snad každý, co dostal email G.G.M. se loučí, mi musí dát za pravdu. Posuďte sami, když v románu Láska za časů cholery, hlavní hrdina své první vyznání lásky napíše na okvětní lístky voňavých květů a ona na balkoně ,při její četbě , lehce omámená vůni pocítí své první okouzlení lásky , zatímco on ji nesměle z houští zahrady doprovází hrou serenády na (asi na citeru), za svitu luny a tlukotu slavíka, nepodlomila by se vám kolena, dámy ? Tak ,tak to umí G.G.M.

Koňadra
13.07.2014

Márquez zmenil nielen môj pohľad na literátúru, ako som si pôvodne myslel. On zmenil literatúru. Geniálny a neopakovateľný rozprávač, ktorý dokázal slová a vety za seba ukladať tak, že uspokojil nielen vašu fantáziu, ale i zmysly. Počuli ste vtáky v Maconde, cítili ste stoky v Riohache, ohmatali ste ľad s Aureliánom a cítili jeho chlad. Neopakovateľný, strhujúci.

kní
20.04.2014

"90 dní za železnou oponou" - reportáže, které Márquez napsal o svém pobytu v Československu, Sovětském Svazu a dalších evropských socialistických státech v roce 1955 (byl sem vyslán jako novinář - dopisovatel) . To bych si docela ráda přečetla.

Valyk
17.01.2014

Magickému realismu je třeba napřed trochu přivyknout, než přestanete podezírat autora, že větším bláznem než jeho postavy je on sám. Poté už se člověk nepozastavuje nad tím, že muž rodí děti, někdo se dožívá mnoha set let, někomu rostou vlasy i po smrti a jiný žije spokojeným životem připoután ke stromu.... Márquez je mistr příběhu. Ze všedních věcí splétá bizarní události a děj, ve kterém šokuje naturalistickým vyobrazením postav. Své hrdiny vykresluje postupně a s náležitou péčí. Vybraným jazykem modeluje poměrně realistické scény s ohromující fikcí (Sto roků samoty, O lásce a jiných běsech). Jeho knihy mají ale vždy hlavu a patu, neztratíte se v nich a cítíte pevnou vůli autora, jež vás nenechá na pochybách, že magické kouzlo příběhu je dobře ohraničeno a nepřivede vás tedy dalším čtením do blázince. A kdyby náhodou přece, pak pro vás má Márquez smělou útěchu, neboť: ,,Žádný blázen není pomatený, pokud člověk přistoupí na jeho názory."

katadob
15.01.2014

Nič lepšie som zatiaľ nečítala.

Skip
28.06.2012

Márquez je jedinečný vypravěč. V jeho knihách není moc dialogů, protože, jak sám přiznává, moc mu nejdou. Není to ale vůbec na škodu. Často pro mě bývá vyloženě rozkoší ponořit se do labyrintu jeho dlouhých vět a souvětí, jimiž mě vede jako pozorný průvodce. Ať už si vezmu jakoukoliv z jeho knih, vím, že nikdy nebudu zklamán, protože tak jako Gabo umí vyprávět jen málokdo. Je jen pár autorů, k jejichž knihám se opakovaně vracím a Márquez je mezi nimi na prvním místě. S klidem bych mohl doporučit kteroukoliv Márquezovu knihu, jen bych upozornil, že jako první rozhodně není vhodný Podzim patriarchy, potože ten se v jeho díle poněkud vymyká a hned napoprvé by mohl působit jako zklamání, i když je to velmi dobrá kniha - jen trochu "jiná".

SuzukiZ
29.01.2012

Děj jeho knih je sice často přerušován naprosto nedůležitými poznatky z minulosti, na druhou stranu to je to, co mě žene, abych se knihou pročetla až na konec! Márquez je nejlepší:)
Doporučuji i v cizích jazycích - pro děj je naproto nedůležité, že člověk nezná úplně všechna slova, je to jen o pochycení té atmosféry, která je vždy kouzelná:)

bosorka
29.12.2011

Gaba prostě miluju. Miluju jeho rozpálené příběhy, miluju to, jak píše, miluju magický realismus, ke kterému mě přivedl právě on.

zuzulique
27.12.2011

Milujem magický realizmus pána GGM :-)

idero

Magický realismus.
Autor mě naprosto uchvátil. Doporučuji!!! Každý si u něj najde knihu, která jej zaujme...