VetDejvid VetDejvid komentáře u knih

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

V knihe je pár skvelých viet a hlavná myšlienka vie v človeku vyvolať otázky a prinúti ho rozjímať. Celkovo mi však štýl písania nevyhovoval, asi sa musím pri tejto knihe priradiť k tej časti čitateľov, ktorých natoľko neoslovila. Príde mi, že v monohých častiach dochádza k rýchlym presunom v deji a opisy sú síce časté, ale krátke a nedokončené, čo aspoň mne výrazne znižovalo schopnosť predstavovania si deja v hlave a bez dostatočnej potenciácií imaginárnosti ma knihy proste nebavia.
Zapísal som si však pre mňa jeden úžasný úryvok: " Byly lehkomyslní, rozbíjeli věci a živé tvory a pak se zase stáhli ke svým penězům, nebo ke své nekonečné lehkomyslnosti nebo co je vlastně drželo pohromadě, a úklid toho smetí co po nich zbylo, nechali na ostatních..."

02.04.2024 2 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Príjemné, ľahké čítanie. Autorka veľmí dobre zvláda písať napínavo a človeka necháva v očakávaní, aj keď samotná zápletka mi neprišla nejako extra dych vyražajúca. Opisy krajiny a celkovo dej zasadený do malej dedinky však krásne dopĺňal knihu a tak mi to tým menej pútavú zápletku vynahradzovalo a stále sa veľmi dobre čítala. Štýl písania mi vyhovoval tiež. Zrejme sa k autorke ešte v budúcnosti vrátim.

02.04.2024 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Výborná kniha, plná perfektných myšlienok. Atikus je pre mňa osobným hrdinom, jeho povaha mi je sympatická snáď absolútne všetkým. Hoci americké klasiky neviem častokrát precítiť ako tie európske, predsa len kvoli kultúrnej odlišnosti, táto knižka ma veľmi zaujala. Malá výtka, že prvé dve kapitoly boli pre mňa absolútnym bludiskom a vobec som sa nevedel chytiť. Potom to už išlo samo. V dobe, v ktorej knižka vyšla, musela byť vo svete literatúri neuveriteľným milníkom a jej nadčasovosť platí (bohužiaľ) ešte dodnes.

02.04.2024 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Kedysi som tento román hodnotil 5/5. Teraz som si ho prečítal po 13 rokoch. Stále ho považujem za výborné dielo, ale časom si uvedomujem, že v dobe kedy som mal podobný vek ako hlavný protagonista, ma zasiahol oveľa viac. Už som z teenagerskej mizérie a bezdovodnej depresie vyrástol. Vtedy som sa však s knihou v mnohom stotožňoval, tiež som trpel vehementným pocitom odlišnosti od druhých :) Ach, čítanie tejto knihy po 2. krát mi navodilo mnoho spomienok. Od tej doby už nedokážem dať knihe v porovnaní s inými "klasikami" plné hodnotenie, ale to, že bola mojím milníkom vo svete literatúri jej už nikto nevezme. :)

14.03.2024

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Agate Christie sa proste nedá odprieť nesmierny talent udržať čitateľa v napätí. Vždy zmením 10x svoj názor na to, kto mohol byť konieckoncov vrah. Jej falošne stopy čitateľa čsto mätú natoľko, že už si nemože byť ničím istý! Zo začiatku som mal problém zorientovať sa vo všetkých tých postavách a v okolí dedinky, ale po pár kapitolách ma to už úplne pohltilo a s napätím som sa prečítaval ku koncu príbehu. Kam sa hrabú moderné detektívky a thrillery. Nesmierne si Agathu Christie za jej prácu cením.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Wow. Tam, kde iné knihy svojou silou končia, táto začína, drží sa jej a ku koncu príbehu graduje. Je to sila dojemnosti a predurčených osudov. Bez zbytočných intelektuálnych rečí sa predsúva síce jednoducho ale neuveriteľne dotýkajúci sa príbeh. Neviem si predstaviť, že by sa akokoľvek nedotýkal každého, kto si ho prečíta. I keď téma je ťažka, kniha sa číta sama. Nikdy sa mi nestalo, že by som sa stratil v deji alebo zostal zaskočený, že "čo tým chcel autor povedať." Klobúk dole pred PANI spisovateľkou. Napísala niečo, na čo už nikdy nezabudnem a myslím, že nie som sám.

14.03.2024 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Cez priamočiare a pomerne krátke dialógy John Steinbeck bez nutnosti vycibreného intelektu dokáže popísať život taký, aký je. V jednoduchosti novely spočíva zároveň jej sila a vďaka špecifickému a sympatickému sposobu rozprávania sa k čitateľovi dostáva všetko, čo od knihy očakáva. Síce nechápem, že som sa k Steinbeckovi dostal až teraz, no určite to nebola od neho posledná prečítaná kniha a veľmi rád sa k nemu ešte vrátim.

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Veľmi príjemné čítanie, napínavé a štýl písania mi vyhovoval. Oceňuem QR kód na Spotify playlist a taktiež vizuál knižky. V príbehu pomedzi dejovú linku autor čitateľa poteší mnohými dobrými myšlienkami a bavili ma aj odkazy na iné literárne diela, ktoré k príbehu pasovali a dotvárali atmosféru. Určite si do budúcna rád prečítam aj iné knihy, ak sa dočkáme. Plné 5/5 nedávam len kvoli koncu, kedy sa už dá pomerne skoro odhadnúť, čo sa stane a niektoré časti zbytočne dlho odďalujú očakávaný koniec. Inak veľký talent, poklona.

Cizinec Cizinec Albert Camus

Po dočítaní tejto knihy som zostal úplne obarený. Hrudník mi zalial tak zvláštny pocit, akoby som knihu sám prežil. Bol som prekvapený, s koľkými myšlienkami sa stotožňujem, ako Mersault s ľahkosťou popisuje bežné veci zo života bez zafarbenia ľudskou naučenou morálkou a úctou. Kontrastne popísané detaily, pri ktorých hrdina popisuje šťastie/alebo spíš spokojnosť (napríklad dni na pláži s Mariou) z neho nerobia plne atrocitného človeka, za akého ho považujú pri súde jeho života. Naopak, Camus tak z neho robí aspoň pre mňa sympatického človeka ktorého však zároveň ani napriek rozsudku súdu neľutujem. Táto kniha mi zostane v duši dlho. Geniálne.

03.03.2024 5 z 5

Ve tmě jsme všichni stejní Ve tmě jsme všichni stejní Julia Heaberlin

Uf, toto mi fakt nesadlo. množtvo krátkych zbytočných viet dosť prerušuje plynulosť deja. Celkovo mi Heaberlinin štýl písania nesedí. Zápletka a príbeh priemerné. Jediné plus za to, že sa to číta rýchlo a ľahko.

03.03.2024 2 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Dobrá kniha, ku konce príjemne napínavá, občas som sa ale strácal v postavách. celkový dojem ako u všetkých kníh od Jo Nesboa. Je to fajn oddychové čítanie. Harry Hole mi vobec nechýbal. Práve naopak, po Královstve pre mňa asi jeho najlepšia kniha. Bolo zaujímavé, že hlavný hrdina, vlastne viacerí hrdinovia vobec nie sú dobráci, ale boli natoľko sympatickí, že som si ich obľúbil.

03.03.2024 4 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Bizárek, ale určite zábavný a zároveň dojemný. Prvú polovicu knihy som preletel ako nič, časť vo Viedni za mňa trochu slabšia v porovnaní s prvou časťou. Záver už zase výborný. Zatiaľ asi na 3. priečke z Irvingových kníh za Owenom Meanym a Pravidlami moštárny. Za mňa 5/5 ale je mi jasné, že knižka určite nie je pre každého. :)

23.02.2024 5 z 5

Pitná kúra Pitná kúra John Irving

Knižku som dočítal len z úcty k Johnu Irvingovi. Je to moj najobľubenejší spisovateľ a 12. kniha, ktorú od neho čítam, ale je suverénne na poslednom mieste z jeho zatiaľ prečítaných kníh. Nezáživný dej, zle predstavenie postáv v deji....Keby si otvorím tuto knihu v ktorejkoľvek časti, je to akoby som začínal čítať zakaždým niečo iné. Pridávam bod za proslulú Irvingovu fantáziu. Mrzí ma to.

23.02.2024 2 z 5

Běsi (ilustrované vydání) Běsi (ilustrované vydání) Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Napriek rozsahu som túto knihu prečítal na jeden dych a každá stránka ma bavila. Dostojevskij proste píše, akoby sám založil vlastný filozofický smer. V diele je všetko - múdrosť, proroctvo, realita života a zároveň sú postavy fantaskne vyzobrazené. Človek si ich obľúbi, a niektoré úprimne nenávidí. V tomto ilustrovanom vydaní niektoré ilustrácie predstihjú zápletky v obsahu a tak sa mi stal ku koncu nechcený spoiler, ale inak to krásne dotvára atmosféru knihy. Za mňa 6/5 a mal by si to prečítať každý.

11.02.2024 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Zatiaľ moja najobľúbenejšia knižka, ktorú ešte nič neprekonalo. Už sa teším, ako ju budem zase za nejaký čas čítať a odstupom času v nej prídem zase na niečo iné.

01.02.2024 5 z 5

Zábavné príbehy o zvieratkách Zábavné príbehy o zvieratkách kolektiv autorů

Jedna z mojich najobľubenejších detských knižiek.

Atlas psov do vrecka Atlas psov do vrecka Bruce Fogle

Moja prvá kniha, ktorú som si sám ako dieťa vybral v kníhkupectve a naučil sa kvoli nej čítať, doteraz má v knihovni svoje čestné miesto.

Obrazový atlas živočichů Obrazový atlas živočichů Barbara Taylor

Ak som túto knihu v ruke ako dieťa nedržal snáď tisíckrát, tak ani raz. Ešte teraz mám po 25 rokoch stále v hlave jednotlivé ilustrácie.

Posledné augustové dni Posledné augustové dni Juraj Bakoš

Tieto básne hladkajú dušu.

Kvapky Kvapky Matúš Mahút

Pohodová knižka, veľmi fajná. Určite sa teším na ďalšie knižky z trilógie. Oceňujem použitý slang. Číta sa to veľmi rýchlo a je to nenútené. Trošku pridrzlé, určite nie pre každého, ale mne tento štýl veľmi vyhovuje. Zápletka je taká jednoduchšia a knižka Vás úplne emočne nevyčerpá, ale takým štýlom ani Mahút nepíše a to je úplne OK. Medzi ťažšími knižkami úplne ideálne čítanie.

01.02.2024 4 z 5