Syn

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Šušká se o něm, že na sebe bere vinu za zločiny jiných a odpykává si jejich tresty výměnou za pravidelnou dodávku drog. Vrchní komisař Šimon Kéfas, působící na osloském oddělení vražd, je policista ze staré školy. V jeden den dostane najednou nový případ a novou spolupracovnici. Ab Lofthus byl policista, Kéfasův kolega a dlouholetý kamarád a také Sonnyho otec. Kvůli podezření z braní úplatků spáchal před lety sebevraždu a jeho čin obrátil Sonnymu i Kéfasovi život vzhůru nohama. Roky ve věznici jednotvárně plynou do chvíle, než si Sonny nečekaně vyslechne jistou šokující zpověď a vydá se soudit živé i mrtvé. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264687/syn-264687.jpeg 4.51270

Sønnen (2014)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Kniha Zlín

EF1

Zatím podle mého názoru nejlepší a nejpoutavější kniha od tohoto autora.

ivulka15

Mě se to líbilo. Nesbo prostě umí psát takové zajímavé zabijáky sympaťáky.

petrulka

Je to takové pohádkové čtení pro dospělé. Příběh rozhodně zajímavý, vraždící Mirek Dušín by mohl mnoho lidí iritovat, s těmi nadpřirozenými schopnostmi zorientovat se v dané situaci, ačkoliv dlouhá léta byl "mimo", zázračnou schopností vyklouznout z každého maléru, přitom být v podstatě hodným a příjemným hochem. Nicméně si pomstychtivý čtenář lačnící po krvi přijde na své.

tomai

Skvělé

callahanh

Další Nesboho kniha bez Harryho Holea a pořád to, alespoň pro mě, není úplně ono. V Synovi hodně dlouho trvá, než se člověk začte a jeho zásadním problémem je opravdu velké množství postav, v nichž se těžko orientuje a některé nemají zásadní význam a pouze se na chvilku objeví, s tím souvisí i určitá zdlouhavost. Úplně uspokojivý není ani konec, v němž sice nečekaná pointa vesměs funguje, ale akce je tam zbytečně moc a působí to jako klasický hollywoodský thriller s béčkovějším laděním. Jinak se Nesbomu nedá upřít čtivost, příběh je hodně zajímavý a má spád a podobenství s Biblí mi na chvilku vytanulo na mysli, detailně jsem to ale nerozebíral a až tady jsem se dočetl onu symboliku. Je vidět, že si s tím Nesbo dal práci a onen biblický motiv poměrně funguje, i když svým osobitým způsobem. Šimon Kéfas i Sonny byli sympatičtí, i když jim chybělo určitě charisma, které má právě Harry Hole, i proto se možná čtenář o ně tolik nebojí a soucití vlastně jen se Šimonovu ženou a policejní novickou, která se ocitá na rozcestí mezi povinností a morálkou. Kdyby byl Syn o sto stránek kratší, asi by se nic nestalo a byl by sevřenější, v této podobě jde nicméně o slušný román, k němuž se ale čtenář asi nebude moc vracet. 70 %

kalhojan

"Netrestáme lidi za to, že jsou zlí, nýbrż za to, že volí špatná řešení, řešení špatná pro stádo."
Je to Nesbo, proto ctyri hvezdy. Promyslene rozpracovany pribeh,nicmene trochu zbytecne zdlouhavy a konec malo prekvapivy.

Rosie5

Solidní detektivka,plná napětí a nečekaných zvratů, násilí, drog, zbraní a lásky. Mně se Nesbovy knihy líbí .

Phyl

Dobrák Sonny. Ach ten růžolící hošík, jehož mlčení dokáže v každém z nás vyvolat pocit bezpečí a radosti. Jehož pohled rozvibruje bod G u každé ženy a prostatu každého muže. Člověk se s ním cítí v bezpečí, svěřuje mu své niterní neduhy a strasti, přiznává se ke všem zhovadilostem co kdy provedl, a nikdo netuší, a nikdo netuší, že máchá pistolí a v noci píše hořčicí na víčko, že trochu zabil, ale jen maličko. Jak pravil klasik svět není nikdy černej ani bílej, jen nechá stíny na duši. Což v jeho případě znamenalo, že dokáže neuvěřitelně přesně přepínat mezi bílým dobrákem (jenž rozdává peníze, náušnice po mrtvých frigidách, být hodný k vágusům, přestat najednou brát drogy a klátit pečovatelku z domova pro fetky), a černým chladnokrevným zabijákem jako by někdo luskl nám dobře známými prsty. Jen nechápu, že to nikomu, ale opravdu nikomu nepřišlo ani jednou divné. Přesto jsem u tohoto díla trávil podstatnou část svých dní, jelikož je to prostě Nesbo.

Lucik87

Já nějak nevím. Asi jsem od toho čekala víc. Přiznávám a věřím, že příběh je skvěle propracovaný, prostředí věznice i to, jak to v drogovém kšeftu a mezi mafiánskými klany chodí. Nicméně mně tam prostě chybí něco osobního. Něco, co by mě fakt dostalo. Nemůžu si pomoct, u mě stále vede Minier.

March

Byla jsem zvědavá, jaká bude Nesboovka bez HH a byla jsem nadšená, skvělá zápletka, výborně servírované, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. A Sonny, ten mi nahradil mého oblibeneho HH naprosto dokonale. Pro mě nejlepší kniha od JN.

DendousSKS

"Odpuštění. Naděje. Čistý list. Nová šance. Většina lidí ji promarní, dělají dál celý život stejně pitomé chyby, vždycky si najdou nějakou omluvu pro to, že něco zvorali. Sami si to neuvědomují, přinejmenším se tak tváří, ale prohrají, ještě než odstartují. Protože jim chybí vůle."

Mně chyběla vůle první polovinu knihy, nenadchlo mě to, nudilo mě to a knihu jsem odložila. Po roce vůle přišla a dočetla jsem i druhou polovinu, která už měla spád. Četlo se to lépe, nebyla to už nuda, ale konec mně zas tak překvapivý nepřišel.

"Jak může štvaný člověk tak tvrdě spát? Spánek spravedlivých. Ten prý bývá tvrdý."

lil16

První kniha od Nesba a doufám, že ne poslední. Nesbo mě trochu odrazoval svým stylem psaní(moc dějových línií, moc postav, moc jmen), ale dostala jsem se přes to a kniha mě úplně pohltila. Doporučuji! A hlavně to nevzdat po pár stránkách.

Hany.Honey

Výborný, prostě perfektní! Sonny se mi líbil od první strany, byl to prostě frajer. A jsem ráda za happy end romantické dvojice. To se moc v knihách od tohoto autora nevidí. Dobrý námět k zfilmování. Podobně jako Lovci hlav.

Laco13

Prvá kniha od Nesbø-a ktorú som čítal a určite nie posledná. Čítala sa veľmi dobre, vtiahne Vás to do deja. Určite odporúčam prečítať.

Hakl54

Je to teprve druhá kniha od Nesbo, kterou jsem přečetla. První kniha Sněhulák byla na mě až moc drastická, samá krev. Syn mě nadchl. Výborně napsané a inteligentní děj a až do konce napínavé a hlavně dobro vítězí nad zlem :).

Space.Junkienka

Zvláštní.... Když jsem knihu kupovala, očekávala jsem typický "Nesbøho" styl... Ale musím uznat, že kdybych asi měla hádat, tak by moje první volba rozhodně nemířila k němu. Zajímavý příběh, šílená zápletka, která v podstatě do konce není rozpletena, pro mě sympatický Sonny a vrchní komisař, kterého i přesto, co všechno provedl, považuji za lepšího člověka než samotného HH :).

andrea4053

Perfektna, precitala som ju jednym dychom :)

svatas007

Tuhle knihu jsem oproti svému zvyku četl trochu déle. Na vině bylo to, že to nebylo v češtině. Nicméně konstrukce celého příběhu je velmi šikovně vystavěna a není vůbec snadné předvídat, co se všechno stane. Hlavní postavy jsou dobře podány a spousta jejich jednání není založena na "profesionalitě" anóbrž je tvrdě ovlivněno osobními zájmy. Ať už jde o rodinné trampoty, rodinné vazby či snad prvky pomstychtivosti či kariérismu.
Některé dějové linky jsou trochu přitažené za vlasy, ale dejme tomu. Pro mne bylo zajímavé to, že i několik stran před koncem knihy nebylo vůbec nic jasné a opravdu to doklaplo do sebe až úplně na konci. Jenže se to četlo úplně samo a vůbec jsem se nenudil. Nechci rozebírat jednotlivé "nevyrovnanosti", protože bych musel vyzrazovat dějové zákonitosti a to se nedělá. Ale některé "kopance" tam jsou. jen zkratkovitě - střežené vězení a vše kolem něj, svědci/nesvědci a také úvodní vražda, která nebyla moc objasněná a vlastně důvody jen tušíte.
Nezbývá mi, než všem fandům severské detektivky říct - běžte do toho!

Rade

Zvláštní, temný, možná i trochu nereálný thriller o pomstě, zradě, odpuštění. I s trochou romantiky, která mi do příběhu ale moc nesedla. Konec má vzít za srdce, na mě ale zase tak moc nezapůsobil.
Zajímavý komentář heavy66, možná je to skutečně míněno také jako podobenství o Ježíšovi, pro mě to ale žádné zvláštní plus neznamená. To by muselo být prostě obsahově jiné, ne taková detektivní střílečka plná zvratů, která se biblickému příběhu podobá jen formálně.

čuřil

Nejsem sice nadšen ze skoro nezničitelného Sonnyho. Ale jsem mile překvapen, dlouho jsem od Nesba nic nečetl. Povedla se a mě se líbila. Byl to jiný příběh, než obvykle alkoholem bystrý Harry řeší případ za případem. Tady inspektor Kefas řeší případ taky po svém leč pro něj né úplně s dobrým koncem. Ale určitě si jí přečtěte, je to vydařená kniha.

kalache

...sousedi už zase grilují.Jejich hlasitý smích marinovaný sluncem a olejem podtrhoval letní ticho v jejich čtvrti....Jedna věta a jsem tam...

Adelajda_4

Já se u toho Nesba pořád opakuju, ale to se prostě nedá, to je tak geniální! Miluju jeho knihy a tohle nebyla výjimka, moc pěkně napsané. Obdivuju na něm hlavně to, že čtenáře dokáže ovlivnit, aby fandil záporákovi.

P1tr

Mé první seznámení s tvorbou extrémně populárního severského spisovatele a hned jsem byl vtažen do dění nevídaným způsobem! Nutno podotknout, že prvních pár desítek stran je příběhově velice pomalých a mohou se dostavit i chvíle nudy a zmatku, kam že to celé směřuje, nicméně jakmile je povinné seznámení s postavami a jejich výchozími pozicemi hotové, přijde na řadu dalších několik stovek stran neskutečně detailního popisu depresivního příběhu a světa, ve kterém se zkažené životy charakterů odehrávají, který narozdíl od mnoha knih nedává příliš velký prostor čtenářově fantazii, což není vůbec na škodu, neboť jasný a podrobný popis veškerého dění čtenáři zprostředkovává prvotřídně tvůrcovu jasnou a spektakulární vizi.

sojap

Na rozdíl od řady knih od Harry Holeovi, zde čtenář z počátku nerozezná postavy kladné od záporných, to vás nechává v neustále nejistotě.

houbaaa

Syn je po řadě knih o Harry Holeovi příjemným osvěžením a na rozdíl od Holeovek mě bavil od první kapitoly, ne až od půlky. Tato kniha je jasný adept na zfilmování a už během čtení jsem si jako ve filmu připadal.

Klára90

Kniha mě bavila, ale nadlidské síly hlavního padoucha/hrdiny mě někdy zarážely, Aby vyhublý kluk sám odtáhl nehybného, podle popisu většího, chlapa? Jako dobře no...protože mám pro Nesba slabost, tak nad tím přimhouřím oči a přijmu to jako fakt :)
Taky se ve mě při čtení knihy mísily rozporuplné pocity, pramenící ze sympatií k Sonnymu. Charakter jak blázen, ale přeci jen ne s úplně čistýma rukama. Na druhou stranu se mi líbilo, že příběh byl pojat jinak, ze strany člověka, který byl "donucen" vzít spravedlnost do vlastních rukou. Konec byl pro mě překvapením, ale možná trochu kýčovitým, nevím co si o tom pořádně mám myslet.
Jsem ráda, že jsem knihu četla, doplnila můj rozsáhlý seznam přečtených knih od Nesba, ale k jeho topovkám bych ji určitě nezařadila.

Karcoolka2210

Nebol to síce Harry, ale Šimon Kéfas mu bol v pätách. Nesbo to skrátka vie a kto má rád jeho knihy, si určite nenechá ujsť ani túto.

kachenbooklover

Nejdřív jsem nechápala proč je tam tolik postav a popisů...ale nakonec to všechno začalo dávat smysl..Spousta složitých jmen...ale jinak námět i příběh dobrý a napsáno poměrně čtivě...za mě čtyři = )

marion111

Nesbo píše tak znepokojivě a napínavě ... pořád mám chut přeskakovat stránky a dozvědět se, jak to dopadne !!! :) A když tu jakoukoliv knihu od Nesba, mam stažený žaludek, cítím vnitřní neklid a nervozitu :)
Nesbo je borec.

freestyla

Námět i děj dobrý, použitý jazyk už méně.

CItát z knihy:
Láska tě obklopí jako pára ve sprše. Nevidíš jednotlivé kapky, ale je ti teplo. A vlhko. A čistě.