Netopýr přehled

Netopýr
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145158/bmid_netopyr-tZy-145158.jpg 4 5781 5781

Harry Hole série

< 1. díl >

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Flaggermusmannen , 1997

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Netopýr. Přihlašte se a napište ho.

milary
15.06.2024 3 z 5

Tak jsme se s Harrym (konečně) seznámili. První díl, jak píší kolegové uživatelé, je důležitý právě z tohoto důvodu. Jo Nesbo mi není neznámý, dost mě zaujal dvoudílnou sérií Krev na sněhu, styl psaní mi vyhovoval.
V Netopýrovi jsem autora rozpoznala, okoukla Harryho, cosi mě bavilo, něco míň, tři hvězdy jsou asi trochu vlažné hodnocení, řekněme ale, že vyčkávací. Jinými slovy, klidně se do dalšího dílu pustím.

sloncekhk
11.06.2024 5 z 5

"Seznámení" s HH bylo trochu nejisté, protože nemám ráda alkohol ve velké míře a Harry pije opravdu hodně. Ale detektiv to je skvělej.

Murlock77
05.06.2024 odpad!

Chtěl jsem téhle, v Česku snad nejznámější, detektivní sérii dát šanci. Ano, čtení je zábava ryze subjektivní a co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. U Harryho Holea mám pocit, že budu na druhé straně barikády. Osobně totiž po přečtení Netopýra nerozumím tomu kultu, který se v našich končinách kolem pana Nesbo vybudoval.

Pro mě je Harry Hole šíleně nesympatický hlavní hrdina. Idiot, alkoholik, magor. A to je asi důvod, proč se mi celý Netopýr tak špatně četl, hlavního hrdinu nenávidět od prvních stran, to prostě ke kladnému zážitku nevede. Celá kniha mi nepřinášela vůbec nic, chybělo mi napětí, zápletka byla na můj vkus chabá a i celkový styl vyprávění pana Nesbo mi opravdu hrubě nesedlo.

Na konec zařadím takový menší damage control: Celé tohle hodnocení nemá žádným způsobem urazit či naštvat fanoušky série a autora. Věřím, že to spoustě lidem sedne, a pak je to pro ně skvělé čtení. Vše je čistě subjektivní. :-)

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (14. - 21. 2.)

13.02.2013

Citáty z knihy (8)

Jsem policista celý svůj život, pane Holy, ale dodnes se dívám na své kolegy a uvažuju, jaké důvody vedou lidi k tomu, aby bojovali ve válkách jiných. Co je k tomu žene? Kdo má chuť procházet takovým utrpením jen proto, aby druzí dosáhli toho, o čem se domnívají, že je to spravedlivé?

Lidi se bojí toho, čemu nerozuměj. A nenávidí to, čeho se bojí.

Koukání na televizi dodává sebedůvěru. Když vidíš, jak jsou prakticky všichni lidi v televizi hloupí, cítíš se sám chytrý.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Ocenění knihy (2)

1998 - Glasnyckeln (Skleněný klíč)
1997 - Rivertonprisen

Kniha Netopýr v seznamech