Netopýr

Netopýr https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145158/bmid_netopyr-tZy-145158.jpg 4 5684 1019

Harry Hole série

< 1. díl >

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Flaggermusmannen , 1997

PolBara
PolBara
07.02.2024 2 z 5

Příběh mě nějak moc neoslovil...knihu jsem četla docela dlouho, moc mě nebavila....a to mám detektivky ráda. Třeba dám šanci jinému dílu série.

Maevie
Maevie
06.02.2024 2 z 5

Sérii Joa Nesboho jsem dlouho odkládala a popravdě nevím, jestli ji někdy dočtu. První díl byl pro mne víc mučením než příjemným čtenářským zážitkem. Počínaje postavou Harryho Holea a jeho problémy s alkoholem, slabými místy v příběhu až po popisné části Austrálie.

sgjoli
sgjoli
04.02.2024 3 z 5

Jo Nesbø a Harry Hole jsou v žánru detektivek/tjrillerů dnes už pojem. Mně se tenhle fenomén dlouho vyhýbal, ale očividně ne do nekonečna. Rozhodla jsem se s Harrym Holem seznámit pomocí audioknihy a jo, nebylo to vysloveně špatné. I když možná tušíte, že nějaké výhrady mít asi budu.
Začnu ale pozitivně. Jednak teda interpretace Hynka Čermáka, který knihu namluvil - to bylo skvostný a strašně mne jeho projev bavil. Dále mne zaujalo to, že se v této knize dostáváme do Austrálie, což je pro mne země vzdálená - nejen tedy svojí polohou, ale i kulturou. Člověk se tu dozví různé zajímavosti. Jo, chápu výtky jiných čtenářů, že s případem to často nemá tolik společného. Číst to v tištěné podobě, asi mne to bude taky otravovat. Ale v tom poslechu mi to zas tak nevadilo a bylo to příjemné zpestření.
A pak hlavní hrdina Harry. Je to takový ten druh týpka, co vám buď bude děsně lézt na nervy, nebo vám nějakým způsobem přiroste k srdci. Za mne platí druhá varianta. Má svoje divnosti, umí být dost otravný, chová se občas jak hovádko a místy na povrch vypluje jeho temná stránka v podobě vypité trosky. Ale přitom na něm bylo něco, co mi přišlo sympatické - nějak jsem neuměla se na něj dlouho zlobit za to, jak se občas chová.
Teď k těm výhradám. Zápletka sama o sobě je psaná sice velmi solidně a celkově to má hlavu a patu. Ale asi to pro mne nebylo nijak šokující, překvapivé či nějak vybočující z té řady veškerých možných detektivek a thrillerů, co již existují. Jasně, ve době svého vydání to patrně bylo průlomové a nové. Ale z dnešního pohledu mi přijde, že to tolik nevybočuje. Takže ten hajp kolem toho mne dost minul a nezapůsobilo to na mne tolik, jako na jiné čtenáře.
Taky mi úplně nesedla určitá laxnost australské policie, resp. vedení, s nímž Harry spolupracoval. Nevím, nějak mi přišly některé ty postavy poněkud vlažné, co se nasazení týče. Zlomilo se to pro mne až ke konci knihy.
Tohle jsou asi mé největší dvě výtky, co mi utkvěly v hlavě a stojí mi za zmínku. Nakonec tedy hodnotím průměrně. Jednak kvůli zmíněným výhradám a pak bych si taky chtěla nechat nějakou rezervu pro další díly. Určitě chci dát Harrymu ještě další šanci a kdo ví, třeba mne některé pokračování zaujme o něco víc.

Anna27
Anna27
03.02.2024 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné. Trošku jiný styl psaní, než jsem u detektivek doposud byla zvyklá, ale jo, bavilo mě to. Poslouchala jsem jako audio, skvěle namluvil Hynek Čermák. Jediná pasáž, která mi vadila byl Harry - opilec. Ale pak to zas vyrovnal a určitě pokračuju v sérii.

Kosta96
Kosta96
02.02.2024 4 z 5

Kniha se mi líbila. Postupné rozplétání toho, kdo je vrahem a co je jeho motivem k vraždám je napínavé a dá se přečíst takřka jedním dechem.

poník654
poník654
22.01.2024 4 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Jelikož moc krimi nečtu, překvapil mě vrah. Vůbec jsem to nečekala. Postava Harryho se mi ze začátku zamlouvala, pak ale tam byl jeden zlomový bod, kde se mi přestal líbit a už to se to táhlo do konce. Každopádně doporučuji neznalcům a moc nečtenářům krimi:)

Karolina90
Karolina90
30.12.2023 3 z 5

Většinou se nenechávám strhnout dobrým PR a chvilkovou mánií, kterou vyvolává. Takže jsem se k Nesbovi dostala za docela dlouhou dobu a na něčí doporučení jsem nejdřív četla Sněhuláka. Nebavil mě. Ani film mě nebavil. Teď jsem si po několika letech řekla, že to zkusím tak, jak bych měla - od začátku.

Netopýr mě nejdříve zaujal, potom jsem si chvíli myslela, že čtu spíš australský cestopis říznutý australskými bájemi a pověstmi a nakonec příběh alkoholika. Ty části, které mě v detektivce baví a zajímají (např. samotné vyšetřování, stopy apod.) byly na můj vkus odbyté a naopak některé pasáže (opilý Harry) až moc zdlouhavé. A Harry podle mě nemá zajímavý nebo originální charakter.

Moc nechápu povyk kolem této série. Možná by to přišlo s dalšími díly, ale nejsem si jistá, jestli jim dám šanci...

pinkstrom
pinkstrom
30.12.2023 2 z 5

Kniha mi bohužel vůbec nesedla. Především prostředím, Austrálie obecně ani její podsvětí mě prostě nebavilo. Harry mi byl celou knihu strašně nesympatický a ani styl psaní mě nijak neohromil. Nic mě nenutilo číst dál, snad nikdy jsem se takhle s knihou netrápila. Dám si od Nesba nějaký čas oddych a možná zkusím Sněhuláka.

Mája777
Mája777
26.12.2023 5 z 5

Tak jsem se po letech vrátila k HH. A musím říct, že mě zase dostal. Vyšetřování v Austrálii s nádechem alkoholu, lásky i neštěstí. Tohle přesně můžu. Budu pokračovat.
(26. 12. 23 - 26 790 - 74)

PierRe Vesper
PierRe Vesper
05.12.2023 5 z 5

Čteno díky čtenářské výzvě. "Kniha, jejíž hlavní postava alkoholik"
Detektivky jako takové nemusím, čtu většinou jen ty historické (Vondruška atd), ale v rámci výzvy jsem se dostal k této knize, protože knihy od tohoto autora ze série Harry Hole tam byly ve velkém zastoupení.
Tak si tak čtu, čtu a říkám si v polovině knihy, sakra tak kde je ten alkoholik, že by to byla ta druhá postava, vždyť nepije. A najednou BUM-PRÁSK a už to jelo.
Celkem jsem se do toho pádu zpátky k chlastu i vcítil, i když nejsem alkoholik, ale to zoufalství, jakou rychlostí se do toho znovu propadl mi přišlo dost živé a dokázal jsem si to přivlastnit za svoje.
Díval jsem se, že audioknihy čte Hynek Čermák a asi bych si i představil seriál, kde hraje Harryho. :-D

Na to, že je Jo Nesbø tak chválený, tak se dost divím tomu hodnocení.
Jestli budu číst další knihu nevím, ale zase načal jsem sérii a ta by se měla dokončit. Třeba se další díl napasuje na nějaké téma z nové výzvy.

čef
čef
04.12.2023 5 z 5

Konečně jsem se dostal k prvnímu dílu této skvělé série a znovu jsem si připomněl zoufalou postavu Harryho Holea. Zde bojuje v Austrálii proti sériovému vrahovi a naráží často na falešné stopy. Taky zase upadne do své milé alkoholické epizody, má novou dívku ba i prodejnou. No všechno je jak má být i v dalších dílech. Chválit nemusím, chválí se samo.

Filomena1961
Filomena1961
27.11.2023 4 z 5

Svérázný norský detektiv, člověk, který má své přednosti - inteligence, netradiční postupy při vyšetřování i chyby - závislost na alkoholu a z toho vyvěrající celá škála problémů. Přesto je pro mě Harry Hole sympatický. Tentokráte odjíždí vyšetřovat vraždu mladé dívky z Norska k protinožcům do vzdálené Austrálie. Detektivka byla čtivá, napínavá a se zájmem jsem se seznamovala s místními reáliemi a kulturou. A proč zrovna název Netopýr ? Protože je považován za pradávný symbol smrti. První polovina trochu rozvláčnější, v průběhu děje velké množství postav, ale poslední třetina stála za to. Zcela jistě budu v jednotlivých dílech pokračovat.

Agatha84
Agatha84
05.11.2023 3 z 5

Před dávnými a dávnými lety jsem se pokusila přijít na to, co lidi na tom Nesbovi vidí.... Přečetla jsem první díl HH a řekla si, že tímto směrem rozhodně nepůjdu, nepochopila jsem, proč bych měla sdílet onu oblibu ostatních.
Po jistém období dalšího dozrávání jsem Harrymu dala šanci, přeskočila jsem první díl a byla jsem uchvácena, nadšena a stala další fanynkou v dlouhé řadě ostatních.
Dnes jsem se rozhodla vyzkoušet, co přesně mi tenkrát vadilo a jak moc jsem případně byla pomílená... Znovu jsem se ponořila k Netopýrovi...
Není to moc dobrý příběh, s tím souhlasím, nicméně znalá již Harryho povahy neodsuzuji jeho jednání, nevadí mi jeho závislost a souzním s jeho bolestí.
Jak říkám, příběh samotný má spoustu slabých míst, zdá se, že jen klouže po povrchu, nenechá nás nahlédnout hlouběji k samotným postavám, ale vím, že tohle se časem zlepší. Proto se už nemůžu dočkat toho, až si dám druhé kolo s Harry Holem a spol.

Ratatka
Ratatka
30.10.2023 4 z 5

Úplně mě tato kniha neuchvátila, v novějších knihách za mě Nesbo vytříbenější jazyk, HH mě jako detektiv baví. Australské reálie příjemné odlehčení knihy, nerušilo mě to.

mila2411
mila2411
29.10.2023 5 z 5

HH poprvé, upřímně s knížkou jsem měl malinko problém: nějak mě ten popis Austrálie nebral. Pak ale slyšeno coby audiokniha a... SUPER. Podání H. Čermáka posunulo vyprávění na ten správný level a Nesbø mě POLAPIL. Od té doby načteny / naposlouchány všechny "Hůlovky" a i zpětně je Netopýr výborné intro do příběhu HH.

princesse
princesse
27.10.2023 3 z 5

Zkusila jsem první díl, i když jsem již dva novější ze série před nějakou dobou zvládla. Ale nějak mi Jo ani Harry k srdci nepřirostli. Docela dobře se to četlo, ale až do místa kde se začne "chlastat". Nevím, nějak nemám tenhle druh závislosti v knihách ráda a nesedí mi. Za mě zbytečné rozepisování o tom jak, kdy, kolik, co vypil a kolikrát se pozvracel na podlahu. Stále mi hlava nebere a asi nikdy nepřestane brát, proč někdo propadne alkoholu, zvlášť, když dopředu ví, že ho to naprosto odrovná a znemožní mu normálně žít. A honit se po probuzení jen za tím kdy se už napiju ... za mě zbytečnost a nechat se vláčet tímto démonem je hloupost. Dám si od Harryho asi chvilku pohov a možná mu dám ještě později šanci.

hajrys
hajrys
26.10.2023 3 z 5

Táhnoucí se děj, hodně reálií a anglických vět. Od severské detektivky a takového "čtenářského fenoménu" jsem čekala víc.

BlaV.
BlaV.
17.10.2023 5 z 5

Jsem za půlkou a mohu hodnotit kladně, pěkný příběh, seznámení s australskými reáliemi, hlavní hrdina není bez chyby, což ho dělá "lidským" - těším se na další díly.

Haloon
Haloon
04.10.2023 5 z 5

Svérázný detektiv, pronásledovaný nejedním démonem, má svůj první případ. Čteno podruhé a já jsem přesvědčený, že série o Harry Holeovi je už teď klasikou žánru severské krimi.
A přesně proto se v prvním díle dostaneme do slunné Austrálie, k autorovu asi "nejslabšímu" dílu, přičemž ty uvozovky bych snad nejraději napsal tučně a s Caps Lockem.
Holeovky jsou vesměs chytré, napínavé a s postavami ani čtenářem se zrovna dvakrát nemazlí. Netopýr navíc vše obohacuje Australskými příběhy a osobitou, jedinečnou kulturou. Zemi, co vypadá jako idylický ráj založený na jedné velké křivdě.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
04.10.2023 2 z 5

Já vám nevím, moc mě to nebavilo. Rozhodně nejsem uchvácena a ani necítím potřebu přečíst si od autora další knihy. Poslouchala jsem jako audioknihu, možná je to tím a Nesbo si zaslouží druhou šanci, každopádně si dám od něj nejdřív oddych.