Netopýr

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145158/harry-hole-netopyr-Wov-145158.jpg 3.73733

Harry Hole (1.)

Flaggermusmannen (1997)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

ber-tram
včera

Je lepší si počkat, nenechat se strhnout davem, a začít sérii pěkně od začátku. Ušetříte si údiv, že (kvůli edičnímu přešlapu vydavatele / překladatele, který k nám jako první rozhodně nevpustil to opravdu první) skáčete detektivovi doprostřed profesního života. Protože jeho vývojové kotrmelce vás vlastně zajímají nejvíc. Pak možná i exotika prostředí (zde Austrálie) a také souběžná kriminální linka (zde šikovně sroubená s exotikou prostředí). 32/2018

lucie6153
předevčírem

Kniha mě moc nebavila. Nemám ráda ty vsuvky typu, že někdo vzpomíná na staré legendy. Ale přidám hvězdičku navíc za konec a jeho rozuzlení.

u_marketa
předevčírem

Můj první dojem byl "no nic moc", teď po pár měsících už se na tu knihu dívám smířlivěji. Exkurzy do historie původních obyvatel Austrálie mě bavily, vůbec výběr kontinentu byl super. Seznámení s detektivem už se ale tolik nepovedlo, autor vás hodí rovnou do Holeových problémů s alkoholem, lidmi, rodinou a jánevímčím ještě. A pak Nesbo doufá, že vás k pokračování ve čtení strhne Harryho vyšetřovatelská genialita. Ta je sice nesporná, ale pro mě byla těžko uvěřitelná, když tak nejasný případ vyřešil za takovou chvilku. No a takhle brutálně zabít detektivovu lásku, kterou sotva poznal, to je teda taky velký sousto. Podle mě si toho na první díl nový série Nesbo ukousnul hodně a docela se to všechno dohromady tlouklo.

possekre
08. prosince

Rozvleklé, nijak extra nápadité. Docela zklamání :(. Moje první a také poslední kniha veleslavného Nesbo, zlatá Agatha Christie!

Kristy78
02. prosince

Pěkně od začátku :) První setkání s Jo Nesbø. Klasická detektivka, seznámení se s Harry Hole...těším se na další dily :)

Uka
01. prosince

Vlastně jsem tuto knihu četl dost dávno, ale dávám ji vysoké hodnocení, protože si ji ještě víceméně pamatuji. To se mi nestává často. ;-)

orangerose
28. listopadu

Vynikající akční knížka, bavila mne :)

Haloon
27. listopadu

První Nesbova kniha mi dělala trochu problémy. Měl jsem potíže se do knihy začíst, ale ke konci se mi to přece jen povedlo. Ve finále se mi vlastně dost líbila.

Hlavní postava měla spoustu problémů, čímž mi byla lidsky blíže. Autor zas působí, že je zcela informován a obeznámen s prostředím, o kterém píše. Například o každém zaměstnání v netopýrovi mám dojem, že ho autor vykonával alespoň deset let. Přestože jsem se dějem těžko prokousával, z konce příběhu mě běhal mráz po zádech.

EvikU.
27. listopadu

Bylo to napínavý. Četlo se to dobře. Těším se na další díly Harry Holyho.

Marcel7
19. listopaduodpad!

Slabé, nudné, zdlouhavé, nepříjemný a hloupý hrdina, zápletka slabá. Tato kniha mě spíš iritovala a odradila od jakékoliv další tvorby Nesba.

Pigface
07. listopadu

Harry Hole je civilní. Spousta čtenářů se v něm najde, protože má svoje slabé stránky, temné kouty, dělá chyby, místama víc padá než vstává. Snadno se s ním ztotožníme a asi proto mu fandíme.
Není to úplně drsná škola jak ji znám, spíš taková severská odnož, v tomto případě v hodně jižním prostředí.
Poměrně povedené vstupní dílko, s občasnými úlety (Birgit /volavka?) a tolik v současnosti módními anglickými vsuvkami, které nemusí každému sedět.

stanislav0373
06. listopadu

Ke knize jsem se dostal náhodou...po oddychovkách typu Kulhánek, Žamboch a Kopřiva (poslední byla Rychlopalba) jsem se pomalu vrátil k detektivkám, u kterých jsem před 15 lety kotvil...A musím říct, že ačkoliv mi začtení chvíli trvalo, kniha mě nadchla natolik, že se již chápu po další knize...To víte, my alkoholici musíme držet při sobě... Vřele doporučuji

Googies

Celkem trvalo, než jsem do knihy začetla, ale pak to šlo samo. Miluju tenhle styl knížek.

pavel6855

První polovina knihy působí dost nudně a nezáživně a je těžké u toho vydržet, ale věřte mi přátelé... V půlce se děj neskutečně vygraduje a všechno začne dávat smysl.. Vám najednou dojde, proč byl úvod tak zdlouhavý a nebudete najednou litovat ani stránky.. Výborné počtení s výborným závěrem a celé to působí jako skvělý úvod do knižní serie Harryho Hole :)

Katulinka69

Paráda.

Dominika_a

Četla jsem knihu teď po druhé, ze začátku jsem se musela hoodně přemlouvat, abych četla dál. Nějak jsem se nemohla začíst, ale od půlky knihy už to šlo, zápletka skvělá, akorát přemýšlení hlavního hrdiny bylo občas na pohlavek.

AnnaCZ

Nedočetla jsem :-( Sice jsem se pořád přemlouvala, abych četla dál, že to určitě bude dobrý, když je to tak oblíbený autor, ale musela jsem odložit... nuda nuda nuda...
Ale prý je to jeho nejhorší kniha a mám zkusit rovnou další díl, tak mu dám asi ještě šanci :-D

Fantasmagorka

Je to skvěle napsané a i detektivní zápletka je dobrá. ALE je to až příliš depresivní a hlavní hrdina je naprostý idiot. Kdyby uvažoval nad tím, co dělá, nedostal by se do takových s prominutím sraček. A nestáhnul by s ním i ty ostatní.

Rup
02. říjnaodpad!

Hodně mizerný bedekr s detektivní zápletkou. Byl-li román v roce 1997 ohodnocen jako nejlepší norský detektivní počin a román, pak ochraňuj pánbůh norské čtenáře, potažmo celou norskou literární scénu. Těsně před dočtením (konečně) se mi dostal do ruky leták přiložený ke krému na boty. Zkusil jsem porovnat přínos obou textů, zda mě, byť nepatrně, jakkoli, obohatí. Krém na boty jednoznačně zvítězil.
Je-li panu překladateli čeština nerozluštitelným rébusem, měl by zkusit číselné hádanky, snad by byl úspěšnější. Použité fráze a obraty, slovosled a jazyková chudoba jsou naprosto tristní. Skutečnost, že již přeložil téměř 800 knih (dle DBK) a dosud se nenaučil česky, je na pováženou.

m.zirhut

(audiokniha) Prvni setkani s autorem je trosku zklamanim. Poslech mě celkem bavil, ale zapletka mi prisla az moc vykonstruovana.

LiberX

Pomalejší rozjezd vynahrazuje zajímavá zápletka, napětí a charismatický hrdina, kterého pronásledují jeho vnitřní démoni. Poněkud v ústraní je však samotný motiv vyšetřování, který se s hlavní dějovou linkou jakoby míjí, jde svou vlastní cestou i tempem až k nečekanému odhalení vrahovi totožnosti, a to bez postupně odkrývajících se indícií, které by k němu směřovaly a dávaly čtenáři možnost hádat.

dadako

Herryho Holea mi už dávno doporučovala kolegyně. Jelikož krimi nečtu, rozhodl jsem se nejprve na Lovci hlav otestovat Nesbův styl. Když jsem to dočetl věděl jsem, že to zkusím, jen to trvalo 5 let než jsem se k tomu dokopal.
Rozhodl jsem se na sérii jít chronologicky, i když mě kamarádi od Netopýra zrazovali, že je nejslabší. Jenže já nemám rád, když se přeskakuje a tak jsem to riskl. Že to byla dobrá volba jsem poznal hned po pár stránkách. Miluji Austrálii a tím že se tam první Holy odehrává se mi nemohl nelíbit. Některé pasáže se až moc vlekly, ale na rozdíl od Larssona, který mi lezl krkem, se to zde dalo. Také se mi moc líbilo prokládání aboriginskými legendami. Stejně tak popis vztahu původních obyvatel a náplavky nebo vývoj vztahů s asijskými sousedy.

Smardik17

Líbilo se mi to. sice jsem moc nevěřil jeho alkoholismu, ale jinak mě to bavilo.

therushka531

Za mě průměrné. Plus za prostředí, postavu hlavního hrdiny, jeho dívky, sestry a celkově jeho životníí peripetie. Mínus za motiv a za to, že bylo hrozně průhledné, kdo je vrah.

Nello

První kniha od Nesba a kvůli ní jsem přečetla všechno, co kdy napsal a proto je pro mě Nej..

tatjana1737

Jako první jsem četla Sněhuláka, takže HH pro mne nebyl novou postavou. Příběh se četl svižně a dobře, zaujalo mne poukázání na otázku původních obyvatel Austrálie, o kterých mám díky geografické vzdálenosti velmi slabé znalosti, stejně jako gay vykreslení města, jenž na mě z televize či novin působí úplně jinak. Samotná totožnost vraha mi přišla trochu překombinovaná, ale na druhou stranu - kdo má co v detektivním žánru vymyslet nového, co tady ještě nebylo. A mírné zklamání z rozuzlení bylo rozhodně vykompenzováno autorovým čtivým stylem, Harryho postavou, některými hláškami a slovními obraty, u nichž překladatel odvedl dobrou práci. Jen mi bylo značně líto dvou úmrtí - zejména to druhé mi přišlo zbytečné, ačkoli pochopitelné (když už oběť znala vrahovu totožnost, bylo jasné, že ji naživu nenechá, ale přesto čtenář spolu s Harrym doufal do poslední chvilky...).

1v8na

Kniha měla hodně slabý rozjezd. Měla jsem problém se do ní začíst, chyběla i akce, které jsem se dočkala až od poloviny knihy.
Vadily mi i anglické výrazy, jimiž je kniha proložena a jejichž významy máte na konci knihy a musí jí listovat - zdržuje to od čtení.
Některé pasáže mi přišly zbytečné.
Na druhou stranu hrdina byl celkem sympatický, odhodlaný a ochotný vrhnout se do všeho po hlavě.
I přesto, že mám z této knihy smíšené pocity, dám dalším dílům a knihám od Nesba šanci.

Enrs

Do postavy Harryho Holea sympatického antihrdiny se člověk nemůže než zamilovat. Líbí se mi pečlivost, s jakou Nesbo popisuje daleké krajiny, kde se děje jeho knih odehrávají. Výborná detektivka protknutá melancholií i černým humorem.

Vlak7

Vzhledem k tomu, že jsem četla už lepší Nesbovy knihy, hodnotím jako méně povedenou.

janadibelkova

Dlouho jsem se pro tohoto autora rozhodovala, ale teď vůbec nelituji, že mám jeho knihy v knihovně..možná je Netopýr občas zvláštní a někdy se trochu ztratíte, ale skvěle vystihuje hlavní postavu, jeho alkoholismus a musím uznat, že se kniha čte sama, je výborně napsaná. Už teď vím, že budu číst další.