Netopýr

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145158/harry-hole-netopyr-Wov-145158.jpg 3.73518

Harry Hole (1.)

Flaggermusmannen (1997)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Beily
včera

Jsem ráda, že jsem začala číst sérii od prvního dílu postupně, protože aspoň můžu poznávat postavu Harryho Holea od úplných začátků. Byl to taky hlavní důvod, proč jsem byla schopná knihu dočíst až do konce. Celkově mi přišla kniha hrozně utahaná, dlouhá a chyběla mi nějaká akce nebo wow momenty. Ani samotný závěr mě moc nenadchl a bohužel ve mně nenanechal žádné dojmy. Doufám, že další díly série budou lepší.

Snow-White

Půjdu nejspíš trochu proti proudu, když řeknu, že jsem si mnohem víc užívala rozvláčnější začátek. Asi jsem byla nějak naladěná na "australskou vlnu", takže se mi zasazení do zdejšího prostředí líbilo.
Naproti tomu konec mi přišel jaksi "ukousnutý". Ani jsem málem nepostřehla, jak se podařilo vraha odhalit a ani mi poslední kapitoly nepřišly nijak napínavé. I když je pravda, že sama jsem vraha tentokrát neuhodla. Celá kniha se pro mě držela "v jedné lajně", aniž by na konci bylo nějaké výraznější napětí, což mi u kriminálky trochu vadí.
Nicméně postava Harryho mi byla sympatická a s menším odstupem budu v sérii určitě pokračovat.

Linda007

Po dlouhé době detektivka, kde jsem neuhodla vraha. Moc se mi líbili pasáže o Austrálii. Obohatilo to knihu a bylo to zajímavé. Jen nechápu, proč udělali z Harryho alkoholika, to každý vyšetřovatel, musí mít problémy? Občas mi přijde, že se Harry chová nelogicky a cizím lidem říká detaily z vyšetřování.

Efesus

Kniha mě moc nezaujala. Pomalejší rozjezd. Nedokázal jsem se začíst. Po přečtení celého díla ve mě moc velké emoce nezanechalo. Anglické věty, které by měli čtenáře více zapojit do děje mě spíš vyrušovaly. Za mě jedna z nejslabších z dané série.

Miláček484

Mám smíšené pocity, místy rozvláčné, ale konec napínavý.

Danilla

Kniha se hodně táhla, nemohla jsem se do ni začíst. Přišlo mi, ze tam bylo zbytečně moc postav a chvilku mi trvalo, než jsem se v nich zorientovala. Dle komentářů tady mi bylo jasné, že žádný zázrak nemám očekávat, což je tedy pravda. Nicméně dávám Harrymu ještě šanci, protože od třetího dílu celé série by to snad už mělo byt lepší. Po Netopýrovi bych znovu do knihovny nešáhla.

Nočnípták

Na detektiva Harryho jsem se těšila. Tahle kniha mě však zklamala. Dočetla jsem, ale nějak nemohu sebrat odvahu pustit se do dalších ze série. Myslela jsem si, že jsem nějaká divná, když všude je autor představován jako jednička severské krimi. Až podle zdejších komentářů vidím, že nejsem zklamaná sama.

Martina1805

kniha mě moc nebavila, děj byl zbytečně roztahaný a nudný a do toho anglické věty, které nebyly přeložené za mě tedy nic moc

Veru960

tak max 3

Blondebookdevil

Tak, nějak jsem se konečně překousala přes první knížku, ke které se ne a ne dostat. Můžu říct, že se mi četla dobře, protože se mi do rukou dostalo vydání přeložené z němčiny. Na druhou stranu - kecy a kecy a žádné vyšetřování, možná až posledních 50 stran. Ale za tu plynulost a příjemné strávení u knihy si 3* zaslouží.

Timkim

Nudne, rozplizle, nedrzici zadnou linii, zadna gradace deje. 100 osob okolo s jejich popisy ktere ani nejsou treba. Tomu jsem na chut neprisel. Dalsi kniha jiz nebu de

ZuzanaHabi

Četla jsem sérii Harry Hole celou a pěkně od Netopýra až po poslední díl, což je obrovská výhoda, protože chápete souběžný děj. Tohle tedy byla první kniha, oproti jiným mnohem jednodušší. Ale čtivá, napínavá a pokud nejste superman, vraha do konce neodhalíte. Vřele doporučuji!

3DD!3

Potěšilo mě australské prostředí. Strčit Nora do teplých krajin je zajímavý nápad a Nesbo solidní detektivní zápletku prokládá mýty a legendami vyvažovacího světadílu. Chytlavé čtení, které mi sedlo o trochu více než Sněhulák. I Harry je tady sympatičtější.

jaroiva

No, už jsem se taky pustila do Nesba. Chtěla jsem začít od začátku série, takže i když jiné knihy vypadají v celkovém hodnocení líp, volba byla jasná - pěkně popořádku! Vzhledem k slabšímu hodnocení první knihy série jsem ji ale raději poslechla jako audio knihu a musím říct, že v tomto formátu se mi to dost líbilo. Jsem chycená.

SPOILER:
Vzhledem k tomu, že jde o sérii, bylo jasné, že HH to přežije, ovšem hluboce nesouhlasím s poslední vraždou. Myslím, že ji Nesbo mohl nechat žít a že se s ní mohl HH třeba rozejít nebo tak něco... tohle "ukončení vztahu" se mi prostě nelíbilo.

esfinge

Tak jsem si precetla jako prvni ze serie Snehulaka a libil se a bylo v nem i par odkazu na prvni knizku s HH. Ihned jsem po ni tedy sahla, at to ctu poporadku. A dobre jsem udelala, Netopyr se mi libil, dobre se mi cetl. Jenom, kdyby HH tak nepil...

Kachna89

Netopýra jsem dočetla a asi úplně nevím, co si o něm mám myslet. Ebooky Nesboho mám už dlouho a po té vší chvále, co ze všech stran slyším, jsem se rozhodla do nich konečně pustit. Mám ráda severské krimi, ale Netopýr mě zrovna 2x nedostal. U jiných autorů jsem vždy netrpělivě čekala na další díl, ale po Netopýrovi bych do knihkupectví už pro další díly asi nešla, teda kdybych je už neměla. Ale dávám ti šanci, Nesbo. Nejsem zvyklá se vzdávat a věřím, že i já na tebe začnu pět ódy, po některém z dalších dílů.

Janyssek

Vzhledem k tomu, že jsem na tuto sérii HH četla chválu u obou knih, které jsem od autora četla (Syn, Lovci hlav), kde všichni HH vyzvihovali, že jsou nej, tak já jsem zklamaná. Chyběl mi tajici se dech a rozdychávání adrenalinu mezi odstavci, které jsem zažívala u Syna i Lovců. Původně jsem si chtěla koupit celou sérii.Nyní jsem ráda, že mám pouze HH 1 a 2, kdy se mi do druhého dílu ani nechce.

annettka1098

Má třetí kniha od Nesbøa. První se mi dostal do ruky Spasitel, poté Sněhulák a řekla jsem si, že chci přečíst vše a že začnu od začátku. Jsem ráda, že Netopýr nebyl můj první. Asi bych se totiž jen tak dál nedostala. Přijde mi takový zbytečně zdlouhavý. Vyhovuje mi styl psaní, dobře se mi čte, ale děj Netopýra mě neoslnil.

kvnhvta

Můj první Nezbe; na to, jak mi děj přišel celkem nezajímavý, jsem knihu překvapivě rád poslouchal a tak si říkám, že Ju asi celkem psát umí.

Mia24

Super čtení,super spisovatel.

syky245

Kriminálky nejsou čtení pro každého, ale Nesbo prostě umí

bivana009

První kniha tohoto autora je příjemnou změnou v žánru detektivek, zaujal mě hlavní hrdina pro svou nekonvenčnost a urputnost s jakou se do případu zakousl. Oceňuji zápletku a zejména pak popis australského prostředí.

Nany_cz

Mě bohužel Nesbo ani postava Harryho Holea nenadchla. Děj se táhne příliš dlouho. Do příště budu dlouho rozmýšlet jestli po jeho tvorbě ještě sáhnu.

nene4972

Netopýr byl mým druhým seznámení s Nesbem a musím říct, že ten člověk píše výborně.

SoniaR

Opět a zas mne Jo Nesbo a Harry Hole nezklamali. Skvělé čtení.

radka.csemi

Kniha mě moc bavila a to detektivky jsem nikdy nečetla. Do čtení jsem se pustila po shlédnutí filmu Sněhulák, který mě zaujal natolik, že jsem si řekla, že bych si o Harrym přečetla víc knih. Začala jsem jeho první a chci se držet číslování a díly nepřeskakovat. Ze začátku chvíli trvalo než se děj trochu rozjel a já se do něj vžila, ale nakonec byla kniha do konce napínaváa skvělá. Těším se na další.

Sudin

Harryho Holea, potažmo Nesba jsem objevil až po shlédnutí filmu Sněhulák. Z filmu bylo cítit že kniha bude mnohem lepší i když se mi v celku líbil, ale protože mám rád čtení sérií od počátku začal jsem Netopýrem. Kniha se dobře četla, na mně trochu moc povídání o domorodcich, za sebe dávám solidních 70%. Těším se na další, protože z recenzí vím, že to nejlepší mám teprve před sebou.

nikol1774

Čím bych měla při recenzi této knihy začít? Celkem mě zklamala. Miluju knihy od Nesba a miluju Norsko. Tato kniha mě výrazně zklamala zasazením děje do Austrálie. I když je to stát kam bych se jednou také ráda podívala, od této knihy jsem jednoznačně očekávala děj v Norsku. Dál mi vadilo, že v knize bylo spousta legend, které mi né vždy přišli pravdivé. Nebo mi alespoň přišli velice nereálné. Mě osobně přišlo, že v knize se více řeší legendy a vztahy hlavních postav, než samotný případ, který nebyl ničím originální. Znásilnění. Žádná novinka, málo akční. Za mě tragédie. 3* protože vím, že Nesbo umí psát knihy mnohem líp než je právě tato.

lucie7876

Na Nesboa jsem přešla po přečtení všech knih od Larse Keplera. Takže jsem věděla, že to bude těžké, protože Joonu Linnu prostě miluji :)

O číslo horší kniha, kde mi hlavně vadilo odbíhání od příběhu nějakou story (had Bubur, vysvětlování kdo jsou Austrálci..). Líto mi bylo hlavně poslední oběti. Ale Harry má taky něco do sebe. Jinak jméno Oto Rechtnágl (přenou psanou podobu nevím knihu jsem měla jako audio) přesně na takového "úchyláka" sedí :)

P.S. Při vyřknutí věty, že Harry dluží Otovi 100 dolaru jsem málem vyprskla smíchy.

markettH

Na knihy Jo Nesba jsem se těšila stejně jako na detektivky Larse Keplera. Druhý zmiňovaný mě docela zklamal, ale druhý autor mě ohromil a chápu, proč se jeho knihy stávají bestsellery. Rozhodně se chystám zdolat celou sérii s Harrym Holem.