Netopýr

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zav... celý text

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi.
V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145158/harry-hole-netopyr-Wov-145158.jpg 3.72886
Série:

Harry Hole (1.)

Originální název:

Flaggermusmannen (1997)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (569)

Přidat komentář
ewkat
včera

V pohodě

margoj
předevčírem

Prvních 150 stran jsem byla zklamaná. S detektivkou to nemělo skoro nic společného. Párkrát jsem si i říkala, jestli toto napsal ten Jo Nesbo, o kterém se tak často mluví. Přesto se to číst dalo a to mě pohánělo dál. Naštěstí to poté začalo být lepší a lepší a nebýt toho začátku, byla by to dobrá detektivka.

Markushka
13. srpna

Přečetla jsem snad jako x-tou knihu s HH a můžu tak říci, že ty následující jsou trošku dále. Nicméně jsem fanda HH, tak bylo pro mě zajímavé sledovat, jak to začalo :-) A když si promítám, co všechno potkalo hlavního hrdinu za tragédie jenom do konce tohoto dílu a přidám všechny ty další, tak se divím, že má i chvíle, kdy nelije...

MonicaMonique
11. srpna

První kniha, kterou jsem od autora četla. Nebyla nejhorší, ale rozhodně ani nejlepší. Z počátku jsem se nudila. Pak se příběh konečně rozjel a já ho musela dočíst. Možná bych ubrala ty vsuvky legend. Zbytečně odtahovaly od příběhu. Zas musím přiznat, že postava Harryho mě uchvátila.

rimmon
03. srpna

Za mě asi to nejlepší co jsem četla! fak jsem si to naprosto užila a jako vždycky mě autor totálně převezl takže jsem vůbec netušila jak to dopadne.
Na téhle knize oceňuji hned několik věci.
Autor nám tu nabídne několik kulturních a náboženských pohledů na svět Austrálie a zároveň pár malých příběhů v pozadí toho velkého.
Já jsem si tento případ Harryho opravdu užila na maximum a vřele doporučuji i ve formě mluveného slova.
Za mě naprostá pecka!

Klarv
02. srpna

Čekala jsem něco lepšího, na to jaké to má ohlasy. A to nejsem nějaký velký čtenář detektivek, takže zase tolik těch knih na srovnání nemám. Ale i tak vím, že jsem četla mnohem lepší detektivky. Prostitutky, drogy, pasáci do toho klauni a gayové. Pro mě hodně divná kombinace, která mi úplně neseděla. Ačkoliv je to smutné, tak jsem se spíše těšila na vsuvky okolo románku s barmankou, než na případ samotný. Neustálé věty v angličtině, ačkoliv anglicky umím, mě akorát rušily. Původní text chápu v knihách, nebo filmech, kde má být vidět nedorozumění, kvůli jinému jazyku, nebo něco, co si špitají v rodném jazyce schválně, aby jim druhý nerozuměl. Ale jestli je v Austrálii úřední jazyk angličtina, kterou s nimi po celou dobu musel Harry mluvit, tak anglické vsuvky nechápu. Jinak kniha samotná neurazila, ani nenadchla. Chvílemi jsem se nudila, ale četlo se to docela rychle.

Kecallka
28. července

Nepřečetla jsem, vůbec mi kniha nezaujala.Myslela jsem, jak jsem si v knihovně dobře nevybrala, prý je to žádaný spisovatel, ale nepřečetla jsem ani 100 stránek. Nějak jsem se v tom strácela. Ani děj nezaujmul. Myslím, že už se k tomuto spisovateli hned tak nevrátím :-(

Loginus
27. července

Má první kniha od Nesba. Docela mě dostal způsob vyprávění a vtípky autora mě dokázaly pobavit. Ani to že se to neodehrává na severu mi nevadilo.
Vadilo mi ale, že se dal tak strašně snadno poznat pachatel. Mám pocit že si z nás autor dělá srandu.
Spoiler.
Ta legenda o černém hadovi byl totální přestřel a já se svým asociativním myšlením měl před očima poplivané hroby od Viana...
Ale jinak to bylo celkem zábavné.

mysteriouslukas
24. července

První díl z legendární série je celkem napínavý, akorát je zde hodně "vsuvek" o představování hlavního hrdiny. Nicméně je to pěkně napsaný příběh. Jakmile vás děj pohltí, tak přestáváte vnímat čas a přesouváte se do autrálie :-)

zbožňuju_knihy
23. července

Začátek této knihy byl pro mne naprosto nesnesitelný, zdlouhavý, nudný a šedý. Jakmile jsem se ale prokousala do části MOORA, konečně se začalo něco dít! Pro mne je to první kniha od Nesba a hned jedu koupit Švábi! Jinak to prostě nevidím..
Dávám 4 hvězdy, jelikož se jedná o jeho první knihu, kde bylo představení Harryho, pořád se někam jezdilo-poznali jsme Austrálii a tak nějakých sto stran jsem skoro zapomínala, že se jedná o detektivku.
Doporučuji, ale musíte překousat začátek, to byl pro mne děs..

Zabka27
22. července

Už dříve jsem přečetla pár krimi románů... Ale tento, respektive styl psaní autora mě naprosto odzbrojil. Nejprve ke knize, po lehce utahaném začátku, kdy jsem se nemohla začíst, přišel neskutečný rozjezd a závěr knihy absolutně nečekaný a překvapivý. Harry Hole, hlavní postava, opět jedno velké překvapení, vždy jsem si tipovala jak se zachová, ale autor z Harryho rozhodně žádného slušňáka neudělal a možná proto, mi to celé přišlo bravurní...tím jak to bylo nepředvídatelné. Rozhodně budu pokračovat ve čtení navazujících knih s Harry Holem. Už teď se stal Jo Nesbo mým oblíbeným.

Warty
19. července

Jelikož jsem jako první přečetla poslední díl (Žízeň), byla jsem z knihy trochu zklamaná. I tak ale myslím, že je to dobrá kniha, napínavá až do konce, rozuzlení nečekané. Hold příště budu muset začínat prvním dílem :-D

p.pavlina
16. července

Je to moje první kniha od tohoto autora a určitě v této sérii budu pokračovat. Jen ten začátek byl takový trošku roztahaný. Ovšem nakonec to dalo celé smysl, proč se táhl ten příběh tím, čím se táhl :)

Misa101
15. července

Typický první díl série - autor se zahřívá, seznamuje nás se stylem, postavami atd. a to mu i jde, příběh je napínavý a postava Harryho zajímavá a sympatická, ale...nevtáhl mě děj - nezajímala jsem se, jak to dopadne nebo jestli se vražda vyřeší.

Nicméně knihu bych obecně doporučila všem, co si chtějí přečíst kompletní sérii od kvalitního autora, což Nesbo skutečně je a navíc je přivítá v atraktivním prostředí Austrálie.

Půca4
13. července

Tak první případ HH tedy nic moc ... Mě tedy přišlo, že se na těch 400 stránkách řešil případ tak jako v pozadí, než že by to bylo hlavní téma. Každopádně mě to nebavilo - nemám ani sílu vypisovat, co všechno mi vadilo a nelíbilo se mi, prostě 3*, víc ne. Co jsem tak slyšela nebo četla, některé knihy jsou od autora skvělé, takže si přečtu asi jen ty, nechci autora úplně zavrhnout.

Majdule
12. července

První případ Harryho Holea je hodně zaměřen právě na hlavního hrdinu. Autor nám poodhaluje jeho osobnost, kořeny jeho pijanství, toho, jak moc je policistou tělem i duší. Ukázal ho jako vynikajícího vyšetřovatele i jako lidsky přitažlivý typ. To, co mu ovšem hned od počátku naložil, je těžko k udýchání. Je jasné, že vznikla velmi silná postava, proč se stala nakonec legendou žánru, musí prokázat další díly.
Z pohledu žánru ovšem tahle detektivka nepatří k vrcholům. Ve složitém, zdánlivě bezvýchodném případu nachází stopu cizinec, který přijel na pár dní. A právě fakt, že vyšetřování je dlouho na bodu mrazu a posunout je dokáže někdo zcela mimo kontext, působí nedůvěryhodně. A byť se v závěru právě tato okolnost relativně uspokojivě vysvětlí (zdá se ovšem, že se až příliš mnoho lidí muselo spoléhat na příliš mnoho náhod), určitý pocit nedotaženosti zůstává.
Psychologicky je to jiná káva. Temný, smutný příběh plný bolesti mě vtáhnul jako australská legenda o netopýrovi.
Co mě baví už v prvním díle, je autorovo hláškování. Ne snad přímo v dialozích, ale v samotném textu románu. V tom a v citu pro až filmový střih Nesba poznáváme od začátku.
Celkově mám po dočtení pocit, že jsem možná nečetla nejlepší detektivku, ale zato vynikající román s detektivním přesahem. 90 %

Hellenne
10. července

Mě osobně se Netopýr líbil, nevadily mi ani vložky s různými zajímavostmi, například ohledně Austrálie, kde se děj odehrává. Dávám zatím jen 4 hvězdičky, protože si nechávám místo na další díly, které by měly být údajně lepší.
Každopádně já byla spokojená s úvodem do série HH. :)

munka
08. července

Moja prvá kniha od Nesba. Napínavá až do konca. Harrymu som fandila a som zvedavá na ďalšie diely.

kika 13
06. července

Dlouho jsem čekala až se knížky dočkám v knihovně, protože jsem chtěla číst sérii od prvního dílu.Už mám rezervovaný druhý díl.Hodnocení románu je velmi kladné.Napínavé až do samého konce.Jsem zvědavá jak se bude postava hlavního hrdiny vybarvovat v dalších dílech.

peta5472
03. července

Pokud mate romantaku dost i zde se mu nevyhnete

kachenbooklover
02. července

Ze začátku mě kniha vůbec nenadchla a chvílemi jsem jí chtěla odložit, nakonec jsem se k dočtení dokopala..Druhá polovina už byla lepší a konec celkem nečekaný...
Na to ,že je tato série tak oblíbená mi tato kniha nepřiša až tak úžasná..
No..zkusím další díl a uvidím.

mandari
02. července

Šlo o moji první Nesbovku, ale nemůžu říct, že by mě vyloženě nadchla. Nebylo to špatné, to určitě ne, ale znám mnohem lepší knihy. Musela jsem se do čtení chvílemi nutit, ale nakonec jsem ji dočetla.
Vzhledem k informacím od ostatních mu dám ještě šanci a zkusím i další knihu. A doufám, že to bude lepší :)

JelloBiafra
30. června

Harry Hole a jeho prvý prípad. V austrálskom Sydney je na dne útesu nájdená mŕtvola Nórky menom Inger Holterová. Telo nesie stopy znásilnenia a veľmi brutálneho mučenia. Harry spolupracuje s detektívom menom Andrew Kensington a spoločnými silami sa snažia zistiť kto za tým všetkým stojí, ale začínajú sa objavovať ďalšie brutálne vraždy. Je zrejmé, že detektívi čelia sériovému vrahovi. Prvotina "kráľa severskej krimi" u mňa dopadla na výbornú. Ale predtým som prečítal už 11 kníh od tohto autora a vzhľadom k tomu, že Snehuliaka som čítal ako prvého, vedel som dopredu kto je vrah. Vždy som si myslel že Hole sa stal alkoholickou troskou postupne, ale mýlil som sa, pretože aj tu pije jak dúha a balansuje na kraji priepasti. Aj tak som si túto detektívku naplno užil. Nesbø totiž už svoj debut doplnil početnými popkultúrnymi odkazmi a reáliami prostredia, v ktorom sa kniha odohráva. Za mňa jednoznačne spokojnosť.

Jamilily
25. června

No, nevím. Nechala jsem se nalákat "Sněhulákovou" mánií, takže jsem jako první četla z HH serie knihy 7-11. Teď jsem si řekla, že si o Harrym doplním obrázek a přečtu serii od začátku. Musím tedy říct, že kdybych četla HH popořadě od 1. dílu, asi bych se až k dílu 7 nedostala. Byla to vážně nuda, australské prostředí mě vůbec nebralo, Harry mi vůbec nepřišel jako "Harry", byl a choval se jak nějaké mladé ucho, nudný, ospalý... Románek s barmankou taky zcela mimo mísu. Jediná dobrá postava dle mě byl Andrew, sympaťák... Dočetla jsem jen z povinnosti, a i když tenhle díl zklamal, je mi jasné, že HH serii dočtu, i když to, jako v případě této knihy, bude vyžadovat nějakou tu malinkou oběť.

Clara del Valle
24. června

Nudnější detektivku jsem dlouho nečetla.

Richelle
23. června

Nějak mne příběh neoslovil. Dělalo mi problém se soustředit a nemyslet na jiné knihy. Od tohoto autora jsem četla první knihu, ale bohužel to není kniha pro mě.

Chemiczka
20. června

Záměrně se vyhýbám knihám, kterou jsem zrovna v "kurzu", nechci se nechat strhnout davovou hysterií, a něco číst jen proto, že to zrovna čtou všichni okolo.
Již nějakou dobu mám "Netopýra" na poličce v knihovně, a až teď jsem se odhodlala do něj pustit. A bylo to moc fajn, knihu jsem hltala a přečetla za pár dní. Jsem ráda, že serii o HH začínám pěkně postupně tak jak byla vydávaná. Nejsem pak dopředu zklamaná, že jsem četla již lepší díly z Nesbova pera.
HH je skvělý cynicky alkoholik - pravý opak postav typu "Mirek Dušín" a to se mi na něm líbí. Je to prostě člověk se svými chybami a nedokonalostmi. A ačkoliv by bylo skvělé kdyby všichni detektivové byly jako Sherlock Holmes nebo Hercule Poirot, ale byla by to děsná nuda.
Rozhodně doporučuji jako lehkou oddychovou detektivku na léto - to "australské vedro" se Vám přímo zaryje pod kůži. Body navíc za skvělé austrálské mýty a přízračný závěr.

Mišmiš
18. června

Za mě knížka, která se dobře čte. Postava detektiva mi přijde zatím "ve vývinu" :-) Občas jako by mi chyběli informace o jeho předchozím životě. Uvidíme v dalších dílech.
Jinak detektivka má spád, žádné zbytečné opisování. Mě se to líbilo :-)

jarrmilla
18. června

Nesbo poprvé. Tak jsem se dostala na stranu 90 a knihu odložila, mě to prostě nebavilo, vůbec.

maryska09
14. června

Po přečtení celé série jsem se po čase vrátila zas na začátek, takže můžu hodnotit. První kniha Harryho Holea se poměrně vymyká ostatním, hlavně umístěním do horké Austrálie. Navíc je znát, že vlastní postava detektiva se teprve vyvíjí a některé jeho vlastnosti, které se plně projeví v dalších pokračováních jsou teprve v zárodku. I tak se jedná o skvělou detektivku, s velmi dobře propracovanou zápletkou a já ji jen doporučuji