Netopýr

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145158/harry-hole-netopyr-Wov-145158.jpg 3.73960

Harry Hole (1.)

Flaggermusmannen (1997)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Kniha Zlín

Kniha Netopýr

AntikvářPraha4

Z první knížky od Nesba, co jsem přečetl, mám trochu rozporuplné pocity. Určitě to je v detektivním žánru nadprůměr, ale něco mi na tom nesedělo. Zkusím to pojmenovat. Kdyby kniha byla puzzle, tak řeknu, že jednotlivé dílky jsou krásné a většinou do sebe krásně zapadají, ale sem tam některé, jsou do sebe narvané trochu moc silou...

Gabri-88

Prvni knizka od Jo Nesbø a opravdu si me Jo diky Harrymu ziskal! Postava Harryho me pomerne fascinuje. Jak se ten norsky chlapik dokaze vybicovat k vykonum, ktere mi obcas prijdou pro nej jako postavu nemozne. Ale fandim mu.
Musim tedy rict, ze nekdy je to na me az moc temne. Krimi mi neni cizi, ale tohle si obcas snazim nevybavovat az moc realisticky, protoze by se mi z toho udelalo soufl.
Mam v planu precist serii celou. Jen si musim davat pauzy mezi jednotlivymi knihami, protoze jak rikam, je to skoro az moc temne a tudiz pro me depresivni :-)

hana.hanigerova

Tato kniha pro mě byla velkým překvapením. Vzhledem k tomu, že už za sebou jednu knihu od autora mám a ta mě příliš neuchvátila, spíš naopak, byla jsem z jejího konce poměrně znechucená, tak jsem neměla velká očekávání. Ale chtěla jsem dát tak oblíbenému Nesbemu šanci a udělala jsem dobře. Několikrát jsem byla varována, že první díly série s Harrym Holem jsou horší a ten autorův um se rozjíždí až později. Jestli tomu tak je, tak se neskutečně těším na další díly.
Hlavní hrdina mi byl sympatický se svými dobrými vlastnostmi, ale i s démony, kteří ho jeho celým životem provází. Někdy jsem na něj naštvaná, ale většinou s ním spíš jen soucítím a mám pro něj pochopení. Také ostatní postavy, které hrajou v tomto příběhu roli jsou skvěle promyšlené. I když jsou mnohdy až příliš inteligentní. Ta zápletka, kterou autor vymyslel a všechny ty detaily z dějin a z legend Austrálců, to nejspíš svědčí o autorově obrovském rozhledu a moudrosti. Bohužel však píše tak, jak kdyby předpokládal, že takhle moudří jsou všichni. A tak to v reálném životě není. Především kvůli tomuto jsem knize jednu hvězdičku při hodnocení odebrala. Také proto, že vrah byl vysvětlený tak zvláštně a moc jednoduše. Už v průběhu čtení knihy mě napadlo, že by mohlo jít o něj - ! POZOR SPOILER ! překvapivě proto, že měl v příběhu tak malou roli. Jsem holt asi zhýčkaná Jefferym Deaverem, který je v tomto žánru mistrem. I tak jsem si čtení této napínavé a velmi čtivé knihy moc užila a těším se na další díly!

Brambor16

Na to že to byla první kniha kterou jsem od autora začal číst, tak mě to trochu zklamalo. Čekala jsem severskou detektivku a najednou je postava v austrálii kde je pořád jenom vedro. Jinak musím říct že jsem nečekala všechny ty zvraty, co se tam udály. A jednou jsem byla na postavu naštvaná až se mi to nechtělo číst dál, ale zvládla jsem to a docela se i těším na další případ Harryho Hola.

diNov

Vzala jsem Nesba od začátku a nedá se říct, že bych z první knihy byla zklamaná. Na druhou stranu bych od autora s takovým ohlasem čekala víc. Ale je to jeho první kniha s komisařem Holem.

Bublinka.

Seznamte se, Jo Nesbø.
Těší mě.

Tohle seznámení jsem pořád odkládala a Harry Hole mi pořád ve čtečce strašil bez povšimnutí. První polovina mě nebavila, potom se to zlomilo a nutně jsem potřebovala zjistit, kdo je ten šílený vrah. A až do poslední chvíle jsem se nechávala autorem svádět do slepých uliček a hledat potenciálního zabijáka v každé sebevíc nepravděpodobné postavě. Nakonec jsem nepodezírala jenom vraha a Harryho.

Když jsem pročítala komentáře podivující se nad hype okolo autora, trochu jsem krčila rameny. Není to trochu hloupost to hodnotit podle jedné knihy a zejména prvotiny?

JustWomen

Začátek mého Jo Nesbo maratónu a nebylo to zase tak špatné. Možná moc přímočarý děj, ale skvělé postavy a zajímavé vztahy, jen začlenění historických faktů mi přišlo poněkud rozvláčné. Postava Harryho na jedničku, oceňuji zejména jeho inteligenci a sympatické chování k ženám. Sbohem Austrálie, letím do Thajska.

Wyder

Jako jo, je to tam, má to spád a v prvním díle (který jsem četl teď jako úplně poslední z celé série) mě Nesbo nakonec překvapil a netipnul jsem vraha správně. Jen se musím přiznat, že mně prostě nesedělo to zasazení. Severskou detektivku mám rád proto, že tam furt sněží / prší / je ošklivo a tak nějak mi to v myšlenkách vytváří tu atmosféru... Dokonce v tomhle díle Harry ani nezajde ke Schroderům, no řekněte, není to pak půlka zážitku? :)

Přečteno za víkend, takže jako dobrý... Díly z Norska mám ale nejradši...