Cizinec

kniha od:

Cizinec https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5749/bmid_cizinec-q7r-5749.jpg 4.2 2166
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Hlavním hrdinou existenciálního románu Alberta Camuse je úředník Mersault, Francouz žijící v Alžíru. Dozvídá se, že mu v několik kilometrů vzdáleném útulku zemřela matka, a jede jí na pohřeb. Protože ji dlouho neviděl a navzájem si už neměli co říct, nijak ho její smrt nezasáhla. Na pohřbu neplakal, dokonce ani neznal její věk a hned druhý den šel se svou milenkou Marií do kina na komedii, jako by se nic nestalo. Poté se setkává s Raymondem, kterého opustila milenka a on se jí chce pomstít... Ve druhé části knihy Mersault uvažuje o životě a jeho smyslu, potýká se s vnitřní prázdnotou. Odmítá se obrátit k Bohu, přestože jej k tomu neustále přesvědčuje kaplan.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Garamond
Originální název:

L'Étranger , 1942


více info...

Komentáře (221)

Komentáře 221 Recenze 6

Caporegime
Caporegime
19.09.2023 4 z 5

Existencialismus v syrové podobě ...

Díra_na_trhu
Díra_na_trhu
19.09.2023 5 z 5

Jednou člověk není smutnej, když má být podle každýho smutnej, a už je hned špatnej, a tak mu to vosolej, aby teda smutnej byl.


Aivinka
Aivinka
25.08.2023 5 z 5

První dílo. které jsem od Camuse četla. Nebylo to z donucení maturitní četby, spíše z vlastní zvědavosti. Až později usuzuji, že tuto knihu nemůžu hodnotit objektivně, proto upozorňuji, že se jedná jen a pouze o můj pocit z knihy.

Hlavní postava je tak strašně fádní a obyčejná, až je něčím úžasně zvráceným jedinečná. Celkový příběh je bizardní stejně, jako jeho protagonista a o konci ani nemluvě. Každý by v tom našel prvky pomíjivosti a nedůležitosti lidského života, mě ale daleko víc zasáhla ta bezmezná pravda o naprosté kráse flegmatické mysli :). Za mě velmi povedené dílo a vypadá to, že Albert Camus mě přivedl na dlouhou cestu po krásách existencialismu.

NotJustaReader
NotJustaReader
19.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Bravurně napsaná kniha!
I když se s autorovou filosofií ateistického existencionalismu, nebo jak ji nazvat (možná přehnaného flegmatismu :D), neztotožňuji, měla jsem při přečtení poslední věty-

"Ještě aby se všechno dovršilo, abych si nepřipadal tak sám, mohl
jsem si už jen přát hustý dav diváků, který mi přijde na popravu a uvítá mě pokřikem
plným nenávisti."

-pocit, že skládačka do sebe zapadá, že jsem myšlenky, které se snaží Camus předat, pochopila, přestože např. právě větě zmíněné výše bych bez kontextu nejspíš neporozuměla.
Kniha je krátká, je psána svižně a její styl je úderný - na maturitu můžu doporučit.

5tužka
5tužka
12.08.2023 5 z 5

Audiokniha skvěle namluvená Jiřím Dědečkem ještě více podtrhovala netečnost a bezcitnost Mersaulta. Trochu u poslechu tuhla krev, nicméně skvělý výkon jak autora tak vypravěče.

TbN
TbN
12.08.2023

Knihu nebudu hodnotit hvězdičkami, protože si nemyslím, že by to aspoň zdánlivě zvládlo popsat, co si o knize myslím. Kdo chce, ať čte dále :)

Zpočátku jsem byl z knihy trochu nešťastný, ačkoliv rozumím, že jazyková plytkost a jednoduchost je použita zcela záměrně, aby podtrhla chladnost postavy, tak jsem z ní byl zkrátka nešťastný a cca polovina knihy pro mne opravdu nebyla záživným čtením.

Právě ale přibližně v půlce jsem začal mít opět rozpačitý pocit, ale tentokrát rozpačitý v tom smyslu, že mi to přijde dobré, ale neumím popsat jakým způsobem. A povedlo se mi to rozklíčovat až poté, co jsem knihu dočetl a šel jsem si napsat a lépe formulovat své myšlenky.

Došel jsem k závěru, že si myslím, že kdyby se člověk měl na knihu dívat jen ze slohové pohledu, tak se opravdu nejedná o žádné veledílo. Nečekejte žádné květnaté metafory, popisy či líčení. Ale naopak, to co dílo ztrácí v jazykové kráse, tak přesně o to více si toho nese po stránce myšlenkové a v tom shledávám krásu Cizince.

Aby tato kniha nesla ovoce, je dle mého názoru potřeba snažit se uchopit myšlenky a nadále je sám rozvíjet a přemýšlet o nich. To za čtenáře už Camus neudělal, pouze nabádá.

Doporučuji tedy číst pouze lidem, kteří jsou ochotni z vlastní vůle nad knihou přemýšlet do hloubky, pak je to kniha pro vás. Na ospalé čtení v polospánku je potřeba hledat něco jiného.

Hermiona419
Hermiona419
28.07.2023 5 z 5

Velmi čtivě napsáno, skvělá kniha.

Kabuky
Kabuky
15.04.2023 5 z 5

Výborná kniha.

Jaehyun
Jaehyun
29.03.2023 3 z 5

Knížka se dobře a rychle četla, má jen pár stran, ale žádné hlubší myšlenky jsem v ní neviděla. Mersault mi přišel jako bezcitná postava a vrah. Zkrátka na mě kniha nijak nezapůsobila, čekala jsem trošku něco jiného. Nicméně pokud se na to někdo chystá třeba k maturitě, tak po ní určitě sáhněte.

Lesní_chodec
Lesní_chodec
07.02.2023 5 z 5

Dlouhá léta jsem jméno autora i románu jaksi podvědomě znal. Přestože jsem nic bližšího o něm samotném ani díle nevěděl (vím je to ostuda). Pak na mě kdesi v jednom filmu blikl záběr, kde hlavní hrdina četl "Cizince" a bylo. Tak krátká a přesto naprosto hutná kniha.

Z počátku jsem zažil mírné déjà vu, že mám před sebou znovu otevřeného Kafku a jeho Proces. Tady ovšem ta absurdita nebyla (dle mě) "dohrána" až do pomyslného konce.

Každý jsme občas takovým cizincem nebo věřím, že bychom jím sem tam chtěli být. Kašlat na veškeré konvence a servírovat druhým a okolnímu světu jen krystalickou pravdu, tak jak jí cítíme...

Ann.e
Ann.e
05.02.2023

Tohle bylo hodně zvláštní... Mersault je pro mě zatím nepochopitelným člověkem. Jak píše Vendula39, měla hlavní postava hodně přátel, byl u nich i oblíbený. Každopádně to je mnohovrstevnatý román, každý detail má svůj význam a budu se k nim ještě vracet. Některé scény (pozorování ulice mi padly do noty), většina ale ne, celkově mě přístup hlavního hrdiny vadil, což ale není kritika spisovatelské umu autora.

Vendula39
Vendula39
08.01.2023 5 z 5

Román se mi dobře četl, před samotným výběrem této knihy jsem znala i děj. Překvapila mě milostná zápletka s Marií, a to kolik měl Mersault „kamarádů“ v místě, kde bydlel. Ať už se jednalo o Raymonda, Salomona, Céleste, Marii jako takovou. Řekla bych, že se určitě každý setkal se samotou ve společnosti, jde o nejhorší možný druh osamocení, o pocit, kdy se nám zdá, že tady není nikdo blízký, kdo by nám dokázal pomoci. Moc mě nenadchla zápletka u soudu, která se dle mého názoru, strašně vlekla. Je určitě vhodné se chvíli nad touto knihou pozastavit a někdy si ji přečíst znovu. Možná je to bezvýznamné, ale bude to stát za to.

soupik2012
soupik2012
05.01.2023 3 z 5

Mám moc ráda zvláštní knihy, ale pro Cizince si budu muset zavést nové označení, divnokniha. Moc nerozumím některým komentářům pode mnou, kteří v ní spatřují nějaké hluboké myšlenky. Já v ní nevidím vůbec nic, v knize mi přišlo vše křišťálově jasné a čisté. Vyzrazení děje. Mersault je bezcitný a psychicky narušený vrah. Čelil ohrožení nožem a svého protivníka bez váhání zastřelil. A co víc, do své oběti vypálil hned pět kulek. Tak proč ta komedie okolo? Kdyby byl Mersault obviněný neprávem a tento skutek nevykonal, teprve potom by kniha získala na zajímavosti. Soudní přelíčení je na celé knize nejzajímavější, ale zároveň je to pasáž, která na mě působila zcela nevěrohodně. Snaha o propojení tohoto případu s návštěvou pohřbu své matky? Protestuji, ale to je zcela irelevantní. A chování soudce kterého pobuřuje, že byl nevěřící? Zkrátka divnokniha, která se snaží hledat a vytvářet senzace, tam kde nic není. Kniha samotná je napsána zajímavou formou a tak ji za úplný propadák označit nemohu. Audiokniha je načtena slušně a načetl ji pan Jiří Dědeček.

Cubeik
Cubeik
01.01.2023 4 z 5

Četbu Cizince jsem si užil. K přečtení nepotřebujete mnoho času a na relativně malém množství stran naleznete mnoho pěkných myšlenek. Navíc pokud máte možnost si Meursaulta spojit s někým koho znáte, občas se i trochu zasmějete.

Meursaultovo uvažování se mi svým způsobem líbí. Nebo mi alespoň příjde zajímavé. Hlavnímu "hrdinovi" vidíme do hlavy docela dobře - ale stále se o jeho pohnutkách, záměrech a myšlenkách moc nedozvídáme. Ale nikoliv proto, že by nám tyto informace zůstaly skryty, ale čistě kvůli jejich neexistenci. Jediný vyšší princip, který Meursault zastává, dokážeme totiž reprezentovat jednoduchou větou "je mi to jedno". Tento jev navíc krásně reprezentuje následující výňatek:

"Za chvíli nato se mě zeptala, jestli ji miluju. Odpověděl jsem, že to je bezvýznamné, ale že se mi zdá, že ne."

Z celé knihy tak na nás opět dýchá Camusovo absurdno, dle mého trochu přitažené za vlasy. Zda-li Mearsault splňuje požadavky absurdního člověka nedokáži úplně určit. Sice chápe bezvýznamnost všeho, ale jeho smířenost se vymyká oné vzpouře - aktivní vzpouře proti systému, smyslu i samotnému absurdnu, kterou absurdno potřebuje k vlastnímu udržení.
Nedokáži si ani představit, že "Mearsault je šťasten".

Pokud k vnitřní revoltě přece jen dojde, tak až na samotném konci knihy. Tehdy Meursault poprvé (a naposled) ponechá svému vnitřnímu hlasu volnou ruku a svému okolí (respektive chudákovi kaplanovi) to náležitě ukáže.

Sám Camus píše, že opakem koceptu sebevraždy je člověk odsouzený na smrt. V tomto striktním smyslu tedy absurdního člověka opravdu dostáváme, i když pro hrdinu už možná může být pozdě.

Stradivarius
Stradivarius
30.11.2022 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou jsem přečetl téměř jedním dechem. Až hrůzně netečný hlavní hrdina si svým přístupem k životu způsobí úplnou zkázu...

Zuna1990
Zuna1990
29.11.2022 4 z 5

Albert Camus a jeho Cudzinec. Kniha hodná zamyslenia. Je písaná priamočiarym až strohým štýlom, v zdanlivo jednoduchom texte sú ale obsiahnuté tie najzákladnejšie otázky ľudskej existencie týkajúce sa vzťahu človeka a spoločnosti a aj otázka inakosti. Tým iným je hlavná postava Mersaulta. V jeho vnútornom svete úplne chýba emócia, nevie ich vyjadrovať ani vytvárať a tiež ani nie je schopný ich vnímať u ostatných. To nemôže síce ospravedlniť vraždu, umožňuje to ale pochopiť Mersaultovo správanie pri súdnom pojednávanie aj až stoický pokoj v predvečer smrti.

Chajda69
Chajda69
24.09.2022 4 z 5

Upřímně moc nevím, jak Cizince hodnotit. Na jednu stranu se mi líbilo, jak dokázal Camus popsat úmorné alžírské vedro tak, že jsem ho při čtení fyzicky cítil. Stejně tak dokázal - ač v některých ohledech jen náznaky - moc pěkně popsat vztah s Marií. Celé Meursaultovo chování ve spojení s pohřbem bylo... asi tak odcizené, jak mělo být, aby mohl bát nazýván cizincem. Cizincem sám vůči sobě, vůči společnosti, vůči životu, vůči všemu. Leckdy jsem úplně nerozuměl motivacím jeho jednání nebo jeho apatičnosti a vím jedno - za kamaráda bych ho určitě mít nechtěl.

Co se týče ústřední zápletky, opět mi zcela unikl motiv Meursaultova jednání. Těžko vše svádět jen na úpal, všechny okolnosti vraždy tomu moc nenahrávají.

Jako nejzajímavější část mi tak, vlastně hlavně z profesního zájmu, připadalo samotné soudní přelíčení. Trestní řízení v soudní fázi absolvuji pravidelně a vlastně bych nemohl tvrdit, že v některých ohledech mohl Camus trefit hřebík na hlavičku. Předsudky jsou zlo, prvnímu dojmu se leckdy nedá úplně věřit a ne všichni jsou uniformní a jednají a přemýšlí stejně. Sám pro sebe tak Cizince nevnímám až tak existencialisticky, ale spíš individualisticky, a v tomto ohledu pro mě kniha určitý přínos měla.

1T0S_
1T0S_
21.09.2022 5 z 5

Asi je zbytečné nějak se rozepisovat, na to existuje spousta článků na Wiki a podobně. Cizinec je kniha, která je krátká a napsaná dosti jednoduchým jazykem, přesto jí nic nechybí ani nepřebývá. Tím hlavním je postava Meursaulta a autorova filozofie existencialismu, s níž sice kompletně nesouhlasím, ale stejně mi přišla zajímavá. Rozhodně doporučuji – čtení zabere nanejvýš jednu dvě hodiny a poskytne nějaký ten materiál k přemýšlení.

Hakate
Hakate
03.09.2022 4 z 5

Další z knih z období příprav na maturitu, kniha mě mile překvapila, Moc pěkný román.

alef
alef
29.08.2022 5 z 5

Pravidla hry,
jež ostatní akceptují,
on nechápe!

Vede zcela obyčejný a nudný život,
smířený, nečeká nic,
než pár drobných radostí,
převážně tělesného rázu.

A přesto,
vrhnut do starosti, strachu a zoufalství,
s perspektivou neodvratného ztroskotání,
vyvolanou absurditou existence,
bude konfrontován,
se svou vlastní odpovědností.

ON, je totiž svobodnou existencí,
to proto musí čelit výzvě,
a realizovat své vlastní bytí!

Je to „zvláštnost“, či „odlišnost“,
žít přítomným okamžikem,
mimo konvenční svět,
nezajímat se o lidi,
a neřídit se jejich pravidly?

„mít jistotu, že … život je součástí nějakého širšího procesu, který směřuje k cíli, neboť pouze má-li (člověk) tuto jistotu, může vůbec o něco usilovat.“

Při čtení Camusova Cizince získáte dojem, spíš (v duchu existencialismu) pocit neodvratitelné jistoty, že člověku není pomoci!
Nelze jinak, než hledat smysl života, není jiná cesta, než prožít – sám sebe, jako možnost! Pak si totiž můžete stanovovat cíle, a realizovat své plány – tedy, smysluplně vyplnit svůj čas!

Pokud si začnete s Camusem, můžete si být jistí, že na pořadu dne bude absurdita lidského života! Takže, připravte se na to, že se budete snažit přijít na kloub tomu, jaký je rozdíl mezi světem, jaký bychom chtěli, aby byl (a celkem neoprávněně se logicky domníváme, že přesně takový bude, když si ho takový „zařídíme“) a reálným světem (který prostě neplní naše představy o tom, jaký by měl být) :-) … navíc, tento rozpor nahlédnete optikou konečnosti svého života, což vám může způsobit poněkud chmurné vidění světa ...

„Zmocní se nás odcizení: vnímáme, že svět je … jako je kámen naprosto cizí, pro nás neproniknutelný; vnímáme, s jakou intenzitou nás příroda nebo krajina popírá... Svět se nám vymyká“.

Do tohoto scénáře pak téměř dokonale (skoro geniálně) zapadá Meursaultova postava, jež vás nutí, vnímat ho jako nelidského a bezcitného tvora, … až na to, že je to postava spíš tragická – většinou to totiž skončí tragédií, když odmítnete „hrát tu hru“ - podřídit se nesmyslným společenským konvencím a očekáváním ostatních, když vám jsou cizí různé formy „předstírání“ a vy naplno odkryjete „své karty“ – svá přesvědčení!

8422
8422
26.05.2022 4 z 5

Knihu jsem si užil dvakrát jako audio v podání Jiřího Dědečka. Ten je skvělý jak vypravěče a hlavní postavu Mersaulta vystihuje. Mersault je sice vrah, ale ke svému činu přišel náhodou. Ale o to se tu ani tak nejedná, soud jeho čin neposuzuje podle skutkové podstaty, ale podle konvencí. Při čtení tohoto příběhu se vynořuje řada otázek:
Co je špatné na tom, že Mersault zařídí matce pobyt v ústavu s pečovatelskou péčí? Je odsouzeníhodné, jak chladně a odevzdaně reaguje na smrt své matky? Čím se provinil, když na rovinu sdělil, že už si s ní neměl co říct a předpokládal, že tam o ni bude lépe postarané? Místo truchlení po pohřbu se jde koupat s partnerkou a pak zajdou do kina na veselohru, zatímco podle konvencí by měl dávat najevo smutek a žal. On to tak necítí, jak by měl, jak by se od něj očekávalo. Alespoň to mohl předstírat, že?
Musím přiznat, že i mě to připadlo jako vrcholně necitelné, ale v jeho postojích není nenávist, jen nezájem. A je nezájem trestný? Mersault je člověk povrchní s nízkým prahem emocí. Tuto vlastnost však musel nějak získat. Prostě se s ní nenarodil. Ale koho to zajímá? Takových po světě běhá… Obžaloba se okolnostmi vraždy příliš nevěnuje a navrhuje trest, který spíše odpovídá požadavkům dodržování morálních konvencí.
V souladu se svým životním postojem Mersault svůj trest přijímá. Já jsem tam cítil jeho poslední přání: "Už abych to měl za sebou".

zimela
zimela
27.03.2022 4 z 5

Kolem Meursaultovy citové oploštělosti (ať už vrozené, či získané) se musí po špičkách; Camus totiž své alter ego obehnal vymakaným zákopovým systémem jehož překročení je samotným dějem knihy trestáno cejchem šosáctví. Já si ale po šosu stejně šlapu, ať šlapu, kam šlapu. A tak, coby letitý přispěvatel do Bravíčka, bez rozpaků vybalím náležitě fundovanou psychosondu.

Nuže, Camus-cizinec seznává, že v něm všechny ty společensko-kulturně vyumělkované obrazy citů nebydlí v takové podobě, s jakou jsou často přepjatě malovány. Ony v něm totiž nebydlí vůbec (kteréžto uvědomění mu po hříchu mohlo být prvním krůčkem a nikoli konečnou stanicí!...žel se mu od těch „citlivějších“ nedostalo pochopení a co hůř, ani potřebné odborné pomoci; tady už totiž dle všeho nešlo ani o „blunt“, ale o dost těžký „flat affect“...jinak v komentářích protiargumentačně zmiňovanou citlivost estetickou nelze zaměnovat s citlivostí emoční; vnímat krásu může i naprostý psychopat...a ono je také otazné, když jeden vidí čeho jsou ve svých pokřivených afektech schopni ti „citliví“, zda je o co stát; ne že by teda o změnu stál Meursault, ten vězí v bytostné pasti apatie a odevzdanosti; nejde chtít chtění, když se vám v první řadě ničeho nechce) a tak je zamítá coby kompletně falešné. Příčinou autorova „existencialismu“ tak dost dobře může být uvíznutí v střetu idealizovaného obrazu s realitou vlastní oploštělosti, kterýžto vleklý pat mu skýtá dar vskutku danajský; totiž únik v podobě nabytí statutu oběti celospolečenského klamu, zpětnovazebné smyčky prohlubujícího se odcizení, rezignace a nalezení útočiště v pohrdavém odsudku světa (kterému nechybí ostří! ostatně, kde je psáno že o pravdu nejde zavadit chybným měřením?) jakožto čiré přetvářky. Že je ve vyprávění poněkud opomenuta vlídnější tvář skutečnosti je pochopitelné; nežádoucím způsobem by narušila narativ. Asi i proto nemůže být věnován prostor mrtvému arabovi; ten je jen nezbytnou dějovou rekvizitou, vedlejší okolností bez přátel, rodiny, zázemí. Nikoho nezajímá, nikomu nechybí.

Jako sonda duševního ustrnutí (či zde oslavovaného „zůstání sám sebou“) báječné, jako unikátní prespektiva taky. Jako následováníhodný příklad už tolik ne; hlavní hrdina není vyrovnaný/jistý, ani smířený, ale sám před sebou zamčený a skrytý, přičemž smrt vítá jako vysvobození.

A když už interpretuji, tak mi autorův úzkostlivý anti-mesianismus (kdyby v něm byl opravdu důsledný, tak Cizince ani nepíše/nevydává) a vůbec vyznění celého soudního procesu, včetně rozhovorů s kaplanem, nedá nevidět spojitost mezi Cizincem a variací Ježíše, jenž se po nějakém tom poflakování a „getsemanské epizodce“ váhání definitivně rozhoduje pro víru v nesmyslnost, načež na svá nihilistická bedra mimoděk bere pokrytectví tohoto světa a trpně jej, v prospěch našeho prozření, nese vstříc smrti...což je až bolestným protimluvem toho, vůči čemu se chce hlavní hrdina vymezit. Ale svým způsobem bych takové vyznění bral. Těšilo by mě, že by to, co nakonec z pukliny v cizincově kamenné zbroji vytrysklo, byla (i přes veškerou snahu v sobě cokoli transcendentního potlačit) slza přesahu, zájmu o něco. Byť by ten zájem znamenal touhu ublížit(?), všem něco uvnitř vzít.

Ať už je to, jak je to, jedním jsem si jist. Kdyby byl Cizinec příběhem odsouzení jednoznačně „správného“ člověka, tak po něm neštěkne ani pes. Takto je soud nad ním, a vlastně i nad celým tribunálem, potažmo námi, svěřen čtenáři. Talár takové výsostnosti se neodmítá.

4 provokativní ****

DaS9
DaS9
05.03.2022 5 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Prostý děj, stručný jazyk a upozaděný popis prostředí. Všechno tohle ale převyšuje prokleslenost a dokonalost hlavní postavy. Bezpochyby je právě protagonista a jeho (ne)morální stránka středobodem celého díla. Má představovat člověka odcizeného celému světu. Mně naopak postava Mersaulta připadala dokonale zapadající do světa a častokrát jsem si v kontrastu s ním cizí přišel já. Kniha není nijak rozsáhlá (jak ostatně můžeme být u Camuse zvyklí), ale obsahově je naprosto úplná, bez přehnaného množství přikrášlujících formulí. Nevíc jednoduchý jazyk sedí k Mersaultově zdánlivě prázdné povaze. Zdařilé dílo představující naprosto unikátní postavu a pohled na život.

k009
k009
19.02.2022 5 z 5

Všichni jsou v tomhle světě cizinci a nikdo neví proč.

Chesterton
Chesterton
16.02.2022

Podepisuji komentář DeadUnicorn. Přečtu skoro vše, co mě trochu zaujme a co nelze číst, dokážu zpravidla poslouchat a říct "líbí-nelíbí" či "baví-nebaví". Na toto mi chybí v mozku asi speciální program? Nedokázala jsem poslouchat ani náhodou. Ani asi čtvrthodinku. Opakovaně jsem se zkoušela zaposlouchat, což většinou funguje, ale slova mě odpuzovala od samého začátku.
Těžko říct, zda se ještě s Albertem někdy potkáme v papíru či zvuku.
Kdysi jsem se na Databázi naučila pěkné hodnocení - za hranicí mé snesitelnosti :o)
Existencialismus není mým krajícem chleba.
Díky za komentář zimela výše, skrze něhož jsem pochopila proč mě dílko odpuzuje!
"...hlavní hrdina není vyrovnaný/jistý, ani smířený, ale sám před sebou zamčený a skrytý... "

LEGACY
LEGACY
06.02.2022 4 z 5

"Já třeba vypadám, jako bych měl jen prázdné ruce. Ale sebou jsem si jistý, a vším jsem si jistý, svým životem i tou smrtí, která už dlouho čekat nebude. Samozřejmě mám jen tohle. Ale aspoň tu jistotu držím v rukou stejně pevně, jako ona drží mě."
Autor světu představuje dosti nový prototyp hrdiny, jenž nám nepodlízá a nesnaží se nás nikterak strhnout. Odproštění od citů, návalů agrese, přemotivované zálibě ve věcech, které pro zbytek znamenají život, ukazuje obnaženou pravdu života a jeho bezcílnosti. Musíme vzít v úvahu opravdu externí reálie, kdo byl Camus, co představovala válka a jaké je pojetí jeho absurda. Francouzská literatura byla v této oblasti dosti průkopnická. Samozřejmě tou hlavní myšlenkou je zde ona situace, kdy celý život zastáváte určité stanovisko, kterého se nechcete vzdát ani kdyby se celá společnost postavila na hlavu. Kolik atheistů si svůj postoj udrží až do samého konce, kdy vědí, že je jejich pouť u konce?
Ono vlastně filozofování o tom, že jediná jistota našeho údělu je smrt, musí automaticky nabádat k tomu, že by byla sebevražda vlastně na místě. Tak proč zde já píšu tyhle řádky a proč nás zajímá náš šéf a naše opakující se absurdní rutina, když ta nejbolestnější tragédie, jenž se nám může stát (úmrtí matky) s náma ani nehne?
Není Sisyfos v každém z nás?

knih-o-mol
knih-o-mol
15.01.2022 5 z 5

Leda dala knize plastový přebal připomínající boty infekčního oddělení. Při čtení jsem ho musel sundat, bylo to jako hladit milovanou bytost v gumových rukavicích.

Arven2001
Arven2001
13.01.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která mě nutí přemýšlet.

Zknihydohlavy
Zknihydohlavy
01.01.2022 4 z 5

Lhostejnost nebo beznaděj? Nebo obojí?

Při čtení mi vlastně od samého začátku v hlavě naskakovala slova jako „lhostejnost“ nebo „beznaděj“. Hlavně při líčení vnitřních pocitů a pohnutek hlavního hrdiny v souvislosti s úmrtím a pohřbem jeho matky. Možná lhostejnost není to správné slovo, ale něco je na tom celém jaksi zvláštní. Jde o onu nezúčastněnost při pozorování událostí v Mersaultově životě, a to nejen ve vztahu ke smrti jeho matky. Věci se zkrátka dějí. Nic víc.

Celkově zajímavé je pozorovat Mersaultovo fungování ve společnosti, které je líčeno skrz bezprostřednost jeho cítění. Jako by se zdálo, že jsou mu události, které se kolem něj dějí lhostejné. Pravděpodobně tomu tak ale není. Na několika místech je možné pozorovat pohnutí hlavního hrdiny, tu s ohledem na to, co řekl, nebo s ohledem na reakci osoby, se kterou přišel do styku.

vendy246
vendy246
21.12.2021 4 z 5

Dobře napsané, ale málo čtivé. Dobře přeložené až na necitelný/necitlivý, na což jsem dost citlivá.
Dílo postrádá vše, co nás vnitřně naplňuje a živí - soucit, lásku, bolest - zkrátka emoce. Emoce však vzbuzuje. Na první dobrou bych ignoranta Meursaulta roztrhla jak hada. Záměr autora mnohé vysvětluje, ale při četbě jsem to takto nevnímala. Do jaké míry jsou naše životy dílem interpretace? Představme si svůj život a všechno, co se kolem nás děje jen jako fakt - bez jakéhokoli prožitku, úsudku, názoru a starostí a dostaneme se do úplně jiné perspektivy. V jednu chvíli zajímavé a osvobozující a hned vzápětí k uzoufání.
Závěr výborný.

amaenium
amaenium
11.12.2021 3 z 5

Tato kniha ve mě zanechala přesně to, co u ostatních vždy hodnotíme jako záporné - naprostou prázdnotu. A to myslím v pozitivním slova smyslu. Autor jak kdyby se o nic nesnažil, jen tak mimoděk psal, ale zároveň jasně zachytil prázdnotu lidského ducha a čistý existencionalismus. Je to opravdu zvláštní kniha, nejedenkrát jsem si vzpomněla na Kafkův Proces, kde panovala podobná, ne-li stejná absurdita.

ondra295
ondra295
07.12.2021 5 z 5

Tuto knihu opravdu doporučuji - na to, jak je krátká, skrývá opravdu hluboké myšlenky. Hlavní postavu Mersaulta sice je třeba brát trochu s rezervou, protože jeho povaha je v rámci příběhu vyhnána až do extrému - ale právě díky tomu je kniha schopna umně poukazovat na určité společenské absurdity, které jsou bohužel aktuální i dnes.

Jodys.63
Jodys.63
07.12.2021 5 z 5

....není co dodat, doporučuji zařadit do povinné četby a především dočíst až do úplného konce vč. doslovu v podání Evy Beránkové k vydání z r. 2005....tím považuji toto malé, ale velkolepé dílko za plně pochopené a tajuplné zároveň

Kareninaka
Kareninaka
30.11.2021 5 z 5

Toto je zkrátka nádherná cesta čtenáře příběhem, u kterého otevírá ústa a mysl k stovce otázek nad lidmi, bytím, spravedlností, činem, aktem ... Toto je mistrovství!

lukaskmn1
lukaskmn1
07.11.2021 5 z 5

Geniální.

intelektuálka
intelektuálka
04.11.2021 4 z 5

Když jsem v knihovně narazila na tento titul /nové vydání/, vybavil se mi filmový přepis s M. Mastroiannim - a vzpomínky na pocity ....

Rozsáhlá písečná poušť, osamocení, nicota a pochybnost ....

Protože Mersault je cizincem sám sobě i cizincem ve světě, kterému nerozumí ....

Nejednoznačnost jednání ho přivádí do krizové situace ....

" Rozhodovalo se o mém osudu, aniž by se mne někdo zeptal na mé mínění ...."

Pochyby o smyslu života, víře v Boha i smrti .... to jej staví do pozice necitlivého člověka ....
A on je v podstatě smířený.... melancholické příměří toho, co bude následovat.... v blízkosti smrti se cítí volný a připravený prožít vše znovu ....

" A tak jsem se poprvé otevřel láskyplné netečnosti světa ....

To nebylo lehké čtení - a nevím, zda konec byl vysvobozením.

mahdal
mahdal
02.11.2021 5 z 5

Není mi jasné, jak se mi tato kniha mohla tak dlouho "vytrácet z hledáčku". Nedlouhá novela tohoto autora se mě zasáhla, existencialismus na každém kroku.
Líbil se mi styl vyprávění, "hnal" čtenáře dál a dál, až na samý konec (doslova). Čtenář se musel zamýšlet, nad chováním hlavního hrdiny; to byl vážně tak lhostejný ke všemu, co zažil? Ani špetka lítosti? Tato skutečnost nenechá čtenáře chladným. Jednou hlavnímu hrdinovi přeje jeho osud, podruhé si zase přeje, aby litoval.

Myslím, že jsme po dlouhé době nalezl knížku, která mě zasáhla. Doporučuji, Camuse budu určitě do četby častěji zařazovat.

Janina2609
Janina2609
29.10.2021 5 z 5

“Já třeba vypadám, jako bych měl jen prázdné ruce. Ale sebou si jistý jsem, a vším jsem si jistý, jsem si jistý svým životem i tou smrtí...mám jen tohle...ale aspoň tu jistotu držím v rukou stejně pevně, jako ona drží mě.”
Tahle kniha mě dostala. Jednoduchý příběh Mersaulta v první části knihy a otázky lidské
existence v části druhé je naprosto dokonalé čtení. Přikláním se na stranu příznivců povahy hlavního hrdiny. Mé sympatie získal právě tím, že za všech okolností zůstával sám sebou (to chce odvahu, ne každý to dokáže a chápu, že to někomu může být nepříjemné). Na “stádní” a univerzální společnost působil stroze, příliš věcně, ale vnímavý čtenář zachytil jeho citlivost a vnímavost (radost z Mariiných pestrých šatů, krása mořské pěny sledování nebe...). Jen zkrátka nedával na odiv své prožívání. No a to se mu právě stalo osudným v počáteční absenci očekávaných emocí, kdy tím popudil veřejnost, získal otevřené nepřátelství soudkyně a všechno to přispělo k průběhu procesu.
Klidně bych dala víc než 5⭐️

smazenaryba
smazenaryba
24.10.2021 4 z 5

Znepokojivé a mätúce. Literárne hrátky s absurditou vedia byť zajedno zábavné, zadruhé môžu veľmi funkčne odrážať realitu ktorá býva často plná absurdity sama o sebe. Camusov cudzinec je krajne absurdná postava, ktorú nemá zmysel posudzovať podľa všeobecne platných morálnych zákonov. Ak by ste sa o to snažili, budete ju nenávidieť od prvého do posledného riadku a o to tu vôbec nejde. Ak však autorovu hru akceptujete, čaká vás vskutku nevšedný zážitok, ktorý vám ponúkne veľa zaujímavých myšlienok a otázok týkajúcich sa najmä témy spoločnosť versus jednotlivec. Ku knihe sa určite vrátim a poobzerám sa aj po ďalších knihách z Camusovho cyklu absurdity.

painthers
painthers
24.10.2021 3 z 5

Kniha popisuje krásný aspergerovský přístup k životu, lidem a vztahům. Pragmatický existencialismus, prázdnota, k ničemu v knize si nelze udělat vztah. Jen holý fakt toho, že každý zemřem, každý sám za sebe a pro svět je to zcela bezcenné.
Kniha není dlouhá, jinak bych ji nedočetla. Táhne mě to mnohem více k přesahu lidské existence.