Kdo chytá v žitě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tento psychologický poválečný román poprvé vydaný v roce 1951 patřil v padesátých letech k těm nejčtenějším. Příběh vypráví sedmnáctiletý mladík Holden Caulfield, který byl vyhozen z přípravné školy a popisuje tedy jeho cestu domů. Cestou se setkává s různými typy lidí a získává nejednu zkušenost. Černý humor, kterým nám je tento příběh vyprávěn, nás více přibližuje k povaze pubertálního hocha, který cestou poznává nejen nové lidi a nová místa, ale také tak trochu sám sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1953/kdo-chyta-v-zite-u8T-1953.jpg 3.83427
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Volvox Globator
Orig. název

The Catcher in the Rye, 1951

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (474)

Kniha Kdo chytá v žitě

Přidat komentář
Noname007
včera

Ke knize jsem se dostala vcelku náhodou a jelikož byla krátká, rozhodla jsem se, že si ji přečtu, i když z komentářů a recenzí mě moc nelákala. A výsledek? Naprosto o ničem, ztracený čas, žádný děj, myšlenka, nic. Nehodlám se k ní již nikdy vrátit.

animovanej medv
22. února

Nějak nevím, jak hodnotit. Kniha mě nebavila, na druhou stranu si pořád říkám, že z nějakého důvodu jsme se o ní učili. Tak bych asi potřebovala nějaký výklad, co jsem to vlastně četla...


Lily101
18. února

Úvod byl skvělý. Myslela jsem, že kniha bude super pro všechny, kteří se setkali s nezdarem na škole. Ale pak? Rozebírání myšlenek a volných asociací na to, co hlavní protagonista vidí v realitě vs. co zažil v minulosti, mi úplně nesedla. Protože na úkor těchto myšlenek jsme ochuzeni o vyprávění, co se aktuálně děje (nic moc-ale tak by kniha možná mohla být víc proložená v čase/?/). Trochu to ale souvisí s hlavním tématem na počátku, holt sedmnáctiletý kluk neví, co se životem, což je možná typické u všech, kteří ztratili vizi (třeba i byli vyhozeni v průběhu studia na VŠ). A asi bych to i takovým lidem doporučila čistě jen pro ten úvod, aby věděli, že v tom nejsou sami (musí to být hrozné). Jinak ale nesouhlasím s tím, co hlavní protagonista dělal v mezičase, než nastal čas vrátit se domů, avšak to je čistě jeho záležitost ;-).

Monika1717
14. února

Knihu jsem přečetla před mnoha lety jako povinnou četbu. Moc mě neoslovila a vrátila jsem se k ní díky čtenářské výzvě. Ale názor jsem nezměnila, kniha se mi zdá tak trochu o ničem. Nechci napsat, že ji nedoporučuji, určitě si čtenáře najde. Já jsem tím čtenářem ale nebyla. Bohužel. (Monika1717)

Monika1717
14. února

Knihu jsem přečetla před mnoha lety jako povinnou četbu. Moc mě neoslovila a vrátila jsem se k ní díky čtenářské výzvě. Ale názor jsem nezměnila, kniha se mi zdá tak trochu o ničem. Nechci napsat, že ji nedoporučuji, určitě si čtenáře najde. Já jsem tím čtenářem ale nebyla. Bohužel.

SydBarrett
12. února

Nějak nevím, co si o této knize myslet. Vlastně nemůžu ani říct, o čem to bylo, nevím, mělo-li to nějaké poselství, či měl-li to být jen pobavení lidem v dlouhé chvíli. Také jsem přesvědčena, že je kniha určena lidem stejně starým či dokonce mladším, než hlavní hrdina, protože po určitém věku jeho problémy přestanou být relevantní a člověk se přesune spíše do kategorie protagonistou kritizovaných.
Z počátku se to celé může zdát jako blbost nehodna pozornosti delikátního čtenáře a může být složito zvyknout si na styl psaní. Mně to alespoň problémy činilo, protože mě ty jeho nespisovná slova otravovala a špatně se četla (vydání z r. 1979). Jako stylistický záměr to samozřejmě nevyčítám, to je jen můj osobní problém.
Jinak s hlavním hrdinou (nemám paměť na jména, omlouvám se) jsem se dokázala v jeho názorech v mnohém ztotožnit, dobře se o něm četlo a byl i sympatický. V některých částech mi připomínal hrdiny Kerouacových "knih". Jsem ale moc moc ráda, že na rozdíl od něj používá autor lidská souvětí a přímou řeč.

lavash
09. února

O tajtrlíkovi, co páli jednu za druhou, bojí se vyrůst, a každej je pro něj tajtrlík. Ohavnej charakter. Není to rebel, ke kterýmu by mělo jakýkoliv dítě vzhlížet.

Próza v pohodě, ale nuda.

katchamccall
06. února

To bylo strašný. Nechápu,co je na této knížce tak úžasnýho. Nikdy víc.

1 ...