Kdo chytá v žitě

Tento psychologický poválečný román poprvé vydaný v roce 1951 patřil v padesátých letech k těm nejčtenějším. Příběh vypráví sedmnáctiletý mladík Holden Caulfield, který byl vyhozen z přípravné školy a popisuje tedy jeho cestu domů. Cestou se setkává s různými typy lidí a získává nejednu zkušenost. Černý humor, kterým nám je tento příběh vyprávěn, nás více přibližuje k povaze pubertálního hocha, který cestou poznává nejen nové lidi a nová místa, ale také tak trochu sám sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1953/kdo-chyta-v-zite-u8T-1953.jpg 3.83427
Vydáno, Volvox Globator

The Catcher in the Rye, 1951

Kniha Kdo chytá v žitě

Noname007
včera

Ke knize jsem se dostala vcelku náhodou a jelikož byla krátká, rozhodla jsem se, že si ji přečtu, i když z komentářů a recenzí mě moc nelákala. A výsledek? Naprosto o ničem, ztracený čas, žádný děj, myšlenka, nic. Nehodlám se k ní již nikdy vrátit.

animovanej medv

Nějak nevím, jak hodnotit. Kniha mě nebavila, na druhou stranu si pořád říkám, že z nějakého důvodu jsme se o ní učili. Tak bych asi potřebovala nějaký výklad, co jsem to vlastně četla...

Lily101

Úvod byl skvělý. Myslela jsem, že kniha bude super pro všechny, kteří se setkali s nezdarem na škole. Ale pak? Rozebírání myšlenek a volných asociací na to, co hlavní protagonista vidí v realitě vs. co zažil v minulosti, mi úplně nesedla. Protože na úkor těchto myšlenek jsme ochuzeni o vyprávění, co se aktuálně děje (nic moc-ale tak by kniha možná mohla být víc proložená v čase/?/). Trochu to ale souvisí s hlavním tématem na počátku, holt sedmnáctiletý kluk neví, co se životem, což je možná typické u všech, kteří ztratili vizi (třeba i byli vyhozeni v průběhu studia na VŠ). A asi bych to i takovým lidem doporučila čistě jen pro ten úvod, aby věděli, že v tom nejsou sami (musí to být hrozné). Jinak ale nesouhlasím s tím, co hlavní protagonista dělal v mezičase, než nastal čas vrátit se domů, avšak to je čistě jeho záležitost ;-).

Monika1717

Knihu jsem přečetla před mnoha lety jako povinnou četbu. Moc mě neoslovila a vrátila jsem se k ní díky čtenářské výzvě. Ale názor jsem nezměnila, kniha se mi zdá tak trochu o ničem. Nechci napsat, že ji nedoporučuji, určitě si čtenáře najde. Já jsem tím čtenářem ale nebyla. Bohužel. (Monika1717)

Monika1717

SydBarrett

Nějak nevím, co si o této knize myslet. Vlastně nemůžu ani říct, o čem to bylo, nevím, mělo-li to nějaké poselství, či měl-li to být jen pobavení lidem v dlouhé chvíli. Také jsem přesvědčena, že je kniha určena lidem stejně starým či dokonce mladším, než hlavní hrdina, protože po určitém věku jeho problémy přestanou být relevantní a člověk se přesune spíše do kategorie protagonistou kritizovaných.
Z počátku se to celé může zdát jako blbost nehodna pozornosti delikátního čtenáře a může být složito zvyknout si na styl psaní. Mně to alespoň problémy činilo, protože mě ty jeho nespisovná slova otravovala a špatně se četla (vydání z r. 1979). Jako stylistický záměr to samozřejmě nevyčítám, to je jen můj osobní problém.
Jinak s hlavním hrdinou (nemám paměť na jména, omlouvám se) jsem se dokázala v jeho názorech v mnohém ztotožnit, dobře se o něm četlo a byl i sympatický. V některých částech mi připomínal hrdiny Kerouacových "knih". Jsem ale moc moc ráda, že na rozdíl od něj používá autor lidská souvětí a přímou řeč.

lavash

O tajtrlíkovi, co páli jednu za druhou, bojí se vyrůst, a každej je pro něj tajtrlík. Ohavnej charakter. Není to rebel, ke kterýmu by mělo jakýkoliv dítě vzhlížet.

Próza v pohodě, ale nuda.

katchamccall

To bylo strašný. Nechápu,co je na této knížce tak úžasnýho. Nikdy víc.