Kdo chytá v žitě

Tento psychologický poválečný román poprvé vydaný v roce 1951 patřil v padesátých letech k těm nejčtenějším. Příběh vypráví sedmnáctiletý mladík Holden Caulfield, který byl vyhozen z přípravné školy a popisuje tedy jeho cestu domů. Cestou se setkává s různými typy lidí a získává nejednu zkušenost. Černý humor, kterým nám je tento příběh vyprávěn, nás více přibližuje k povaze pubertálního hocha, který cestou poznává nejen nové lidi a nová místa, ale také tak trochu sám sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1953/kdo-chyta-v-zite-u8T-1953.jpg 3.83347
Vydáno, Volvox Globator

The Catcher in the Rye, 1951

Kniha Kdo chytá v žitě

Blondhombre

Kniha se nejmenuje "Kdo chytal v žitě" ale v originále " Ten , který chytá v žitě "
V žitném poli si hrají děti. Na kraji pole je strmý sráz a u něho by chtěl stát Holden a chytat děti, aby nespadly. To je jediné zaměstnání, které má podle něj smysl.

anna8660

Proč se kniha jmenuje Kdo chytal v žitě?

ClancyT81

Je považováno za klišé říkat, že Kdo chytá v žitě je vaše oblíbená kniha, ale já to stejně řeknu. Vyprávění mi připomíná týpka, kterého znám, zní upřímně a uvěřitelně, dovedu si představit, že takhle bych psal v pubertě i o sobě. Jedna z nejlepších knih všech dob, za mě určitě.

bookswithmarry

Skvelá kniha. Jednoduchá ale predsa výstižná. Vložiť "iba" 4 dní dospievajúceho chlapca do jednej knihy nebolo určite jednoduché ale splnilo to svoj účel. Kniha sa čítala v podstate sama. Ani neviete kedy a je koniec knihy. Príbeh je zaujímavý od prvej až po poslednú stránku. Prejdete sa myšlienkami dospievajúceho človeka a jeho zmýšľania. Čítala som ju mimo veku dospievania, ale aj tak som si knihu užila. Veľmi ma bavil humor, ktorého v knihe bolo dostatok a tým pádom kniha nebola nudná ale stále vás prekvapilo niečo humorné. Určite odporúčam každému aby si aj túto knihu prečílal.
Som veľmi rada že je táto kniha zaradená medzi povinne čítanie na škole a skromne verím že sú ju niektorí prečítajú a budú ju brat za zaujímavú a možno aj poučnú.

Aleh

Patřím k těm čtenářům, kteří netušili, co je čeká (od jednoho z nejpopulárnějších poválečných amerických románů). Ani já jsem si předem nečetla anotaci knihy a pustiila jsem se do čtení. Nepřekvapilo mě ani to, že kniha je poměrně útlá (necelých 200 stran) Při výběru mě zaujal především dávno známý a v paměti uložený název knihy. Uvědomuji si, že vyprávění své hodnoty má, donutí čtenáře nad obsahem přemýšlet, ale vzhledem ke svému věku mě až tak nezaujalo vyprávění z pohledu 17letého mladíka. Stále jsem čekala ještě něco jiného... Kniha své příznivce měla, má a jistě bude mít. Nejde tady až tak o děj, ale zachycení duševního rozpoložení dospívající chlapce. Škoda, že jsem na ni nenarazila mnohem dřív, 1. vydání pochází již z roku 1951, ale i tak má dnešnímu čtenáři, co sdělit...

DracoMalfoy

Nádherná kniha. Myslím si však, že aby ji člověk mohl správně ocenit, mělo by mu být tak 15,16,17 let. Protože mladšími ještě tyhle myšlenky nezmítají, a starší již možná zapomenou. Celkově si myslím, že toto dílo má velice vyhrazenou cílovou skupinu, i kdyby ne věkovou. Doporučila bych ji všem, co hledají hluboké myšlenky zprostředkované tak jako zlehka, jemně, ale zároveň velmi prostě. Ne vždy logické, ne vždy příjemné. Nejlepší na téhle knize je, že si hlavní hrdina na nic nehraje. Neschovává své činy za hluboké, hrdinské motivy, když tomu tak je, bez okolků přizná, že vlastně nic neví. Někdy až nepříjemně realistické a vždy na sebe vztažitelné (relatable). Pokud toto hledáte, pak je to příběh pro vás. Jinak myslím, že pro vás kniha bude pomíjivou záležitostí.

Ayume

Abych řekla pravdu, nevěděla jsem, co od knihy čekat. Nečetla jsem ani zadní stránku knihy, prostě jsem vše nechala na svém dobrém pocitu a musím říct, že jsem více než příjemně překvapená. Již od první stránky jsem hltala každé slovo, které autor napsal. Dle mého názoru není kniha nějak silná co se týče příběhové stránky, ale jestli něčím převládá, je to stránka duševní. Hlavní hrdina, Holden, je v mém věku a do jeho myšlenkových pochodů jsem se snadno vžila. Někdy jsem se u knihy smála, někdy jsem byla poněkud zamyšlená a v některých případech měla kniha i takovou až depresivní atmosféru. Zkrátka a dobře, vše, co prožíval Holden jsem prožívala s ním. Hlavní pointou knihy je dle mého i temnější stránka dospívání, nejistota a bezmyšlenkovité bloudění, zatímco se ve svém životě snažíte najít cíl.
Co se mi opravdu líbilo byl rozhovor, který měl Holden se svým bývalým učitelem ke konci knihy. V ten moment jsem totiž byla asi tak stejně zoufalá jako Holden a slova, která řekl učitel Holdenovi ve mně probudila takovou malou jiskřičku naděje, že pro Holdena - a vlastně ani pro mě - není nic ztraceno.
Tudíž, abych napsala konečnou větu této recenze - na tuhle knihu prostě musíte mít chuť, věk a možná být i trochu imbecil.

LucySmile

Pro mě dost náročné čtení a moc mě neoslovila. Úplně jsem nepochopila smysl knihy. Lehce vtipná, ale ne zas moc. Dost jsem se musela přemáhat, abych knihu dočetla a jsem za to ráda. Nejvíc obdivuju styl, jakým je kniha napsaná, i se vším "to mě umrtvilo".

Ženy
Ženy