Kdo chytá v žitě přehled

Kdo chytá v žitě
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1953/bmid_kdo-chyta-v-zite-u8T-1953.jpg 4 4177 4177

Tento psychologický poválečný román poprvé vydaný v roce 1951 patřil v padesátých letech k těm nejčtenějším. Příběh vypráví sedmnáctiletý mladík Holden Caulfield, který byl vyhozen z přípravné školy a popisuje tedy jeho cestu domů. Cestou se setkává s různými typy lidí a získává nejednu zkušenost. Černý humor, kterým nám je tento příběh vyprávěn, nás více přibližuje k povaze pubertálního hocha, který cestou poznává nejen nové lidi a nová místa, ale také tak trochu sám sebe.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator
Originální název:

The Catcher in the Rye , 1951


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kdo chytá v žitě. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (596)

Marhulka14
30.05.2024 5 z 5

Tuto knihu mi vlastně doporučil Stephen King....ve své knize Dallas 63 se o ní zmiňuje několikrát. Takže pane Kingu děkuji, protože kniha fakt stojí za přečtení.
Vyprávění puberťáka mě bavilo a byl mi velmi sympatický. Chápu proč byla ve své době zakazována.

ivokick
17.04.2024 5 z 5

Nedokážu si představit slovník Holdena vyrůstajícího v naší době. Líbila by se mi ta kniha vůbec? Jaký by byl svět, ve kterém by každý z nás byl trochu víc jako Holden? Bylo by v něm víc upřímnosti a opravdovosti? To se mi po dočtení honí hlavou…
Tuhle knihu bychom měli jednou za pár let číst znovu, pořád a pořád dokola, abychom nezapomněli, že kousek Holdena je v každém z nás, nebo minimálně kdysi dávno bylo. A že vyrůstat není jednoduché, nikdy to nebylo jednoduché. Pak bychom možná i jako starší a dospělejší lidé měli víc pochopení a soucitu s mladými lidmi, kteří, i když z toho mají obavy a úzkosti, musí dospět.
Četl jsem znovu po mnohem delší době, než jsem plánoval. Pokusím se tu chybu v budoucnu napravit.
Ohromně jsem se s Holdenem bavil. Tahle knížka je opravdu něco. Dám si pozor, abych už ji znovu nikomu nepůjčil. Ale všem ji vřele doporučuji!


Vera Silent
02.04.2024 1 z 5

Tak se také řadím k těm, kterým se kniha nelíbila. Uvalila mě do neskutečneho čtenářskeho bloku, poněvadž jsem ji pořád odkladala a fakt se mi nechtělo ji otevřít.

Je to nekončící vnitřní monolog a to i tehdy, když nám hlavní hrdina přehrává primitivní a bezvýznamné dialogy. Nulový děj, žádné napětí, otravná hlavní postava, která se snaží znazornit paradox intelektuála chovajiciho se hloupě, ale já jsem tuto navnadu nežrala. Ještě nejsem tak stará, abych si nepamatovala své roky dospívání a tohle se tomu nepodobalo ani omylem.
Na dílo světové literatury je to strašně málo.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní novinky (12. týden)

21.03.2021


Knižní novinky (15. týden)

07.04.2019


Citáty z knihy (2)

Mezi jiným přijdeš na to, že nejsi první, kdo byl zmaten, vyděšen, a dokonce zhnusen chováním lidí. V žádném případě na tom tak nejsi sám. Bude to pro tebe vzrušení a povzbuzení, až to poznáš. Mnoho a mnoho lidí před tebou totiž mělo stejné trápení, v morálním a duševním slova smyslu, jako máš právě ty.


Věčně říkám: ,Těší mě, že jsem se s váma seznámil, někomu, s kým mě ani dost málo netěšilo se seznámit. Ale když člověk chce žít, musí tyhle věci říkat.


Kniha Kdo chytá v žitě v seznamech

v Právě čtených71x
v Přečtených6 579x
ve Čtenářské výzvě623x
v Doporučených388x
v Knihotéce1 077x
v Chystám se číst1 329x
v Chci si koupit192x
v dalších seznamech62x