Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136815/ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4.51885

The Perks of Being a Wallflower (1999)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Brio, Slovart (ČR)

Anastazie0810

Tahle kniha je naprosto úžasná. Je čtivá a rozhodně po jejím přečtení vám uvízne v hlavě na hodně dlouho. Postavy jsou propracované a sympatické, přesto naprosto originální. Přátelství, láska, a hrozné tajemství, které Vám dá odpověď na mnoho otázek.
Filmové zpracování se mi také velmi líbilo, herci byli vybráni dokonale. A vřele doporučuji jak film tak knihu.!

Vinnie2

Knihu jsem našla díky filmu. Film se mi moc líbil svým nevšedním příběhem. Četla jsem ji už dvakrát minulý rok a tenhle. Docela jsem se v ní našla. Téma jako tato jsou mi sympatická a mělo by se o nich mluvit víc , ale to neovlivním

Chralie je hodně , hodně ufnukaný , ale vzhledem k jeho situaci z dětství jsem se mu nedivila. Vedlejší postavy jako třeba Patrick nebo Sam mi byli hodně sympatické .
Vřele doporučuji

mary-jane6009

Knížka se mi velmi dobře četla, hlavní postava mi byla sympatická. Sama jsem celou dobu přemýšlela, co asi stojí za tím jeho "podivínstvím". Napadla mě jedna věc, vzhledem k jeho zvláštnímu vztahu k zesnulé tetě, a nakonec se mi moje domněnka potvrdila. Konec knihy tak vysvětluje, proč se Charlie chová tak, jak se chová. Knížku doporučuji.

Viky007

"Takže mám pocit, že jsme tím, kým jsme, ze spousty různých důvodů. A na většinu z nich možná nikdy nepřijdeme. Ale i když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme. Pořád můžeme něco dělat. A můžeme se snažit, abychom s tím byli spokojení..."

Ten, kdo stojí v koutě, je asi nejzvláštnější kniha, jakou jsem kdy četla. Chápu čtenáře, kteří této knize dali odpad, zároveň chápu ty, kteří dali pět hvězdiček. Je to dost kontroverzní kniha, ale řekla bych, že každý si v ní najde to své. Charlie je inteligentní a uzavřený kluk, který teprve hledá své místo. Sice byl často na zabití s tou svou ufňukaností a pasivitou, ale stejně jsem mu držela palce.
Konec byl dost překvapivý. Osobně jsem tedy čekala, že se z toho jeho problému vyklube třeba Aspergerův syndrom (dle mého názory měl jisté autistické sklony), nakonec to však bylo o dost složitější. No... rozhodně mám o čem přemýšlet.

Rea1307

Nevšední kniha, kde vlastně až do konce nevíme to nejdůležitější. Charlie byl docela ufňukaný kluk, ale vzhledem k tomu co zažil, jsem to chápala. Není to kniha u které budete nedočkavostí trnout jak to bude dál. Ale je v ní spousty nádherných myšlenek..

sarka45

Úžasná kniha. O křehké duši chlapce na prahu dospívání, o pocitu osamělosti, o úžasném poutu přátelství, o lásce, o rodině. O vyrovnávání se se stigmaty z dětství, poznání vlastního já, nalezení své cesty, o odpuštění. O tom, že nestačí jen stát v koutě, že je potřeba "se zapojit", žít. Žít otevřeně a upřímně, se všemi riziky, co takový život přináší. Krásně napsaná otevřená výpověď psaná formou dopisů neznámému příteli. Doporučuji všem, co přemýšlejí nad svým životem.

123Lussy

Jsem fascinována Charliem.

Monačte

Patnáct let už jsem zažila. Bohužel hned dvakrát. Ale, milá cílová skupino této knihy, i když jsem taková stará baba, kniha se mi líbila!!! Vážení náctiletí booktubeři, i když je mi 30, vím, co se v knize a v hlavě hlavní postavy děje. Protože, věřte nevěřte, taky mi bylo 15! Dokonce dřív než vám, tím pádem i blíž k devadesátým létům, kdy se kniha odehrává. Kniha je to skvělá, to ne, že ne. Ale byla by asi o dost skvělejší, kdybych měla načteno o patnáct let méně. Přesto jsem se ale díky ní přenesla do období, kdy jsme s partou bezcílně bloumali městem, popíjeli a tak. Takže díky, chlapíku s nevyslovitelným jménem, stálo za to si to přečíst. Jen zvrat na konci mi přišel skoro až zbytečný, protože samotná "dospívací" atmosféra celého příběhu bohatě stačí.

Maanna

Kniha je velmi čtivá a děj dobře ubíhá a některé Charlieho postřehy jsou fajn, ale na druhou stranu mi nepřijde úplně realistické, že by se tak snadno dostal do party o tři roky starších lidí, kteří se znají už léta a moc lidí mezi sebe, zdá se, nepustí. A Charlie opravdu mohl o něco méně plakat... Způsob psaní se mi líbil, ale obsahu jsem moc nevěřila.

rabor

Jej, a máme to tu zas. Citlivá kniha plná životních pravd, která vám zaručeně změní život (ne že by se to navenek nějak projevilo). Budete se smát i plakat. Přečtete jí nejméně pětkrát, budete si v ní zaškrtávat a dokonce života to bude vaše nejoblíbenější kniha. Srdcovka. Tu jemnou Charlieho duši si prostě zamilujete, on je totiž výjimečný a říká takové pravdy, jako že lidi jsou na sebe moc zlý a potom jsou z toho moc smutní a málo se objímají atd. Takže lidi! Nebuďte na sebe zlý. A abych nezapomněl, kniha je samozřejmě čtivá a strašně krásná, alespoň podle zdejších komentářú.

Achjo, kdybych si zdejší komenty přečetl dříve, vyhnul bych se knize širokým obloukem. Ale zas tak zlé to nebylo. Trochu nahuštěný příběh o dospívání jednoho podivýna, který zvláště ze začátku knihy púsobí až trošku retardovaně a vše i ty největší životní tragédie popisuje takovým ufufňaným zpúsobem. Kniha se bude líbit všem snílkúm, kteří z toho nemohou vyrúst.

kkubelkova
31.12.2017

Nemám slov, asi vážně jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Moc mě to bavilo a nemohla jsem se od toho odtrhnout. ❤️

Nikol1010
27.12.2017

Velmi se mi líbí, že hlavním hrdinou je chlapec, kniha o dospívání

Abia
16.12.2017

Moc se mi líbila celá kniha, psaná formou dopisů, jako by hlavní hrdina psal mně. Někdy jsem ho opravdu nechápala, ale když už pak víte, jak to dopadlo, jeho chování zapadne do tohoto obrazu. Četla se krásně a pohladila mě na duši. A díky za inspiraci k dalšímu čtení a poslouchání písniček, aby ta atmosféra ve mně ještě chvíli zůstala.

Katri
14.12.2017

Jedinečná, zajímavá a krásná knížka, která vás pohltí.

Denisa153
11.12.2017

Je to originální a zajímavé. Po dočtení to ve mě zanechalo takový zvláštní pocit. Určitě si ji přečtu znovu a rozhodně doporučuji.

teeyinka
05.12.2017

Čtivé, milé, zajímavé a originální.

Janniska
03.12.2017

Báječné čtení,to se nedá popsat,to se musí přečíst!!

Patri123
01.12.2017

Kniha, která ve mně něco zanechala. Moc se mi líbila.

Nicol13
19.11.2017

Kniha mi byla doporučena. Miluji totiž knihu, Kdo chytá v žitě, tak proto...
Ona tato kniha není asi úplně skvost. Mohla by být napsána lépe. Mohla by být trochu více rozvedená, ne tak přehnaná a podobně, ale i přesto všechno si mě získala.
Pro mě v knize bylo všechno...
Navíc má kniha pro mě plus navíc za to, že odkazuje na skvělou hudbu a další skvělé knihy. Což je super.
Ale chápu, že ne každému musí sednout.

Závěrem jen chci říct, že chci víc... víc toho nekonečna, svobody a tak...

kacaabba
16.11.2017

Fakt si myslím, že je to jak zatoulaná kulka, co může akorát tak ublížit, takže nechápu, proč je to maturitní četba. Ale fakt.

KristynaBrandy
15.11.2017

Opravdu hezky čtivá knížka. Charley je tak trochu podivín a děj se odehrává v Americe v devadesátých letech. Moc se mi také líbilo vypsání písní které Charley poslouchal a dal do mixu na kazetu Pod názvem: asleep. Jsem moc ráda že tímto přenáší autor kvalitní hudbu jako je Simon a Gurfunkel, Smiths apod... na mladé lidi.

Mermaida
15.11.2017

Knihu jsem četla poměrně dlouho, na to jak je útlá. Některé zápisky (dopisy) mi přišly nijaké, občas jsem si říkala, že je Charlie fakt divnej... Ale ten konec (epilog) mě dostal. Jsem nečekala..

Zajímá mě jaký je film, tak bych se ráda na nej někdy podívala.

Bookworm23
12.11.2017

Nemám slov. Naprosto dokonalá kniha. Krásně napsaná, Charlieho myšlenky, příběh, všechno. Wow. Forma deníku mě neskutečně bavila. Doporučuji!

Zmrzlina
11.11.2017

jednin slovem dokonalost

Anna 13
29.10.2017

Kniha s velkým K!
Kniha, po jejímž přečtení zatoužíte zažít ten pocit nekonečnosti. Kdy chcete něco opravdu velkého a nespoutaného prožít. Kdy vám to všechno, konečně dojde. Kdy víte, že přesně tohle jste celou tu dobu potřebovali a proto vám bylo tak jak bylo.

Miluju, potřebuju a doporučuju.
Kniha mého srdce. Poklad mého nynějšího já.

Zde recenze: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1710/ten-kdo-stoji-v-koute-stephen-chbosky

Lily2828
26.10.2017

Ten, kdo stojí v koutě je útlá knížka, kterou člověk přečte za chvíli, tedy pokud bude mít chuť. Já ji zas tak neměla. Ne že by to bylo úplně špatné, to ne, ale do stropu nadšením taky úplně neskáču.

Dopisy, ze kterých bylo dílo složeno, byly hezké - čtivé, zábavné, s humorem i smutkem a hořkostí. Forma určitě hezky zvolená. A dál? Zásadní výtku mám asi k charakterům. Charlie je patnáctiletý kluk, který se z větší či menší vzdálenosti seznámí snad se všemi traumaty, které se někomu můžou přihodit. I tak je ale pořád neskutečně naivní a když už mu konečně dojde, že něco nedopadne dobře, prostě se s tím smíří. Místo abychom zjistili, jak bojuje se vším, co se mu stane, sledujeme, jak to celý rok prostě přijímá. A na to má ne každý nervy. Děj je, jak už jsem zmínila, výčet všech možných katastrof a traumat - tedy nějak postrádá to základní "vlákno", které to všechno táhne dál. Konec je naštěstí hezky nostalgický (stejně jako většina knihy, ale tady se to zrovna hodí).

Ohledně celé knížky mám dost rozporuplné pocity, a tak nakonec přes to všechno, co se jí dá vytýkat, dávám čtyři hvězdy. Být to delší, asi mě to přestane bavit, ale těch 180 stran uběhlo docela rychle a já se místy i bavila. Nakonec tak nezbývá než konstatovat, že zatímco mozek je z té knihy zděšený, srdce si tu cestu do duše patnáctiletého kluka vážně oblíbilo :)

adelka7079
25.10.2017

Já tu knihu MI-LU-JU!! Psychologie Charlieho je tak skvěle zvládnutá a propracovaná...strašně jsem si tuhle knížku užila. Četla jsem jí v zimě a k tomu ta melancholie celého příběhu naprosto seděla. Doporučuju, doporučuju, doporučuju!!

dancapater
16.10.2017

Hodně u téhle knihy čtu komentáře "pubertální, ukňourané". Pravda je taková, že Charlie je opravdu specifická osoba a to hlavně po stránce psychologické a můžu říct, že já to chápu a nic pubertálního ani ukňouraného na tom nevidím. Hodně k zamyšlení. Za mě úžasná kniha.

kari.nohynkova
11.10.2017

Možná za to mohla velká očekávání, ale příběh mě ničím nezaujal. Největším problémem totiž bylo, že jsem v příběhu nedokázala najít jedinou postavu, se kterou bych se dokázala ztotožnit nebo s ní aspoň sympatizovat. V podstatě všechny mi připadaly černobílé - chovaly se přesně tak, jak nařizují jejich stereotypní předobrazy z mnoha jiných knih, filmů a seriálů o amerických teenagerech. Příběh samotný přinášel několik závažných a aktuálních témat, ale s některými jejich řešeními bych nesouhlasila.
Celkově? Kniha nebyla vyloženě slabá. Je psána čtivě, udržuje tempo a i forma dopisů pro "nikoho" je vhodně zvolená. Ale příběh mě trochu minul a to i přesto, že jsem jeho předpokládaná cílovka.

knihomol5555458
08.10.2017

dobrá kniha.jsem rád že jsem ji četl.