Ten, kdo stojí v koutě

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/big_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4.52778
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower, 1999

Kniha Ten, kdo stojí v koutě

JitulHa

Hlavní hrdina Charlie se v tomto příběhu, dělí o své pocity a prožitky prostřednictvím dopisů. Ty adresuje buďto někomu určitému, anebo spíše každému čtenáři, který je ochotný napsaným řádkům věnovat pozornost. Byla to vskutku velmi zvláštní kniha, ať už jde o formu vyprávění, časového zasení děje (počátek 90.let minulého století), či samotným svým obsahem - ano, dnes už je opravdu podivné číst o někom, kdo používá psací stroj nebo nástěnný telefon. Celkově vzato, je to kniha plná muziky, literární klasiky, ale také mladických nerozvážností a neřestí, včetně rodinných dramat. Vlastně tam těch dramatických momentů bylo nepočítaně, přestože ne všechny se přímo týkaly osoby Charlieho, dost jej ovlinily. Pokud tedy hledáte nějakou optimističtěji laděnou youngadultovku, sáhněte raději po jiné. Jestli ovšem hledáte v tomto žánru něco netradičního, popisujícího strasti dospívání bez jakéhokoliv pozlátka, tohle bude to pravé ořechové.

elizabeth_e

(+ SPOILER) Bylo to úžasný.Měla jsem od toho velké očekávání,a to se vyplnilo.Celou knihu jsem si říkala co zatím je že se Charlie chová "divně".Nějaká nemoc,porucha?Nemyslela jsem si že by to mohlo být způsobeným nějaký traumatem.

Hanncha

Knhu jsem četla, protože mě nadchnul nápad, že je kniha psána v dopisech. Na střední to byla moje nejoblíbenější kniha. Přečetla jsem ji všehovšudy šestkrát. A velmi ráda si ji přečtu znova.
Film tedy spíš nedoporučuji... Ale není to tak špatný, jak se zdá.

hungryreader00

Tuto knihu jsem četla na střední. Stala se jednou z mých nejoblíbenějších knih. Není to žádné levné zpracování první lásky na střední. Je to mnohem víc.

Luuca1249

Já osobně miluju film i knihu. Jen jsem si myslela, že toho bude v knize víc než ve filmu. Například jsem chtěla hlouběji pochopit ten příběh tety a Charlieho....

Jája92

Byla jsem zvědavá na knihu, která má tak vysoké hodnocení a navíc se mi v letošní výzvě hodila do jednoho téma, a tak jsem neváhala a pustila se do čtení.
Na knize je zajímavé, že je napsaná pouze pomocí dopisů, které píše Charlie neznámému adresátovi. Postupně se z nich dozvídáme více o samotném Charliem, ale i jeho rodině a spolužácích ze střední, na kterou právě nastoupil.
Charlie je patnáctiletý hoch, který často brečí, je spíše pozorovatelem svého okolí, ale postupně se zapojí do dění ve svém okruhu. Zažije první radosti i zklamání, ale hlavně se na konci čtenář dozví jednu důležitou informaci, kdy pochopíte, proč je Charlie takový, jaký je.
Zpočátku jsem nechápala, proč jsou všichni tak nadšení z této knížky, ale postupně jsem si ji oblíbila, i když není příliš obsáhlá. Také mě zaujal výčet knih, které si Charlie díky svému učiteli na angličtinu přečetl.

Tessie97

Velmi dojemná kniha, která mě naprosto dostala svým zakončením.Plná emocí a líbí se mi forma dopisů imaginárnímu příteli, kterému jsou svěřovány ony tajemství. Neskutečný konec, který jsem nečekala a mohu doporučit! Ráda si ji někdy zopakuji.

PS. četla jsem ve slovenštině a kniha se četla velmi dobře a neměnila bych, proto, jestli chcete příjemnou změnu a oddych od češtiny, je to příjemná změna. Kniha je též dost ze života. Krásná práce! Díky!!

PlaszCZ

Knížku jsem četla poprvé asi v 15letech a úplně mě nadchla. Když jsem si ji vypůjčila znovu asi před rokem, tak jsem až zas tak nadšená nebyla. Ale nemůžu říct, že je ta kniha špatná - hold už asi nejsem cílovka. Nicméně, pokud chcete nějakou oddechovku, nad kterou nemusíte moc přemýšlet a obšas se i zasmát, tak je tahle kniha rozhodně správnou volbou. Je poměrně krátká, čtivá.