Ten, kdo stojí v koutě

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136815/ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4.52126

The Perks of Being a Wallflower (1999)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Brio, Slovart (ČR)

broskev28
včera

Drze beru za svůj - a to od prvního písmenka po poslední, snad mi to autorka promine - komentář AsiUrčitě. Pořád jsem tak nějak nevěděla, co mi na téhle knížečce vadí či chybí. Četla jsem v pauzách mezi kapitolami jiných knih, ale nic se nezlepšilo. A potom jsem si přečetla tenhle komentář a rázem se mi rozsvítilo. Takže moc děkuju AsiUrčitě a vám, kdo jste ještě nečetli, přeju zajímavé zážitky!

liletka_a
06. prosince

Opravdu vyjímečná kniha, která mě dokázala vtáhnout během cesty tramvají, tak, že jsem skoro přejela svojí zastávku. :D Ve zvláštnosti je krása, ani nevím, co k tomu dodat. :) Stojí za přečtení.

AsiUrčitě
25. listopadu

Celou dobu jsem si říkala, že kniha je taková nijaká. Hlavní podíl má na tom hlavní hrdina. Charlie dělá pouze to, co mu někdo řekne. Sice má své vlastní názory, ale pokud mu někdo řekne, že by si je měl nechat pro sebe, tak to udělá, ačkoliv by rád dělal opak. Na začátku mu profesor angličtiny řekne, aby se víc zapojil mezi lidi. Tak se seznámí s Patrickem a Sam. A od té doby se řídí navíc i radami, které mu dají Patrik nebo Sam. Nesedl mi ani styl vyprávění. Ačkoliv je to formou dopisů, vše je psáno jakoby s odstupem – např. Patrick se rozběhl, Sam se rozběhla, tak i já se rozběhl a nic nemohlo být lepší. - a ve finále to ve mně nebudilo žádné emoce. Avšak tohle všechno může být dáno i tím, co je odhaleno na konci. I tak mi potom přišlo, že se to nijak nezměnilo. Prostě mu Sam řekla, ať se chová, jak chce, tak to dělá. Stejně tak styl psaní se nezměnil. Ano, konec je překvapivý a některé myšlenky jsou zajímavé, ale bohužel to nevyváží zbytek knihy. Celkově – neurazí ani zvlášť nenadchne. (Spoiler: Nemohla jsem se po přečtení zbavit pocitu, že ať je to jak chce, tak Charlie trpí Stockholským syndromem.)

Francesca14
15. listopadu

Je to jedna z mých oblíbených knih, které jsem přečetla už několikrát. Čte se to krásně, člověk si prostě musí oblíbit postavy a celý příběh s Charliem velmi silně prožívat. Kniha je plná krásných myšlenek, charakterů, poznatků a momentů, je zajímavé vidět svět očima zvláštního patnáctiletého kluka, který je neuvěřitelně vnímavý a upřímný. Forma psaní dopisů možná nesedne všem, ale mně se líbila. Ke knížce se vracím každý podzim a vždycky je to příjemné čtení, člověk to má za chvíli, ale hodně si z toho odnese. Doporučuji, obzvlášť lidem na střední, kteří se ne vždycky cítí úplně nejlépe v kolektivu.

Brambu
03. listopadu

Nevím proč, ale asi jsem od knihy čekala víc. Samotný příběh špatný rozhodně nebyl, ale chybělo mi tam velké vyústění či vyvrcholení na závěr. Chvilkami jsem se v příběhu ztrácela, ale forma dopisů mi přišla velmi zajímavá. Takže, kdo si chce přečíst o životě jednoho zajímavého puberťáka, rozhodně směle do toho!

Vysky

Kniha se mně velmi líbila. Styl kterým kniha je napsána je mi velmi sympatický a sedí mi. Při četbě člověk narazí na hromadu krásně řečených věcí, citátů a nebo krásných okamžiků. Kniha není jen o přátelství, ale je to takový průvodce myšlením mladého středoškoláka Charlieho, který myslí opravdu hodně..... možná až příliš. Kniha si udržela mojí pozornost po celou dobu četby. Můžu tvrdit, že jsem nenarazil ani na jednu část knihy, který by mě nebavila. Abych to shrnul, knihu doporučuji úplně všem, je vhodná pro mladší i starší čtenáře pro náročné i nenáročné čtenáře. Přeji příjemné čtení

mandari

Hodně výjimečná kniha. Přečteno na jeden zátah a myslím, že mi hodně dlouho zůstane Charlie v mysli.

roman9276

Tady nás Charlie ve formě dopisů nechal nakouknout do svojí hlavy. Přemýšlí trochu zvláštně, ale mě se to líbí! Je to dost divnotvor, občas trošku creepy, většinou ňuňan se zlatym srdcem a kvůli tomu jsem si ho zamiloval. Kniha mě vtáhla a nepustila, postavy skvěle vymyšlený a filmová verze s Ezrou a Herminou se ke knižní předloze mega hoděj. Rozhodně doporučuju.

adriane9

Sedím tady a poslouchám Asleep a ten Charlie je prostě fakt divnej. Uvažovat odborněji, řeknu, že tam je kus aspergera, kus těžké podivnosti a kus traumatu co v sobě nesl. Ale ono to je vlastně úplně jedno, celý ten jeho příběh jsem dala téměr na jeden zátah, smála se a smutnila s ním. Kniha není pro všechny, spíš doporučuji těm, co mají fantazii, přemýšlí víc a někdy vůbec.. A myslím si, jo fakt si to myslím, že bejt divnej je lepší než bejt obyčejně normální./ Filmové zpracování je proti knize nuda.

Deena_

Každý by se měl alespoň jednou cítit nekonečně! Úžasná kniha i film. Splnila přesně to co jsem od ní očekávala. Není to úplně klasický příběh o přátelství a lásce a to se mi na tom líbí!

Ginosaji

Výborná kniha! I přes to, že jsem ji četla opakovaně, během 'přednesu' básně mi málem tekly slzy..

vejnar

Oddechová četba o kamarádství, rodině, prvních partnerech v dospívání a úskalích lásky. Závěrečná pointa pak odkrývá příčinu chování mladého Charlieho a přidává tak knize další rozměr!

jituz

Skvělé. Miluju knihy, které jsou psány stylem, že někdo vypráví o sobě. Hlavně ale musí umět vyprávět. O sobě. O pocitech. Proto v si myslím, že v knížce není duležitý příběh. Pro mě je to jen krátké nahlédnutí do hlavy někomu jinému. Každý z nás občas stojí v koutě, někdo méně, někdo často.

LaDouceBrise

Opravdu velmi citlivý příběh psaný originální formou dopisů adresovaných neznámému klukovi, jenž umí naslouchat, mi dovolil okusit jeho kouzlo až někde v polovině knihy. Předtím jsem hlavního hrdinu zrovna dvakrát nechápala, stejně tak mi nebylo jasné, proč je tolik chvály a rozruchu kolem této knihy. Ale pak jsem si pustila Asleep a přečetla si tu báseň, kterou dal Michael Charliemu, a nemohla jsem přestat číst. A když jsem došla na konec, který mě mimo jiné dost překvapil, konečně jsem pochopila všechny Charlieho nálady a cítila se... nekonečně. A byl to nádherný pocit. Díky za to, Charlie. Jsi opravdu výjimečný. A jsem ráda, že máš kolem sebe lidi, kteří to chápou.

DOPORUČUJI VŠEM, CO SE CHTĚJÍ CÍTIT NEKONEČNĚ.

Clara_C

I když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme.
Dlouho jsem nečetla tak citlivou knížku.. Dospívání je těžké samo o sobě, o to hůř, když si sebou Charlie nese trauma z dětství zamčené kdesi hluboko v sobě a tím pádem je jiný, divný.. Měl obrovské štěstí na své blízké kamarády. Někdo to štěstí nemá..

Dáduše

Velice zajímavá kniha. Bavila mě a zároveň jsem pod lehoučkým povrchem našla umělecké jádro a důležité myšlenky... Někdy jsem také ten, kdo stojí v koutě a někdy to ani není špatné....

Verulda

Neobyčejná kniha, ve které se dá najít řada zajímavých myšlenek. V originále mě oslovila o něco více, ale i v překladu je milým čtením, ačkoliv ne o úplně milých věcech. Umí vzbudit emoce a pro mě je to jedna ze srdcovek, ke které se ráda čas od času vracím.

Veve1234

S Charliem jsem se hned sžila a prožívala s ním jeho radosti i úzkosti od začátku až do konce. Krásná knížka, ke které se za čas ráda vrátím.

Terka72

Na tuhle knihu jsem slyšela neuvěřitelně moc chvály. Ale za mě ne. Mně se kniha nelíbila.

Lilča

Nějaké scény v knize mě bavily,ale moc jsem si neoblíbila hlavní postavu. Jinak celkem dobrá kniha.

JFox

Nádherná knížka, čtivě sepsaná a s důrazem na lidské city. Každý z nás se někdy cítil jako Charlie, jako ten co stojí v koutě a nikdo si ho nevšímá. Děkuji pane Chbosky.

PeťkaW.

Milý Charlie, během čtení tvých dopisů mi došlo hodně věcí. Některé byly dobré, jiné ne. Ale za všechny jsem ráda. Vrátila jsem se díky tobě zpátky do dětství a dospívání. Znovu jsem prožila spousty okamžiků a pohlédla na ně teď jinak, tvýma očima, což je rozhodně pohled hodně zvláštní a není pro každého. Ne každý totiž zvládne tu dětsky krutou upřímnost a přímočarost. Ty totiž v mnoha ohledech jsi ještě dítě. Ale v jiných aspektech jsi naopak starší a zkušenější, než většina dospělých, jen si to neuvědomuješ. Děkuju za tvoje dopisy, které mi poskytly tenhle zážitek a zkušenost. Bylo to milé setkání a doufám, že se s tebou ještě v budoucnu uvidím. Třeba pak ten můj pohled bude zase o něco jiný, než teď. A nezapomeň: "Každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží," a ty si jí zasloužíš opravdu hodně a v té nejčistší podobě.

StefFišerová

Asi se ani nedivím že tato knížka má tak kladné hodnocení. Myslím si, že spousta lidí se s Charliem ztotožní - koneckonců jsem jedním z nich. Je svým způsobem uklidňující zjišťovat, že i když si připadám někdy sami, zvláštní a jakoby nás nikdo nechápal, vždy je na světě někdo, kdo má úplně stejné pocity. Pocity, které k dospívání a období hledání sebe sama prostě patří. Za mě pět hvězd

Anička.pa

Úžasná kniha, Charlie mi ihned přirostl k srdci. Vše jsem prožívala s ním, když byl nešťastný, já byla s ním a i naopak :-) I díky formě knize,tedy psaná v dopisech se mi kniha četla ještě lépe :-) Vážně doporučuji :-)

MortRainey

"Charlie, každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží."

Capkomi

Velmi příjemná a obohacující kniha, v nejbližších dnech se chystám na film.
Četla se rychle, má spád, skvěle úvahy a myšlenky.

LenJen

Zkoušela jsem ji číst asi ve čtrnácti, kdy jsem se vzdala, protože pro mě tehdy bylo paradoxně těžší Charlieho pochopit. Teď v osmnácti jsem přišla nazpět a vůbec toho nelituji, naopak. Tím, že mám více odžito, jsem se v knize často sama viděla a dokázala se spojit s příběhem, až se mi těžko odcházelo a přistihla jsem se, jak se v některých situacích chovám podobně jako Charlie. Trochu děsivé, nicméně to dokládá, kolik prostoru dává kniha k procítění příběhu. Vážně skvělé.

june.flower

Nemyslím si, že tato kniha bude sedět všem jenom proto, že ji všudu doporučují. Právě proto, že jí někteří tak hrozně moc vychvalují, mají potom ostatní až moc velké očekávání. Já osobně knihu zbožňuju. Asi půl roku jsem ji nosila v kabelce a vždy, když jsem měla volnou chvilku, tak sem ji otevřela na náhodné stránce a četla. Nemyslím, že vás kniha pohltí natolik, že by jste nedokázali odtrhnout oči, ale má naprosto neuvěřitelně silný příběh. Myslím, že všichni by jsme chtěli mít takové přátele jako měl Charlie. A asi by jsme taky chtěli za přítele Charlieho, který by vám skutečně naslouchal. Pamatuju si, že jsem si ji hrozně moc chtěla přečíst, ale zrovna v té době nebyla vůbec k dostání. Pak jsem jednou čekala na Hlavním nádraží a při procházení Luxorem jsem přemýšlela, že by to bylo skvělý, kdybych jí konečně našla. V další uličce byla! Úplně nové vydání. Pocit k nezaplacení.

Lelaqu

tím, že kniha byla psána v dopisech mi stylem jejího psaní sedla ještě víc. Příběh byl čtivý, citlivý a vtipný. Hlavní hrdina Charlie mi přirostl k srdci a velice rychle jsem se do něho vcítila. Kkdyž byl šťastný Charlie, byla jsem i já. Když byl na dně, já taky. I vedlejší postavy byly celkem fajn napsané a sympatické, kromě Sam. Sam mi nesedla vůbec. Byla mi tak nějak proti srsti. Co mi došlo až po shlédnutí filmového zpracování, bylo to, že jméno Charlieho sestry bylo rečeno jen ve filmu. Je to úžasná kniha, ale ne každý ji pochopí a každý ji pochopí úplně jinak...

An52imal

Ani skvělé, ani hrozné. I když příběh nebyl kdoví co extra, pořád mě něco nutilo číst dál a dál a nakonec jsem se u knihy nenudila. Plný počet nedávám protože jsem čekala něco víc a tahle kniha je spíš takový průměr.