Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze.

Zdroj: slovart.cz méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136815/ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4.61660

The Perks of Being a Wallflower (1999)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Brio, Slovart (ČR)

notsohappyanny
včera

TKSVK mě vůbec nebavila, asi jsem ji četla v nesprávný čas, ale co už. Znovu ji ,,číst" vážně nehodlám. Už dlouho se mi nestalo, že bych v knize přeskakovala věty, někdy dokonce i odstavce. 1,5/5

Terez67

Knižka se mi líbila i když jsem na ni neměla moc času :) hezký příběh a film k tomu se mi taky líbil :) a taky v nějakých ohledech třeba v tom vyjadřování jsem se v něm viděla

misssicccka

Bohuzel jsem se s touto knihou nestretla asi v pravy cas. Do cteni jsem se nutila, cetla jsem to necekane dlouho, asi 14 dni a to jeste za tyden asi 10 stranek, vubec mne to nezasahlo, nadseni se nedostavilo, bohuzel.

Lely

I přesto, že jsem prvně viděla film a až pak četla knihu, tak mi to vůbec nevadilo. Kniha je čtivá a nemohla jsem jí dát z ruky. Líbí se mi jakým stylem je napsaná, a že člověka donutí i trochu přemýšlet. Doporučuji!

MayaBu

Nejdřív jsem viděla film, ale vůbec, opravdu vůbec, mi to nevadilo. Když to čtete, máte pocit, že to všechno Charlie napsal přímo vám, že vy jste ten "přítel". Jsem ráda, že jsem tuto knihu přidala do své knihovny.

anna6021

Skvělá kniha! Chvilkami mi připadalo, jako by Charlie byl F. Gump. Na knize se mi líbilo snad úplně vše. Už dlouho mě žádná kniha tolik nezaujala.

Adele02

Dear friend,
thank you.

Čekala jsem vlastně něco naprosto jiného... ale bylo to super. A jsem vážně zvědavá, až uvidím Percyho, Hermionu a Credence jako ty tři. ♥
-čteno v originále-

Ivanule

Tak bohužel musím říct,že knihu jsem nedočetla,námět je zajímavý,ale nějak jsem se prostě do čtení musela nutit,i když teda se to četlo dobře,ale bohužel jsem nedočetla,ale zkusím to znovu :)

l0st-g1rl

Naprosto skvělá kniha, kterou můžu jen doporučit. Nedokázala jsem ji odložit.

Listy

Naprosto úžasná, dechberoucí, prostě skělá kniha! Doporučuji!

Viktorkaviky

Jako oodechovka super

michaela669

Tuto knihu jsem si zamilovala hned od začátku. Charlie je má srdcová záležitost a i filmové zpracování Logana Lermana mě okouzlilo.
Překvapivě se mi forma dopisů četla dobře, což se u mě často nestává. Četla jsem ji v angličtině, což mě ještě víc vtáhlo do děje, protože přece jen je to originál. Mohu jen a jen doporučit.

lladak

Za mě naprosto dokonalá kniha. Děj mě pohltil a hltala jsem každé slovo. Také se mi zalíbilo autorovo psaní ve formě dopisů- přijde mi to originální. Knížka vás nějakým způsobem donutí přemýšlet nad vaším životem, tedy alespoň tak tomu bylo u mě. Knihu můžu jen a jen doporučit.

Veronika33

Z knihy mám zmiešaný pocit, chvíľu bola pútavá neskôr som sa nútila do čítania. Dočítala som ju len kvôli dobrému hodnoteniu. Možno som divná, ale fakt nechápem čo je na tej knihe také super. Po knihe Na vine sú hviezdy od Greena je to druhá "kultová kniha", ktorá ide mimo mňa.

surynas

Mám knihu doma a přečetla jsem si jí na doporučení kamarádky v angličtině a mohu jenom potvrdit silný zážitek ze čtení. Kniha se četla sama. Je krásně napsaná a děj teče a teče a najednou je konec. Skoro jsem oplakala že kniha byla tak krátká.

Mersilynn

Už po pár prvních řádcích bylo jasné, že to bude jedna z nejoblíbenějších, ne-li nejoblíbenější kniha. Buď ti bude Charlie připomínat tebe a zůstane ti navždy v hlavě, nebo nebude a prostě půjdeš dál. Pro mě jedna z opravdu mála, kdy člověk neustále čte a když číst nemůže, tak nad ní přemýšlí.

PotterBara

Od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Četla jsem ji jednou,ale rozhodně se k ní vrátím. Ale asi není úplně pro mladé čtenáře,obzvlášť malé děti. Každopádně jsem si tuto knihu zamilovala. Krásně napsaná,příjemná,oddechová a postavy jsou vážně skvělé :).

martinaandulka
10. červnaodpad!

Kniha mě nebavila a ani jsem ji nedočetla,nebyl to můj šálek kávy.

Leenah

Nejsem si jistá, jak tuhle knížku hodnotit. Chvílemi jsem se od ní nemohla odtrhnout, jindy se mi zas vůbec nechtělo se k ní vracet. Forma dopisů mi přišla super, i styl textu mě zaujal. Jen jsem asi čekala hlubší myšlenku, nevím... Myslím ale, že se ke knížce ještě někdy vrátím a třeba v ní objevím víc. Prozatím u mě zůstane mezi knížkami, které nepohorší, ale nenadchnou.

Ester71

Nejdřív jsem se do knížky nemohla začíst, ale nakonec jsem druhou půlku přečetla na jeden zátah. A jaký pocit ve mně po přečtení zůstal?
Zvláštní. V pozitivním slova smyslu.
Doporučuji.

ell16102001

Je to úžasná kniha, moc jí doporučuju. Než jsem si jí přečetla, nevěděla jsem, že někdo přemýšlí o některých věcech stejně jako já.

SBH

Jednu hvězdu dostává kniha za čtivost. Napsaná je opravdu dobře, a jelikož mi v textu nic neskřípalo, chválím i překlad.
V obsahové rovině už takové nadšení nepanuje. Psát dopisy neznámému člověku bez odezvy je praštěné a v reálu minimálně obtěžující. Hlavní hrdina je emocionálně a sociálně nezralý génius, přičemž jsem neodhalila, v čem jeho výjimečnost tkví. Na začátku knihy dostane několik rad od nejlepší přítelkyně, aby mu na konci bylo vyčteno, že se jich držel. Dramatické vysvětlení Charlieho podivnosti bylo podle mého zbytečné a laciné. To nemohl být prostě jenom mimoň s lehkou psychiatrickou diagnózou?
Kniha se četla dobře, ale celkové vyznění nic moc.

Any27

Toto je taková ta knížka, kterou si musíte nechat projít hlavou...a stejně nic nevymyslíte. Charlie byl skvělý vypravěč a já si jednou zahrála na dobrého posluchače. Patří do knih, co by si měl přečíst každý...ne protože je to nejúžasnější kniha, ale protože je to prostě nutnost.

Dee.11

Očekávala jsem, že tuto knihu přečtu jedním dechem vzhledem k tomu, že film naprosto zbožňuji. Bohužel tomu tak nebylo a jsem jen zklamaná. A přitom jediným důvodem mého zklamání je Charlie a jeho ukňouranost, která mi lezla na nervy. Vždy, když se Charlie rozplakal, jsem přemýšlela o tom, že knihu nedočtu. Škoda, velká škoda, protože jinak by to byla úžasná kniha.

ATheo

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Před prvním otevřením se připravte na riziko, že vás aspoň trochu změní.
A pokud jste ji nečetli, ač jste viděli film.. rozhodně se do ní taky pusťte. Říct, že film je o něčem úplně jiném, by bylo přeháněním, nicméně jeho celkové vyznění je odlišné, vzhledem k nutně omezenějšímu rozsahu diváci oproti čtenářům o mnoho přicházejí (ovšem platí to i naopak, zejména díky skvělému obsazení ve filmu). Takže koukejte koukat i číst ^^

Tichosam

Hlavnou témou knihy je zmena. Zmena nutná neľahká, ktorá však nie je koncom ale počiatkom - života.
V hlavnom hrdinovi sa sústreďuje naivita s inteligenciou, pričom táto kombinácia dáva za vznik istej dávky zvláštnosti, ktorá sa nesie celou knihou a zanecháva na nej kúzelnú pečať.
Pre teenagera skvelá voľba

Davina

Tahle knížka byla prostě Charlieovsky úžasná! Opravdu se mi to líbilo... Krásný děj, skvěle zpracované postavy... Opravdu jsem se bavila od začátku až do konce... Film jsem viděla cca 3 roky zpátky a moc se mi nelíbil, dám tomu ještě šanci, protože tato kniha neměla chybu!

petrarka72

O něco slabší a v čase bližší Kdo chytá v žitě. Tato kniha se mi líbila, protože jsem ji četla jako poslední. Nic víc a nic míň. (A Zdroj si taky určitě přečtu...)

Sabka123

Velmi zajímavá knížka. Čtivá, vtipná, líbily se mi všechny postavy a ta forma psaní dopisů mi velice vyhovovala. Charlie byl trochu zvláštní, jiný, ale byl svým způsobem strašně zajímavý. Viděla jsem také film a ten je naprosto úžasný.

CrazyDuck15

Nemám slov. Krásná knížka, která opravdu chytí za srdce a vtáhne vás do děje, aniž byste si to uvědomovali. Vřele doporučuji!