Ten, kdo stojí v koutě

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136815/ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4.52170

The Perks of Being a Wallflower (1999)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Brio

martinasudová

Tak pořád nějak nevím, na jednu stranu mi přijde hlavní hrdina neuvěřitelně naivní, na druhou dosti otrlý. Některé pasáže se mi četli skvěle, některé jsem měla chuť přeskočit. Jako celek za mě průměr.

Brambor16

Úžasná. Myslela jsem si, že když jsem viděla film tak mě kniha nebude bavit ale jako vždy je to ještě lepší. Miluju Charlieho a jeho kamarády. Je to skvělá kniha a má svou myšlenku a hloubku. Těším se až se k ní znovu vrátím.

KnihomolkaMari

Tato kniha má hloubku, mnoho zajímavých myšlenek a je natolik reálná až jsem chvílemi měla pocit, že Charlie jsem já. Neskutečná, nádherná ale i svým způsobem smutná kniha!

BeyondHorizon

Abych byla upřímná, tohle bylo docela zklamání. Obecně si zachovávám odstup od populárních knih, protože vím, jak to končí, ale tentokrát jsem tomu dala šanci. Název samotný mě zaujal.
Řekla bych, že je kniha populární hlavně proto, že je napsána pro ty z nás, kteří se k Charliemu dokáží (do jisté míry) přirovnat. I když už se měním, pořád jsem z větší části velmi pasivní a nekonfliktní člověk, který je radši sám. Tato kniha má být pozitivním vlivem a ukázat, že přece jen je lepší se do toho života trochu zapojovat. To je hezké a já naprosto chápu o co se autor snaží, ale to provedení a styl psaní je otřesný.
Za prvé, ten cringe, jakým jsou dialogy i monology, je téměř nesnesitelný. Já vím, že to má být melancholické a někdy i naschvál klišé, ale jak je to podané... to mi prostě fakt nevyhovuje.
Za druhé, moje pocity přesně vystihl komentář AsiUrčitě. Charlie ani není svůj vlastní člověk a jen poslouchá a dělá, co mu ostatní řeknou.
Za třetí, tahle kniha je neuvěřitelně nudná. I scény, které by mohly být poměrně zajímavé ve mě nic nevyvolaly. Žádné emoce.
Přiznávám se, že mi možná některé věci unikly, jelikož jsem poslouchala anglický audiobook a to ještě s velkými pauzami, ale myslím, že moje zvýšená pozornost by hodnocení knihy nezvýšila. Spíš naopak.
Chtěla jsem dát nižší hodnocení, ale konec knihy, který byl rozhodně nečekaný a zpráva, kterou nese a některé myšlenky, si zaslouží alespoň tohle.

vejik

Úžasná kniha! Poprvé přečtena před několika lety a stále se k ní ráda vracím. Snad na každé straně lze nalézt myšlenku nebo citát, který stojí za zapsání či zapamatování.

„Každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží.“

jahoda444
22.12.2018

Postavy mi byli sympatické a kniha se četla skoro sama, ale přesto mi tady něco chybělo.
Charlie byl skutečně zajímavá a milá postava, ale vadilo mi na něm, jak pořád plakal nebo jak již padlo v předešlých komentářích, tak dělal přesně to, co mu někdo řekl.
Tři hvězdičky za formu psaní a hezké, zajímavé myšlenky.

markulka
21.12.2018

Charlie byl opravdu velmi zajímavý charakter. Měl svou hlavu a své názory, ale radši než aby je vyslovil, napsal je do dopisu. Asi kniha nebyla nějaká bomba nebo tak, ale četla se dobře.

broskev28
09.12.2018

Drze beru za svůj - a to od prvního písmenka po poslední, snad mi to autorka promine - komentář AsiUrčitě. Pořád jsem tak nějak nevěděla, co mi na téhle knížečce vadí či chybí. Četla jsem v pauzách mezi kapitolami jiných knih, ale nic se nezlepšilo. A potom jsem si přečetla tenhle komentář a rázem se mi rozsvítilo. Takže moc děkuju AsiUrčitě a vám, kdo jste ještě nečetli, přeju zajímavé zážitky!

liletka_a
06.12.2018

Opravdu vyjímečná kniha, která mě dokázala vtáhnout během cesty tramvají, tak, že jsem skoro přejela svojí zastávku. :D Ve zvláštnosti je krása, ani nevím, co k tomu dodat. :) Stojí za přečtení.

AsiUrčitě
25.11.2018

Celou dobu jsem si říkala, že kniha je taková nijaká. Hlavní podíl má na tom hlavní hrdina. Charlie dělá pouze to, co mu někdo řekne. Sice má své vlastní názory, ale pokud mu někdo řekne, že by si je měl nechat pro sebe, tak to udělá, ačkoliv by rád dělal opak. Na začátku mu profesor angličtiny řekne, aby se víc zapojil mezi lidi. Tak se seznámí s Patrickem a Sam. A od té doby se řídí navíc i radami, které mu dají Patrik nebo Sam. Nesedl mi ani styl vyprávění. Ačkoliv je to formou dopisů, vše je psáno jakoby s odstupem – např. Patrick se rozběhl, Sam se rozběhla, tak i já se rozběhl a nic nemohlo být lepší. - a ve finále to ve mně nebudilo žádné emoce. Avšak tohle všechno může být dáno i tím, co je odhaleno na konci. I tak mi potom přišlo, že se to nijak nezměnilo. Prostě mu Sam řekla, ať se chová, jak chce, tak to dělá. Stejně tak styl psaní se nezměnil. Ano, konec je překvapivý a některé myšlenky jsou zajímavé, ale bohužel to nevyváží zbytek knihy. Celkově – neurazí ani zvlášť nenadchne. (Spoiler: Nemohla jsem se po přečtení zbavit pocitu, že ať je to jak chce, tak Charlie trpí Stockholským syndromem.)

Francesca14
15.11.2018

Je to jedna z mých oblíbených knih, které jsem přečetla už několikrát. Čte se to krásně, člověk si prostě musí oblíbit postavy a celý příběh s Charliem velmi silně prožívat. Kniha je plná krásných myšlenek, charakterů, poznatků a momentů, je zajímavé vidět svět očima zvláštního patnáctiletého kluka, který je neuvěřitelně vnímavý a upřímný. Forma psaní dopisů možná nesedne všem, ale mně se líbila. Ke knížce se vracím každý podzim a vždycky je to příjemné čtení, člověk to má za chvíli, ale hodně si z toho odnese. Doporučuji, obzvlášť lidem na střední, kteří se ne vždycky cítí úplně nejlépe v kolektivu.

Brambu
03.11.2018

Nevím proč, ale asi jsem od knihy čekala víc. Samotný příběh špatný rozhodně nebyl, ale chybělo mi tam velké vyústění či vyvrcholení na závěr. Chvilkami jsem se v příběhu ztrácela, ale forma dopisů mi přišla velmi zajímavá. Takže, kdo si chce přečíst o životě jednoho zajímavého puberťáka, rozhodně směle do toho!

Vysky
15.10.2018

Kniha se mně velmi líbila. Styl kterým kniha je napsána je mi velmi sympatický a sedí mi. Při četbě člověk narazí na hromadu krásně řečených věcí, citátů a nebo krásných okamžiků. Kniha není jen o přátelství, ale je to takový průvodce myšlením mladého středoškoláka Charlieho, který myslí opravdu hodně..... možná až příliš. Kniha si udržela mojí pozornost po celou dobu četby. Můžu tvrdit, že jsem nenarazil ani na jednu část knihy, který by mě nebavila. Abych to shrnul, knihu doporučuji úplně všem, je vhodná pro mladší i starší čtenáře pro náročné i nenáročné čtenáře. Přeji příjemné čtení

mandari
11.10.2018

Hodně výjimečná kniha. Přečteno na jeden zátah a myslím, že mi hodně dlouho zůstane Charlie v mysli.

roman9276
04.10.2018

Tady nás Charlie ve formě dopisů nechal nakouknout do svojí hlavy. Přemýšlí trochu zvláštně, ale mě se to líbí! Je to dost divnotvor, občas trošku creepy, většinou ňuňan se zlatym srdcem a kvůli tomu jsem si ho zamiloval. Kniha mě vtáhla a nepustila, postavy skvěle vymyšlený a filmová verze s Ezrou a Herminou se ke knižní předloze mega hoděj. Rozhodně doporučuju.

adriane9
23.09.2018

Sedím tady a poslouchám Asleep a ten Charlie je prostě fakt divnej. Uvažovat odborněji, řeknu, že tam je kus aspergera, kus těžké podivnosti a kus traumatu co v sobě nesl. Ale ono to je vlastně úplně jedno, celý ten jeho příběh jsem dala téměr na jeden zátah, smála se a smutnila s ním. Kniha není pro všechny, spíš doporučuji těm, co mají fantazii, přemýšlí víc a někdy vůbec.. A myslím si, jo fakt si to myslím, že bejt divnej je lepší než bejt obyčejně normální./ Filmové zpracování je proti knize nuda.

Deena_
06.09.2018

Každý by se měl alespoň jednou cítit nekonečně! Úžasná kniha i film. Splnila přesně to co jsem od ní očekávala. Není to úplně klasický příběh o přátelství a lásce a to se mi na tom líbí!

Ginosaji
01.09.2018

Výborná kniha! I přes to, že jsem ji četla opakovaně, během 'přednesu' básně mi málem tekly slzy..

vejnar
31.08.2018

Oddechová četba o kamarádství, rodině, prvních partnerech v dospívání a úskalích lásky. Závěrečná pointa pak odkrývá příčinu chování mladého Charlieho a přidává tak knize další rozměr!

jituz
31.08.2018

Skvělé. Miluju knihy, které jsou psány stylem, že někdo vypráví o sobě. Hlavně ale musí umět vyprávět. O sobě. O pocitech. Proto v si myslím, že v knížce není duležitý příběh. Pro mě je to jen krátké nahlédnutí do hlavy někomu jinému. Každý z nás občas stojí v koutě, někdo méně, někdo často.

LaDouceBrise
30.08.2018

Opravdu velmi citlivý příběh psaný originální formou dopisů adresovaných neznámému klukovi, jenž umí naslouchat, mi dovolil okusit jeho kouzlo až někde v polovině knihy. Předtím jsem hlavního hrdinu zrovna dvakrát nechápala, stejně tak mi nebylo jasné, proč je tolik chvály a rozruchu kolem této knihy. Ale pak jsem si pustila Asleep a přečetla si tu báseň, kterou dal Michael Charliemu, a nemohla jsem přestat číst. A když jsem došla na konec, který mě mimo jiné dost překvapil, konečně jsem pochopila všechny Charlieho nálady a cítila se... nekonečně. A byl to nádherný pocit. Díky za to, Charlie. Jsi opravdu výjimečný. A jsem ráda, že máš kolem sebe lidi, kteří to chápou.

DOPORUČUJI VŠEM, CO SE CHTĚJÍ CÍTIT NEKONEČNĚ.

Clara_C
27.08.2018

I když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme.
Dlouho jsem nečetla tak citlivou knížku.. Dospívání je těžké samo o sobě, o to hůř, když si sebou Charlie nese trauma z dětství zamčené kdesi hluboko v sobě a tím pádem je jiný, divný.. Měl obrovské štěstí na své blízké kamarády. Někdo to štěstí nemá..

Dáduše
13.08.2018

Velice zajímavá kniha. Bavila mě a zároveň jsem pod lehoučkým povrchem našla umělecké jádro a důležité myšlenky... Někdy jsem také ten, kdo stojí v koutě a někdy to ani není špatné....

Verulda
09.08.2018

Neobyčejná kniha, ve které se dá najít řada zajímavých myšlenek. V originále mě oslovila o něco více, ale i v překladu je milým čtením, ačkoliv ne o úplně milých věcech. Umí vzbudit emoce a pro mě je to jedna ze srdcovek, ke které se ráda čas od času vracím.

Veve1234
09.08.2018

S Charliem jsem se hned sžila a prožívala s ním jeho radosti i úzkosti od začátku až do konce. Krásná knížka, ke které se za čas ráda vrátím.

Terka72
04.08.2018

Na tuhle knihu jsem slyšela neuvěřitelně moc chvály. Ale za mě ne. Mně se kniha nelíbila.

Lilča
02.08.2018

Nějaké scény v knize mě bavily,ale moc jsem si neoblíbila hlavní postavu. Jinak celkem dobrá kniha.

JFox
08.07.2018

Nádherná knížka, čtivě sepsaná a s důrazem na lidské city. Každý z nás se někdy cítil jako Charlie, jako ten co stojí v koutě a nikdo si ho nevšímá. Děkuji pane Chbosky.

PeťkaW.
28.06.2018

Milý Charlie, během čtení tvých dopisů mi došlo hodně věcí. Některé byly dobré, jiné ne. Ale za všechny jsem ráda. Vrátila jsem se díky tobě zpátky do dětství a dospívání. Znovu jsem prožila spousty okamžiků a pohlédla na ně teď jinak, tvýma očima, což je rozhodně pohled hodně zvláštní a není pro každého. Ne každý totiž zvládne tu dětsky krutou upřímnost a přímočarost. Ty totiž v mnoha ohledech jsi ještě dítě. Ale v jiných aspektech jsi naopak starší a zkušenější, než většina dospělých, jen si to neuvědomuješ. Děkuju za tvoje dopisy, které mi poskytly tenhle zážitek a zkušenost. Bylo to milé setkání a doufám, že se s tebou ještě v budoucnu uvidím. Třeba pak ten můj pohled bude zase o něco jiný, než teď. A nezapomeň: "Každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží," a ty si jí zasloužíš opravdu hodně a v té nejčistší podobě.

StefFišerová
27.06.2018

Asi se ani nedivím že tato knížka má tak kladné hodnocení. Myslím si, že spousta lidí se s Charliem ztotožní - koneckonců jsem jedním z nich. Je svým způsobem uklidňující zjišťovat, že i když si připadám někdy sami, zvláštní a jakoby nás nikdo nechápal, vždy je na světě někdo, kdo má úplně stejné pocity. Pocity, které k dospívání a období hledání sebe sama prostě patří. Za mě pět hvězd