O myších a lidech

od:

O myších a lidech

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/1962/o-mysich-a-lidech-2zc-1962.jpg 4.43098
Originální název:

Of Mice and Men (1937)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Alpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (308)

Přidat komentář
patrik0816
19. června

Tahle knížka je vážně něco speciálního. Něco hodně tragického, ale zároveň taky hodně lidského. Málokterá knížka se zavrtá do hlavy na tak dlouhou dobu.

menalinda
08. června

Silný příběh na pár stránkách

EleanorJane
03. června

Pokud mám být upřímná, četla jsem tuto knihu pouze proto, že jsem ji potřebovala k maturitě. A vybrat si 20 takových knih aby to aspoň trochu člověka bavilo, je malinko umění. No každopádně tahle zas tak hrozná nebyla. Člověk se aspoň zamyslí nad tím, jaké je to být člověkem s mentálním postižením. A také si uvědomí sílu přátelství...

michaela6503
25. května

Tak jsem si konečně přečetla tuhle klasiku od Steinbecka a musím uznat, že něco do sebe to má. Je to docela příjemné a rychlé čtení, ale pro mě hrozně smutné a jsem upřímně ráda, že jsem to nečetla na střední k maturitě, protože vím, že bych to nenáviděla. Dneska už se na to dívám trochu jinak, ale pořád je to příběh, který mě dokáže rozbrečet. A asi ale jinak nic, co bych si vybírala ke čtení ráda. Jen jsem ten příběh chtěla znát, protože je to jeden z nejopěvovanějších příběhů vůbec.

kilometr
16. května

Vydatná čtenářská jednohubka,která se čte parádně.Nuda při jejím čtení rozhodně nehrozí.100%.

MorriconeTheGod
09. května

Jako přečetl jsem to, ale jen opravdu z nudy. Pro mě dost o ničem, někdy až vysloveně otravné. Jediná opravdová výhoda je, že je to fakt krátké.

adbrko
28. dubna

Na nobelistu mě zklamal. Omlouvá ho to, že jsem před tím četla Hemingwaye. Ale čte se to hrozně rychle, tak to je dobrý.

Daduška
11. dubna

Jímavý příběh, který mi zůstane dlouho v hlavě. Mistrně popsaná atmosféra na farmě, tuláci a přátelství mezi dost odlišnými muži. Zasáhlo mě to, přitom jde o relativně krátkou novelu. Doporučuji.

Marekh
08. dubna

Kniha se mi líbila a knihu doporučuji.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Aby byl člověk hodnej, na to nepotřebuje bůhvíjakou hlavu. Tak se mi někdy zdá, jako by ty dvě věci ani nešly dohromady.

hancakladno
02. dubna

Krásná kniha s jednoduchým příběhem o tom, jak v okamžiku může být vše ztraceno.

suoregnad
29. března

Krásná kniha. Při jejím čtení jsem měl zvláštní, ale dobrý pocit - jako třeba při čtení Smrti krásných srnců.

K.Lara
26. března

Četlo se to stejně lehce, jako kovbojky a taky to zanechalo stejnou stopu v mé mysly. Takový ten prázdný pocit.

Uroborus
25. března

Ospravedlňujem sa, ale pre mňa veľmi krátke, nezáživné, vúbec mi to nič silného nedalo aj keď som tomu dal šancu.

petra5588
20. března

Krátký a přesto velmi silný příběh o přátelství, snech a lidské schopnosti ve zlomku vteřiny vše dobré nenávratně zničit.

Terezaa
17. března

Nádherná knížka, jak už tu někdo psal, taky nám paní učitelka řekla, jak kniha skončí, což mě mrzí. I přesto mohu říct, že je kniha nádherná sice smutná, ale krásná. Četla se sama a nadchla mě.

kuba28
16. března

Rovnost lidí před smrtí.

sony09
15. března

Tak takový konec jsem opravdu nečekal.... Úžasná kniha , ke které se určitě ještě někdy vrátím a budu doporučovat dál. Silný příběh v malé knize.

Lenna75
02. března

Tuto knihu jsme měli zařazenou do povinné četby a uznávám, že na to, o jak krátkou knihu se vlastně jedná, je docela slušně napsaná. Možná nemá přímo zdlouhavý děj, zato však nepostrádá jakousi dychtivost a ideu. Vskutku dobré počtení.

Panda92
25. února

Moje nejoblíbenější kniha. Člověk ji přečte za odpoledne, ale zůstane v něm hrozně dlouho...

Terinka-ka
10. února

Silný příběh. Jedna z prvních knih, u které jsem se rozbrečela.

domino1701
05. února

Originální, poutavě napsaný příběh. Hlavním tématem je především přátelství.

_Joker_
05. února

Asi jediná kniha, která mě opravdu bavila z výběru na maturitu. :) A filmové zpracování je také velmi povedené.

markoj
01. února

Potřebovala jsem do "výzvy" knihu od držitele "Nobelovy ceny", tak jsem si vybrala tuto. Jinak bych si ji asi nepřečetla. Nedá se jí upřít zajímavost, ale pravda je, že knihu takto oceněného autora jsem si představovala nějak jinak... Asi to není můj šálek kávy...

elenai
29. ledna

Krátká kniha o snu, který se zhroutí jako domeček z karet mrknutím oka. Mám pocit, že autor vtěsnal do tak krátkého příběhu příliš mnoho a že by mi vůbec nevadilo dozvědět se více o tom, jak si osud pohrál s muži, kteří se zde objevili. A přesto byly jejich povahové rysy skvěle vykresleny. Slova z posledních tří stran byla jako trny zarývající se člověku pod kůži. Fyzicky to bolelo a musela jsem na George a Lennieho myslet ještě dlouho do noci.

Ondra086
28. ledna

Neuvěřitelně krásný a čtivý příběh. Na velikosti knihy vůbec nezáleží, naopak tím líp. Knihu jsem přečetl o víkendu a ještě po týdnu ji nemůžu dostat z hlavy.

LucySnape
27. ledna

Opravdu skvěle napsaná knížka, od začátku až do konce velice jednoduchý děj, ale opravdu působivý, který ve vás zanechá různé pocity. Myslím, že určitě stojí za přečtení.

Ajinka126
25. ledna

Síla lidskosti a nelidskosti v příběhu se tomu nedá popřít. Nemohu ani vytknout emoce, které to ve mě vyvolalo. Hluchá a němá ta kniha rozhodně není. Na mě ten příbeh působil velmi depresivně, negativně a zanechával ve mě hořkou pachuť, které jsem se chtěla rychle zbavit. Asi jsem ten typ člověka, který špatné věci umí přijmou jen ve vlídném podání (například Ruta Sepetys). Jako čtenář si ale neumím vysvětlit, jak Steinbeck dokázal slova poskládat tak, aby to v pár řádcích obsáhlo tolik děje.

ChristineDaee
18. ledna

Kto by si pomyslel, že tak maličká knížočka, s tak jednoduchým dejom prinesie toľko krásy, radosti a bolesti. Koniec ma dohnal k výbuchu plaču. Určite s pozrite aj prekrásny film s Johnom Malkovichom z 1992, bol skoro presne podľa mojich predstáv.

Pazďa
10. ledna

Krátká, leč silná novela která dokáže na cca 100 stránkách chytit a naprosto zdevastovat čtenáře.

Hadrna
09. ledna

Knížka co chytí za mozek i srdce. Děj nenáročný, ale udržuje vaší pozornost naplno zapnutou. Mě ledabylé plynutí příběhu vyhovovalo a byla jsem jím příjemně vedena, překvapena a udivena.
No nic, co mám tak asi já za červa v hlavě.
Doporučuji a přeji krásné počteníčko NH