O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5278 632

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

VetDejvid
VetDejvid
14.03.2024 4 z 5

Cez priamočiare a pomerne krátke dialógy John Steinbeck bez nutnosti vycibreného intelektu dokáže popísať život taký, aký je. V jednoduchosti novely spočíva zároveň jej sila a vďaka špecifickému a sympatickému sposobu rozprávania sa k čitateľovi dostáva všetko, čo od knihy očakáva. Síce nechápem, že som sa k Steinbeckovi dostal až teraz, no určite to nebola od neho posledná prečítaná kniha a veľmi rád sa k nemu ešte vrátim.

leny.wood
leny.wood
06.03.2024 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh, jehož konec mě dohnal k slzám. Délka je ideální, poslouchala jsem jako audioknihu, Vladislav Beneš příběh namluvil brilantně.

KajkaRych
KajkaRych
06.03.2024 5 z 5

Každej jsme nějakej... Silný příběh, krátký, ale o to intenzivnější. Některé pasáže mě vyloženě dojaly a vzbudily ve mně maličkato úzkost, jiné lítostivost až smutek. Rozhodně čtivé.

Čtenářka73
Čtenářka73
22.02.2024 5 z 5

Silný příběh o přátelství dvou zcela odlišných lidí a ceně, kterou je nutné jeho jménem zaplatit.

kayu
kayu
05.02.2024 4 z 5

Moje první kniha od Steinbecka byla Na východ od ráje a natolik mě nadchla, že jsem si řekla, že si od něj musím přečíst něco dalšího. Volba padla právě na toto dílo, které jsme sice dopodrobna probírali na střední škole, ale já ho dosud nečetla. Přečteno jsem měla za jeden den a potvrdila jsem si, že Steinbeck je velmi čtivý a talentovaný autor. Samotný příběh se mi moc líbil a věřím, že kdybych si knížku přečetla ještě jednou, našla bych v ní něco nového.

Pengi
Pengi
31.01.2024 2 z 5

Vybrané s chuti díky vyzve, ze si člověk doplní díru z četby.
Naštěstí to bylo krátké .... mnohokrát se opakující ty same vety me dost ubíjely.
Na jednu stranu chapu, ze ta doba byla hrozna, na druhou stranu mi asi unika důvod, proc tohle patří do povinné četby k maturitě.

VendaS20
VendaS20
25.01.2024 5 z 5

Myslím, že příběh by klidně snesl i více stran, větší rozpracování, více rozebrat postavy. Ale i takto je to velmi silná knížka o zvláštní a nepochopitelné době. A možná, že ta krátkost mu přidává na kouzlu.

ydnac
ydnac
20.01.2024 4 z 5

KRÁTKÉ A DOJEMNÉ.

Příběh dvou mužů jež se musí nechat najímat na práci, protože nemají vlastní domov, vlastní bydlení, ale moc po něm touží.
Georg se "stará" o svého přítele Lennyho, který je trochu jako malé dítě, ale velký pracant. Moc mě dojímala jeho láska ke králíkům a jejich povídání o životě jaký by si přáli :-).
Bohužel je konec velmi smutný...

Jsem ráda, že jsem díky čtenářské výzvě knihu přečetla :-).

kristyna.havlov
kristyna.havlov
13.01.2024 2 z 5

Kniha přečtena kvůli čtenářské vyzve 2024. Kniha je fakt kratičká, přečetla jsem ji za jeden den. Příběh mě jako takový nenadchnul, za mě tam bylo až moc zbytečných postav. Hodně vět se tam pořád dokola opakovalo. Konec mě celkem překvapil. Ale znova číst knihu rozhodně nebudu.

StrYke
StrYke
12.01.2024 5 z 5

Krátký, ale o to intenzivnější příběh o jednom netradičním přátelství na Divokém západě v první polovině 20. století. Je velikým uměním vypovědět relativně malým množstvím stran tak veliký a hluboký příběh. Pro plnohodnotný zážitek z knihy doporučuji alespoň nahlédnout do anglicky psaného originálu a zaměřit se na typicky jižanský způsob mluvy a vyjadřování hlavních postav. Dodá to příběhu zcela jinou atmosféru. K zařazení této knihy do maturitní četby jsem docela kritický. Myslím, že je to špatně stravitelné dílo pro někoho, kdo o jeho čtení opravdu nestojí.

Nathally
Nathally
06.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Hrozně jsem se obávala, když jsem se rozhodla vzít tuto knihu do ruky, protože povinná četba pro maturitu obvykle nebývá moje šálek čaje. Nicméně, tato kniha mě opravdu překvapila a líbila se mi docela dost. Má v sobě určité kouzlo a příběh dokázal dojmout. Jediné, co mi hodně vadilo, byla scéna, kdy zabili Candyho psa, to jsem obrečela jako malá. A ten konec? Ne jedna slza mi ukápla.

Timkim
Timkim
20.10.2023 5 z 5

Kniha mi byla doporučena jednou kolegyní, která ji měla u maturity. Ony ty maturitní knihy nejsou vůbec pitomé. Tato je naprosto úžasná. Naprosto brilantní příběh s minimem postav a hlavně snem. Jak já mu ty králíky přál...neustále jsem si Lenního představoval jako hromotluka ve filmu Zelená míle, i když ne tmavého.
A ač jsem chlap, na konci se mi "zamlžil obzor" , on ho vlastně George zachránil, jen nevím, jestli před ostatními, nebo před sebou samým.

Zuzvil
Zuzvil
03.10.2023 4 z 5

Útlá knížka, která má ale velmi jasný obsah a sdělení. Stěžejním tématem mají být společenské poměry na farmě, celkově na venkově v 30. letech 20. století, a okrajově je zde nastíněn i problém rasismu. Většina z nás se ale spíš v knížce "zamiluje" do Lennieho a odžívá s ním každou její část. Také je zde samozřejmě stěžejní téma přátelství mezi Georgem a Lenniem. Celkově je knížka velmi působivá a v myšlenkách se k ní vracím. K přečtení určitě doporučuji.

Jazzminator
Jazzminator
29.09.2023 3 z 5

Literární klasika, kterou jsem byla nucena číst jakožto povinnou četbu už na základní škole. Právě od té doby mám vůči knize i autorovi určitou averzi, částečně však i kvůli tomu, že jsem knihu nedokázala v tak mladém věku pochopit a Lennieho chování mě navíc děsilo. Z toho důvodu jsem po ní opět po letech sáhla s určitými předsudky, ale jsem velmi ráda, že jsem jí dala v dospělosti ještě jednu šanci - uznávám, že přesto, že je rozsahem skromnější, na ní rozhodně něco je. Mezi má nejoblíbenější díla bych ji však nezařadila a pravděpodobně se ke knize už znovu nevrátím.

Eva P.
Eva P.
20.09.2023 3 z 5

Novela O myších a lidech je hojně doporučována učitelkami jako četba k maturitě, zřejmě kvůli krátkému rozsahu. Ale ani ten nepřispěl k mému čtenářskému požitku. Všechny postavy mě vyloženě iritovaly, stejně jako neustálé opakování téhož a celkem předvídatelný děj.

Jako sonda do misogynní a rasistické společnosti zmítající se v krizi 30. let na Divokém západě to sice funguje (moje nervy), ale stejně jsem ráda, že jsem tehdy raději sáhla po knize Na východ od ráje a Steinbecka díky ní řadím mezi mé oblíbené autory :)

Štěpinambura
Štěpinambura
22.08.2023 5 z 5

Je to smutné, ale krásné čtení.
Lennie vám přiroste k srdci.

Premek81
Premek81
14.08.2023 5 z 5

Intenzivní a smutný příběh.

(Čtení v originále dost obtížné, ale jsem rád, že jsem se povídkou prokousal na konec, odnesl jsem si z ní nejenom velkou spoustu slangových výrazů a idiomů)

radimch
radimch
14.08.2023 5 z 5

Velmi silné, opravdu.

blazejmartin
blazejmartin
06.08.2023 5 z 5

Četl jsem jako dítě, výborný krátký román. Konec je dost smutný ale k zamyšlení. Četl jsem jako povinnou četbu a později jsem se ke knížce opět vrátil. Nezklamala.

Petra-Nela
Petra-Nela
04.08.2023 5 z 5

Krásnej příběh se smutným koncem. Film jsem neviděla ale ráda si ho pustím.