O myších a lidech

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/o-mysich-a-lidech-2zc-1962.jpg 4.44301
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men, 1937

Kniha O myších a lidech

Jury

Bohužel to musím hodnotit nízko…chápu, že je to klasika a pár dobrých myšlenek tam bylo ale jinak je to prostě krátká nudná povídka…u které Vás naštve nedokončený konec za mě.

capricorn__

Pár dní zpátky jsem dočetl "Na východ od ráje", tak jsem dostal chuť napsat komentář i k další skvělé knížce od Steinbecka. "O myších a lidech" se ke mně dostalo na střední škole, kde jsme museli tuto knihu přečíst a psát z ní test. Kdykoliv jsem měl číst knihu na sílu, trápil jsem se u toho, i když mě čtení baví. Ihned po povídkách od Poea (správně vyskloňováno? :D) byla "O myších a lidech" první povinná četba, která mě moc bavila. Líbí se mi popis doby a prostředí, atmosféra novely není nutně hutná, ale cítíte z ní nesnáze, charakteristickou nudu a smutek z nenaplnitelných snů. Steinbeck je mistr na popisování hlavních postav a i ty z této knihy jsou bravurně vykreslené a nezapomenutelné. Konec je hodně smutný - i když jsem věděl, co se stane (učitelka spoilerovala...), stejně můj čtenářský zážitek nebyl nijak ochuzen.

kslunicko

To bylo silný. Nikdy bych nečekala, že takové emoce zažiji u knížky z povinné četby.

Šíša

Krásná a smutná knížka. Poprvé, co mi u čtení knihy k maturitě vyhrkly slzy. Určitě se k ní ještě vrátím.
A těsím se, až zhlédnu film s Johnem Malkovichem a Garym Sinisem v hlavních rolích.

Warty

Moc hezký, ale smutný příběh přáteství dvou mužů hledajících štěstí v těžkých časech. Díky konci budu na knihu dlouho vzpomínat.

Pavlina50

Další z knih, které patří už mezi klasiku, tak mi přišlo správné se s ní také seznámit. Je to dost kraťoučká kniha o cestě za snem dvou naprosto rozdílných přátel, Na jedné straně je to Lennie – slaboduchý silák, na druhé George – hlava dvojice a ochránce. Poselství knihy je sice docela zajímavé, ale na druhé straně si nemyslím, že je zase nějak výjimečné nebo převratné. Myslím, že existuje spousta dalších knih s podobným tématem a podstatně lépe, zajímavěji a emotivněji zpracované. Je to příběh, který je celý víceméně založený na jednoduchých, často se opakujících a krátkých dialozích (i když jejich opakování má pochopitelně s ohledem na osobnost Lennieho svůj jasný význam), sem tam proložený barvitým popisem krajiny. Říká se, že v jednoduchosti je síla, ale na můj vkus, tohle bylo jednoduché až moc. Do postav jsem se nedokázala nijak zvlášť vžít (možná to bylo i prostředím, které mi není moc blízké) a emoční vypětí jsem cítila opravdu až v samotném závěru knihy, který hodně vygradoval a byl opravdu velice silný.
Bohužel, ale ani to u mě nezměnilo celkový, neslaný - nemastný dojem z knihy. Kniha mě svým zpracováním nijak zvlášť neoslovila, nijak extra se mě nedotkla a ani nepřinutila k hlubšímu zamyšlení. Abych byla úplně upřímná - omlouvám se - ale na můj vkus je to kniha docela přeceňovaná, čekala jsem od ní daleko víc. Daleko víc mě ale tentokrát láká shlédnout film, který jsem také zatím neviděla a nějak intuitivně tuším, že by mě výjimečně mohl oslovit podstatně víc než samotná původní předloha. Tak se nechám překvapit.

NelaH

Krásná kniha. Měla jsem jen menší očekávání, ovšem to, co autor stihl za pár stránek? Konec byl naprosto dechberoucí a já jsem poprvé brečela u maturitní četby.

Haňulilinka

Knížka mě úplně dostala. Četla jsem ji v rámci povinné četby. Několikrát jsem u ní brečela a ten konec?! Děj rychle ubíhal, takže jsem ji měla za chvíli přečtenou. Nad knížkou pořád občas přemýšlím a říkám si, jak moc špatně na tom autor asi psychicky byl, když napsal něco takového.