Kronika ohlášené smrti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hned na samém počátku knihy se netypicky dozvídáme, že její hlavní hrdina zemře. V dalším průběhu novely se vypravěč snaží rozkrýt, co předcházelo smrti Santiaga Nasara a proč byl nakonec zabit. Je to příběh kolektivní viny, naprosté neschopnosti a neochoty občanů vesnice události zabránit, vraždy za zhanobení ženy v obci, kde skoro každý mladý muž chodí za děvkami do vykřičené čtvrti. Márquez zde nastavuje zrcadlo pokrytecké morálce, naší pohodlnosti a přehlížení zla....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13015/big_kronika-ohlasene-smrti-NwW-13015.jpg 4.1842
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Crónica de una muerte anunciada, 1981


více info...
Nahrávám...

Komentáře (86)

Kniha Kronika ohlášené smrti

Zuna1990
18. září

Aj keď sa obsah diela dozvieme na prvej strane, na ďalších sa dozvedáme čo samotnému činu predchádzalo. Santiaga zavraždia, ktorý vraj Angelu zbavil panenstva. Tá sa vydá za iného a počas svadobnej noci príde na to, že už nie je panna. Angelininy bratia sa rozhodnú pomstiť tento čin. Aj keď o ich plánoch hovoria nahlas pred celým mestom, nikto z egoistických, ľahostajných, pokryteckých, či sebeckých obyvateľov Santiaga nevaruje. Možno preto, že až do poslednej chvíle neveria, že sa to naozaj stane? A tak vražda prebehne doslova verejne. Magický absurdný príbeh.

tlllk
09. srpna

Pre mňa zaujímavá sonda do juhoamarickej nátury, myslenie a mmotivácia tých postavičiek je natoľko odlišná , ale predsa majúca jasný charakter svojej doby. Zhltnuté na jeden dych.


Rind
19. března

Tak teda nevím.
Pro mě první a poslední Márquez - já prostě nejsem cílová skupina.
Pustila jsem se do ní díky výzvě. Téma mi přišlo víc než zajímavé...
Jenže se mi nějak nepodařilo odhalit, co všichni na knize vidí. Obrovské množství postav, ke kterému aby si jeden udělal poznámky. Nikdo nic neudělá, protože si např. jde domluvit domino na večer apod.
Rozvláčný popis děje mě taky nezaujal.

georgetopograf
17. února

A tajemství zůstalo tajemstvím napořád.

narcisonanis
16. února

Samotného mě překvapilo, jak moc mě dokáže strhnout příběh, u kterého vím jeho konec. Naštěstí byla kniha krátká (a myslím, že tahle délka jí sluší), takže mi dovolila ji přečíst jedním dechem. A i když by to bylo proti všem pravidlům Márquezova vypravěčského stylu, přesto jsem doufal, že sympatický Santiago Nasar, hlavní hrdina netradičního příběhu plánovaného zabití, unikne předem ohlášené smrti. Magického realismu, žánru přisuzovaného matadorovi kolumbijské literatury, je v knize pouze poskrovnu – a tak akorát, aby vás při čtení zaujal. Za mě 5 z 5 a kniha k doporučení [srdíčko].

nirvana91
11. února

Musím povedať, že na to, aký rozsah knižka má, mi trvalo prečítať ju dlho a chytila ma až v druhej polovičke a to z nasledujúcich dôvodov - 1.) na škole sme sa o nej učili, takže som nechápala, ako môže kniha, ktorá začne pointou, ponúknuť viac 2.) čítala som ju v češtine, ktorá mi nikdy nevadila, ale tu v kombinácii s toľkými menami to bol boj a ešte s faktom , že 3.) som sa ku nej dostala zväčša večer, keď mi oči klipkali a keď som sa do čítania dostala, už som nad ňou spala. Ale ako vravím, druhú polku som sa rozhodla dočítať v čo najčerstvejšom rozpoložení - tá sa čítala dobre, vlastne odhaľovala okolnosti a to bolo pre mňa konečne niečo vítané. Za mňa je to veľmi smutná knižka, s pomalým rozbehom, ktorá rieši úplne nezmyselnú, priam absurdnú smrť.

InaPražáková
03. ledna

(+ SPOILER) Márquez má jasně rozpoznatelný styl a i s menším množstvím dějových linií a fantastických odboček než v románech je stejně zábavný a sugestivní. Typicky lehce absurdní příběh, tentokrát vrahů, kteří se nechtějí stát vrahy, a zneuctěné nevinnosti, o které všichni ví, ale nikdy se nezjistí, jak byla vlastně zneuctěna; ale také nečekaně naléhavý a závažný (na Márqueze). Běh informace po lidech, kteří by mohli zasáhnout, kdyby nemuseli stát u pultu, domluvit si partii domina, vítat biskupa; koloběh "nemám čas", "ono se to nějak vyřeší" a "přijde mi to tak neuvěřitelné, že se to určitě nestane" - situace, která se zdá neuvěřitelná v tom rozměru, ale u jednotlivců vlastně nepřekvapuje. Výsledkem je tragédie, stejně jímavá jako lyricky popsaná.
Přes všechny neuvěřitelné náhody a podivné drobnosti je to vyprávění od počátku dojemné, a co je zajímavé, bylo mi líto stejně nic nechápajícího Santiaga jako vrahů, kteří vynaložili nejvíc úsilí na to, aby jim povinnou vraždu někdo překazil. A také vdovce Xiuse, který byl obětí nabídky, která se neodmítá a která by ho asi zabila, ať by se rozhodl jakkoliv. I tady jsou malé příběhy a lehce podaná velká lidská dramata, která i ve stručnosti zanechají hluboký dojem.

Shimy
04.12.2020

Nevěřila bych, že i přesto, že jsem od začátku věděla, jak kniha dopadne, jsem si až do konce říkala, že ho třeba nezabijí.. jinak si myslím, že stále dost aktuální kniha.

1