Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete

Jedná se o jednu z největších Shakespearových komedií lásky, převleků a zcela zvláštní hudebnosti a přeludovosti. Viola převlečená za Cesaria, pan Tobiáš Říhal či Ondřej Trasořitka, kníže ilyrský Orsino, hraběnka Olivie, samolibí puritán Malvolio a moudrý šašek Feste v ní vytvářejí veselicový svět neustálých proměn i pomíjivosti času. Přeložil Martin Hilský....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/704/vecer-trikralovy-aneb-cokoli-chcete-704.jpg 4.4228

Twelfth Night, or What You Will (1602)

Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Atlantis

alzbeta2843

“Někdo se narodí velký, někdo si veliklsti dobude, a někonu velkost spadne do klína.” Tento známy výrok ma núti premýšľať ako to vo svete chodí a myslí, že to bude platiť v každej dobe. Kniha sa mi veľmi páčila i keď mi robilo problém čítať ju po česky a tak mi to trvalo dlhšie, ale príbeh poznám a vždy sa mi páčil.

Jass

Mám jedinou výtku, proto ji řeknu hned na začátek, abych se následně mohla rozplývat nad tím, jak úžasná tahle komedie je... Proč v prvé řadě šla Viola do služby k Orsinovi? Nějak v tom nevidím hlubší důvod... Tolik k negativům... Miluju slovní hříčky, milovala jsem je už v Marné lásky snaze, ale tahle hra má navíc o něco lepší a konzistentnější příběh. Navíc, i když tu zůstává trochu Shakespearovské zlomyslnosti, není to zdaleka taková síla, jako třeba ve Snu noci svatojánské, který na mě byl v některých ohledech už trochu moc. Zkrátka láska na první pohled...

rarášek

Když jsem tuto divadelní hru začala číst, ani jsem netušila, jak si ji oblíbím. Po přečtení Zkrocení zlé ženy jsem si myslela, že Shakespearovým komediím zrovna dvakrát neholduji, ale pak přišlo tohle dílko a změnila jsem názor. Komedie je plná napětí, romantiky i zábavy, díky které jsem se několikrát usmála.
Tahle komedie od Shakespeara se mi zatím líbí ze všech nejvíc a moc ji doporučuji. :)

Stellia
08.05.2017

Ďalšia z mojich obľúbených :)

izfnp
12.01.2017

Najlepšia komédia od Shakespeara a nakoľko komédia je jeho najlepší žáner, i jeho najlepšie dielo. Každý máme iné preferencie, ale ja na Večer trojkráľový nedám dopustiť.

FreeDragon
07.01.2017

Večer tříkrálový aneb cokoli chcete je moje první kniha od Shakespeara.
Upřímně - nečekala jsem, že se mi bude tak líbit. Děj byl sice předvídatelný, ALE styl psaní, hrátky se slovy...prostě geniální
U knihy jsem se navíc dost nasmála, Šašek je skvělý a lest na Malvolia byla skvostná :DD
Prostě perfektní :)

ZajDa37
14.11.2016

Opakuji už to, co jsem řekl u Jak se vám líbí, je to přihlouplé, ale hezky přihlouplé. A navíc ta "lest" na puntičkáře Malvolia. To je asi to nejhezčí, co ta hra nabízí, zvlášť to odposlouchávání. Jinak převleky žen za muže, jsou už tradičním prvkem Willových komedií, takže nepřekvapí.
Ale ty zmatky... A dvojčata... A voda... A božská lady Viola...

A k tomu ta slavná věta: "Žije-li láska z hudby, hrajte dál."

sgjoli
21.08.2016

Trochu jsem se bála té zápletky „někdo se vydává za někoho, kým není“ - tuto tématiku běžně nevyhledávám, nemám ji obecně moc ráda a poněkud jsem se tomu bránila i u Shakespeara, ale on to zpracoval tak mistrně a s takovým humorem, že jsem se u knihy opravdu upřímně bavila, a skoro lituju, že jsem se Večer tříkrálový zdráhala tak dlouho přečíst. Hru jsem viděla nedávno i jako představení v rámci Shakespearovských slavností a bylo to naprosto úžasné!

melaficent
14.05.2015

Skvelá kniha, Shakespeare je proste Shakespeare, s tým sa nedá nič robiť :)

Daniel.95
06.05.2015

Velmi pohodová kniha.

Lucienka
16.10.2014

Hodně dobré, čtivé a vtipné! Shahespeare není jen hořká tragedie, ani jsem nečekala, že se tak pobavim:)

Liana
25.07.2014

Videla som aj predstavenie a teraz som čítala aj knihu a veľmi sa mi to páči. Fakt som sa bavila. Samozrejme úplne najlepšie je posledné 5. dejstvo. Odporúčam.

AničkaŽ
25.05.2014

Nečekala jsem to, ale vážně jsem se zasmála. Od této knížky a samozřejmě také po přečtení Sonetů se Pan Shakespeare stal mým oblíbeným autorem. :)

helena19
22.12.2013

Tato kniha mě pobavila, důvod přečtení byl hlavně ten, že kniha byla použita jako inspirace pro film Supernáhradník... Přišlo mi úžasné, jak se ten příběh vyvíjel a líbilo se mi to slavné motto: Někdo se veliký narodí, někdo se velikým stane a někomu spadne velikost do klína...

13.10.2013

Život je náhoda a svět je malý :) krásný příběh

13.10.2013

Velmi krásná a vtipná kniha :)

13.10.2013

Jedno z nejlepších Shekespearových děl! Velmi krásný a vtipný příběh :) doporučuji i filmové zpracování

Zuzvil
30.06.2012

kniha poukazuje na sílu lásky k sourozenci, kterého oddaně jeden z těchto sourozenců hledá a radostné setkání je potvrzením známé věty "svět je malý"; knížka je mi líbila a četla se velmi dobře

WEIL
29.08.2011

Komedie z tkz. raného období tvorby W.S. V lásce zde nestojí potíže s rodiči či dobovými konvencemi, ale spíše láska je zde problémem lidí, člověka v něm samotném, v schopnosti ji přijímat a dávat.

Senza Jenka

Moje nejoblíbenější komedie od Shakespeara.

dvojjazyčné knihy angličtina William Shakespeare

William Shakespeare