Dobývání nebe

Po válečném románu Tělo a intimní novele o sžívání a umírání Čerň a stříbro se Paolo Giordano v košatém románu Dobývání nebe vrací ke generační výpovědi, s níž na sebe upoutal pozornost už v oceňované prvotině Osamělost prvočísel. Protagonisty jeho nového příběhu je čtveřice mladých lidí, tři chlapci a jedna dívka, jejichž osudy sledujeme od puberty přibližně do Kristových let, kdy všichni sklízejí plody svých mladických postojů a rozhodnutí. Bern, Nicola, Tommaso a Teresa patří ke generaci autora románu, ke generaci, která se potácí mezi radikálním a militantním antikonzumerismem a konzumním nihilismem, často však bez schopnosti čelit důsledkům svých voleb....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393494/big_dobyvani-nebe-AWg-393494.jpg 4.2154

Vydáno: , Odeon

Divorare il cielo, 2018

Kniha Dobývání nebe

ondras666

Nádherná kniha s hlubokým obsahem.
Autor si zde pohrál s osudy 4 přátel a bylo super sledovat celou tu linku, která je spojovala a zároveň rozdělila.
Styl a jazyk knihy je krásný, čte se sama. Spousta alternativních směrů, otázka klimatu a zároveň hlubokých a temných myšlenek, co nás sžírají. Parádní kniha.

Bedka

Bylo to pro me takeho hodne jine cteni (dejem, charakterem postav, jejich pocinanim), ale moc me to chytlo a vtahlo do deje. Libilo se mi to moc moc.

Acamar

Životní peripetie ústřední čtveřice postav, jejichž cesty se osudově propletou na prahu puberty, na místě, které jim přes čas a vzdálenost, které urazí různými směry, zůstává jediným skutečným domovem.
Giordano jim jako sudička naložil prožít široké spektrum zmatků, tápání a přešlapů, idealismu a přimykání se k rozličným ideologiím se všemi jejich kontroverzemi, případně jejich opaku ... což z knihy na jedné straně může stvořit cosi jako generační román, na druhé straně to však působí značně vykonstruovaně, místy až neuvěřitelně, a postavy (aspoň pro mne) díky tomu vyznívají docela černobíle a ploše, jako personifikace určitého typu, bez nějaké hlubší individuality. Jediná, komu se podaří vymanit, je nakonec ta nejvíce nemastná neslaná postava, Teresa.
Čtivost je nesporná, otazníky nad různými životními přístupy a jejich vzájemné kontrasty, které čtveřice po cestě zažívá, zajímavé, ale jinak "jedním uchem tam, druhým ven".

meluzena

Neveselé, neplytké, nehollywoodské.
Čtyři kamarádi, čtyři různě zpackané životy. K tomu jejich rodiče a pár kamarádů, kterých se to dotýká. Tenhle propetenec je vyprávěn v časové ose s obsáhlými retrospektivními vsuvkami, takže se nám celkový obraz skládá postupně jako mozaika; některé střípky ale zůstanou nevyřčené a my si je musíme domyslet.

Je tu poměrně dost témat - náboženství až fanatismus, těhotenství včetně otázky potratů a umělého oplodnění, squatting, ekologické zemědělství a aktivismus až extremismus, alkoholismus a drogy, atd. No a samozřejmě vztahy. Řekla bych, že na jednu knížku je toho možná až moc, ačkoli možná autor chtěl ukázat, jak tahle široká škála může s člověkem zacvičit, když má hranice jinde než je běžné.
Říká se, že každý je svého štěstí strojvůdcem, a v téhle knize můžeme sledovat, kde si kdo přehodil jaké výhybky a jak to změnilo směr jeho života.
Začátek knihy byl spíš young adult a moc mne nebavil. Ale pak jsem knihu těžko odkládala a dočetla ji na dva zátahy. Jednak je napsaná dobře a druhak jsem to chtěla mít rychle za sebou :-) protože skoro každá další výhybka přinášela jen další mizérii. A taky mě zajímalo, kam to celé vede.
---
„Prchl jsem z tvých rukou do tvých rukou.“
---
„V tý chvíli jsem cítila tu děsivou šíři lásky, kterou měl v sobě. Netýkala se jen stromů, týkala se všech a všeho, a nedovolovala se mu nadechnout, dusila ho.“

ladyka

Hutný a na zpracování nelehký příběh objímající nemálo témat - nebudu ani vypisovat, štítky mluví jasně a určitě by se tam dalo ještě něco najít. Prvočísla nebyla tak nadupaná a sedla mi tak více, tady ubírám jednu hvězdu na určitou "přecpanost". Ale mé soukromé ubrání neubírá knize ani stylu autora na jejich jedinečnosti. Rozhodně umí zaujmout.

jana4436

Moje prvni kniha od Giordana, ale urcite ne posledni

Hanka_Bohmova

Kniha o prázdném místě tam, kde by měla být láska. A o tom, jak nás takové prázdné místo žene životem, jak nám pokřivuje pohled na sebe i na svět, donucuje nás, jindy nám svazuje ruce a zavírá ústa.

Chesterton

... když nás ďábelsky umazaná a potrhaná křídla táhnou do zkázy?
Obálka je naprosto geniální a bezchybně vystihuje podstatu příběhu.
Další kniha o rozbitých vztazích ze ztraceného, ale i odmítnutého řádu?

SPOJLERY ?
Vše jakoby se v kruzích točilo kolem nevázaného sexu. Sem tam trochu koksu. Tráva na poli . . .
Giordano se tentokrát víc zaměřuje na sociální témata. Zprvu kontroverze pěstounské péče a aby toho nebylo málo, protože on nikdy není troškař, vše zpestří podivnou sektou.
Kluci logicky a dle své přirozenosti z nedostatku výchovy začnou experimentovat se "zakázaným ovocem", abych se držela autorovy nebeské terminologie a kolem toho se vlastně točí celý příběh. Z dětského nastavení potom vyrůstá jejich stále složitější dospělost.

Ze sektářství do ubližování v sexu?
Z nespokojenosti do alternativního společenství. Sounáležitost postavená na utajení křivdy - hříchu - z mládí?
Rozklížené manželství rodičů Terezy a to, proč tak málo dokážeme naslouchat svým dětem mi přišlo asi nejvíc bolestné.
Tereza zahnaná do pasti..... zkratové jednání při prodeji domu......pasti a nástrahy léčby neplodnosti, utrpení, umanutost?

Osamělá prvočísla měla danou nepřizpůsobivost či poruchu komunikace a sdílení v určitém nastavení či kódu osobnosti.
Tito dobyvatelé podnikají vše proto, aby porušili zdravý řád v hledání osobního štěstí.
Stejně jako mnozí komentující jsem měla mnohokrát chuť knihu nedočíst... spisovatelské a vypravěčské řemeslo Giordano zvládá bravurně, ale navršil a propletl příliš témat na to, aby mohl příběh získat sílu a výjimečnost. Něčím mi připomněl Ohníčky všude kolem.
Ani finále mě nijak neoslnilo, byť pobyt na Islandu byl fajn. Návštěva reprodukční kliniky ovšem až trochu přes čáru?
Přemýšlím, zda bych o mnoho přišla kdybych rozsáhlé dílko nečetla?

Navíc nesouzním příliš ani s doslovem překladatelky. Snad jen s s větou: "...touha po absolutnu a čistotě může být destruktivní a v jejích kořenech je často ukrytá lidská ješitnost a samolibost, která nápravce světa nutí konat dobro kvůli nim samotným, a nikoli kvůli světu a pro druhé."
To bych tesala do kamene! Velká pravda napříč historií a světonázory.
4/3