Dekameron

Italské město Florencie je zaplaveno vražedným morem. Někteří lidé se zavírají do svých domovů, neboť nemoc se šíří velmi rychle. Jiní měli opačný lék na to, jak se této nemoci vyhnout – užívali si zábavy, hodně pili a žertovali. Lidé po tisících umírali, a tak je na márách nosili hrobaři z drobného lidu a jen málokdy pro nebožtíky někdo truchlil. V té době se v kostele Santa Maria Novella sešlo sedm dam. Autor dle svých slov nechtěl uvádět jejich pravá jména, pojmenoval je tedy: Pampinea, Fiammeta, Filomena, Emilia, Lauretta, Neifilie a Elisa. V kostele se náhodou setkají se třemi mladíky (Pamfineem, Filostratem a Dioneem), které přemluví, aby s nimi odešli z města. Poté se odeberou do jakéhosi sídla. Domluví se, že každý den bude zvolen král či královna a každý den si všichni připraví příběh na dané téma pro ostatní. Každý den je tedy vyprávěno 10 příběhů. Po deset dní přebývají v sídle a jedenáctý se vrátí zpět do Florencie, kde mladíci zanechají dámy v Santa Maria Novelle, na místě, na kterém se s nimi poprvé setkali....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1178/big_dekameron-Cxd-1178.jpg 3.61437

Vydáno: , Odeon

Decamerone, 1353

Kniha Dekameron

ArkAngel

Dekameron je vlastně i k dnešní době celkem aktuální koncept, kdy se lidé během moru snaží najít způsob, jak se zabavit. V tomhle případě si po dobu deseti dnů vypráví deset příběhů, jejichž kvalita je pochopitelně různorodá. Obecně se však vztahují k tomu, že někdo někoho podvedl, okradl, obelhal, měl s někým sex apod., což zrovna není tematika, kterou bych měl nějak v oblibě. Kniha nám obecně přiblíží dobu, ve které Boccaccio žil, kdy jde samozřejmě vidět, že se lidé nezměnili a chovají se pořád stejně.

pepap

Když město zachvátila epidemie nebezpečné nákazy, uchýlila se skupina lidí do dobrovolné izolace, kde se rozhodli strázně přečkat. Dlouhé chvíle si krátili povídáním příběhů. Převážně lechtivých příběhů.
Ne, to není vladní doporučení ze dnů sílící pandemie, takhle přečkala parta mladých Florenťanů morovou ránu v Boccacciově Dekameronu. A docela je to bavilo

ondra295

Napíšu to takhle - poměrně chápu, že tahle kniha byla ve své době zakázaná. Je opravdu hodně odvážná a ačkoliv v ní není vyloženě explicitní erotika, tak té lehké je tam skutečně hodně (odhadem tak v půlce povídek). Některé povídky jsou slabší, některé jsou ale opravdu dobré - ať už vtipné, poučné nebo nějakým jiným způsobem zajímavé. A je jasné, že není možné udržet vysokou úroveň u všech 100 povídek. Navíc se to četlo opravdu dobře, kniha je sice celkem dlouhá, ale tím, že to plyne rychle, to člověku ani nepřijde... Celkově je to opravdu velice dobrá kniha plná zajímavých myšlenek a vhledů do tehdejší společnosti.

anonymní.Ilja

Tato kniha není krátká a chápu pocit některých lidí, že povídek je v ní příliš a některé se zdají být jen mírně upravenými příběhy, které již byly čteny. Ale není takový celý náš život? Jen mírné se lišící cosi, co už před námi bylo?

Oceňuji na této knize hlavně množství kreativních metafor týkajících se intimních partií a oblasti sexu, které vás nepřestanou překvapovat a bavit. Zároveň je to zajímavý vzhled do již minulých časů, byť těžko mohu posoudit, jak autenticky je tehdejší svět popisován. Některé povídky jsou lepší, některé horší a některé prostě úžasné. Vybere si každý.

Když jsem tuto knihu poprvé vzal do ruky, málo jsem věděl o povaze textu, který mne čeká, ale měl jsem před sebou dva týdny nuceného nicnedělání. Lepší knihu nebyla v dohledu, tak jsem otevřel tuhle. A po několika stránkách už jsem ani neměl pocit, že byl lepší potřeboval.

PrinceznaAnna23
13.12.2021

Dekameron jsem četla už podruhé a je pozoruhodné, že před čtyřmi lety jsem knihu vnímala odlišně. Můj všeobecný názor na ni se ovšem nezměnil. Kniha se mi už tehdy líbila, ale myslím si, že po druhém přečtení jsem ji ocenila více. Rozhodně bych ji doporučila, ale musím Vás varovat před stylem jakým je napsaná. Než se pustíte do čtení zamyslete se nad tím, kdy byla kniha napsána.

sharik
08.12.2021

Boccaccio knihu napsal jako kratochvilné čtení pro ženy, de facto jde o pozdně středověkou červenou knihovnu, místy hraničící s erotikou. Osobně musím říct, že počet povídek podobných témat byl na můj vkus zbytečně vysoký, trošku se to zasmičkovalo a mnoho z textů mi připadalo zbytečné číst a nudily mě. Jiné texty mě ovšem bavily a překvapovaly svou rozmanitostí, ačkoli většina z té stovky velice krátkých povídek prostě směřovala k sexu, což se rychle omrzí... Úvod knihy je ovšem považován za nejlepší popis morové epidemie z roku 1348, a ačkoli morem je celá kniha uvozena a rámována, samotné příběhy o něm pak již nevypráví. Ty se spíš orientují na milostné příběhy, tuny nevěr a lstí, mnoho textů spíše hraničí s anekdotou. Výsledkem je jakási sonda do dobových mravů, zvyků a jejich porušování. Říká se, že Dekameron je – prostřednictvím povídek různé kvality – dohromady oslavou lásky. Nevím, nemůžu úplně souhlasit. Jenže moje myšlení a myšlení člověka čtrnáctého století je dost jiné, a tak čtu Dekameron dosti odlišně od dobového publika. Na druhou stranu, když se nad tím zamyslíte, sice do dnešních dnů zmizel koncept středověké cti, proměnila se struktura společnosti a bůh už pro nás nehraje takovou roli... ale lidé jsou vlastně pořád úplně stejní.

Juan777
07.09.2021

Knihu musím ohodnotit velmi kladně. Ano, je velmi dlouhá a je to na delší dobu (pro mě čtyři měsíce občasného čtení), ale za to je velmi krásná. Většina příběhů je krásných, z některých jsem měl zvláštní pocit. Nejvíce oceňuji autorovu upřímnost. Přečtení nelituji.

Charlie119
26.05.2021

Když přihlédnu k tomu, jak dlouho tomu je, co příběh(y) vznikl(y), dávám jednu hvězdu navíc. V dobové mentalitě jsou lehce satirická a drobně erotická vyprávění svým způsobem zajímavá, ovšem velmi často se opakují. Archetypy postav se moc nemění, jsou poměrně šablonovité, což s dalšími příběhy dnešního čtenáře s postupem času a přibývajícícmi příhodami stále víc nudí. Nemyslím, že kniha dnes nemá co nabídnout, jako sonda do 14. století je příběh dobrý a stojí za přečtení. Nebo se o přečtení, ehm... alespoň pokusit :-D