Dekameron

Italské město Florencie je zaplaveno vražedným morem. Někteří lidé se zavírají do svých domovů, neboť nemoc se šíří velmi rychle. Jiní měli opačný lék na to, jak se této nemoci vyhnout – užívali si zábavy, hodně pili a žertovali. Lidé po tisících umírali, a tak je na márách nosili hrobaři z drobného lidu a jen málokdy pro nebožtíky někdo truchlil. V té době se v kostele Santa Maria Novella sešlo sedm dam. Autor dle svých slov nechtěl uvádět jejich pravá jména, pojmenoval je tedy: Pampinea, Fiammeta, Filomena, Emilia, Lauretta, Neifilie a Elisa. V kostele se náhodou setkají se třemi mladíky (Pamfineem, Filostratem a Dioneem), které přemluví, aby s nimi odešli z města. Poté se odeberou do jakéhosi sídla. Domluví se, že každý den bude zvolen král či královna a každý den si všichni připraví příběh na dané téma pro ostatní. Každý den je tedy vyprávěno 10 příběhů. Po deset dní přebývají v sídle a jedenáctý se vrátí zpět do Florencie, kde mladíci zanechají dámy v Santa Maria Novelle, na místě, na kterém se s nimi poprvé setkali. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1178/dekameron-Cxd-1178.jpg 3.6982

Decameron di messer (1352)

Vydáno:, Odeon

Adelajda_4

To je něco tak strašně hezkého! Dekameron zbožňuju a kdybych měla doporučit, kterou knihu si vzít na pustý ostrov, tak to bude rozhodně Dekameron. Je zde směsice příběhů, které bych mohla číst pořád, některé smutné, jiné veselé, ale dohromady je to velká paráda.

Ketesh

Tlustá kniha, ale s vypovídající historickou hodnotou a to mám ráda, takže se k ni rozhodně ještě někdy vrátím.

Vidlička

Ona ne každá klasika musí býti také superintelektuální, že... Já ji povětšinou ráda, ale Dekameron mě tedy vysloveně zklamal. Zohledňuji samozřejmě dobu, ve které vznikal, její ryze zábavný účel i téma, o kterém je, ale nemůžu si pomoct - Rytmus života hadr. Všechny příběhy na jedno hrozný brdo, absolutně bez vtipu a plný italskejch blbečků. Příběhy jsou autorem provázány skutečně, jen aby se neřeklo, a poloviční délka by dílu taky lépe slušela. Sláva, která dílo provází, pochází, domnívám se, pouze z pikantnosti námětu, kterýžto musel být ve své době v psané formě skutečně skandální. Omlouvám se, Boccaccio, ale takový mám z knihy pocit.

EvikU.

Na to že je to povinná četba se kniha četla hezky. Takový erotický román dřívější doby.

katushah

Velmi hezká oddechová literatura. Příběhy lidí se velmi podobají i naší době. Lidé se evidentně nemění. :)

Mabie

Knihu jsem četla poprvé už strašně dávno a moc se mi líbila. Po letech jsem se k ní vrátila a zase mě pobavila. Ten nápad se záložkou, jak radí boxas, se mi líbí, asi ho budu praktikovat u více knih, které mám přečtené a oblíbené, ale nedávám už je na jeden zátah.

Lanisa1966

Krásná klasika o nevěrách žen.

Blancheerka

Trochu těžší čtení, ale po zapracování mě tyto lehce erotické příběhy bavily. Bylo pro mě zajímavé čerpat hodnoty a morálku tehdejší doby, přenesené a řádcích tohoto umělce.

Jirinamac

V té době určitě zajímavě psané. Někdy nuda, někdy humor a lehká erotika. Nechám si jí v knihovně, ale číst už jí asi nebudu

Jaruš7

Skoro sedm set let staré příběhy . Láska a její stíny, po tisíciletí neměnné, a přec pro dnešní dobu se tato kniha jeví jako poklad, pro uvědomění, že láska ochuzená o lyrickou poetičnost touhy a citů , nemá tu jasnou zář.

nikol2178
10.12.2016

Knihu jsem četla v rámci povinné maturitní četby a moc se mi to líbilo. Každý příběh měl něco do sebe a celý tento autorův nápad se mi moc líbil.

boxas
02.11.2016

Pořiďte si jednu dobrou záložku. Vložte ji do této knihy a až vám bude smutno a svět bude plný problémů, nepochopení a starostí, tak si knihu otevřete tam, kde jste před několika týdny či měsíci skončili, a jeden dva příběhy si přečtěte... A svět vám bude připadat zase o kousek lepší a vaše starosti menší. Slibuji!

Back
12.10.2016

Snažil jsem se, snažil, ale dávám si pauzu, jsem v půlce.. Některé příběhy vtipné, některé méně, ale jedním dechem to přečíst nedokážu.

Gandalff007
21.07.2016

Duch starých časů. Místy sice trochu nudné a dlouhé, ale je to střídáno skvělými a zábavnými zápletkami.

hana1984
06.06.2016

Docela zdlouhavé,ale pobavilo mě to.

krupka000
03.05.2016

Začala jsem číst, pak odložila. Příběhy působivé, jen se mi připadají pořád stejné. Ale já to nevzdám mám v plánu ji dočíst.

fojtikjirik
28.04.2016

Ze začátku se mi kniha líbila, ale poté si byly příběhy příliš podobné, takže brzy začalo být čtení dost zdlouhavé. Zvládl jsem knihu přečíst do poloviny, ale dále to nešlo :(.

MarkétaLore
28.04.2016

Ano to je pravda, určitě nedoporučuji číst od začátku do konce. Doporučuji knihu zakoupit a u přečtených povídek si dělat tužkou tečky. :-) Je to lehké čtení ale je toho moc, i pro toho nejvytrvalejšího čtenáře. je škoda si knihu, která vás vtáhne do Itálie 14. století kazit .

vercapap
22.03.2016

Některé příběhy byly vtipné, některé zajímavé. Příběhy si však byly dost podobné, a tak se mi čtení zdálo příliš dlouhé, nekončící. Ke konci to bylo až vyčerpávající. Lepší číst po určitých odmlkách.

Toulawey
21.03.2016

Přečteno dvakrát a jistě ne naposledy. Vtipné, lehce nemravné i poučné. V dnešní uspěchané době hodné ke kafíčku. Čtenář nemusí sledovat dějovou linku, ale má-li čas, přečte si povídku o pár stranách a má-li chuť, dá si další a další a další.....

kubrus
07.02.2016

Za mě teda výborná kniha. Reakce na zkaženost církve, kterou v té době chápali už i prostí lidé. Prostě parádní čtení :)

ziv
30.01.2016

Lehce nemravná a hlavně nadčasová kniha....

Kyta
29.01.2016

V poslední době jsem se přesvědčila o tom, že čím víc jsou knihy delší, tím jsou lepší. Totéž platí i o knize Dekameron. Zpočátku se mi kniha zdála nekonečně dlouhá a nebyla jsem si jistá, jestli ji vážně dočtu, ale protože čtení nebylo nijak náročné a namáhavé, stránky ubíhaly rychle. Jednotlivé příběhy byly svižné a nechyběl jim humor, čtivost ani pointa v závěru. Některé novely dokonce končily tak, že jsem se nad nimi musela zamyslet. Kniha skrývá spoustu důležitých myšlenek a filosofických úvah, které však nebyly už tolik čtivé a zajímavé, a proto mi jejich přečtení trvalo déle.
Mnohdy jsem také nechápala chování postav a sama jsem uvažovala nad tím, jak bych asi jednala na jejich místě. Prostředí jsem si díky autorovu poutavému vyprávění dokázala živě představit.
Příběhy byly buď jednostránkové, nebo dlouhé a bohaté tak, že jsem se někdy v ději i ztrácela a jelikož těch příběhů bylo tolik, ke konci se mi pletly s těmi předchozími. Některé náměty se mi líbily více, některé méně; každopádně jsem si z mnohých vzala ponaučení. Kniha se mi celkem líbila a hodnotila bych ji kladně. :)

Alinka2
17.01.2016odpad!

Kniha se mi vůbec nelíbila. Skoro v každé povídce byla obhájená nevěra, podlé vtipy nad ostatními a satira na duchovní. Podle mě to svědčí o jednom: že Florencie byla v té době tak zkaženým městem, že tohle vše jim přišlo normální a přirozené, když si ty povídky vyprávěli k pobavení. Knihu jsem nedočetla, prostě nedokázala. Ale abych jenom nekřivdila, byly i povídky, které na mě měly přesně opačný vliv.

anamia
09.01.2016

Na svou dobu jistě jeden z největších literárních úspěchů. Některé příběhy mě skutečně zaujaly a pobavily, ale celkově bylo čtení Dekameronu poněkud zdlouhavé a často se opakující náměty tomu také moc nepřidaly. Každopádně ale přečtení tohoto středověkého pokladu nelituji.

myselin007
03.01.2016

Kniha je klasika, povinná četba a já nevím co ještě. Jsem docela otrlý čtenář, ale dokonce jsem ji nedočetla a to proto že je to zkrátka nuda. Opakující se námět povídek po čase omrzí.

Always a reader
24.12.2015

No..já ani nevím co napsat.. Kniha se mi vůbec nelíbila, kdybych nemusela nikdy bych ji asi nečetla.. kvůli ní jsem na dlouhou dobu přestala číst což mě strašně štve, protože čtení miluju!

zylla
19.12.2015

Kniha byla docela zábavná, ale kdyby byla nejmíň o polovinu kratší, nijak by jí to neublížilo.

Taťka Hraboš
14.12.2015

Kdybych tušil, jak je tahle knížka zábavná, pustil bych se do ní už před 25 lety na střední. Na druhé straně se nedivím, že ji učitelé příliš nepropagovali, dokonce se divím, že ji vůbec zařazovali do doporučené četby. Kdoví, co by některé povídky s těmi puberťáky dělaly, k čemu by je inspirovaly. Dneska už asi nic, svět se přece jen poněkud hnul.

NoelHudson
28.10.2015

Zlaté veledílo renesanční literatury. Podle mého názoru příběhy nejlépe doceníme, pokud alespoň občas se začteme jako bychom byli vrcholně středověkými čtenáři krátce před reformací zkažené katolické církve. Pak vám opravdu příjdou k smíchu, od srdce se zasmějete, doznáte jak trefné příběhy jsou, jak odráží tehdejší život a jak knihy byla ve své době odvážná. Mrzí mě že většina dnešní mládeže tu knihu nikdy neocení, protože neví skoro nic o té době a navíc je už znechutí to, že je to tlustá povinná četba... Pro mě velice zábavná, poučná a mistrovsky sepsaná. :)