Dekameron

Dekameron https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1178/bmid_dekameron-Cxd-1178.jpg 4 1546 196

Italské město Florencie je zaplaveno vražedným morem. Někteří lidé se zavírají do svých domovů, neboť nemoc se šíří velmi rychle. Jiní měli opačný lék na to, jak se této nemoci vyhnout – užívali si zábavy, hodně pili a žertovali. Lidé po tisících umírali, a tak je na márách nosili hrobaři z drobného lidu a jen málokdy pro nebožtíky někdo truchlil. V té době se v kostele Santa Maria Novella sešlo sedm dam. Autor dle svých slov nechtěl uvádět jejich pravá jména, pojmenoval je tedy: Pampinea, Fiammeta, Filomena, Emilia, Lauretta, Neifilie a Elisa. V kostele se náhodou setkají se třemi mladíky (Pamfineem, Filostratem a Dioneem), které přemluví, aby s nimi odešli z města. Poté se odeberou do jakéhosi sídla. Domluví se, že každý den bude zvolen král či královna a každý den si všichni připraví příběh na dané téma pro ostatní. Každý den je tedy vyprávěno 10 příběhů. Po deset dní přebývají v sídle a jedenáctý se vrátí zpět do Florencie, kde mladíci zanechají dámy v Santa Maria Novelle, na místě, na kterém se s nimi poprvé setkali.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Decamerone , 1353

WEIL
10.08.2011 3 z 5

Pokora, s jakou je kniha napsána a příběhy v ní vyprávěné, to byl a je pro mě ten nejsilnější dojem z ní.

Dalibor
23.05.2011 2 z 5

Tato knížka se mi nelíbila!!! Nemohl jsem se do děje dostat a ani jsme knihu nedočetl. Skončil sem asi tak v půlce. :(

kapllu
15.04.2011 4 z 5

Moc hezká četba. I když několikrát se motiv opakuje, nevadí to. Mezi řádky se vešel i vtip :) Vcelku odpočinková knížka slouží jako zrcadlo i po stovkách let a to už je co říct!

Georgianna
11.04.2011

Tato knížka se mi líbila

Charley
04.04.2011

Říkala jsem si, že když je to povinná četba, že to nebude stát za nic. Ale vcelku se mi to i líbilo.

Breburda
22.02.2011 5 z 5

Četla jsem jen Malý dekameron 2 aneb obratnosti lásky (tedy 3. a 4. den), ale rozhodně to stálo za to.

Slečna L.
20.02.2011 3 z 5

Nepřečetla jsem ho sice celý, ale několik povídek mě dokonce i zaujalo. Každý večer jeden příběh (připomnělo mi to maminčino čtení pohádek před spaním :)) Klasika, která však v dnešní době nemá takovou hodnotu jako dířve. Alespoň pro mě.

teen-a
13.02.2011

Tohle pro mě byla výzva, nikdo z mých spolužáků to nezvládl, tak jsem se do toho dala a za deset dní bylo po všem:D

Čmoudová
31.01.2011

Zajímavé, ale povídky jsou furt dokola a jsou hodně podobné.

Apoxyomenos
13.12.2010

asi som to mal citat skor a mozno by sa mi to pacilo, ale podobne ako pise knedlik, poviedky nudne dost podobne jedine eroticke sa dali ako tak citat a musel som sa tym velmi dlho prekusavat

knedlik
30.11.-0001 2 z 5

Touto knihou jsem se musela prokousávat, dlouho jsem nic nudnějšího nečetla. Povídky téměř jedna jako druhá - kromě těch s erotickým námětem, ty byly opravdu vtipné.

Alix
30.11.-0001 3 z 5

Vtipné povídky z každodenního života, říznuté erotikou.

pe3czech
30.11.-0001 5 z 5

výborné středověké porno! celou knihu spí každý s každým, že by se za to ani v Beverly Hills 90210 nemuseli stydět... ale trochu vážněji: zajímavý způsob, jak se bránit v době moru, jak být a nezoufat.

Komnenos
30.11.-0001 3 z 5

Čakal som od toho viac, asi preto sa moje predstavy nenaplnili, že som čítal len akúsi skrátenú verziu. Ale na to, že je skrátená, som prišiel až na konci.

dawson321
30.11.-0001 5 z 5

Výborná knížka. Lehce lechtivé a erotické povídky, které obsahují vtip, nadhled a na tu dobu, co byly napsány tak pobouřili hodně lidí. Škoda jen, že se Baccaccio na skonku svého života od této knihy distancoval...

Lithin
30.11.-0001 4 z 5

Čtivá a zábavná knížka. Obsahuje asi 100 povídek, nedá se tedy úplně zhltnout naráz, ale pár si jich přečíst rozhodně neuškodí.