Navštívení krásy - italská renesanční lyrika

Navštívení krásy - italská renesanční lyrika

Navštívení krásy - italská renesanční lyrika je výborem středověké a renesanční poezie z oblasti Itálie v mistrných překladech J. Vladislava, J. Pokorného a E. Frynty.

Doslov Jaroslav Pokorný, medailony autorů Jan Vladislav.

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45981/navstiveni-krasy-aUg-45981.jpg 4.719
Poezie
Vydáno:, Mladá fronta

puml
11.11.2017

Ve své době zjevení. Klasická díla a autoři byli snad tím jediným, co mohlo v 50. letech vycházet, a co mohli redakce pustit bez cenzurních zásahů do tisku. Je zajímavé se podívat na náklad. Jen 3300 výtisků (beru první vydání) v době masové stotisícového nákladu kdejakého dryáčnického románu z dělnického prostředí. Tento výbor tak působí jako diamant v tom nezměrném množství literární hlušiny 50. let. Doporučuji.

PS - Zcela neskutečně pak dnes působí fakt, že se této knihy v jejích dalších nákladech - včetně Navštívení krásy na kterou naráží kolega HTO - prodalo kolem 100000 výtisků. Dnes vychází podobné výbory jen sporadicky a to většinou v nákladu nepřevišujícím 1000 kusů, z nichž ale většina stejně končí pod cenou v LK či jinde.

babicka_amalka
07.02.2017

knížka byla součástí edice, kterou jsme měli doma předplacenou; stejně jako jiné i tahle patřila k těm skvělým, co se v edici objevily; a vybrané texty byly skvělé nejen v době svého vzniku, ale i dnes; na kráse knihy mají ovšem nemalý podíl skvělé překlady!

Lenka4
01.04.2014

Sbírka děl známých, méně známých i zcela neznámých autorů přináší možnost srovnání tvorby v daném regionu a období. Právě době vzniku je poplatné hlavní téma básní - ženská krása. Je však opěvována podobnými slovy a přirovnáními (těžko na tomto poli vymýšlet něco neotřelého), mnoha veršům chybí vnitřní hloubka. Zdá se, jako by vznikaly účelově, řemeslně. Veršované lichotky dávaly dvoření kavalírů větší lesk. Skutečným citem prodchnutých básní je málo. Milým zpestřením sbírky jsou verše humorné či skoro rozpustilé, jejichž autoři se na lásku dívají s nadhledem, či básně naučné (Lorenzo de´ Medici: "Dostalas, má dcerko mladá vychování víc než dosti. Chovej se mi v společnosti, jak se sluší, patří žádá...... Tak to, dcerko, dcerkám sluší, to ti bude k cti a chvále; zalahoď své mladé duši, okřej v bále, čile, dbale, využij čas dokonale na všecko, co život skýtá; přejde ples a hoň pak bycha: žádná nejsme věčně mladá."

Venezia
16.06.2013

Ja poézii veľmi nerozumiem, ale Gaspara Stampa ma dostala. Nádhera!!! Výnimočná žena s výnimočným talentom - napísal už o nej niekto knihu?

h.mose
02.10.2012

Já musím souhlasit, je to opravdu jedna z nejpovedenějších básnických sbírek. Ať člověk zaboří prst kamkoli, vždycky objeví překrásnou báseň. Především díky skvělým překladům. Bez nich by kniha byla poloviční...

HTO
10.04.2012

Kromě básní od neznámých autorů obsahuje tato skvostná antologie básně 40 autorů a autorek. Knihu doplňují ukázky renesančního umění. – O tom, jak se tato kniha povedla, svědčí i fakt dnes už těžko představitelný, totiž že se jí prodalo přes 100 000 výtisků!