Fiesolské nymfy

Fiesolské nymfy https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73140/bmid_fiesolske-nymfy-5vU-73140.jpg 4 13 3

Básně milostné renesanční. Vydáno v edici Skvosty italské literatury.

Poezie
Vydáno: , Odeon

Ninfale fiesolano , 1344

Ladis777
30.01.2024 5 z 5

Já jsem s četbou spokojený, očekával jsem antické téma, dočkal jsem se, má chabá znalost antické literatury a o trochu lepší středověké literatury mě jasně vede k tomu, proč je to psáno, jak je to psáno. Každopádně je to originální zpracování starých folklorních syžetů, modernizované, při kterém se i člověk pobaví - ať už jistou naivitou dobové literatury, tak třeba popisem sexu. Je vidět, že Boccaccio prostě věděl, co a jak píše. Pravda, z dnešního hlediska je něco nepřípustné, na druhou stranu postoj k sebevraždě je spíš středověký než antický, průnik dějin je trochu umělý, ale člověk se zase poučí. Dekameron jsem četl v patnácti a byl jsem nadšený, Nymfy po třiceti letech a spokojený jsem rovněž. Až vyjde čas, budu se muset k Dekameronu vrátit.

Lenka4
29.07.2020 2 z 5

Kratochvilné čtení pro ukrácení hodně dlouhé chvíle, kdy není v dosahu jiná zábava. Pověst je nadmíru natahovaná, a to spíše prostoduše než rafinovaně. Možná v originále text vyzníval alespoň zvukomalebně, český překlad má však k poetičnosti daleko.

Snovač
16.09.2014 4 z 5

"Ten sprosťák, co napsal Dekameron" (Š&G - Čistá láska vítězí) dal dohromady vynikající milostnou poezii. :)