Dekameron

Dekameron https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1178/bmid_dekameron-Cxd-1178.jpg 4 1546 196

Italské město Florencie je zaplaveno vražedným morem. Někteří lidé se zavírají do svých domovů, neboť nemoc se šíří velmi rychle. Jiní měli opačný lék na to, jak se této nemoci vyhnout – užívali si zábavy, hodně pili a žertovali. Lidé po tisících umírali, a tak je na márách nosili hrobaři z drobného lidu a jen málokdy pro nebožtíky někdo truchlil. V té době se v kostele Santa Maria Novella sešlo sedm dam. Autor dle svých slov nechtěl uvádět jejich pravá jména, pojmenoval je tedy: Pampinea, Fiammeta, Filomena, Emilia, Lauretta, Neifilie a Elisa. V kostele se náhodou setkají se třemi mladíky (Pamfineem, Filostratem a Dioneem), které přemluví, aby s nimi odešli z města. Poté se odeberou do jakéhosi sídla. Domluví se, že každý den bude zvolen král či královna a každý den si všichni připraví příběh na dané téma pro ostatní. Každý den je tedy vyprávěno 10 příběhů. Po deset dní přebývají v sídle a jedenáctý se vrátí zpět do Florencie, kde mladíci zanechají dámy v Santa Maria Novelle, na místě, na kterém se s nimi poprvé setkali.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Decamerone , 1353

Taťka Hraboš
14.12.2015 5 z 5

Kdybych tušil, jak je tahle knížka zábavná, pustil bych se do ní už před 25 lety na střední. Na druhé straně se nedivím, že ji učitelé příliš nepropagovali, dokonce se divím, že ji vůbec zařazovali do doporučené četby. Kdoví, co by některé povídky s těmi puberťáky dělaly, k čemu by je inspirovaly. Dneska už asi nic, svět se přece jen poněkud hnul.

NoelHudson
28.10.2015 5 z 5

Zlaté veledílo renesanční literatury. Podle mého názoru příběhy nejlépe doceníme, pokud alespoň občas se začteme jako bychom byli vrcholně středověkými čtenáři krátce před reformací zkažené katolické církve. Pak vám opravdu příjdou k smíchu, od srdce se zasmějete, doznáte jak trefné příběhy jsou, jak odráží tehdejší život a jak knihy byla ve své době odvážná. Mrzí mě že většina dnešní mládeže tu knihu nikdy neocení, protože neví skoro nic o té době a navíc je už znechutí to, že je to tlustá povinná četba... Pro mě velice zábavná, poučná a mistrovsky sepsaná. :)

Ranuncul
03.10.2015 2 z 5

Ve své době asi veledílo,já jsem ji dočetla do půlky a dál mi přijde zbytečný pokračovat.
Žádná další zápletka než nevěra,popřípadně majetek.

Peleus
28.08.2015 3 z 5

Chápu, že v době, kdy jeden šel na trh koupit si husu se džbánem vína a musel mít na paměti, že se může vrátit domů jako potenciální mrtvola,

kdy měšťan či sedlák vítali každý ozbrojený oddíl táhnoucí krajinou jako ten nepřátelský, neb v tom nebylo většího rozdílu,

kdy většina sňatků byla na základě domluvy - - - NEZBÝVALO než si hledat trochu radosti v tomhle životě plném nejistoty.

Jenomže téměř pokaždé je jádrem vyprávění nevěra. Jednou - haha. Podruhé - haha. Potřetí - zase? Počtvrté - opět? Popáté - listuji dál a hledám jiné téma.

P.S. Oddechové čtení. Zřejmě v tehdejší době, díky ostřížímu zraku církve jako takové, šlo o odvážné a humorné dílo, avšak dnes tak odvážné není. A humorné? To je na vás. Za sebe dodám - nic zvláštního.

darthvader77
23.08.2015 5 z 5

Právem jeden z klenotů světové literatury. Výborný příběh, který se nebojí ukazovat na neduhy tehdejší doby, o deseti lidech, kteří se rozhodli uniknout ze strašlivé realitvy všedního života plné černého moru, do říše příběhů, kde je všechno možné. Jakékoliv neduhy autor obhájil sám ve svých zápiscích, já snad jenom dodám, že některé myšlenky řečené v příbězích a pointy, které jsem měl možnost číst, mne fascinují doteď a proto nemohu tomuhle mistrovskému kousku dát méně jak pět. Na tehdejší dobu velice pokroková a především kvůli církvi odvážná práce.

marcela6183
21.07.2015 3 z 5

Pokud nehodláte číst to moje, přečtěte si Rudé Martini o kus níž, protože tohle je podobná variace na renesanční téma.
Obvykle nečtu povídkové sbírky, jsem spíš dějový typ. Takže bráno s rezervou. O to větší se konalo překvapení (ve většině případů). Dokonce spíš inklinuju k tomu, že jsem se smála v jednom kuse a občas popadala dech. Velmi brzy jsem pochopila, že s lahví Spumante u postele to zhltnu za den. Padly na to tři lahve, byla to neskutečná zábava a od té doby jsem tohle stropila už čtyřikrát!
Viděno dnešní optikou, vytrácí se satira a ironie, ale pokud začnete uvažovat ve stylu středověku a desatera, dostanete se ještě o level výš - a jen ku prospěchu. Je to jak objevit čtvrtý rozměr v třidéčku:-D
Dostávaly mne kontrasty otevřenosti erotického líčení ve srovnání s paranoiou křesťanstí a ideálem mravnosti. Nejspíš nám někdo někde kecal. Případně něco důležitého zamlčel. Někdy jsem si případla jako doma. Někdy naopak přitažené za vlasy.
Dávám za tři, jelikož stovka je sice pěkné číslo, ale krácení by prospělo knize jako celku, ubralo by na nudnosti a přidalo hvězdu.

Pl2899
01.07.2015 4 z 5

Některé z příběhů byly velmi zajímavé a poutavé, některé méně. Jako oddechové čtení však tuto knihu velmi vřele doporučuji!

hroubek
18.05.2015 4 z 5

Když, nám o tom poprvé vyprávěla učitelka ve škole, tak mě to přišlo zajímavé a rozhodl jsem si pak knížku pořídit a přečíst. Ne každý příběh a téma je perfektní, vtipné a bezchybné, některé jsou opravdu nudné a vlečou se, ale těch špatných je opravdu minimum. Ty lepší nebo výborné, pak připravují velmi kvalitní a zábavné čtení, které i při druhém čtení neomrzí.

ELMA
09.05.2015 5 z 5

Poprvé jsem ji četla, když mi bylo dvanáct, protože se nechtěla číst ségře a musela ji mít ve čtenářském deníku. Od té doby ji čtu pravidelně.

kateeljackson
16.04.2015

Moc se mi do čtení této knihy nechtělo, ale byla jsem mile překvapena. Spousta příběhů mě donutila se zamyslet nad jejich podstatou. Podle mého názoru je dobře, že tato kniha je často v povinné četbě. Je velmi poučná a donutí čtenáře přemýšlet.

HančaŠ
12.03.2015 1 z 5

Některé příběhy nebyly špatné, ale knihu jsem ani nedočetla. Nebavila mě a nemít jí k maturitě, tak bych jí dobrovolně číst ani nezačala.

Karoli282
09.02.2015 3 z 5

Dlouho mi trvalo než jsem knihu dočetla. Musím říct, že některé příběhy mě zaujaly, ale názorově s příběhy nesouhlasím (myslím tím ty těžko spočitatelné nevěry).

Mikik
16.01.2015 5 z 5

Skvělá kniha, která se právem stala jednou z klasických knih. Některá povídka je lepší, některá horší, ale vtip ani nádherný jazyk tomu nechybí:-)

maja8148
07.01.2015 4 z 5

Zacala jsem číst asi v 15 a co pár let se k tomu vracíma doufám že někdy dočtu.... celkově povídkové knihy čtu navíckrát. Nějaké povídky jsou opravdu dobré, a jiné jsou takové... nic moc

nelcisko
06.01.2015 3 z 5

Nevěděla jsem, jak tuto knihu ocenit, jelikož jazyk se zdál být občas těžký a některé pasážě byly příliš zdlouhavé. Přiznám se, že jsem knihu nepřečetla celou, spíše jsem v ní tak listovala a četla si, co mi právě přišlo pod oči :) Někdy zajímavá, někdy nudná... každý to asi vnímá jinak.

Knihomolkaa
18.12.2014 4 z 5

Některé příběhy mi přišly nudné, některé zajímavé. Objevilo se tam i pár vtipných situací. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Samaret
17.11.2014 5 z 5

Nejdřív jsem se k dílu stavěla dosti odmítavě, protože jsme jej měli v povinné četbě a už z principu jsem jí číst něchtěla, ale nakonec jsem se do Dekamerona zamilovala.

MarkétaLore
15.10.2014 5 z 5

Přečetla jsem skoro všechny příběhy, na gauči u dědečka , hlavně ty s šťastným koncem jsou krásné.

SuzukiZ
07.09.2014 5 z 5

Trochu se bojjím si představit, jaké reakce vyvolala kniha v 14. století, když já se u toho samého díla o zhruba 650 let pěkně červenám, Poprvé jsem knihu nedočetla, nyní po 10 letech jsem jí naprosto uchvácena :)

Kacka6
15.07.2014 4 z 5

Poprvé jsem knihu nedočetla, byla pro mě příšerně nudná...možná, že za to mohl i věk, bylo mi 18, ale nyní o dva roky později se mi kniha líbí. Krátké nenáročné příběhy. Doporučuji, když se chcete odpoutat na chvíli od reality.