Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Nádherná kniha. Brilantní psychologie kdy se čtenář vysloveně dostane do hlavy hned několika postavám. Zajímavé použití metody vnořeného vypravěče, napočítal jsem místy až 5 úrovní (autor píše co mu vyprávěl starý veterán, ten vypráví co mu v mládí vyprávěl doktor, ten vypráví co mu vyprávěl ve slabé chvíli hrabě a ten vypráví jak mu někdo ve vlaku něco vyprávěli jiní), skoro jako u Cimrmana. Ne, ale vážně literárně je to skvost, který za to stojí a ta hloubka a niternost vyprávění je dechberoucí. Téma soucitu a viny zpracované tak, že člověk na to kouká z mnoha úhlů, vidí souvislosti, slyší argumenty, přemýšlí, klade si otázky... prostě mistrovské dílo.

11.11.2022 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Zajímavý pohled na něco co je tak málo pravděpodobné, jako výhra v loterii. Ano víme, že se to stát může a že neznáme nikoho, komu se to stalo. Ale možná právě proto nás ten příběh tolik dráždí. Navíc je to profesionálně a poutavě vyprávěné a opravdu to čtenáře nepustí. Donutí to čtenáře se nad pár tématy zamyslet hlouběji. Což je pro knihu z tohoto žánru (thriller) spíš výjimečné a proto dílo chválím. Z filozofického hlediska se mi nelíbí, když hrdinové berou spravedlnost do vlastních rukou, ale rozumím, že je to jednoduší řešení jak pro autora, tak pro čtenáře.

11.11.2022 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Dobrá kniha. Neurazí ani nenadchne. Dobře se to čte, rychle to odsýpá nic složitého. v kategorii "young adult" asi lepší průměr (4*), celkově spíš slabší průměr (2,5*). Na oddychovou četbu - proč ne. Dějově občas překombinované, ale to za mne není problém (četl jsem už větší "mistry" kombinatoriky. Za slabinu knihy vidím pokus o psychologii postav, který se za mne moc nepovedla, je to taková instantní psychologie, která zůstane na povrchu a ve výsledku je málo uvěřitelná.

11.11.2022 3 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Spíš 2,5*. Thriller co se dobře snadno a rychle čte. Dobře se hodí třeba do čekárny u lékaře, nebo všude tam, kde naše pozornost může těkat. Kniha, příběh i postavy jsou tak jednoduché a průhledné, že pozornost budete mít i na rozhovor s pacientem vedle sebe. Logika dostává párkrát na zadek a jsou tam drobné dírky v příběhu, ale kdo by chtěl být šťoura, tohle je "průtoková" kniha.

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

Dokonalé a přitom na tak malém a skoro až banálním půdorysu.
U většiny knih s hlavní postavou sympatizuji čím dál tím víc, čím více ji poznávám. Tady to bylo naopak, čím víc jsem věděl, tím mi byla postava méně sympatická. Ale soudy jsem tedy nevynášel, neb vypravěč je tak nespolehlivý, že nevím, co mu mohu a co nemohu věřit. Mistrně zpracované téma sebeklamu a nespolehlivosti vzpomínek. Doporučuji.

13.10.2022 5 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Krátká SCI-FI přetřásající hlavní myšlenku, zda stojí lidstvo za záchranu a autor nám nabízí pohled a odpověď jednoho mimozemšťana. Kniha nese rukopis doby kdy vznikla, ale ty argumenty jsou pořád stejné a možná bychom našli i pár dalších důvodů pro i proti.

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Krátká a tím i dobrá novela o:
o posedlosti druhou osobou
o netečnosti k druhé osobě
o povrchnosti k druhé osobě i sobě
o lásce bez nároků a bez podmínek
o soudech a ne-soudech druhých lidí o jejich škatulkování
o povrchnosti a i o hloubce lidské duše
o povrchnosti naší společnosti
o žití jen pro žití a pro míjivost okamžiku.
Postavy ani prostředí mi sympatické nebyly, ale jsem rád, že jsem mohl nakouknout.

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Moc pěkná kniha. Výborný jazyk a sloh, skvělý překlad. Téma nevěry a rozpadlé rodiny, které bylo už 100x zpracováno, ale přesto i tento příběh má co říci a co přidat do diskuse. Je to až bolestivé čtení
Proč je to tak zamotané?
Proč láska mimo manželství může přinášet klid a stejně tak život v rodině může přinášet neklid?
Proč se některé rány nechtějí hojit?
Proč pokání nepřináší vykoupení a odpuštění a klid?
Proč se uchylujeme k týrání a pomstě?
Proč neumíme odpustit a zapomenout?
Proč si někdo z rodiny a vztahů udělá místo oázy peklo?
Proč zrovna naši nejbližší jsou v tom pekle hlavními pekelníky?

12.09.2022 5 z 5

Moc pěkná kniha. Rozhodně je to zajímavá sonda do myšlení a pocitů jednoho chlapíka který neví co sám se sebou, co se životem. Řeklo by se popis krize středního věku - ano, ale je to opravdu zajímavě zpracované, plné citů a zároveň to není vůbec jednoznačné. Možná má hrdina osobnostní problém, možná je jen znuděný, možná má duševní poruchu a možná jen přemýšlí přirozením. Naše rozhodnutí jsou možná racionální, ale dost možná jsou založená jen na neurčitých pocitech. Slovo možná se společným jmenovatelem příběhu a ukazuje, jak ona nepřesnost a neurčitost prostupuje všechno. Jak utváří náš svět a nakonec i nás samotné, naše osobnosti. Strašně rád bych hrdě prohlásil, že ten chlapík je 1000x jiný než já, ale stejně se vkrádá otázka, že možná je ten příběh možná i o mě.

08.09.2022 5 z 5

Jestli zůstanu Jestli zůstanu Gayle Forman

Dobrá knížka pro dospívající. Krátké, jasné, zajímavý nosný příběh, procítěné a až emotivní. Hodně je to o lásce, ale i dilematu a o rozhodování mezi vztahem a muzikou. Hezky popsané všechny ty záludnosti okolo vztahů, o chování k rodině, ke kamarádům. Dceři to s radostí doporučím.

07.09.2022 3 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Výborné dílo. Kniha s velkým příběhem ukazuje, jak je lidské pořád vymýšlet nějaká pravidla a jak lidské je tato pravidla porušovat. Nepřímo se ptá, pro koho ta všechna pravidla vlastně jsou? Pro ty co je píší, nebo pro ty, co je mají dodržovat. Jsou pravidla pro blaho společnosti, nebo pro nějaké to vyšší dobro?
Ve mě to vyvolává hlavně tyto, otázky a schválně, můžete si zkusit na ně odpovědět před i po přečtení.
Má láska pravidla?
Má život pravidla?
Můžeme je porušovat?
Můžeme si dávat vlastní pravidla?
ANO-NE-NEVÍM
Mají mít potraty pravidla?
Mají mít sirotčince a jiné instituce pravidla?
ANO-NE-NEVÍM
Může být nevěra, závislost, incest,nebo otcovražda odpuštěna?
Může to všechno být tolerováno podle okolností?
ANO-NE-NEVÍM

Styl vyprávění se mi moc líbil, ano autor je doslova ukecaný a občas rozvleklý. Zápletky šroubuje až k neuvěřitelnosti, ale ve výsledku mu to jako čtenář se zatajeným dechem a bušícím srdcem věřím. Protože kniha otvírá pole pro diskusi a vyvolává spoustu otázek, rozhodně stojí za doporučení a hlavně za přečtení.

31.08.2022 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Když vykolejí okolnosti do extrémů, tak je těžké zkoušet to posuzovat podle našich zkušeností, našich měřítek a našich morálních hodnot. Neodvážím se soudit ani jednu z postav, ale rozhodně klobouk dolů, před všemi co to přežili a veliký obdiv před těmi, co si v pekle zkouší zachovat rovná záda, ale zároveň vůbec neodsuzuji ty, kteří záda ohnuli. Kniha je napsaná lehce, dobře se čte a zároveň přiblíží něco, co si my nedovedeme vůbec představit, notabene když si přepočítáte na kg kolik ti chlapi vážili.

26.08.2022 5 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Klasika - ano souhlasím, velký a hluboký příběh o lásce - souhlasím, ukázka romantické literatury - rozhodně ano. ALE, nesedlo mi to, příliš utahané a uvzdychané. Buď jsem to četl ve špatném věku, nebo v jiné době, možná obojí.

26.08.2022 3 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Moc se mi líbí tento Ishiguorův styl, kdy nejdříve čtete sci-fi o umělé inteligenci, ale najednou je to pohádka o lásce a přátelství dvou mladých lidí, pak je to najednou kritika společnosti a nakonec je to hluboký příběh pojednávající o vztazích a naději. Téma se mění nenápadně a po malých krůčcích. Postupně se odkrývají drobné detaily, které nám ukazují zatím skryté celky. ÚPéčko - umělý přítel (Artificial Friend) vypráví "jednoduchý" příběh na lince obchod, rodina, smetiště. Čtenář se ale neubrání otázkám, které sice vypravěčka nepokládá přímo, ale asi každého napadnou.
Může robot a AI nahradit člověka? Může robot s AI mít city? Může milovat? Může nás ohrozit? Co s robotem, který je ochoten se pro nás objetovat? Jak se k nim máme chovat? Jako k věcem? Jako ke zvířatům, nebo jako k sobě rovným? Jak se lidé postaví k lidem s vylepšením? Jaká práva mají mít jednotlivé skupiny, jaké mají být mezi nimi vztahy? Otevírá se tady ta věčná otázka MY a ONI, ale je to otázka my PROTI nim, nebo je ta otázka my SPOLU s nimi? Taková budoucnost je za rohem a je dobře, že se kladou takové otázky, protože ona to nebude jen otázka lidí a robotů, ale bude to i otázka lidí a "vylepšených lidí".

26.08.2022 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Výborná kniha, která otvírá nové dveře a dovolí vám poznat nové světy. Zde tedy staré zaniklé světy, ale hlavně nabízí něco jiného, než známe, než žijeme. Umí to podat pro Evropana tak, že tomu rozumíte, že se můžete vžít a pochopit jinou mentalitu, jinou kulturu. Četl jsem i kritiky, že autor něco podal špatně, něco dezinterpretoval, ale za mne otevřel dveře, nabídl nám mnohá téma k dalšímu studiu, k dalšímu zájmu. Co na tom, že základní myšlenka je pohádková a možná právě proto se to bude líbit širokému publiku. Pro mě to bulo obohacující a celek zaslouží velikou pochvalu. Namlsán knihou, jsem si pustil film, ale nešlo to dokoukat, protože tam, kde kniha vysvětluje, tam film zkracuje a zjednodušuje. Jednoznačně doporučuji, sáhněte raději po knize.

25.07.2022 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Brilantní jazyk, vtipný děj, volně plynoucí text. Zábavné, odlehčené, dokonalé. Stále mi OW dokazuje, že byl velikým mistrem, který rozesměje a zároveň si nebere servítky a dává na frak jak mužskému, tak ženskému pohlaví. Měl pozorovací talent a dar pera a vtipný k toku, fantastická kombinace.

25.07.2022 5 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Líbila se mi myšlenka i vtipnost. Malý problém jsem měl se zmateností a nepřehledností příběhu, ale to je můj problém. Dobře by se to dalo asi zfilmovat.

17.07.2022 3 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Pohádka pěkná a dostatečně zajímavá tak, že jsem to vydržel až do konce. Motiv PTS dobře zpracovaný a uvěřitelný. Popisy prostředí a komunit se kterými nemám žádné zkušenosti byly pro nezasvěceného zajímavé. Milenecká linka jak z červené knihovny včetně závěru. Ale! Neskutečně natahované a zbytečně dlouhé. Platit spisovatelům za stránky generuje něco takového. Spousta příběhů a odboček tam byla zbytečných a opakování nemělo z mého pohledu žádné opodstatnění. Vyškrtal bych odhadem třetinu balastu.

17.07.2022 3 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Naprostá pecka. Dokonalé. 6 povídek do sebe vnořených jak matrjoška, 6 různých časových období, 6 různých literárních stylů. Moc chytře vymyšlené spojky mezi příběhy pomocí uměleckých děl (textů a skladeb) a také pomocí mateřského znaménka. Mnoho společných motivů, jako je boj za svobodu, boj proti útlaku, proti otroctví v jeho nesčetných formách. Krásně rezonující otázka "Co posouvá a povznáší naší civilizaci?" Je to moc? Je to manipulace? Jsou to peníze, majetky, kapitál? Jsou to znalosti, věda, technologie? Je to umění? Je to kultura? Je to ten boj proti útlaku a nespravedlnostem? Je to lidská dobrota a naše dobré skutky? Je to náhoda? ANO! Je to to všechno! A mnoho z toho, nás také může zničit. Knihu vřele doporučuji.

27.06.2022 5 z 5

Nachové plachty Nachové plachty Alexandr Grin (p)

Sociální jako Dickens, pohádkové jako Grimové, romantické jako Nezval. Moc pěkný jazyk. A vlastně se mi to líbilo tím něžným stylem. V době když se na sílu tlačili ruští autoři to musela být příjemná změna proti budovatelské agitce.

27.06.2022 4 z 5