Gejša

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila.......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7827/gejsa-7AR-7827.jpg 4.61285

Memoirs of a Geisha (1997)

Vydáno:, Ikar (ČR)

anko57
předevčírem

Úžasná kniha,úžasný děj, úžasná hlavní hrdinka...doporučuji.

Analady

Krásný příběh, kniha psaná krásným jazykem. Po přečtení jsem zhlédla i film. Ten se ale knize zdaleka nevyrovnal. Jednoznačně doporučuji přečíst knihu.

Deny2769

Krásná kniha....

Janadvorackova

Film stál za prd, kniha byla podrobnější, nabitá emocemi, i když místy předvídatelná, stejně celkově lepší. Bohužel osud některých postav zůstává neodhalen, škoda.

Gabba99

Krásný příběh z japonského prostředí, který skvěle popisuje život gejši se všemi jeho stránkami.

papaja1288

Skvělá kniha... podobná filmu ale lepší :D

Lennie3

Příběh vás vtáhne do děje a nepouští, protože příběh malé Čijo je svým zpracováním naprosto unikátní a detailně přiblíží japonskou kulturu v dané době, a to napříč společenskými vrstvami.

canis

Pěkná, zajímavá kniha.

PeťkaW.

Kouzelná... i bez kouzel a magie v příběhu. Asi ještě nikdy jsem nečetla román psaný tak lyrickým a básnickým jazykem a myslím, že právě to dává Gejše punc výjimečnosti. Příběh jako takový je jednoduchý, ale milý a dozvíte se z něj spoustu věcí ze života těchto elegantních žen i japonské kultury jako takové. Rychle utíká, čte se skoro sám a nejedna myšlenka vás donutí k zamyšlení. Díky dlouhému časovému úseku, který děj pokrývá, si můžete celkem snadno udělat komplexní přehled a názor na jednání postav a jejich chování. Musím říct, že tu není moc co vytknout a já vlastně ani žádný mínus hledat nechci. Gejša si mě získala a plným právem si zaslouží plné hodnocení.

Lenka21

Nádherná kniha....asi bych to více nerozepisovala, doporučuji :o))

Princezna22

Tak jsem knihu přečetla po letech znovu. A jsem s ní ještě víc nadšená než když jsme ji četla po prvé. :-) příběh je to překrásný,místy smutný ale šíleně jsem se do něj zamilovala. I filmové spravování mám ráda, ale s knihou se to nedá srovnat ta je prostě skvost!! Každý by si ji měl snad přečíst.. Je prostě dokonalá a nevidím na ni ani jedni chybu. Čtivé,dokonale. :-) rozhodně ji nečtu naposledy,ale zase se k ní vrátím a přečtu.

Katranis

Skvělý příběh. Velice citový. Chvíli je vám hrdinky líto, hned vzápětí pochopíte, že je velmi silná. Doporučuji i shlédnutí filmového zpracování.

Kerberos

Krásný příběh a kdo nemá tu představivost co se týká prostředí doporučuji shlédnout film,krásně natočeno.

Mátová

Velmi dobrá kniha, ať už jde o přepracovaný skutečný příběh, nebo fikci. I když se o Japonsko přímo nezajímám, náhled do života gejš pro mě byl velmi zajímavý, co mě ale opravdu zaujalo, jak dokázal popsat ženskou rivalitu a úskoky, které dokáží dělat jen ženy. Velmi dobrá práce.

Skvělá kniha! Strhující příběh, který čtenáře pohltí hned od první stránky a nepustí až do samotného konce. Jak jsem se ale dočetla jinde, děj je silně "upravený" a ani zdaleka neodpovídá skutečnosti. I přes toto zjištění dávám knize nejvyšší hodnocení - autor je totiž výborný vypravěč :-).

gigi77

Luxusní čtení. Tolik citu, úžasně popsané scény ... fantazie pracuje naplno.

vlkove

Kniha nás nechá nahlédnout do světa gejš pohledem obyčejné ženy která byla vytržena ze svého prostředí a doslova předhozena před nelehký osud.
Malá Čijo se vypořádává se svým osudem, rve se a snaží se přežít díky svému vysněnému cíli. Její osud je nelehký.
Vyprávění s odstupem času má své kouzlo. Příběh přirozeně plyne, postavy jsou vykreslené velice reálně a kniha v žádném případě nepůsobí umělým dojmem.
Příběh se mi velice líbil a knihu mohu jen doporučit.

75terka

Úžasná knížka. I když jsem se k ní dostala až po shlédnutí filmu, který je také podle mě skvělý. Ale plným počtem přece hodnotit nemůžu. A je to kvůli už docela utahanému závěru, který mě místy docela dost nudil...

prospero

Absolutně krásná.. Pokud existuje kniha, která vás přiměje milovat japonskou kulturu a zejména kulturu a historii japonských společnic zvaných Gejši.. tak je to právě kniha od Arthura Goldena. Příběh je napsán s takovým citem pro detail, že jsem si ho původně spletl se skutečnou monografií. Vykreslení charakterů je mimořádné, stejně, jako vykreslení osobnosti hlavní hrdinky, jejíž příběh je přinejmenším velmi inspirativní. Elegantní román..

Magrata15

Krásná, dojemná knížka. Poskytla pohled do Japonska před, za a po druhé světové válce a hlavně do zákulisí života gejš (hlavně vysvětlení, že gejša neznamená prositutka).

DoDidDone

Gejša se četla sama a bavila mě každá stránka a nová dobrodružství Čijo nebo Sajuri, jak chcete! :) Miloval jsem přirovnání a vysvětlování zvyků a kultury. Hodně jsem k hlavní postavě přilnul a celou dobu doufal a přál jí, aby to s ní skončilo dobře, jak se mi už dlouho nestalo.

Blaufik

Kniha je svým stylem vyprávění opravdu velice čtivá a troufám si říci, že je jednou z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla a rozhodně jsem ji nečetla naposledy. Jsem velice ráda, že tento skvost můžu mít ve své knihovničce.
Pokud se toužíte na chvíli přenést do předválečného Japonska a nahlédnout za oponu umění gejš, tak knihu vřele doporučuji.

Více v mé recenzi v záložkách.

malinovka

Knížka z TOP 100, kde si toto místo zaslouží. Zajímavá knížka o řemesle gejš a celkově o životě Čijo.

Eorin

Nádherná, dramatická, romantická, citlivá. Pro mě dokonalá kniha, kterou mohu číst stále dokola.

Jája92

Byla jsem nadšená, když jsem zjistila, že jeden z mých nejoblíbenějších filmů má knižní předlohu. Samozřejmě jsem měla tendenci srovnávat knihu z filmem a spoustu scén, které se objevily v knize , ve filmu nebyly, ale naprosto okouzleně jsem sledovala životní pouť malé Čijo v dospělou ženu.

maryska09

Vyborne napsana kniha z krasneho prostredi predvalecneho Japonska. Opet je mnohem lepsi kniha, nez film podle ni natoceny. Doporucuji

Vé-Vé

Nic nudnějšího jsem snad nečetla

Petrstik

Zdařilý příběh z tajemného a exotického světa který se odehrává v letech před II. světovou válkou, kdy je malá japonská holčička odtržena od svých chudých rodičů, aby pracovala jako gejša...

Msourkova

Barevná mozaika Japonska první poloviny 20. století - to byl pro mě asi největší přínos celého příběhu, který mi umožnil nahlédnout do úplně jiného světa, se kterým se při prvním pohledu můžeme zdát obeznámeni, pod povrchem ale narážíme na stále překvapivější odlišnosti. Ačkoliv je japonská kultura diametrálně odlišná od té naší, pohled na život zůstává však v jádru stejný všude, a i tak jsme vnímala hlavní poselství hlavní hrdinky - osud vás zavede tam, kam má, bez ohledu na cestu, kterou se vydáme.
Nemohu říci, že by se mnou příběh nějak významně pohnul, líbila se mi ale exkurze do míst, kde ženy (ne vždy zcela nevinně) bavily muže svojí přítomností a těšily je svojí krásou.
Film si raději pustím až za hodně dlouhou dobu, aby mi nezkazil dojem z knížky.

lil_monster

Nakolik je kniha historicky přesná nebo autentická co se reálií týče, to nevím. Ani při čtení ani po tom mi to nepřišlo důležité (což vlastně vypovídá o vlivu, který na mě přečtení mělo - čti: nijaký). Místy čtení zajímavé, až překvapující. Jako náhled na cizí kulturu tedy velice vhodné. Jako "milostné" čtení naprosto prázdné. Styl vyprávění byl totiž výrazně citově zploštělý. S hrdinkou nebylo možné se jakkoliv ztotožnit, její lásku jsem jí nevěřila, její štěstí také ne.
Její osud se mnou nijak nepohnul. Když vidím místní hodnocení a komentáře, asi budu taky citově zploštělá.