Gejša

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila.......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7827/gejsa-7AR-7827.jpg 4.61514

Memoirs of a Geisha (1997)

Vydáno:, Ikar (ČR)

jfialova
12. listopadu

Krásně podaný příběh z nám neznámého prostředí japonských gejš. Film je také velmi dobře zpracovaný, ale kniha obsahuje více detailů a reálií, člověk se více dozví.

Měňavka
06. listopadu

Přečteno na jeden zátah. Nemohla jsem se prostě odtrhnout. Doba, japonské prostředí, události i hrdinové z příběhu se ocitli přímo u nás doma v obýváku. Luxusní zpracování!

vendy246
05. listopadu

Pěkně napsaná kniha plná skvostných příměrů. Popisuje osud malé Čijo, pocházející z malé vesničky a chudé rybářské rodiny. Kruté dětství, vyčerpávající intriky a vypočítavost v době dospívání, pak válka a nakonec poznání, že přes všechny útrapy se hlavní hrdinka neměla nikdy zas tak úplně zle. Svědectví o Japonsku minulého století a popis života gejš o kterém jsem neměla ani ponětí.

Richisa
01. listopadu

Kniha mě velmi zaujala, jak po stránce literární, tak i obsahové. Po delší době jsem se u knihy těšila na každou volnou chvíli, abych se dozvěděla, co bude s Čijo/Sajuri dál.

Dívka Čijo postupně vyrůstá v nelehkém prostředí plném intrik, aby pak jako Sajuri dozrála do životní moudrosti...

Kromě příběhu samotného se z knihy dovídáme spoustu informací o Japonsku v období okolo 2. světové války.

Doporučuji.

hs777

„To odpoledne, kdy jsem se setkala s panem Ičiró Tanakou, bylo doopravdy to nejhorší i nejlepší v mém životě.“

Proměna malé Čijo vytržené z rodného místa a od své rodiny v dospělou světoznámou gejšu Sajuri rozhodně nebyla procházka růžovým sadem. Vyprávění v první osobě a s časovým odstupem je velmi působivé a náhled “do kuchyně” vzniku úspěšné gejši hodně změnil můj pohled na tyto japonské tajuplné společnice. Úchvatná kniha a doporučuji nejen čtenářkám.

Steiniglovka

Krásný příběh plný krásy, umění a lásky. Co všechno malé děvčátko obětuje,aby dosáhlo svého a splnilo si sen. Pomůže člověku porozumět umění gejš. Rozhodně doporučuji.

PS: film průměrný, dělá knize špatnou reklamu si myslím :D

vodovodnice

Knížka je asi zajímavější než film, i když film je naprosto skvěle zpracovaný.
Já měla problém přečíst jen jedinou část knihy. To byla ta pasáž kdy její patronka, která jí učí být gejšou a uvádí jí do společnosti, jí vysvětluje souvislosti ohledně sexu a pánský úd nazve úhořem a dále vysvětluje co takový úhoř udělá, aby to mladé děvče budoucí Sajuri, které ještě neví o co jde, pochopila.
Po tomto líčení jsem tu knížku musela odložit.
Po nějaké době sem dočetla zbytek. Konec knížky je krásný, i když slaďounký jako cumel, ale srdce zaplesá.
Knížka se mi hrozně líbila, hlavně kvůli tomu, že se podíváte, co to obnášelo být gejšou a co tomu předcházelo a zavedla vás do zákulisí, kam jste nikdy neměli šanci se podívat.

Gedzita

Překrásné, nádherně napsané. Ke Gejše se můžu vracet znova a znova přesto nikdy neztratí na půvabu.

animovanej medv

Je to nádherná kniha, u které se Vám tají dech, jestli člověk může být člověk někdy šťastný.

JoSvob

Po docteni nekterych knizek jako bych onemela. Hlavou se mi honi tolik myslenek, ze pospojovat je do smysluplneho kratkeho komentare by pro me bylo nemozne. Plati to nejen pro tuto krasnou knihu, ale napr. i pro Hanu od Aleny Mornstajnove. Moc jsem si tento pribeh uzila.

Radka1911

Krásná kniha, film na její motivy se mi líbil, kniha o několik tříd převyšuje. Má rozhodně čestné místo v mé knihovně.

ladyzajíc

Dechberoucí příběh.

Damato

Čekala jsem slaďák, začala jsem čist víceméně náhodou,kdy se mi kniha dostala do rukou při debatě s kamarádkou...a byla jsem velice mile překvapena. Takhle kulturně popsaný život gejš jsem nečekala. Dalo by se říci, že jsem oněměla a četla a četla..... Za mě bych dala deset hvězdiček, opravdu, čtení mě dostalo do děje a,ač to nerada přiznávám, slzičky mi ukáply nejednou.

memory

Četla jsem až po shlédnutí filmu, který mě poněkud zklamal, protože byl daleko více zaměřen na romantickou dějovou linku.
Kniha toho čtenáři opravdu hodně dá, protože prostředí, přípravu a práci gejši, exotiku prostředí i vztah k ženám v té zemi opravdu hodně přiblíží, aniž by čtenář byl nuděn dlouhými nudnými popisy. Žádný romantický kýč, doporučuju.

Viviana-Mori

To komentování knih mi jde čím dál hůř. Kor takových. Velmi krásná a silná kniha ze zajímavého, smutného, barevného a ne zrovna lehkého života.

Kykynka

Dlouho jsem nečetla tak krásný, poutavý a zajímavý příběh. Úžasná kniha.

Taťka Hraboš

Obvykle knihy tohoto typu nečtu, ale Gejša je přece jen o dost více než knížka z červené knihovny. Jednak je velmi dobře napsána, čte se snadno, aniž by přitom měl člověk pocit, že čte brak podbízející se čtenáři, a za druhé velmi plasticky popisuje nejen podivuhodný život japonských gejš, ale i samotné Japonsko a obecně život v něm v době od třicátých let do let následujících po prohrané druhé světové válce.

Andi

Má nejoblíbenější kniha. Skvost a veledílo. Přečteno už 4krát.

Dominika13

Asi si už připadám směšně, když opět píšu, jak jsem si oblíbila tuto zemi, když jsem v jiných článcích obdivovala zase jinou. Ale proč ne? Místa pro obdiv mám dost! Japonsko a jeho kultura je zde nádherně popsána. A neméně skvělé bylo dozvědět se blíže strasti a malé radosti gejš. Krása! Děkuji autorovi!

JulieJames

Kde jen začít. Tahle kniha ve mně rozproudila několik silných emocí. Japonskou kulturu mám docela ráda a bylo fantastické se ponořit do mysli japonského dítěte a později mladé ženy, ale netušila jsem, že život gejš dokáže být tak těžký. Líbí se mi, jak Čijo/Sajuri popisovala veškeré své myšlenky a pocity nenásilnou formou, čtenář s ní dokáže slynout a prožít si opravdu její těžkou cestu k úspěchu. Často mě až mrazilo, jak realisticky na mě situace z knihy působí. Některých osudů lidí okolo Čijo mi bylo skutečně líto a doufala jsem, že s ní si život nakonec nebude tolik pohrávat. A opravdu to vypadalo, že skončí šťastně, ale něco mi říká, že ke konci knihy už ze Sajuri vyzníval takový hořký tón. Sice dosáhla svého vytouženého muže, ale měla jsem pocit, že s ním nebyla šťastná a je mi z toho smutno. Nic to ale nemění na tom, že je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla.

Dresia

Krásná kniha, hodně mě to zasáhlo.

Liduka

Bála jsem se, že když kniha má tolik stran, tak se budu nudit, ale opak byl pravdou. Moc se mi líbilo vracet se k Čijo - Sajuri a prožívat s ní její životní příběh, který byl opravdu strastiplný. SPOILER: Byla jsem ráda, že nakonec nalezla své štětí a že Hacumomo zaplatila za svoji nenávist. Ovšem nejvíc mě dostala Dýnina zrada.

MissAngee

Kniha vypráví o fascinujícím dobrodružství a proměně jednoho děvčátka v ženu, které se nečekaně naskytne příležitost stát se jednoho dne gejšou. Za tímto účelem musí překonat spoustu překážek, snést podrazy a vybojovat si své místo, aby mohla získat to, po čem touží a co ji celý čas pohání kupředu - něčí srdce. Kniha umožňuje náhled do jejího soukromí a života. Mimoto obsahuje hromady informací o Japonsku z tehdejší doby, o jeho průběhu 2.svět.války, o kultuře a gejšách. Příběh se mi zdál jako neuvěřitelně mistrovský a promyšlený výtvor autorovi fantazie, jsou to ale ve skutečnosti memoáry. Za sebe mohu říct, že se mi děj nevlekl, možná protože jsem jím byla unešená. K dobru knize přičítám i velké množství originálních mouder.

jaja1989

Krásně vyprávěna kniha o ,,utrpení" gejš.
Jestli je krásnější film nebo kniha?
Já viděla 1.film, takže mě to ovlivnilo, ne že by se to nějak lišilo, jen kniha je víc podrobnější.

swon

Nemohu se bohužel připojit ke všeobecně sdílenému nadšení z knihy Gejša. Děj se mi často velmi vlekl, čekala jsem zvrat, vyvrcholení...a ten se nedostavil.
Zajímavým prvkem byla jistě naprosto odlišná kultura a myšlení, než známe ze západního světa. A i přesto, že se gejši velmi ohrazují proti tomu, že by byly prostitutkami, nemohu zcela souhlasit. Nebyly jistě těmi, které by postávaly na ulici a lákaly muže do nějaké zaplivané místnosti. Ale troufám si tvrdit, že byly luxusními společnicemi, které své donátory stály hodně peněz. A většina z nich nebyla mladými přitažlivými muži.
Nicméně, za sebe můžu být ráda za to, kde a v jaké době žiju.

Pluto07

Přečteno jedním dechem. Jedná se o velmi nádherný příběh, zpočátku normálního dítěte, později i ženy. I když je gejša neobyčejná, tato kniha nám ukázala, jak obyčejní a stejní jsou nám lidé, kteří jsou v žebříčku společnosti výš. Spisovatel nádherně zobrazil japonskou kultury a jejich myšlení. Mám ráda metafory, které se tam hodně vyskytovaly. Styl vyprávění byl ryze lidský, často jsem měla pocit, že vypravěč sedí vedle mě a vypráví to mě samotné. Naopak, jindy jsem měla pocit, že jsem jakýsi duch, který sleduje jak z nešťastné Čijo se stává odhodlaná Sajuri. Perfektní příběh (i knížka).

Hawkey

Páááááni, páni, páni. Už dlouho se nic nečetlo tak dobře jako tahle knížka. Poutavé, zajímavé a svižné. Plus se toho spoustu dozvíte!

Jordyz

Krásná kniha, i když se mi chvílemi četla těžce - asi díky formě vyprávění, kterou byla psaná - musím říct, že z ní ve mě zůstane dlouho zvláštní pocit. Jak jednoduše se dá odsuzovat, když si něco takového neprožijete...

Sajmoonek

Vůbec jsem nečekala, že mě kniha bude tak moc bavit, ale četla se úplně "sama". Velmi zajímavé a chytlavě napsané. Na knihu jsem si vždy udělala čas a měla nutkání stále číst, což už samo o sobě svědčí o velmi kvalitní knize :) Určitě doporučuji!

fauniprincezna

Velmi silný příběh! Není tolik knih které by mě bavily skutečně od začátku do konce, ale u této knihy tomu tak bylo. Děj byl krásně vykreslený, při čtení se mísila hromada emocí, jelikož byly situace a postavy tak skvěle a detailně popisovány. Gejša stala jednou z knih, ke které se určitě jednou vrátím.