Gejša

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila.......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7827/gejsa-7AR-7827.jpg 4.61548

Memoirs of a Geisha (1997)

Vydáno:, Ikar (ČR)

asanita
27.12.2018

K této knize jsem se dostala díky stejnojmennému filmu, který mě doslova uchvátil, a tak jsem se rozhodla, že si co nejdříve přečtu i knihu. Mladá Čijo nás přivádí do nemilosrdného světa gejš, kde rozhodně neobstojí každá dívka. Hlavní hrdinky mi bylo během čtení vážně líto - jak kvůli jejímu dětství, tak kvůli chování Hacumomo, Matky a Babičky. Tento vývoj byl ale důležitý, aby se z Čijo, s pomocí Mamehy, stala Sajuri, která ale i tak měla v trnité cestě za úspěchem nemalé problémy.

Zajímavý byl rozhodně i vývoj Sajurina vztahu s Dýní, který se, zvlášť ke konci knihy, nemálo změnil. Samotné milostné dilema bylo poněkud komplikované, protože boje mezi obchodními partnery nemohou být nikdy bez potíží. Se Sajuri jsem v jejím počínání soucítila a přála jsem si, aby si konečně mohla vybrat danna podle vlastního uvážení, přestože jsem věděla, že se to asi jen tak nestane. Líbilo se mi i samotné líčení Kjóta a válečné atmosféry spolu s příděly jídla a celkového nedostatku.

Gejša je proto knihou, která mě pohltila a nemohla jsem přestat číst, dokud jsem nebyla až na úplném konci.

Zuzka12627
23.12.2018

Nádherná kniha, příběh z jiného prostředí o kterém se z knihy tolik dozvíme a hlavně o Čijo/Sajuri a jej životě.Tuto knihu si ráda přečtu vícekrát..

tučňák222
17.12.2018

Ke knize jsem se dostal náhodou na doporučení a absolutně jsem nelitoval už po první stránce. Souhlasím, že je to jeden z nejpovedenějších románů + popisů poměrů ve starém Japonsku + samozřejmě popisu života gejši + v neposlední řadě vypravěného životního příběhu.

LenJen
09.12.2018

Nesmírně

Sarriii
05.12.2018

Kniha byla moc fajn. Čtivá, zajímavá a také velmi osobní a plná emocí. Jsem ráda, že sem si ji přečetla a trochu pronikla do odlišné části světa než je ten nám známý "západní" Jiná kultura, jiné zvyky, jiné jídlo a tak vůbec. Určitě doporučuji přečíst

makyla
23.11.2018

Zajímavá kniha, která vypráví příběh gejši Sajuri. Určitě velmi zajímavý pohled do života gejš. O tom, jak se na tuto roli připravují, co se smí a nesmí. Spousta zajímavých věcí, o kterých jsem neměla ani potuchy. Určitě doporučuji k přečtení.

sarka9190
18.11.2018

Gejsu jsem zhltla na jeden zátah. Má jednu úžasnou zapornou postavu, kvuli ktere se ke Gejse vracím. Musim priznat, ze druhá polovina knihy, respektive, kdyz z deje zmizela Hacumomo, uz me dej trochu nudil. Asi je trochu licoměrne hodnocení, ale je to tak. S filmem nesrovnavam. Kniha dokaze tnout do živého, zatimco film na mne působil velmi neosobne a odtazite.

jfialova
12.11.2018

Krásně podaný příběh z nám neznámého prostředí japonských gejš. Film je také velmi dobře zpracovaný, ale kniha obsahuje více detailů a reálií, člověk se více dozví.

Měňavka
06.11.2018

Přečteno na jeden zátah. Nemohla jsem se prostě odtrhnout. Doba, japonské prostředí, události i hrdinové z příběhu se ocitli přímo u nás doma v obýváku. Luxusní zpracování!

vendy246
05.11.2018

Pěkně napsaná kniha plná skvostných příměrů. Popisuje osud malé Čijo, pocházející z malé vesničky a chudé rybářské rodiny. Kruté dětství, vyčerpávající intriky a vypočítavost v době dospívání, pak válka a nakonec poznání, že přes všechny útrapy se hlavní hrdinka neměla nikdy zas tak úplně zle. Svědectví o Japonsku minulého století a popis života gejš o kterém jsem neměla ani ponětí.

Richisa
01.11.2018

Kniha mě velmi zaujala, jak po stránce literární, tak i obsahové. Po delší době jsem se u knihy těšila na každou volnou chvíli, abych se dozvěděla, co bude s Čijo/Sajuri dál.

Dívka Čijo postupně vyrůstá v nelehkém prostředí plném intrik, aby pak jako Sajuri dozrála do životní moudrosti...

Kromě příběhu samotného se z knihy dovídáme spoustu informací o Japonsku v období okolo 2. světové války.

Doporučuji.

hs777
22.10.2018

„To odpoledne, kdy jsem se setkala s panem Ičiró Tanakou, bylo doopravdy to nejhorší i nejlepší v mém životě.“

Proměna malé Čijo vytržené z rodného místa a od své rodiny v dospělou světoznámou gejšu Sajuri rozhodně nebyla procházka růžovým sadem. Vyprávění v první osobě a s časovým odstupem je velmi působivé a náhled “do kuchyně” vzniku úspěšné gejši hodně změnil můj pohled na tyto japonské tajuplné společnice. Úchvatná kniha a doporučuji nejen čtenářkám.

Steiniglovka
02.10.2018

Krásný příběh plný krásy, umění a lásky. Co všechno malé děvčátko obětuje,aby dosáhlo svého a splnilo si sen. Pomůže člověku porozumět umění gejš. Rozhodně doporučuji.

PS: film průměrný, dělá knize špatnou reklamu si myslím :D

vodovodnice
20.09.2018

Knížka je asi zajímavější než film, i když film je naprosto skvěle zpracovaný.
Já měla problém přečíst jen jedinou část knihy. To byla ta pasáž kdy její patronka, která jí učí být gejšou a uvádí jí do společnosti, jí vysvětluje souvislosti ohledně sexu a pánský úd nazve úhořem a dále vysvětluje co takový úhoř udělá, aby to mladé děvče budoucí Sajuri, které ještě neví o co jde, pochopila.
Po tomto líčení jsem tu knížku musela odložit.
Po nějaké době sem dočetla zbytek. Konec knížky je krásný, i když slaďounký jako cumel, ale srdce zaplesá.
Knížka se mi hrozně líbila, hlavně kvůli tomu, že se podíváte, co to obnášelo být gejšou a co tomu předcházelo a zavedla vás do zákulisí, kam jste nikdy neměli šanci se podívat.

Gedzita
17.09.2018

Překrásné, nádherně napsané. Ke Gejše se můžu vracet znova a znova přesto nikdy neztratí na půvabu.

animovanej medv
16.09.2018

Je to nádherná kniha, u které se Vám tají dech, jestli člověk může být člověk někdy šťastný.

JoSvob
16.09.2018

Po docteni nekterych knizek jako bych onemela. Hlavou se mi honi tolik myslenek, ze pospojovat je do smysluplneho kratkeho komentare by pro me bylo nemozne. Plati to nejen pro tuto krasnou knihu, ale napr. i pro Hanu od Aleny Mornstajnove. Moc jsem si tento pribeh uzila.

Radka1911
06.09.2018

Krásná kniha, film na její motivy se mi líbil, kniha o několik tříd převyšuje. Má rozhodně čestné místo v mé knihovně.

ladyzajíc
30.08.2018

Dechberoucí příběh.

Damato
26.08.2018

Čekala jsem slaďák, začala jsem čist víceméně náhodou,kdy se mi kniha dostala do rukou při debatě s kamarádkou...a byla jsem velice mile překvapena. Takhle kulturně popsaný život gejš jsem nečekala. Dalo by se říci, že jsem oněměla a četla a četla..... Za mě bych dala deset hvězdiček, opravdu, čtení mě dostalo do děje a,ač to nerada přiznávám, slzičky mi ukáply nejednou.

memory
14.08.2018

Četla jsem až po shlédnutí filmu, který mě poněkud zklamal, protože byl daleko více zaměřen na romantickou dějovou linku.
Kniha toho čtenáři opravdu hodně dá, protože prostředí, přípravu a práci gejši, exotiku prostředí i vztah k ženám v té zemi opravdu hodně přiblíží, aniž by čtenář byl nuděn dlouhými nudnými popisy. Žádný romantický kýč, doporučuju.

Viviana-Mori
07.08.2018

To komentování knih mi jde čím dál hůř. Kor takových. Velmi krásná a silná kniha ze zajímavého, smutného, barevného a ne zrovna lehkého života.

Kykynka
04.08.2018

Dlouho jsem nečetla tak krásný, poutavý a zajímavý příběh. Úžasná kniha.

Taťka Hraboš
01.08.2018

Obvykle knihy tohoto typu nečtu, ale Gejša je přece jen o dost více než knížka z červené knihovny. Jednak je velmi dobře napsána, čte se snadno, aniž by přitom měl člověk pocit, že čte brak podbízející se čtenáři, a za druhé velmi plasticky popisuje nejen podivuhodný život japonských gejš, ale i samotné Japonsko a obecně život v něm v době od třicátých let do let následujících po prohrané druhé světové válce.

Andi
30.07.2018

Má nejoblíbenější kniha. Skvost a veledílo. Přečteno už 4krát.

Dominika13
23.07.2018

Asi si už připadám směšně, když opět píšu, jak jsem si oblíbila tuto zemi, když jsem v jiných článcích obdivovala zase jinou. Ale proč ne? Místa pro obdiv mám dost! Japonsko a jeho kultura je zde nádherně popsána. A neméně skvělé bylo dozvědět se blíže strasti a malé radosti gejš. Krása! Děkuji autorovi!

JulieJames
19.07.2018

Kde jen začít. Tahle kniha ve mně rozproudila několik silných emocí. Japonskou kulturu mám docela ráda a bylo fantastické se ponořit do mysli japonského dítěte a později mladé ženy, ale netušila jsem, že život gejš dokáže být tak těžký. Líbí se mi, jak Čijo/Sajuri popisovala veškeré své myšlenky a pocity nenásilnou formou, čtenář s ní dokáže slynout a prožít si opravdu její těžkou cestu k úspěchu. Často mě až mrazilo, jak realisticky na mě situace z knihy působí. Některých osudů lidí okolo Čijo mi bylo skutečně líto a doufala jsem, že s ní si život nakonec nebude tolik pohrávat. A opravdu to vypadalo, že skončí šťastně, ale něco mi říká, že ke konci knihy už ze Sajuri vyzníval takový hořký tón. Sice dosáhla svého vytouženého muže, ale měla jsem pocit, že s ním nebyla šťastná a je mi z toho smutno. Nic to ale nemění na tom, že je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla.

Dresia
15.07.2018

Krásná kniha, hodně mě to zasáhlo.

Liduka
15.07.2018

Bála jsem se, že když kniha má tolik stran, tak se budu nudit, ale opak byl pravdou. Moc se mi líbilo vracet se k Čijo - Sajuri a prožívat s ní její životní příběh, který byl opravdu strastiplný. SPOILER: Byla jsem ráda, že nakonec nalezla své štětí a že Hacumomo zaplatila za svoji nenávist. Ovšem nejvíc mě dostala Dýnina zrada.

MissAngee
02.07.2018

Kniha vypráví o fascinujícím dobrodružství a proměně jednoho děvčátka v ženu, které se nečekaně naskytne příležitost stát se jednoho dne gejšou. Za tímto účelem musí překonat spoustu překážek, snést podrazy a vybojovat si své místo, aby mohla získat to, po čem touží a co ji celý čas pohání kupředu - něčí srdce. Kniha umožňuje náhled do jejího soukromí a života. Mimoto obsahuje hromady informací o Japonsku z tehdejší doby, o jeho průběhu 2.svět.války, o kultuře a gejšách. Za sebe mohu říct, že se mi děj nevlekl, možná protože jsem jím byla unešená. K dobru knize přičítám i velké množství originálních mouder.