Gejša

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila.......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7827/gejsa-7AR-7827.jpg 4.61455

Memoirs of a Geisha (1997)

Vydáno:, Ikar (ČR)

JulieJames

Kde jen začít. Tahle kniha ve mně rozproudila několik silných emocí. Japonskou kulturu mám docela ráda a bylo fantastické se ponořit do mysli japonského dítěte a později mladé ženy, ale netušila jsem, že život gejš dokáže být tak těžký. Líbí se mi, jak Čijo/Sajuri popisovala veškeré své myšlenky a pocity nenásilnou formou, čtenář s ní dokáže slynout a prožít si opravdu její těžkou cestu k úspěchu. Často mě až mrazilo, jak realisticky na mě situace z knihy působí. Některých osudů lidí okolo Čijo mi bylo skutečně líto a doufala jsem, že s ní si život nakonec nebude tolik pohrávat. A opravdu to vypadalo, že skončí šťastně, ale něco mi říká, že ke konci knihy už ze Sajuri vyzníval takový hořký tón. Sice dosáhla svého vytouženého muže, ale měla jsem pocit, že s ním nebyla šťastná a je mi z toho smutno. Nic to ale nemění na tom, že je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla.

Dresia

Krásná kniha, hodně mě to zasáhlo.

Liduka

Bála jsem se, že když kniha má tolik stran, tak se budu nudit, ale opak byl pravdou. Moc se mi líbilo vracet se k Čijo - Sajuri a prožívat s ní její životní příběh, který byl opravdu strastiplný. SPOILER: Byla jsem ráda, že nakonec nalezla své štětí a že Hacumomo zaplatila za svoji nenávist. Ovšem nejvíc mě dostala Dýnina zrada.

MissAngee

Kniha vypráví o fascinujícím dobrodružství a proměně jednoho děvčátka v ženu, které se nečekaně naskytne příležitost stát se jednoho dne gejšou. Za tímto účelem musí překonat spoustu překážek, snést podrazy a vybojovat si své místo, aby mohla získat to, po čem touží a co ji celý čas pohání kupředu - něčí srdce. Kniha umožňuje náhled do jejího soukromí a života. Mimoto obsahuje hromady informací o Japonsku z tehdejší doby, o jeho průběhu 2.svět.války, o kultuře a gejšách. Příběh se mi zdál jako neuvěřitelně mistrovský a promyšlený výtvor autorovi fantazie, jsou to ale ve skutečnosti memoáry. Za sebe mohu říct, že se mi děj nevlekl, možná protože jsem jím byla unešená. K dobru knize přičítám i velké množství originálních mouder.

jaja1989

Krásně vyprávěna kniha o ,,utrpení" gejš.
Jestli je krásnější film nebo kniha?
Já viděla 1.film, takže mě to ovlivnilo, ne že by se to nějak lišilo, jen kniha je víc podrobnější.

swon

Nemohu se bohužel připojit ke všeobecně sdílenému nadšení z knihy Gejša. Děj se mi často velmi vlekl, čekala jsem zvrat, vyvrcholení...a ten se nedostavil.
Zajímavým prvkem byla jistě naprosto odlišná kultura a myšlení, než známe ze západního světa. A i přesto, že se gejši velmi ohrazují proti tomu, že by byly prostitutkami, nemohu zcela souhlasit. Nebyly jistě těmi, které by postávaly na ulici a lákaly muže do nějaké zaplivané místnosti. Ale troufám si tvrdit, že byly luxusními společnicemi, které své donátory stály hodně peněz. A většina z nich nebyla mladými přitažlivými muži.
Nicméně, za sebe můžu být ráda za to, kde a v jaké době žiju.

Pluto07

Přečteno jedním dechem. Jedná se o velmi nádherný příběh, zpočátku normálního dítěte, později i ženy. I když je gejša neobyčejná, tato kniha nám ukázala, jak obyčejní a stejní jsou nám lidé, kteří jsou v žebříčku společnosti výš. Spisovatel nádherně zobrazil japonskou kultury a jejich myšlení. Mám ráda metafory, které se tam hodně vyskytovaly. Styl vyprávění byl ryze lidský, často jsem měla pocit, že vypravěč sedí vedle mě a vypráví to mě samotné. Naopak, jindy jsem měla pocit, že jsem jakýsi duch, který sleduje jak z nešťastné Čijo se stává odhodlaná Sajuri. Perfektní příběh (i knížka).

Hawkey

Páááááni, páni, páni. Už dlouho se nic nečetlo tak dobře jako tahle knížka. Poutavé, zajímavé a svižné. Plus se toho spoustu dozvíte!

Jordyz

Krásná kniha, i když se mi chvílemi četla těžce - asi díky formě vyprávění, kterou byla psaná - musím říct, že z ní ve mě zůstane dlouho zvláštní pocit. Jak jednoduše se dá odsuzovat, když si něco takového neprožijete...

Sajmoonek

Vůbec jsem nečekala, že mě kniha bude tak moc bavit, ale četla se úplně "sama". Velmi zajímavé a chytlavě napsané. Na knihu jsem si vždy udělala čas a měla nutkání stále číst, což už samo o sobě svědčí o velmi kvalitní knize :) Určitě doporučuji!

fauniprincezna

Velmi silný příběh! Není tolik knih které by mě bavily skutečně od začátku do konce, ale u této knihy tomu tak bylo. Děj byl krásně vykreslený, při čtení se mísila hromada emocí, jelikož byly situace a postavy tak skvěle a detailně popisovány. Gejša stala jednou z knih, ke které se určitě jednou vrátím.

HDKate

Přečetla jsem jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout.

Malachime

Moc pěkná knížka, bohužel mám zase ten problém, že jsem viděla nejdříve film a ten se mi líbil víc... :-( ach jo.

surikata246

Kniha mne velmi zasáhla citově, kulturní rozdíly a tradice postavení ženy ve společnosti. Souboj se svým osudem a téměř z ničeho se vypracovat v obdivovanou ženu, získat lásku milovaného muže. Na radu přátel jsem četla dříve než viděla film a doporučuji to i ostatním.

ajka91

Kniha je hodně emotivní. Při čtení jsem měla chuť malou Čijo vytrhnout z příběhu a ochránit ji. Nicméně se sama dokázala poprat se svým osudem a zvládla to celkem bravurně. Po přečtení jsem si zjišťovala něco málo o autorovi (nebo spíše autorce?), existuje kolem knihy spousta spekulací a my si můžeme jen domýšlet, zda se takový příběh skutečně odehrál...

Devorah

Kniha je osobní zpovědí jedné z nejznámějších gejš té doby. Autor se tohoto nelehkého úkolu zhostil nadmíru dobře, jako básník si mnohdy pohrává s přirovnáními a popisy určitých situací. Stáváme se tak díky němu svědky dlouhé, trpké a místy až útrapné cesty malé holčičky směřující k životu profesionální gejši. Od její cesty na výsluní až ke slávě, která je dlážděna nenávistí, zlobou, zahořklostí a již zmiňovanou trpkostí.
Naprosto mistrně je zde podán popis japonské kultury, jejich zvyklostí, ale také znalostí, které musí malá gejša ovládat, aby se mohla stát tím, pro co je zrozena.
Gejša sice nepřekypuje třeskutým napětím, přesto jí propadnete už od prvních řádků a její příběh vám zůstane v mysli ještě dlouho po přečtení.

nikkitta201

hodně dobrá kniha. přečteno během dvou dnů na dovolené. Jiná kultura, jiné zvyky. Člověk je najednou vděčný, že může žít v Česku :)

Kikina100

Velmi zajímavá a čtivá kniha.

Synysterka

Nádherná kniha......a film je sice pěkný, ale knize nesahá ani po kotníky.
Tohle je jedna z těch knih, které zůstanou v hlavě i po x letech a člověk se k nim rád vrátí.

DragonflyT

Moc příjemná kniha, krásný příběh, pěkně napsáno. Možná jen začátek byl trošku zdlouhavější a konec naopak trošku zrychlený. Ale i tak to bylo výborné čtení.

Nomia

Gejša je opravdu vydařená kniha s nádhernou atmosférou předválečného Japonska, když k tomu navíc připočítám tajuplné gejši, poměrně smutný a drsný životní příběh a velkolepou milostnou linku, opravdu to snad ani nemohlo skončit fiaskem.
Kniha rozhodně zaujme nejen obdivovatele Japonska a asijských tradic, ale i milovníky strhujících životních příběhů. Příběh je sice notně zromantizovaný, ale pořád si při to zachovává uvěřitelnost. Nejsilnější stránkou knihy je právě ta dokonalá atmosféra a silné emoce.
Autor má až nezvykle jemný styl psaní, plný přirovnání, který ovšem k celé knize neskutečně dobře pasuje. Velmi pěkná kniha.

Szekynka

Luxusní záležitost. Autorovi se toto dílu opravdu povedlo, kniha je poutavá, barvité popisy střída nečekaný děj. Autor nabízí jedinečnou šanci nahlédnout do jiné kultury, zvyklostí, tradic a i té stinné stránky.
Na knize se mi líbil závěr, vlastně až do poslední chvíli nebylo vůbec jasné zda se Sajuri sny splní či nikoliv. Oceňuji změnu oproti klasických "slaďákům", kde je to skoro vždy jasné hned v úvodu.

Khazara

Líbila se mi hlavně první polovina. Závěr už byl takový urychlený.

marcela3562

krásná kniha...

Vampier1

Nádhera! Jedna z mých srdcovek. Je to jiný svět, jiná kultura, byla jsem pohlcená tím životem.

bookshelf

Gejša začíná jako barvitý, dojemný a vynalézavý příběh o malé holčičce, která ztratila všechno, co měla, aby získala něco, o co se nikdy neprosila. Určitá naivita tak nějak patří k jejímu věku a z počátku může být líbivá. Sledujeme Čijo, z níž se postupně stává proslulá gejša Sajuri, jež za pomoci vnějších vlivů padá do klína velká sláva i určitý vliv. Celému příběhu ale dodává potřebnou jiskru právě její rivalka Hacumomo, s jejímž vytracením se z příběhu se vytrácí i jiskra. Naivita ale zůstává a s přibývajícím věkem naší Sajuri začíná být lehce dotěrná. Nelze opomenout lacinost milostné linky. Celkově se sice jedná o pěkný obraz někdejších japonských tradic tamní smetánky, ale nechtěla bych, aby tato kniha formovala něčí pohled na svět.

Ketrin.TR

Vůně teplého čaje, květy obsypané sakury, plamenitá chuť saké, šustění nádherně vyšívaných kimon, lehké brnkání na šamizen… To všechno a ještě mnohem víc vás díky krásnému a barvitému vyprávění přenese do krás i krutosti japonské kultury. Celý příběh jsem četla jedním dechem a vždycky jsem se moc těšila, až knížku znovu otevřu a ponořím se do světa nebývalé elegance a starodávných tradic, který je pro nás tak moc vzdálený, cizí a tajemný.

Anagythlin

Příběh, který mě dojal k slzám a zároveň mi ukázal pravdu. Pustil mě do světa gejš, které každý den bojují o pozornost a tudíž i o svou budoucnost. Sajuri.. děkuji, že si poslechla svoje srdce a nenechala si proplout mezi prsty to, co bylo tvým osudem.

MKrat

zajímavá kniha pro každého kdo chce poznat jiné kultůry národů,jako audio kniha úchvatně a citlivě interpretována, opravdu dobrý překlad, skvělý poslech.
Člověk se místy pozastaví jak různě se dají věci vyjádřit k čemu přirovnat, doporučuji..

amelie.m

Film se za knihou ani neotočí. Některé momenty plně opomíjí, jiné zkresluje, děj knihy často značně křiví a ochuzuje o zajímavý úvod z Čijina dětství i závěr.

Kniha je moc fajn, určitě si přečtěte :)