Gejša

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila.......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/big_gejsa-7AR-7827.jpg 4.62074

Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha, 1997

Kniha Gejša

Pog

(+ SPOILER) Neuvěřitelný příběh neuvěřitelné ženy. Od začátku knihy až po chvíli, kdy začala válka, jsem knihu hltala jedním dechem, pak mě to už moc nebavilo. Nicméně jsem pak hledala na internetu a dozvěděla jsem se, že ačkoli se autor dušoval, že je příběh pravdivý, není tomu tak. Velká škoda, příběh pro mne tímto ztratil na své původní atraktivitě.
Moc se mi ale líbilo vykreslení vztahů mezi jednotlivými postavami a jejich vývoj (hlavně Dýně, ta prošla asi největší proměnou osobnosti) nebo vysvětlení mnoha pojmů a reálií světa starého Japonska.
Hlavní hrdinka krásná, milá, chytrá, vtipná Mary Sue, ale i přesto jsem si ji vcelku oblíbila. Co mi vadilo, bylo její jednání na konci příběhu, kdy (SPOILER) zradila Nobua tak ohavným způsobem jen proto, aby mohla být s mužem, který jí kdysi dávno koupil zmrzlinu...ach jo. Každopádně Nobu mi byl protivný svým chováním taky :D

martin6849

(+ SPOILER) Jo, gejša, ta tvrdý rýžový koláček má...
Kniha se mi opravdu líbila. Nikdy jsem se o gejši nijak moc nezajímal, ale nahlédnutí do jejich života bylo opravdu zajímavé a čtivé. Trošku škoda toho přeslazeného závěru.
A je mi jasné, že je to fikce (i když založená na rozhovorech se skutečnými gejšami), navíc psaná Američanem, takže v úplnou 100% věrnost bych nevěřil.

PlaszCZ

Kniha mě nadchla. Je v ní více informací než ve filmu. Kniha navíc - oproti filmu, zahrnuje i příběh Sajuri po skončení kariéry geiši. Zajímavé, napínavé a velmi čtivé!

essterkaa

Velmi čtivá kniha. Jsem taky ráda, že jsem se dozvěděla spoustu nového o japonské kultuře a gejšách celkově. Morálně s knihou nesouzním, avšak čistě z literárního a informativního hlediska byla kniha skvělá. Taková příjemná oddechovka.

brunette362

Tohle chytne za srdce. Čtivý příběh podle skutečné události, který čtete se zahájením dechem. Hlavní hrdince držíte palce od začátku do konce. Dozvíte se o pravidlech tehdejší společnosti a historické události starého Japonska, což je dokresluje významnost samotné knihy. Film miluju už dlouho a kniha je skvělá úplně stejně!

Marki019

Jako u většiny zfilmovaných knih jsem viděla prvně film, takže z čtení knihy jsem měla trochu obavy. Kniha je mnohem lepší, už jen v tom, že je tam mnohé vysvětleno, jak fungoval život gejši. Za mě prostě super kniha.

Burák

Kniha od které jsem si moc neslibovala, která mi ale připravila skvělé čtecí chvíle a připomněla mi, proč tak strašně ráda čtu. Filmovou verzi jsem viděla ještě jako dítě a musím říct, že ve mně žádný hluboký dojem nezanechala. Proto pro mě vlastně bylo překvapení, že jsem sáhla po literární předloze. V každém případě to doporučuji i vám.
Dovíte se toho tolik o japonské kultuře a historii! Všechno je skvěle vysvětlené a velmi citlivě zakomponované do životního příběhu dívky Čijo, která se vlivem různých událostí stane váženou gejšou Sajuri.  Čtení jsem si moc užívala a opravdu mi bylo líto, když jsem knihu dočetla do konce.

Skvělá volba!

Žhy

Věrohodné nahlédnutí do japonské kultury a pohled jejíma očima na okolní svět. Čtivě napsané, klidně by mohl být děj pomalejší.