Gejša

kniha od:

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 4.6 2300

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Mystisches Lenormand


více info...

Komentáře (436)

Komentáře 436 Recenze 6

stesti.s.knihou
stesti.s.knihou
předevčírem 5 z 5

Gejša je velmi fajn knížka, kterou rozhodně doporučuji každému - i pokud jste už viděli film. Jak už to tak bývá, v knize toho bylo mnohem více než ve filmu, naopak hodně věcí bylo ve filmu zbytečně zdramatizovaných, řekla bych.
Pro ty, kteří netuší, o čem je řec (ačkoli si nemyslím, že by tu bylo tolik lidí), kniha Gejša zahrnuje vzpomínky japonské gejši Sajuri - od momentu, kdy byla prodána jako malá dívka z velmi chudé rybářské rodiny, přes její učení se všem způsobům, tanci a hudbě, nepříjemnosti způsobené jinými znepřátelenými gejšami, prodej jejího panenství až po zážitky s jednotlivými muži, celoživotní lásku k Předsedovi a konec jejího života v New Yorku.
Je to krásný příběh - plný pokory, lásky, víry. 5/5 a knihu řadím mezi letošní nejlepší výběr!

magdička14
magdička14
13.11.2023 5 z 5

Poutavý příběh od samého začátku až do úplného konce, do konce, který zdál se být, že bude snad i nešťastný. Kniha barvitě zachycuje život mladé dívky Čijo, posléze nádherné gejši Sajuri, ke které byl osud krutý, když ji vzal oba rodiče a ona tak byla odtržená a prodána spolu se svou sestrou daleko od domova. Kniha obsahuje celou nelehkou cestu k tomu, aby se z ni stala slavná gejša. Musí čelit krutosti a intrikám jiné gejši Hacumomo, ale na druhou stranu nalezne útočiště u laskavé gejši Mamehy. Celý čas, co působí Sajuri jako gejša má kolem sebe spoustu mužů, ale ji srdce tluče jen pro jednoho, a tím je Předseda. Moc se mi líbilo jak ti dva nakonec přes všechny nástrahy a nepřízeň osudu k sobě přeci jen našli cestu. V knize mě zaujaly různé zajímavé a hluboké myšlenky hlavní hrdinky nad životem. Celá kniha byla velmi čtivá, včetně kapitol popisujících válečné období. Byla zároveň i nepředvídatelná a dojemná.


BetSolo
BetSolo
23.10.2023 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knížek, jaké jsem zatím četla.

GeRaltzRiVie01
GeRaltzRiVie01
14.10.2023 5 z 5

Samotná kniha je skvělá, ale teď když už vím, co profese gejši opravdu znamená a obnáší, tak jsem trochu zklamaný. Není to nic vznešeného ani fascinujícího - podstatě jen doplněk ke stolu, aby řeč nestála. A tolik humbuku kolem toho

Šárka88
Šárka88
10.10.2023 4 z 5

Audiokniha - Kateřina Seidlová
Příjemný historicky román z reálného světa a života s nahlédnutím do světa Japonska a život tamních gejš. Mala Čio, později Sajuri poznává trpký život a dostává se do situací, které ji nejsou příjemné, neboť Hacumomo ji učení gejši ještě více ztěžuje. Časem a s příchodem druhé světové války se život ještě zpřísní, ale později nas Japonskem vyjde slunce a malá Sajuri je dospělá. Vše dobře dopadne.
Je to spíše memoár a dozvídáme se hodně o kultuře této zemi , rada se podívám na film.

veronika4001
veronika4001
06.10.2023 5 z 5

Otevřelo se mi Japonsko se svojí kulturou. Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude život gejš zajímat.
Memoár.
O to je to lepší než životopis a v horším případě autobiografie.
Kdo nepoužívá "Úsměv z divadla Nó"?
Nepoznala nic jiného než ústrky, přetvářku, naschvály a "špatné chování" ve smyslu trestání za nic a za činy druhých. Laskavost žádná. Disciplína a řád. Gejšou se žena nerodí, tou se stává a být jí si musíte tvrdě zasloužit.
Víra ve vyšší řád věcí. Nešlo o to stát se gejšou, ale být jí. Život má možná s námi vyšší úmysly než ty, které vidíme.
Kniha o moudrosti, životních zkušenostech a životním poslání. Jako gejša myslet, jako gejša vědět. Chtít být gejšou a splynout s ní; s rivalitou a nepřátelstvím, se kterými se může odkudkoli potkat. Je to životní poslání.
Příběh je ovládán tradicí a symbolikou.
Je zde prostor pro romantickou linku a pro popis účinků lásky, kterou však pohlcují události denního života.
Gejša ale také znamená ovládání lidských myslí a teatrálnost až manipulace. Být gejšou je důmyslné a koketné, ale vždy jsem si říkala, jaký to má smysl, co je podstatou. Bohatství, moc, podpůrně věhlas jména a slávy. Příběh je mi blízký a ve své životní sféře jsem v něm našla příběh svůj.

karel.kral
karel.kral
24.09.2023 4 z 5

Příběh mě moc bavil svým obsahem a exotičností. Styl psaní je ale trochu nudný, bez napětí a barevnosti.

sajanka
sajanka
23.09.2023 5 z 5

Jako první jsem viděla film, na který se můžu dívat opakovaně. Je to silný příběh, který ve mně zanechal hluboký dojem. Jakmile jsem natrefila na knihu, hned jsem po ní drapla. Jsem ráda, že ji mám. Opět jeden ze skvostů literatury.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
11.09.2023 5 z 5

Ne že by byla kniha tak dobrá, ale téma a popisy jsou tak zajímavé, že musím hodnotit plným počtem.

A je tam spousta skvělých přirovnání.

luutha
luutha
04.07.2023 5 z 5

Ziyi Zhang ztvárnila roli Chiyo/Sayuri tak přesvědčivě a nádherně, že jsem se po letech rozhodla přečíst i knihu, jak to doopravdy bylo.
Autor psal tak poutavě, že po dočtení mám pocit, jako bych život malé dívenky s šedomodrými oči sama prožila. Nám laikům dokázal autor barvitě a do detailu popsat život tajemných geish a co vše musely podstoupit, aby se staly těmi nejlepšími umělkyněmi. Čím hlouběji jsem do děje pronikala, tím větší respekt jsem ke geishám chovala.
Byť je příběh Chiyo čistá fikce inspirovaná skutečnou geishou, je až neskutečné, že někde v zemi vycházejícího slunce, se toto skutečně dělo a kolik z těch žen mohlo pak říct, že měly to štěstí jako hlavní protagonistka.
Dovolím si ještě dodat vsuvku, aby autorovi nevěřili každé slovo na stránce, protože geisha není kurtizána, ale náhodou velmi respektovaná umělkyně a to i v dnešním Japonsku.

Adrim
Adrim
19.06.2023 5 z 5

Za mě osobně je to velmi silný příběh, který je velmi nádherně vyprávěný a čtivý. Doporučuji všem, kteří chtějí vědět, jaké to bylo a co obnášelo stát se gejšou.

majklos301
majklos301
10.06.2023 5 z 5

Čteno jedným dechem.

Aligi
Aligi
01.06.2023 5 z 5

Miluju tu knihu, i film. Jedna z mých nejoblíbenějších knih, k nimž se moc ráda vracím. V závěru je popsán skutečný příběh hlavní hrdinky.

Tereza_T
Tereza_T
29.04.2023 3 z 5

Největší hodnotu knihy vidím v přiblížení tématu gejš jejich stylu života od brzkého učení se umění tanci a zpěvu, stylu a složitosti jejich oblékání, hierarchii v okijích a postavení ve společnosti. Všechno pozlátko kolem gejš mě zaujalo, gejši samotné, tak jak jsou v románu popisovány, už moc ne. Čtivá a zajímavá výpověď mladičké Čijo prodané do otroctví se nakonec zvrtla v tlachání o výšivkách, make-upu a laciné intriky. Těžko říct, kde leží pravda, kniha vyvolala po vydání velké kontroverze, a to hlavně ze strany gejš, které se ohrazovaly, že jejich životy nejsou vůbec takové, jako je v knize popisováno. K mojí lítosti nemám po přečtení knihy o gejšách moc pozitivní úsudek a to, myslím, je pravým opakem původního záměru. Z knihy gejši vidím jen jako cupitající kimona hrající na šamisen a hledající toho nejbohatšího muže v okolí, který pokryje jejich náklady. Naštěstí pro gejši není asi moc těžké si takové muže nabrnknout, protože většina dialogů v knize zněla asi nějak "ó, pane, já hloupá dívka, co bych o tom já věděla" a pán na to "nebuďte skromná, jste krásná" a Téra na to: "ó, mé oči krvácejí". Oukej, tady přehrávám, knížka to nebyla špatná a dozvěděla jsem se dost nového nejen o atmosféře té doby v Japonsku. Mám-li to soudit, řekla bych: fakta o způsobu života gejš paráda, dějové intriky a milostná zápletka hrůza. Nakonec to bylo pěkně odvyprávěno, že jsem ji přečetla za pár dní, určitě nelituji, jen to prostě nebyl můj šálek saké.

Tirisa
Tirisa
20.04.2023 4 z 5

Zajímavé čtení, které jsem si užila, i když podobné knihy zase tak často nečtu...

Jarka88
Jarka88
08.04.2023 5 z 5

Krásná kniha. Za mě palec nahoru. Doporučuju

Jarda72
Jarda72
28.03.2023 5 z 5

Párkrát jsem viděl film, ale kniha to je úplně jiná káva. Bavilo mě to od začátku až do moc krásného konce. Až mě bylo líto, že příběh končí. Přišlo mi, že ty staré časy v Japonsku byly v mnohém lepší. Těším se až se jednou ke knize vrátím a tentokrát ji zkusím v audio verzi.

kopretina100
kopretina100
27.03.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. I když mám přečteno mnoho knih, tak o Japonsku jsem jsem zatím nic nečetla. Jak žijí gejši mne vždycky zajímalo, teď už tu představu mám, protože se jedná o vyprávění jedné z nich. K málokteré knize se znovu vracím, tato bude patřit mezi ty vyjímky. Mohu určitě doporučit.

DK197
DK197
20.03.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA: Nelehký příběh jedné malé dívky, která se stane jednou prvotřídní gejšou. Je to plné zajímavých postav a neméně zajímavých příhod. I tak bych příběh samotný ohodnotila čtyřmi hvězdičkami, kdyby knihu nepozvedalo tolik zajímavostí o Japonskou a tehdejší době.

Hall3006
Hall3006
19.03.2023 4 z 5

Velmi těžké a ze začátku nepříjemné čtení, jak se někdo může chovat k malému dítěti. Postupem stránek, kdy se výpověď dostává do dospělých let a těžké doby Japonska 30´let se dozvídáme hodně o kultuře ostrovního císařství a životu po jeho porážce. Přiznám se, že zbytek příběhu jsem vstřebal díky filmu, jenž je natočen podle této knihy. Pro zájemce o toto téma a období jí mohu doporučit.

Jelenička
Jelenička
11.03.2023 5 z 5

Velmi poutavý příběh, který je pěkně čitelný. Knihu jsem četla až po několika shlédnutí filmu. Musím říct, ze spojení knihy a filmu dotváří celek a člověk si lépe dokáže představit a vžít se plně do příběhu mladé Gejši. Moc se mi líbilo pojetí a celkové vykreslení kultury v teto době - tradice, úcta, pokora. Konec knihy už je takový plytký, řekla bych, ale nijak to nemění můj názor

Leonora
Leonora
01.02.2023 4 z 5

Mnoha knihám by prospělo, kdyby radši skončily v nejlepším (jako třeba filmová adaptace téhle). Četlo se to velmi příjemně, ale konec už byl rozplizlý.
Kromě toho jsem se ráda dočetla o umírněné a přezdvořilé japonské kultuře, že i její večírky vypadaly jak středoškolská pařba - chlast, nemravný hry a blití z okna. Ať už je to pravda nebo výmysl autora.

DominaCZ
DominaCZ
18.01.2023 1 z 5

Zklamání...chtěla jsem číst o zkušenosti praktickýho výcviku a ne fňukot malý holky, že musí někde hlídat, že ji nutí starší klečet celou noc, jaký intriky tam jsou atd...
Je to obyč handrkování mezi ženskýma a to mě neba.
Měla jsem za to, že ony byly chovány k dokonalému chování nejen na té veřejnosti, kde teda pány doprovázely a bavily, ale i k jakési úctě a solidnosti mezi sebou, takový ty úklony co zůstaly dodnes, i když si myslí POLIB MI..ale že by si rozstříhaly nebo popsaly nejdražší kimona a hodily to na malý nezkušený děcko, když ony samy už postavení mají a jsou nejkrásnější, čili ve vedení?? Divný nelogický a pro ně příliš riskantní.
To zas bude představa pouze autora, kdybychom se zeptaly dobových pamětnic, bude to asi jinak.
Tamější kultura učí už děti ve školkách a bojových kroužcích jak se ke komu chovat, hlavně těm co jsou výš než vy, takže rozháranosti a atakům typickým pro náš západ, nevěřím.

Thalin
Thalin
04.01.2023 5 z 5

Do knihy jsem se pustila až dlouho po filmu a asi je to dobře. I když se to v něčem liší, pořád mi film pomohl si mnohé lépe představit. Příběh je poutavý a čtivý a rozhodně mě vtáhl.

sabina5156
sabina5156
23.12.2022 3 z 5

Dojemná a sentimentální kniha, která nás posune o století zpět. Do světa klidného a tichého, který měl svou nezaměnitelnou poezii a krásu. Svět, do kterého vstupujeme je nebezpečný z jiného pohledu, člověk se v něm snadno ztratí. V překrásných parcích a barevných zahradách, krásných látkách a vůních všude ve vzduchu - ale také v politikaření a překupování lidských bytostí jako kusů masa na trhu. Svět zloby a nepřátelství, vzájemné rivality a v bolestných představách o tom, že jednou zakopneme a už nebudeme schopni se znovu zvednout. Tohle je realita, kterou naše malá Gejša, která v očích nosí celý oceán, žije každý den. A my jsme vlečeni do jejího příběhu s takovou naléhavostí, že tomu nelze odolat. Kniha má i větší přesah než pouze osud jedné krásné dívky, nechává nás nahlédnout do osudů těch, kterým se život rozpadl pod rukama, těch, kteří přišli o všechen klid, který už nikdy nedostali zpět.

Zanda96
Zanda96
29.11.2022 5 z 5

I přesto, že jsem několikrát viděla film, mě knížka dostala. Velmi čtivě napsané, vtáhlo mě to do děje a na konci jsem si dokonce trošku poplakala. Doporučuju!

haki34
haki34
26.11.2022 4 z 5

nech je aká chce, nech je presladená, ale mám ju tak rada :)
asi starnem...romantické závery mi prestávajú vadiť...práve som minimálne druhý krát dopočúvala audio verziu a aha, komentár som Gejši nikdy nenapísala...film veľmi zdarilo kopíruje knižný príbeh Čijo, alias Sajuri...tvrdý život gejš...ktoré častokrát nemali na výber..(veď koho by lákalo robiť hovoriacu bábku ? živiť sa konverzáciou s kdejakým truhlíkom a pitím saké ? ) , ale často práve po tejto pozícii a povolaní túžili. Konkurečný boj, ale i spolupráca a priateľstvá ...pre nás hlavne exotika, pre Japoncov rituály a tradície. Autor vychádzal z rozhovorov so skutočnými gejšami, takže asi tento krehký svet zobrazil dosť verne, i keď niektoré gejši po vydaní románu protestovali napríklad ohľadne mizuage ( či už bolo, či nebolo, za mňa teda tento rituál v podstate také lepšie znásilnenie...). A sám príbeh Čijo je tak trochu rozprávka o tom ako chudobná dievčinka ku šťastiu prišla, po tom, čo si preskáče veľa nástrah, znesie veľa príkorí...
Čo sa mi na vodnom svete nepáčilo - samozrejme všetky tie intrigy, plánovačky, teraz tam, teraz s tým...celý ten princíp fungovania, akože žijem vydržovaná nejakým papalášom, čo je vlastne i mojim cieľom, a pracujem na to celý život. Vlastne som luxusná spoločníčka, doplnok.. Takto zanikne to, čo sa mi páči , a to kultúrne vzdelanie gejš, hudba, konverzácia, kimoná (tie látky už len z popisu úchvané), tanec.
Doporučujem romantickým dušiam so slabosťou pre východné krajiny...a určite sa k nej ešte v nejakej podobe vrátim...

Martooni
Martooni
09.11.2022 5 z 5

Kniha Gejša je podle mne jedna z nejlepších, které jsem za poslední dobu přečetla, resp. vyslechla jako audioknihu.
Mnohokrát jsem si poplakala nad osudem hlavní hrdinky Čijo/Sajuri. S hlavní hrdinkou jsem sdílela každý její smutek, bolest, krutost, nespravedlivost, ztrátu, lásku, zlomené srdce, přátelství, oddanost, pokoru.

Konec knihy mne rozdrtil na ten nejjemnější písek a já jen z povzdálí sledovala malou starou číňanku oblečenou do kimona stojící na kraji silnice v americkém velkoměstě.

Děkuji panu Goldenovi za tento zážitek. Ještě dlouho potom jsem si hledala detaily skutečné gejši, kterou se autor nechal inspirovat.

Neuvěřitelně silný příběh neuvěřitelně silné ženy, nebo spíše žen.. Gejš..

Zuknihomol
Zuknihomol
17.10.2022 5 z 5

Z knihy jsem byla unešená. Příběh je o malé Čijo, kterou za život potkalo mnoho překážek. Z opilého domu plného chudoby a nemoci se devítiletá dívenka dostává do okije, kde se učí dívky, jak se stát gejšou. Jenže její cesta je strastiplná. Jde o nášlapy úspěchu a min, kdy dětská Čijo se stává dospělou a úspěšnou Sajuri bojující o to, co je jí nade vše drahé, totiž o její lásku... Doporučuji, četla jsem jedním dechem :)

Kater1ena1
Kater1ena1
11.10.2022 5 z 5

silny pribeh co vtahne do deje, mam moc rada japonskou kulturu, takze me velmi zajal vycvik gejs a zvykou ktere se k tomu poji