Gejša

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila.......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7827/gejsa-7AR-7827.jpg 4.61321

Memoirs of a Geisha (1997)

Vydáno:, Ikar (ČR)

petramac
dnes

Knížka se mi moc dobře četla. Od začátku do konce. Nevím proč jsem si myslela, že je příběh pravdivý. Asi proto, že na mě tak opravdu působil :) Pravda je, že konec už byl trochu pohádkový. Ale i tak za mě palec nahoru.

Šerďa2012
10. prosince

Film jsem neviděla. Nikdy jsem se o toto téma nezajímala. Knihu mi přinesla kolegyně s tím, že je to pěkné čtení. A měla pravdu. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Kolik toho malá Čijo prožít, než se stala uznávanou gejšou. Chudobu a nuznost, ztrátu rodiny. Pak příslib lepší budoucnosti a těžké rozčarování. Zlobu, přísnost, disciplínu, závist, zlomyslnost, bolest. Dlouho nenaplněné a neopětované city. Trochu moc na jeden mladý život. Dlouhá a sakra náročná a bolestná cesta k uznání. Ale dokázala to. Nebyla jednou z mnoha. Byla výjimečná. Krásná četba.

Carra
08. prosince

Naprosto silný, poetický a místy smutný příběh. Filmové zpracování miluji, takže jsem si knihu nemohla nechat ujít.

MishelleBlack
26. listopadu

Fascinující četba, od knížky jsem se nechtěla odtrhnout. Máme možnost nahlédnout do japonské kultura, na které mě zaráží krutost. Hlavní hrdinka je pro mě neskutečně odvážná žena. Jako malá byla odtržena od domova jen aby se dostala do spárů peněz chtivé ženské a prošla si spoustou dalších nepříjemných událostí, které jmenovat nebudu. Vždy se postavila zpět na nohy, byla ochotná spoustu obětovat. Příběh si mě naprosto získal, byl nabit emocemi a místy jsem ho opravdu prožívala.

orinka3
25. listopadu

U Japonců mě vždycky zaráží jejich krutost. Citlivá dívenka, která si dělá starosti o maminku i tátu, je podvodně vytržena z milujícího prostředí, aby se dostala do drápů kuplířky, nemůžu ji jinak nazvat. Ano, je to prostředí diametrálně odlišné od našeho. Ale lidé kolem hlavní hrdinky, tedy zpočátku, jsou esencí bezohlednosti, zášti a úskočnosti. Srdce nad tím usedá. Přitom jde o nedávnou minulost. Bití, podrazy, nelaskavost - a v tom se má formovat duše gejši? Kniha se čte jedním dechem. Film jsem neviděla, asi naštěstí.

Bakelitka
23. listopadu

Jako první jsem viděla film. Znám ho téměř nazpaměť, ale když se mi po letech dostala do ruky kniha a já se do ní začetla, nechápala jsem, proč tak dychtivě očekávám, co bude dál. Kniha mi oproti filmu doslova otevřela obzor celého příběhu. Během dne jsem se mockrát přistihla, jak na Sajuri myslím a nemohla jsem se dočkat, až se znovu začtu. A to se mi s žádnou knížkou ještě nikdy nestalo.
Dávám nejvyšší možné hodnocení a doufám, že mě v mém snu zase někdy navštíví dívka s modrošedýma očima zahalená do pestrobarevného kimona.

NalinnMane
17. listopadu

Skvělá kniha pro fanoušky Japonska, jeho kultury nebo samotného filmu Gejša. Sice začátek trošku pokulhával, ale jakmile se z Čijo stala Sajuri tak to byla fakt bomba až do úplného konce.
PS: Doporučuji si při čtení pustit do sluchátek soundtrack z filmu, protože pak je to úplně největší pecka a vy si připadáte jako přenesený/á do příběhu ;)

katerina.l.
14. listopadu

Opravdu jsem si užívala tu spoustu přirovnání - barvité a originální, jak píše annemonne. Zajímavé seznámení s - pro mě - dosud cizí kulturou. Čijo, později Sajuri, mi přirostla k srdci a přála jsem jí, aby došla ke šťastnému konci. Popis většinu knihy velmi pestrý, díky čemuž jsem si uměla představit všechny postavy i prostředí, ale bylo tam dost hluchých míst, kdy jsem se musela vracet o odstavec nebo dva zpátky, protože jsem zjistila, že nevím, co čtu.

fruitbueno
14. listopadu

Dlouho předlouho jsem se do knihy nemohla začíst, dlouho se v ději téměř nic nedělo, asi proto. Ale když už se tak stalo, velice jsem ocenila možnost nahlédnout do úplně jiné kultury a trochu si rozšířit obzory.

amaenium
04. listopadu

Velmi záživná kniha, jež mi dala pocit , že jsem celou dobu stála po boku Čijo, později Sajuri, a vše jsem zažila s ní. Velmi pestré líčení nejen postav, ale i prostředí, atmosféry a dokonce někdy i vůně! Úplně jsem dokázala cítit vůni čajoven a prostředí z knihy. Můžu říci, že mě kniha velmi obohatila nejen o život japonských gejš, ale také třeba válečného a poválečného Japonska.

annemonne

Zbožnovala jsem ty barvité a originální přirovnání. Třeba pan Sněhová přehánka a nebo "vousy mu rostly jako plevel u cesty". A dneska jsem se procházela Kyotem a došla jsem až do Gionu. A v jedný boční uličce jsem viděla opravdickou Gejšu. Byla jsem vděčná za příběh co ve mě ožíval a co té procházce dodával ještě něco na autentičnosti. Doporučuji všem co rádi životní příběhy, Japonsko a tochu jinej svět

anko57

Úžasná kniha,úžasný děj, úžasná hlavní hrdinka...doporučuji.

Analady

Krásný příběh, kniha psaná krásným jazykem. Po přečtení jsem zhlédla i film. Ten se ale knize zdaleka nevyrovnal. Jednoznačně doporučuji přečíst knihu.

Deny2769

Krásná kniha....

Janadvorackova

Film stál za prd, kniha byla podrobnější, nabitá emocemi, i když místy předvídatelná, stejně celkově lepší. Bohužel osud některých postav zůstává neodhalen, škoda.

Gabba99

Krásný příběh z japonského prostředí, který skvěle popisuje život gejši se všemi jeho stránkami.

papaja1288

Skvělá kniha... podobná filmu ale lepší :D

Lennie3

Příběh vás vtáhne do děje a nepouští, protože příběh malé Čijo je svým zpracováním naprosto unikátní a detailně přiblíží japonskou kulturu v dané době, a to napříč společenskými vrstvami.

canis

Pěkná, zajímavá kniha.

PeťkaW.

Kouzelná... i bez kouzel a magie v příběhu. Asi ještě nikdy jsem nečetla román psaný tak lyrickým a básnickým jazykem a myslím, že právě to dává Gejše punc výjimečnosti. Příběh jako takový je jednoduchý, ale milý a dozvíte se z něj spoustu věcí ze života těchto elegantních žen i japonské kultury jako takové. Rychle utíká, čte se skoro sám a nejedna myšlenka vás donutí k zamyšlení. Díky dlouhému časovému úseku, který děj pokrývá, si můžete celkem snadno udělat komplexní přehled a názor na jednání postav a jejich chování. Musím říct, že tu není moc co vytknout a já vlastně ani žádný mínus hledat nechci. Gejša si mě získala a plným právem si zaslouží plné hodnocení.

Lenka21

Nádherná kniha....asi bych to více nerozepisovala, doporučuji :o))

Princezna22

Tak jsem knihu přečetla po letech znovu. A jsem s ní ještě víc nadšená než když jsme ji četla po prvé. :-) příběh je to překrásný,místy smutný ale šíleně jsem se do něj zamilovala. I filmové spravování mám ráda, ale s knihou se to nedá srovnat ta je prostě skvost!! Každý by si ji měl snad přečíst.. Je prostě dokonalá a nevidím na ni ani jedni chybu. Čtivé,dokonale. :-) rozhodně ji nečtu naposledy,ale zase se k ní vrátím a přečtu.

Katranis

Skvělý příběh. Velice citový. Chvíli je vám hrdinky líto, hned vzápětí pochopíte, že je velmi silná. Doporučuji i shlédnutí filmového zpracování.

Kerberos

Krásný příběh a kdo nemá tu představivost co se týká prostředí doporučuji shlédnout film,krásně natočeno.

Mátová

Velmi dobrá kniha, ať už jde o přepracovaný skutečný příběh, nebo fikci. I když se o Japonsko přímo nezajímám, náhled do života gejš pro mě byl velmi zajímavý, co mě ale opravdu zaujalo, jak dokázal popsat ženskou rivalitu a úskoky, které dokáží dělat jen ženy. Velmi dobrá práce.

Skvělá kniha! Strhující příběh, který čtenáře pohltí hned od první stránky a nepustí až do samotného konce. Jak jsem se ale dočetla jinde, děj je silně "upravený" a ani zdaleka neodpovídá skutečnosti. I přes toto zjištění dávám knize nejvyšší hodnocení - autor je totiž výborný vypravěč :-).

gigi77

Luxusní čtení. Tolik citu, úžasně popsané scény ... fantazie pracuje naplno.

vlkove

Kniha nás nechá nahlédnout do světa gejš pohledem obyčejné ženy která byla vytržena ze svého prostředí a doslova předhozena před nelehký osud.
Malá Čijo se vypořádává se svým osudem, rve se a snaží se přežít díky svému vysněnému cíli. Její osud je nelehký.
Vyprávění s odstupem času má své kouzlo. Příběh přirozeně plyne, postavy jsou vykreslené velice reálně a kniha v žádném případě nepůsobí umělým dojmem.
Příběh se mi velice líbil a knihu mohu jen doporučit.

75terka

Úžasná knížka. I když jsem se k ní dostala až po shlédnutí filmu, který je také podle mě skvělý. Ale plným počtem přece hodnotit nemůžu. A je to kvůli už docela utahanému závěru, který mě místy docela dost nudil...

prospero

Absolutně krásná.. Pokud existuje kniha, která vás přiměje milovat japonskou kulturu a zejména kulturu a historii japonských společnic zvaných Gejši.. tak je to právě kniha od Arthura Goldena. Příběh je napsán s takovým citem pro detail, že jsem si ho původně spletl se skutečnou monografií. Vykreslení charakterů je mimořádné, stejně, jako vykreslení osobnosti hlavní hrdinky, jejíž příběh je přinejmenším velmi inspirativní. Elegantní román..