Gejša

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila.......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7827/gejsa-7AR-7827.jpg 4.61392
Originální název:

Memoirs of a Geisha (1997)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (244)

Přidat komentář
Kikina100
předevčírem

Velmi zajímavá a čtivá kniha.

Synysterka
18. března

Nádherná kniha......a film je sice pěkný, ale knize nesahá ani po kotníky.
Tohle je jedna z těch knih, které zůstanou v hlavě i po x letech a člověk se k nim rád vrátí.

DragonflyT
17. března

Moc příjemná kniha, krásný příběh, pěkně napsáno. Možná jen začátek byl trošku zdlouhavější a konec naopak trošku zrychlený. Ale i tak to bylo výborné čtení.

Nomia
09. března

Gejša je opravdu vydařená kniha s nádhernou atmosférou předválečného Japonska, když k tomu navíc připočítám tajuplné gejši, poměrně smutný a drsný životní příběh a velkolepou milostnou linku, opravdu to snad ani nemohlo skončit fiaskem.
Kniha rozhodně zaujme nejen obdivovatele Japonska a asijských tradic, ale i milovníky strhujících životních příběhů. Příběh je sice notně zromantizovaný, ale pořád si při to zachovává uvěřitelnost. Nejsilnější stránkou knihy je právě ta dokonalá atmosféra a silné emoce.
Autor má až nezvykle jemný styl psaní, plný přirovnání, který ovšem k celé knize neskutečně dobře pasuje. Velmi pěkná kniha.

Szekynka
07. března

Luxusní záležitost. Autorovi se toto dílu opravdu povedlo, kniha je poutavá, barvité popisy střída nečekaný děj. Autor nabízí jedinečnou šanci nahlédnout do jiné kultury, zvyklostí, tradic a i té stinné stránky.
Na knize se mi líbil závěr, vlastně až do poslední chvíli nebylo vůbec jasné zda se Sajuri sny splní či nikoliv. Oceňuji změnu oproti klasických "slaďákům", kde je to skoro vždy jasné hned v úvodu.

Khazara
05. března

Líbila se mi hlavně první polovina. Závěr už byl takový urychlený.

marcela3562
02. března

krásná kniha...

Vampier1
23. února

Nádhera! Jedna z mých srdcovek. Je to jiný svět, jiná kultura, byla jsem pohlcená tím životem.

bookshelf
23. února

Gejša začíná jako barvitý, dojemný a vynalézavý příběh o malé holčičce, která ztratila všechno, co měla, aby získala něco, o co se nikdy neprosila. Určitá naivita tak nějak patří k jejímu věku a z počátku může být líbivá. Sledujeme Čijo, z níž se postupně stává proslulá gejša Sajuri, jež za pomoci vnějších vlivů padá do klína velká sláva i určitý vliv. Celému příběhu ale dodává potřebnou jiskru právě její rivalka Hacumomo, s jejímž vytracením se z příběhu se vytrácí i jiskra. Naivita ale zůstává a s přibývajícím věkem naší Sajuri začíná být lehce dotěrná. Nelze opomenout lacinost milostné linky. Celkově se sice jedná o pěkný obraz někdejších japonských tradic tamní smetánky, ale nechtěla bych, aby tato kniha formovala něčí pohled na svět.

Ketrin.TR
20. února

Vůně teplého čaje, květy obsypané sakury, plamenitá chuť saké, šustění nádherně vyšívaných kimon, lehké brnkání na šamizen… To všechno a ještě mnohem víc vás díky krásnému a barvitému vyprávění přenese do krás i krutosti japonské kultury. Celý příběh jsem četla jedním dechem a vždycky jsem se moc těšila, až knížku znovu otevřu a ponořím se do světa nebývalé elegance a starodávných tradic, který je pro nás tak moc vzdálený, cizí a tajemný.

Anagythlin
18. února

Příběh, který mě dojal k slzám a zároveň mi ukázal pravdu. Pustil mě do světa gejš, které každý den bojují o pozornost a tudíž i o svou budoucnost. Sajuri.. děkuji, že si poslechla svoje srdce a nenechala si proplout mezi prsty to, co bylo tvým osudem.

MKrat
13. února

zajímavá kniha pro každého kdo chce poznat jiné kultůry národů,jako audio kniha úchvatně a citlivě interpretována, opravdu dobrý překlad, skvělý poslech.
Člověk se místy pozastaví jak různě se dají věci vyjádřit k čemu přirovnat, doporučuji..

amelie.m
05. února

Film se za knihou ani neotočí. Některé momenty plně opomíjí, jiné zkresluje, děj knihy často značně křiví a ochuzuje o zajímavý úvod z Čijina dětství i závěr.

Kniha je moc fajn, určitě si přečtěte :)

Annkag
11. ledna

Nikdy by ma nenapadlo že práve ja siahnem po takejto knihe.Musím sa priznat že som najprv videla film-aj k tomu som sa dokopala len preto že v telke zrovna nič nedávali.ale prekvapil ma.Tak som si podarovala knihu.Začala som ju čítat a vtiahlo ma to dej práve to že sa jednalo o kultúru o ktorej som mala zkreslené predstavy.Dost skreslené :)
Príbeh dievčatka ktoré príde o detstvo-nie je práve dokonalé,štastné a ukážkové ale bolo to detstvo-a dostane sa do výchovy Matky a Babičky ktoré žijú z toho že vlastnia gejši-ano vlastnia!správne ste to prečítali,pretože si kúpili dievčatká z rodín ktoré prichádzajú o najbližších alebo naopak ich najbližší nedokážu vychovat a dat im to málo čo potrebujú-v niektorých prípadoch i čas a lásku :(
Strasti výchovy,tvrdej práce,snoch o slobode a úteky spod tyranie gejši Hacumomo ju dohnali na most kde sa stretla so svojou životnou láskou a už ako malé nevinné,krásne modrooké dievčatko si dala slub že sa stane gejšou aby mu raz mohla byt tak blízko ako to len pojde.To ako sa učila byt gejšou,to čo všetko podstúpila aby sa mohla stretnút s jeho pohladom.To že sa stala slávnou,že svoje panenstvo predala aby to všetko bolo zpečatené a to že pochopila že byt gejšou je nielen krásne ale i tažké a komplikované pretože gejša nemá právo na skutočnú,opojnú a sladkú lásku.
A čo vo filme chýba?Určite ten zvláštny koniec že nebola jeho ženou ale milenkou po celý zvyšok života,odstahovala sa do New Yorku a tam mu porodila syna.Kúpila si malú čajovnu a pochopila že západná civilizácia bude gejši stále vidiet len ako prostitútky i ked sú to vlastne umelkyne.Pretože čo je to gejša bez spevu,tanca a hry na tamtamu.....?

Rea1307
03. ledna

Nejprve jsem viděla film, který se mi moc líbil a teprve až pak se mi dostala do ruky kniha. Byla kouzelná, i když trochu smutná a krutá. Ráda jsem si přečetla o japonské kultuře a všem, kteří tuto knihu ještě nečetli, rozhodně doporučuji!

Květ
31.12.2017

Tuto knížku jsem četla už velice dávno, ale nemůžu na ni zapomenout. Skvěle vykreslené prostředí, postavy a příběh, který mě dojal k slzám. Autor popisuje vše poutavě, s citem a grácií, dovede rozjitřit emoce. Jako jeden z mála románů se mi líbil i na filmovém plátně.

Evaho73
30.12.2017

Kniha, ktorú osobne vnímam ako vstupenku do exotického a tájomného sveta japonských gejší, ich kultúry, zvykov, tradícií a náboženstva.
Pri čítaní som žasla, čo všetko museli vytrpieť a obetovať tieto cupkajúce japonské bábiky v drahocenných kimonách, ktorých tvár sa ukrývala za hrubým nánosom bieleho makeupu s červenými perami v tvare srdca, aby sa stali symbolom etérickej krásy a stelesnením pôvabu. 
Autor túto knihu napísal krásnym jazykom, ktorý u čitateľov vzbudzuje uvoľnenú a vznešenú atmosféru, akú sa často pokúšali svojím umením navodiť aj samotné gejše.
Kniha sa pre mňa stala výnimočnou, lebo mi priblížila tento vzdialený a pre mňa neskutočný svet.

Tereziee
19.12.2017

Opravdu nádherná kniha. Příběh malé Čijo, ze které se později stane známá gejša Sajuri je dechberoucí. Je to knížka která vás donutí se smát, ale budete mít i na krajíčku. Jsem ráda, že jsem si knihu koupila a budu si ji moct kdykoliv přečíst znovu.

petramac
18.12.2017

Knížka se mi moc dobře četla. Od začátku do konce. Nevím proč jsem si myslela, že je příběh pravdivý. Asi proto, že na mě tak opravdu působil :) Pravda je, že konec už byl trochu pohádkový. Ale i tak za mě palec nahoru.

Šerďa2012
10.12.2017

Film jsem neviděla. Nikdy jsem se o toto téma nezajímala. Knihu mi přinesla kolegyně s tím, že je to pěkné čtení. A měla pravdu. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Kolik toho malá Čijo prožít, než se stala uznávanou gejšou. Chudobu a nuznost, ztrátu rodiny. Pak příslib lepší budoucnosti a těžké rozčarování. Zlobu, přísnost, disciplínu, závist, zlomyslnost, bolest. Dlouho nenaplněné a neopětované city. Trochu moc na jeden mladý život. Dlouhá a sakra náročná a bolestná cesta k uznání. Ale dokázala to. Nebyla jednou z mnoha. Byla výjimečná. Krásná četba.

Carra
08.12.2017

Naprosto silný, poetický a místy smutný příběh. Filmové zpracování miluji, takže jsem si knihu nemohla nechat ujít.

MishelleBlack
26.11.2017

Fascinující četba, od knížky jsem se nechtěla odtrhnout. Máme možnost nahlédnout do japonské kultura, na které mě zaráží krutost. Hlavní hrdinka je pro mě neskutečně odvážná žena. Jako malá byla odtržena od domova jen aby se dostala do spárů peněz chtivé ženské a prošla si spoustou dalších nepříjemných událostí, které jmenovat nebudu. Vždy se postavila zpět na nohy, byla ochotná spoustu obětovat. Příběh si mě naprosto získal, byl nabit emocemi a místy jsem ho opravdu prožívala.

orinka3
25.11.2017

U Japonců mě vždycky zaráží jejich krutost. Citlivá dívenka, která si dělá starosti o maminku i tátu, je podvodně vytržena z milujícího prostředí, aby se dostala do drápů kuplířky, nemůžu ji jinak nazvat. Ano, je to prostředí diametrálně odlišné od našeho. Ale lidé kolem hlavní hrdinky, tedy zpočátku, jsou esencí bezohlednosti, zášti a úskočnosti. Srdce nad tím usedá. Přitom jde o nedávnou minulost. Bití, podrazy, nelaskavost - a v tom se má formovat duše gejši? Kniha se čte jedním dechem. Film jsem neviděla, asi naštěstí.

Bakelitka
23.11.2017

Jako první jsem viděla film. Znám ho téměř nazpaměť, ale když se mi po letech dostala do ruky kniha a já se do ní začetla, nechápala jsem, proč tak dychtivě očekávám, co bude dál. Kniha mi oproti filmu doslova otevřela obzor celého příběhu. Během dne jsem se mockrát přistihla, jak na Sajuri myslím a nemohla jsem se dočkat, až se znovu začtu. A to se mi s žádnou knížkou ještě nikdy nestalo.
Dávám nejvyšší možné hodnocení a doufám, že mě v mém snu zase někdy navštíví dívka s modrošedýma očima zahalená do pestrobarevného kimona.

NalinnMane
17.11.2017

Skvělá kniha pro fanoušky Japonska, jeho kultury nebo samotného filmu Gejša. Sice začátek trošku pokulhával, ale jakmile se z Čijo stala Sajuri tak to byla fakt bomba až do úplného konce.
PS: Doporučuji si při čtení pustit do sluchátek soundtrack z filmu, protože pak je to úplně největší pecka a vy si připadáte jako přenesený/á do příběhu ;)

katerina.l.
14.11.2017

Opravdu jsem si užívala tu spoustu přirovnání - barvité a originální, jak píše annemonne. Zajímavé seznámení s - pro mě - dosud cizí kulturou. Čijo, později Sajuri, mi přirostla k srdci a přála jsem jí, aby došla ke šťastnému konci. Popis většinu knihy velmi pestrý, díky čemuž jsem si uměla představit všechny postavy i prostředí, ale bylo tam dost hluchých míst, kdy jsem se musela vracet o odstavec nebo dva zpátky, protože jsem zjistila, že nevím, co čtu.

fruitbueno
14.11.2017

Dlouho předlouho jsem se do knihy nemohla začíst, dlouho se v ději téměř nic nedělo, asi proto. Ale když už se tak stalo, velice jsem ocenila možnost nahlédnout do úplně jiné kultury a trochu si rozšířit obzory.

amaenium
04.11.2017

Velmi záživná kniha, jež mi dala pocit , že jsem celou dobu stála po boku Čijo, později Sajuri, a vše jsem zažila s ní. Velmi pestré líčení nejen postav, ale i prostředí, atmosféry a dokonce někdy i vůně! Úplně jsem dokázala cítit vůni čajoven a prostředí z knihy. Můžu říci, že mě kniha velmi obohatila nejen o život japonských gejš, ale také třeba válečného a poválečného Japonska.

annemonne
25.10.2017

Zbožnovala jsem ty barvité a originální přirovnání. Třeba pan Sněhová přehánka a nebo "vousy mu rostly jako plevel u cesty". A dneska jsem se procházela Kyotem a došla jsem až do Gionu. A v jedný boční uličce jsem viděla opravdickou Gejšu. Byla jsem vděčná za příběh co ve mě ožíval a co té procházce dodával ještě něco na autentičnosti. Doporučuji všem co rádi životní příběhy, Japonsko a tochu jinej svět

anko57
16.10.2017

Úžasná kniha,úžasný děj, úžasná hlavní hrdinka...doporučuji.