Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou kvality; je to právě omezená plocha krátkého literárního útvaru, co se stává prubířským kamenem spisovatelova talentu a dovedností - schopnosti rychlé a výstižné charakteristiky, psychologické kresby, smyslu pro dějový spád…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30542/snidane-u-tiffanyho-30542.jpg 3.8900

Breakfast at Tiffany's (1958)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon

gingilla

Je to klasika. Primerane nadavkovane emocie, prijemne kulisy.
Rad som si precital.

agatha2
29.12.2017

Knihu jsem četla kdysi dávno na střední, potom jsem viděla onen slavný film a nyní jsem si knihu po cca 25 letech přečetla znovu. Opět se mi potvrdilo, že člověk vnímá jednu knihu s odstupem let pokaždé jinak. Nemohu říci, kdy pro mě bylo to správné období knihu číst, nicméně vím, že mi pokaždé dala něco nového.....Bohužel ale opravdu nerada musím říci, že v tomto případě se mi film líbil o mnoho více než kniha.

Antonín185
20.11.2017

Čekal jsem od toho vic, trosku mne to zklamalo. Zato jeho Chladnokrevne nemá chybu.

oolinkaa
14.11.2017

Tak toto nebyl muj salek caje..nebavilo me to.

Peter.S
12.11.2017

Podľa mňa dokonalý príbeh, ani nie veľa a ani nie malo. Capote vedel ako na to.

Devil-Ivet
28.10.2017

Mě se kniha moc nelíbila. Očekávala jsem nějaký velkolepý příběh. Ale nakonec nemastné, neslané...

Polinius
26.08.2017

Jedinečná pocitová kniha, která není vůbec o snídáni či jídle.
Takový příběh si asi každý prožije každý v reálu, ať už je muž a nebo žena a proto zarezonuje a opět připomene vzpomínky na strašlivé lásky.

slimáčik
24.08.2017

Niekedy, aj keď som už videla film, chcem si prečítať aj knihu. Možno mi hlbšie vysvetlí jednanie, či myslenie postáv. Pri tejto som mala pocit, že je o niekom, alebo niečom inom. Rozporuplné pocity ešte vzrástli nie "happy endovým" záverom.
Lenže, keď sa to vo mne "mlelo", pripomenuli sa mi (aj keď to nie je to isté) Remarque a mnohí povojnoví autori, kde vládla bezvýchodiskovosť, depresia, kde postavy nemali či už síl alebo možnosti zmeniť, čo na nich doľahlo.
Takže na záver priznávam, že ma kniha samotná upútala.
Nehľadajte romantiku, nebudete sklamaní!

Irsaf
11.08.2017

Poslouchano jako audiokniha. Nebylo ty špatný, ale audio me moc neberou.

Peleus
05.08.2017

Seznámení se s knihou jsem se nevím proč velmi dlouho bránil. Možná je na vině stejnojmenný film s Audrey Hepburn, z níž je paf celá jedna generace...žen a který byl pojat jako "podivně zmatená něco jako skoro téměř" komedie s občasnými velmi hlubokými úvahami podávanými formou monologů, které jsem herečce ani za mák nevěřil.

Máte-li stejné zážitky a pocity, prosím, oprostěte se od nich! Kniha je mnohonásobně lepší a teprve když s ní zůstanete téte a téte, oceníte po zásluze její obsah, i formu.

AnnaNicholaos
04.08.2017

Průvodce nespoutaným newyorským životem bezstarostné Holly, bohémky a "americké geishy". Hravé a upřímné.

Jessica007
29.06.2017

Klasika. Líbila se mi. Moc se mi líbí komentář, který napsal SuperFrankie.
A ten závěr - s kocourem...

Ivan F
26.06.2017

Niektoré knihy sa vezú na vlne nezaslúženej popularity a to je aj, z môjho pohľadu, prípad tejto knihy. Aby som sympatizoval s niekým tak plytkým, ako je Holly, ktorá pred každým problémom zbabelo utečie, tak to teda pŕŕ. Na knihe nie je nič, čo by ju robilo skvostom. Azda len to, že vyšla krátko po vojne a vtedy bola "cool" a "in". Dnes je to vyšumené dielko, bez ktorého sa drvivá väčšina čitateľov zaobíde, ak si knihu neprečítajú. Apropo, dnes je takých pobehlíc ako Holly plno, sú hodné akurát tak rožku s treskou a nie ich zobrať do klenotníctva.

Annicka
06.06.2017

Holly, skvělá, nezapomenutelná, nezřízená Holly. Celou dobu jsem byla napjatá, co zase vymyslí. Jenom ten konec není moc domyšlený, docela mě zklamal...

Stellia
08.05.2017

Klasika, bez ktorej je vaša knižnica, ako aj vaša myseľ, ochudobnená o jeden z najlepších príbehov, aký bol kedy napísaný :)

Pistácie
23.04.2017

Naprostá klasika, která mě chytla za srdce už při sledování filmu, a přesto jsem se ke knize dostala až poté. Ale nemrzí mě to, jen jsem překvapená, jak je to krátký a přesto tak jasný a duchaplný příběh jedné Holly, do které by se alespoň jednou chtěla převtělit snad každá dívka. Já tedy určitě, a nejednou, ale aspoň celou dobu, kdy se nachází v New Yorku a zažívá ten svůj bohémský život. Překvapením pro mě bylo především to, že je Hollyin příběh z knihy trochu odlišný od té filmové Holly, a přesto si jsou v lecčem podobné. Ale to mi ani tak úplně nevadilo, bavily mě obě verze, i když ta filmová je víc hollywodskohappyendovského rázu. Ale oba příběhy mají něco do sebe, oba mě vtáhly a bavily od začátku až do konce.

gersie
28.03.2017

Připadá mi , že o knize by se dalo říci to , co napsal sám autor o jedné z postav Mag.
"Měla pochopitelný úspěch. Byla vtělený triumf nad ošklivostí, která je často ošidnější , než skutečná krása, už proto, že v sobě nese paradox. V tomto případě místo úzkostlivě jednoduchého vkusu a vědecky pěstěného zevnějšku zafungovalo přehnané zdůraznění závad. Tím , že je směle přiznávala, působily dekorativně."
Velice přesně a výstižně zvolená slova , úsporné věty , útržkovitý děj, přeskakování v různých situacích a časech. Zdánlivé nedostatky použil autor k vytvoření zajímavého a kupodivu čtivého příběhu.

anisek989
10.03.2017

Tak jsem tuhle knížku asi totálně nepochopila nebo nevim.. Co je tam tak světovýho, ikonickýho, hlubšího ? Já to prostě nevidim.
Vidim jen ne uplně záživnou povídku o nesnesitelný holce, která se na konci zdejchne když je problém. Co je tedy ten slavný autorům záměr, že je to ikonická kniha světový literatury?!

magratka
05.03.2017

Lehkost, svezest, radost ze zivota i smutek nesplnenych snu. To je pro mne Snidane u Tiffanyho. Kdysi jsem videla i film, ale vzpominam si matne jen na par scen s uzasnou Audrey Hepburn.
Je sympaticke, jak se autor vraci do mist, kde bydlel, fajn intermezzo s kocourem, introvertni barman a samozrejme po lasce touzici Holly.
Doporucuji.

ModráLaboratoř
12.02.2017

Z pohledu Holly Golightlyové by se mohlo zdát, že svět je omezený a bezbarvý. V její slovním projevu se vyskytují „drahoušci“ i „teplajzny“, alkohol u ní teče proudem, kouří a ani drogy nejsou tabu, přesto se jedná o zcela jedinečnou osobnost. Kým vlastně je ta drzá holka s obarvenou hlavou a cigaretou u pusy? Sirotek bez domova, nebo playmate newyorské sedmdesáté?

Skvostné a upřímné. Důkaz toho, že k dokonalosti není třeba mnoha slov!

Majdule
07.02.2017

Uvědomila jsem si, jak se dobré knihy dobře čtou a to dokonce i tehdy, když se nám tak úplně nelíbí. A proč se mi nelíbila právě tato? Holly ve mě vzbuzovala trochu maloměšťáckou nechuť vdané paničky nad nebezpečnou ženskou. I když to nakonec možná byl smutek spojený s tím, že jí nedokážu zcela rozumět, identifikovat se s ní.

Knišíl
05.02.2017

Krásně napsané. Bohužel jsem se nedokázal zcela ponořit do příběhu (chybějící hvězdička), což mohlo být způsobeno částečně rozsahem nebo tím, že jsem možná nepochopil význam toho všeho. Každopádně se jedná o vzorový literární styl a stojí to za přečtení.

TipsyChipsy
10.01.2017

Mladá dívka, která se živí svou krásou, viděná zorným okem souseda z domu v New Yorku. Člověk si o ní sbírá poznatky, jako by to byly puzzle, které do sebe však nezapadají. Stále chybí nějaká indicie. Jaká je Holiday Golightly? Hloupá chudinka nebo se v ní skrývá něco víc? Klíčem k dílu je snad to, ze autor je homosexuál. Dokáže být zároveň mimo a zároveň citlivě sleduje i nejmenší detaily ze života hrdinky. Snad v tom je ten rozpor, který čtenáře uchvacuje a nutí přemýšlet.

angloumene
22.12.2016

Trochu mě zaráží, že Snídani u Tiffanyho psal muž, ale proč ne :) Rovnou se přiznám, že jsem se na knihu příliš netěšila. Film mám již zhlédnutý a tak mě toto téma blízké červené knihovně napodruhé příliš nelákalo. Naštěstí jsem se do knihy pustila a byla jsem víc, než jen příjemně překvapena. Charakter Holly, dost často otravné, sebestředné a také poněkud naivní, zaujme zejména tím, že se zároveň jedná o samostatnou, chladně smýšlející a z psychologického hlediska plně fungující ženskou postavu. Celkově mohu tohle dílko s klidem doporučit snad každému :)

Karloska
07.12.2016

Velmi čtivá knížka. Zaujala mě a budu se k ní vracet.
Působila na mě vesele, ale i "bláznivě" a smutně. Dávám plný počet hvězdiček.

Jahoda197
07.11.2016

Přečteno za pár hodin :)

laepus
28.10.2016

Asi jsem od této klasiky měl přehnaná očekávání, ale nedostalo se mi nic jiného než příběh namyšlené a rozmazlené holčičky, která umí jen využívat lidi kolem sebe. A to se mi prostě obsahově nelíbí, i kdyby to bylo napsáno sebekrásnějším jazykem a stylem.

Tanja00
15.10.2016

Známá místami zábavná kniha, která je hodně krátká (pouze 92 stran) a proto myslím, že nikdo nic nezkazí když si ji přečte.

dadako
26.09.2016

Kniha se pěkně četla, ale hlavní hrdinka mi lezla neskutečně na nervy. Z chování Holly by se mi ruce třásly asi častěji než Paulovi... Film se mi tentokrát líbil víc než kniha, ale asi v tom velkou roli hraje jedinečná Audrey Hepburn.

Simouš
17.09.2016

Zajímavý příběh jednoho naivního života.