Snídaně u Tiffanyho

od:


KoupitKoupit eknihu

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou kvality; je to právě omezená plocha krátkého literárního útvaru, co se stává prubířským kamenem spisovatelova talentu a dovedností - schopnosti rychlé a výstižné charakteristiky, psychologické kresby, smyslu pro dějový spád…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30542/snidane-u-tiffanyho-30542.jpg 3.7986
Orig. název:

Breakfast at Tiffany´s (1958)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (142)

Přidat komentář
StephenKingje
včera

Naprosto skvělé! Dvě slova, která však vystihují mé pocity z této knihy dokonale. Hned ze začátku mě zaujal autorův jazyk, jenž je velice inovativní a částěčně skoro trochu ujetý. Nemohu srovnávat s filmem, jelikož jsem ho neviděl, ale jestli bude jen z poloviny tak dobrý, jako kniha, tak si ty Oscary zasloužil.

P. S.-Udivuje mě tak nízké hodnocení. Momentálních 74%, je dle mého názoru moc málo.

HODNOCENÍ: 10/10

marhoul
21. října

Vysoká spisovatelská! Povídka má na mě mnohem silnější dopad než film, který kvůli tomu vyloženě nemám ráda. Několik stran a tolika literární parády!

simona5r
27. září

Občas se snažím přečíst si klasiku, ale bohužel jim poslední dobou nějak nemůžu přijít na chuť. Pro mě to bylo velmi odtažité čtení, do kterého jsem se musela hodně nutit. Věřím, že obzvlášť ve své době, musela být novela úspěšná a jiná, ale tohle za mě bohužel ne.

punktruhlicka
26. srpna

Tak uzoučká knížka a tak mi dala zabrat. Na knížku jsem se docela těšila, ale měla jsem co dělat, abych ji vůbec dočetla.

pepa4081
12. srpna

Bohužel jsem knihu asi nepochopil a na rozdíl od románu Chladnokrevně se mi nelíbila.

Bukovinska
02. srpna

Kniha, ktorá spadá pod svetovú klasiku a veľmi veľa čitateľov ju pozná a chváli. Ja som ale nepochopila prečo je taká preceňovaná. Vlastne som nepochopila nejakú pointu alebo nejakú myšlienku. Možno som ešte nedozrela na také dielo. Prišlo mi ako keby autor písal len tak. Bez nejakého cieľa. Taktiež som sa veľmi "neskamarátila" s Holly, ktorá bola veľmi povrchná. Zo začiatku som sa snažila ju vidieť v tom dobrom svetle, že je proste svojská ale počas knihy mi došlo, že asi nie. Sebecká taká bola.

Daris
31. července

Nijak zvlášť mě nenadchla, ale ani nezklamala. Milé počtení.

ayra
16. července

Kniha mě naprosto zklamala. Holly je povrchní holčička, která se tváří chytré a moudře, jako by byla ostřílená životem. A ano. Mohla by. Ale to co si že své minulosti odnesla není nic úctyhodného (pokud si odnesla vůbec něco). A pohled hlavní postavy ji zachycuje jako něco úžasné exotického, což podle mě také vůbec nesedí. Díky nesympatické ti obou postav a ději, který také víceméně nezaujal je khina obrovským zklamáním.

Legendre
04. července

Chlápek ve friendzone u nestálý holky, která moc neví, co chce, se z ní ani nesnaží moc dostat.

babsi66
20. června

Na první dobrou se to tváří jako popis známosti s jednou slečnou, která vede hodně bujarý život. Do textu ale postupně pronikají prvky a pasáže, z nichž se čtenář dovídá, že příběh nám vlastně říká o Holly a její minulosti mnohem víc, i když ne vše je řečeno naplno.

Capoteho styl psaní mi sedl a co textu dle mého názoru vyloženě sluší, je formát novely. Příběh je akorát tak dlouhý, aby se v něm něco událo, přičemž ty zásadní věci probublávají pod povrchem, a přitom dostatečně krátký, aby nepůsobil zbytečně rozplizle. Nebo aby vás postava Holly nezačala štvát.

Nuny
18. června

Dílo rozhodně zanechalo stopu. Nejsou všechny pasáže pochopitelné, ale myšlenka je jasná.

ellen3414
17. května

Když skutečně nenahlédnete pod povrch, tak je jasné, že vám novela bude připadat také povrchní.
Na první pohled se může zdát, že aspoň ta Holly trošku povrchní je. Spíš je velmi složitá a hlavně jedinečná. Nikoho takového jen tak nepotkáte, proto stojí za to se s takovou osůbkou seznámit aspoň v tomto příběhu.

Peyka
21. dubna

Tak já nevím, ale tohle mě vůbec nenadchlo. Postava Holly totálně povrchní, hrozně hloupá, a to mě asi vadilo nejvíc. Ne, možná hůř jsem snášela Capoteho styl psaní. Strojené roztahané věty s nemastným neslaným nádechem (četla jsem teda v aj, nevím, jak zní český překlad..doufám, že líp)....hodně mi to připomínalo Velkého Gatsbyho, kterého ovšem naprosto zbožņuju a uznávám tu knihu, ale tohle teda za mě ne. Možná ve své době nadčasová kniha, prostředí New Yorku 40.let bylo atraktivní, ale dneska by ji každý bral pouze jako naivní prostitutku. Nicméně, klobouk dolu před Audrey Hepburn ve filmovém zpracování knihy :)

Revasol
17. dubna

Jako u každého umění je i v hodnocení toho dílka třeba kontext. Jako mladý, pubertou čerstvě absolvovaný student jsem jednoho večera shlédl My Fair Lady (1964) s Audrey Hepburn. Okamžitě jsem se do ní zamiloval. A hnaný touhou ji znovu vidět jsem se nakonec dostal i ke snímku Snídaně u Tiffanyho (1961). Plný nadšení jsem hned druhý den zaběhl do knihkupectví a měl tu možnost se seznámit se jménem Truman Capote. K dnešnímu dni jsem od něj přečetl již spoustu knih, ale Snídaně byla pro mě nejintenzivnější. Jak moc mě ovlivnil film vám nedokážu sdělit, ale typuji že hodně. Snídaně je malé dílko, které kdyby nevzniklo, tak se nic nestane. Jenže ono vzniklo. Z pera velmi kontroverzního, ale o to geniálnějšího autora, jehož příběh o rozverné mladé slečně, která stále hledá své místo, je o to důvěryhodnější, když si zjistíte, jaký byl Truman mimo své romány. Neumím knihy odborně rozebírat a ani narážky na společenské problémy té doby jsem asi nepochytil, ale abych alespoň vzdáleně přirovnal toto dílko k něčemu známenu, tak číst Snídani, je jako jíst dortík a popíjet lahodnou kávu v kavárně, kde se v pozadí line skladba Moon River z piána úžasného Henriho Manciniho, který dokáže zastavit čas.

Chesterton
08. dubna

Koupila jsem tuto knihu v pěkné edici LN, která se tak skvěle vyjímá v jedné z mých mnoha knihovniček :) Ale to je asi tak všechno! Po čase jsem si ji poslechla v podobě audioknihy a nikterak mě nezaujala a nemyslím, že ve mne zanechala nějakou stopu. Povrchní, poloprázdné, nikoli má sklenka kvalitního vína!

Silmarien
24. března

Keby to niekto napísal dnes, dám o hviezdu menej. Pekný jazyk, zaujímavý náhľad do sveta mladého muža a ešte mladšej ženy cez jeho vnímanie. Ale tým, kedy to Capote napísal, to má ešte ten nádych 40. rokov, ktorý sa nedá napodobniť, keď dielo vznikne o pár desiatok rokov neskôr.
Chcela by som vedieť, ako Holly dopadla :-)

P. S. Film som nikdy nevidela.

HannyLough
13. března

Moc pěkná kniha :)

Nomia
11. března

Za skvělý vypravěčský talent, nádhernou atmosféru 40. let na Manhattnu a nezapomenutelnou Holly Golightly - dávám čtyři hvězdy.

Póžislava
08. března

Autorův styl psaní se mi zdál ne příliš čtivý, ačkoliv příběh je to zajímavý. Opravdu dobře se mi četl snad jen konec knihy. Hlavní hrdinky mi moc líto nebylo, spíše toho kocoura na konci. Činy hlavní hrdinky jsou dnes spíše úsměvné, ale věřím, že na svou dobu to bylo neobvyklé u ženy, a tím pádem toto dílo velký boom.

michal9242
27. února

Kniha mě nezaujala. Asi to není můj šálek kávy. Nicméně někomu se může líbit. Pro mě hodně vágní příběh.

Noita
19. února

Cílovou skupinou jsou mladiství intelektuálové a já už mám roky směšného polemizování v čajovně za sebou. Tam, kde bych kdysi dumala nad pohnutkami mi dnes vyvstalo pouze defilé nezajímavých žabařů, kteří ve mně nedokázali vzbudit jedinou pohnutku pozitivní či negativní. Nikdy jsem však zázemí či zážitky z dětství nepovažovala za omluvu nebo polehčující okolnost. Ona zneužívá chlapy a nic za to a oni se nadšeně nechávají zneužívat - vzájemná symbióza.

sgjoli
31. ledna

Snídaně u Tiffanyho je rozhodně neobvyklé dílo. A hlavní postava Holly je velmi neobvyklá postava, nad kterou jsem přemýšlela ještě dlouho po dočtení, co na ní vlastně bylo tak zvláštního, že se mi tak vryla do hlavy.
Kniha určitě nebude pro každého, ale na tom není nic špatného, samozřejmě. Dílo nenabízí žádný epický příběh s mnoha vedlejšími zápletkami, to jistě ne. Jde především o atmosferické a pocitové dílo. Osud hlavní hrdinky Holly pak nabízí hodně podnětů k přemýšlení o životě - to asi bylo pro mne na celé knize nejzásadnější.
Určitě se ke knize ještě párkrát vrátím.

Maevie
27. ledna

Knížka, která mě i při třetím přečtením vzala za srdce.

gingilla
15. ledna

Je to klasika. Primerane nadavkovane emocie, prijemne kulisy.
Rad som si precital.

agatha2
29.12.2017

Knihu jsem četla kdysi dávno na střední, potom jsem viděla onen slavný film a nyní jsem si knihu po cca 25 letech přečetla znovu. Opět se mi potvrdilo, že člověk vnímá jednu knihu s odstupem let pokaždé jinak. Nemohu říci, kdy pro mě bylo to správné období knihu číst, nicméně vím, že mi pokaždé dala něco nového.....Bohužel ale opravdu nerada musím říci, že v tomto případě se mi film líbil o mnoho více než kniha.

Antonín185
20.11.2017

Čekal jsem od toho vic, trosku mne to zklamalo. Zato jeho Chladnokrevne nemá chybu.

oolinkaa
14.11.2017

Tak toto nebyl muj salek caje..nebavilo me to.

Peter.S
12.11.2017

Podľa mňa dokonalý príbeh, ani nie veľa a ani nie malo. Capote vedel ako na to.

Devil-Ivet
28.10.2017

Mě se kniha moc nelíbila. Očekávala jsem nějaký velkolepý příběh. Ale nakonec nemastné, neslané...

Polinius
26.08.2017

Jedinečná pocitová kniha, která není vůbec o snídáni či jídle.
Takový příběh si asi každý prožije každý v reálu, ať už je muž a nebo žena a proto zarezonuje a opět připomene vzpomínky na strašlivé lásky.