Snídaně u Tiffanyho

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou kvality; je to právě omezená plocha krátkého literárního útvaru, co se stává prubířským kamenem spisovatelova talentu a dovedností - schopnosti rychlé a výstižné charakteristiky, psychologické kresby, smyslu pro dějový spád…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30542/snidane-u-tiffanyho-4vO-30542.jpg 3.71017

Breakfast at Tiffany´s (1958)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon

SSTknihy
včera

Obyčejná, lehce naivní holka z nějakého zapadákova, dojemně opuštěná, nezávislá, navenek vždy nad věcí, nepřipouští si žádné nebezpečí, lidi posuzuje podle toho, jak se oni chovají k ní. Ale také plná bolesti, křivd a tajemství z minulosti. Hledá své štěstí, přepych, klid, útulno a bezpečno. A protože věří a doufá, nakonec ten svůj dokonalý svět, zářící jako pověstný Tiffanyho obchod najde.
Kouzelné jako kniha i jako film s nepřekonatelnou Audrey Hepburn.

andrii24
30.12.2018

Nejtřpytivější, nejvyzdobenější výkladní skříň kouzelně módních dostaveníček, korunovaných korunkou půvabů nostalgie. Ten světélkující šťastný pocit velké dámy klobouků, lodiček, cigaretových špiček, úsměvných tváří dnů růžovoucích růží, do noci pořádaných sedánků na vysoké noze, vína skleniček. Nejdražší šperk elegance, roztomilosti, snílkovství, přišpendlený na proslule padnoucí černé splývající i koktejlové šaty Audrey Hepburn, které se neobnosí, ba naopak, čas jejich glanc zdvojnásobí. Zahoď klíče od nedostavěných vzdušných zámků, já obejmu při zatažené obloze, za deště tvé zmatené dívčí srdce. Jeho a krémové líce pohladí jen melodie laskavého, chápajícího, milujícího mládence, ne peníze zámožného dědice.

kareska94
22.12.2018

Knížka se krásně četla. Příběh byl velice poutavý, určitě doporučuji :-)

Alex_Jura
22.12.2018

Krásný. Dlouho jsem ji měla doma, až jsem ji jednoho večera otevřela a přečetla de facto na jeden zátah. Moc se mi líbí, že spousta toho zůstane mezi řádky, a přece ten příběh při čtení rezonuje. A když se pak kouknete i na film s Audrey H., je to dokonalé. Včetně Moon river...

Alexxxka
20.12.2018

Za mě - jednička s hvězdičkou!!!

Ticiana
15.12.2018

Mne se to libilo. Film jsem nevidela tak nemam jak porovnat jestli byl lepsi. Na konci mi ji prislo az lito. Dej ubihal rychle a kniha prectena za par hodin.

annettka1098
13.12.2018

Mám velice ráda film o americké naivní dívce. Knihu jsem si chtěla dloubo přečíst a díky výzvě jsem tak konečně udělala. Kniha mne velmi překvapila, protože byla vlastně jiná. Nejsem si jistá, jestli Holly byla opravdu tak děsně naivní nebo jen vypočitavá nebo oboji?

Crimble
04.12.2018

Spíše taková povídka. Síla není v ději, nýbrž v postavách a atmosféře. Je ta holka povrchní a hloupá, nebo chytrá, bezcitná a vypočítavá, nebo tajemná a zranitelná? Capote je mistr.

Francesca14
02.12.2018

Krátký příběh, přečtený za jeden den, ale příjemný. Upřímně řečeno, nepřišel mi ničím zvlášť výjimečný, trochu mě rozčilovala postava Holly, protože podobných typů žen potkávám v poslední době v literatuře trochu moc a nebaví mě pořád o nich číst, ale v zásadě mi byla sympatická, stejně jako vypravěč. Četlo se to snadno a bavilo mě to, i se v tom vyskytlo pár hezkých myšlenek. Zapomenutelná knížka, ale určitě ne špatná.

StephenKingje
15.11.2018

Naprosto skvělé! Dvě slova, která však vystihují mé pocity z této knihy dokonale. Hned ze začátku mě zaujal autorův jazyk, jenž je velice inovativní a částěčně skoro trochu ujetý. Nemohu srovnávat s filmem, jelikož jsem ho neviděl, ale jestli bude jen z poloviny tak dobrý, jako kniha, tak si ty Oscary zasloužil.

P. S.-Udivuje mě tak nízké hodnocení. Momentálních 74%, je dle mého názoru moc málo.

HODNOCENÍ: 10/10

marhoul
21.10.2018

Vysoká spisovatelská! Povídka má na mě mnohem silnější dopad než film, který kvůli tomu vyloženě nemám ráda. Několik stran a tolika literární parády!

simona5r
27.09.2018

Občas se snažím přečíst si klasiku, ale bohužel jim poslední dobou nějak nemůžu přijít na chuť. Pro mě to bylo velmi odtažité čtení, do kterého jsem se musela hodně nutit. Věřím, že obzvlášť ve své době, musela být novela úspěšná a jiná, ale tohle za mě bohužel ne.

punktruhlicka
26.08.2018

Tak uzoučká knížka a tak mi dala zabrat. Na knížku jsem se docela těšila, ale měla jsem co dělat, abych ji vůbec dočetla.

pepa4081
12.08.2018

Bohužel jsem knihu asi nepochopil a na rozdíl od románu Chladnokrevně se mi nelíbila.

Bukovinska
02.08.2018

Kniha, ktorá spadá pod svetovú klasiku a veľmi veľa čitateľov ju pozná a chváli. Ja som ale nepochopila prečo je taká preceňovaná. Vlastne som nepochopila nejakú pointu alebo nejakú myšlienku. Možno som ešte nedozrela na také dielo. Prišlo mi ako keby autor písal len tak. Bez nejakého cieľa. Taktiež som sa veľmi "neskamarátila" s Holly, ktorá bola veľmi povrchná. Zo začiatku som sa snažila ju vidieť v tom dobrom svetle, že je proste svojská ale počas knihy mi došlo, že asi nie. Sebecká taká bola.

Daris
31.07.2018

Nijak zvlášť mě nenadchla, ale ani nezklamala. Milé počtení.

ayra
16.07.2018

Kniha mě naprosto zklamala. Holly je povrchní holčička, která se tváří chytré a moudře, jako by byla ostřílená životem. A ano. Mohla by. Ale to co si že své minulosti odnesla není nic úctyhodného (pokud si odnesla vůbec něco). A pohled hlavní postavy ji zachycuje jako něco úžasné exotického, což podle mě také vůbec nesedí. Díky nesympatické ti obou postav a ději, který také víceméně nezaujal je khina obrovským zklamáním.

Legendre
04.07.2018

Chlápek ve friendzone u nestálý holky, která moc neví, co chce, se z ní ani nesnaží moc dostat.

babsi66
20.06.2018

Na první dobrou se to tváří jako popis známosti s jednou slečnou, která vede hodně bujarý život. Do textu ale postupně pronikají prvky a pasáže, z nichž se čtenář dovídá, že příběh nám vlastně říká o Holly a její minulosti mnohem víc, i když ne vše je řečeno naplno.

Capoteho styl psaní mi sedl a co textu dle mého názoru vyloženě sluší, je formát novely. Příběh je akorát tak dlouhý, aby se v něm něco událo, přičemž ty zásadní věci probublávají pod povrchem, a přitom dostatečně krátký, aby nepůsobil zbytečně rozplizle. Nebo aby vás postava Holly nezačala štvát.

Nuny
18.06.2018

Dílo rozhodně zanechalo stopu. Nejsou všechny pasáže pochopitelné, ale myšlenka je jasná.

ellen3414
17.05.2018

Když skutečně nenahlédnete pod povrch, tak je jasné, že vám novela bude připadat také povrchní.
Na první pohled se může zdát, že aspoň ta Holly trošku povrchní je. Spíš je velmi složitá a hlavně jedinečná. Nikoho takového jen tak nepotkáte, proto stojí za to se s takovou osůbkou seznámit aspoň v tomto příběhu.

Peyka
21.04.2018

Tak já nevím, ale tohle mě vůbec nenadchlo. Postava Holly totálně povrchní, hrozně hloupá, a to mě asi vadilo nejvíc. Ne, možná hůř jsem snášela Capoteho styl psaní. Strojené roztahané věty s nemastným neslaným nádechem (četla jsem teda v aj, nevím, jak zní český překlad..doufám, že líp)....hodně mi to připomínalo Velkého Gatsbyho, kterého ovšem naprosto zbožņuju a uznávám tu knihu, ale tohle teda za mě ne. Možná ve své době nadčasová kniha, prostředí New Yorku 40.let bylo atraktivní, ale dneska by ji každý bral pouze jako naivní prostitutku. Nicméně, klobouk dolu před Audrey Hepburn ve filmovém zpracování knihy :)

Revasol
17.04.2018

Jako u každého umění je i v hodnocení toho dílka třeba kontext. Jako mladý, pubertou čerstvě absolvovaný student jsem jednoho večera shlédl My Fair Lady (1964) s Audrey Hepburn. Okamžitě jsem se do ní zamiloval. A hnaný touhou ji znovu vidět jsem se nakonec dostal i ke snímku Snídaně u Tiffanyho (1961). Plný nadšení jsem hned druhý den zaběhl do knihkupectví a měl tu možnost se seznámit se jménem Truman Capote. K dnešnímu dni jsem od něj přečetl již spoustu knih, ale Snídaně byla pro mě nejintenzivnější. Jak moc mě ovlivnil film vám nedokážu sdělit, ale typuji že hodně. Snídaně je malé dílko, které kdyby nevzniklo, tak se nic nestane. Jenže ono vzniklo. Z pera velmi kontroverzního, ale o to geniálnějšího autora, jehož příběh o rozverné mladé slečně, která stále hledá své místo, je o to důvěryhodnější, když si zjistíte, jaký byl Truman mimo své romány. Neumím knihy odborně rozebírat a ani narážky na společenské problémy té doby jsem asi nepochytil, ale abych alespoň vzdáleně přirovnal toto dílko k něčemu známenu, tak číst Snídani, je jako jíst dortík a popíjet lahodnou kávu v kavárně, kde se v pozadí line skladba Moon River z piána úžasného Henriho Manciniho, který dokáže zastavit čas.

Chesterton
08.04.2018

Koupila jsem tuto knihu v pěkné edici LN, která se tak skvěle vyjímá v jedné z mých mnoha knihovniček :) Ale to je asi tak všechno! Po čase jsem si ji poslechla v podobě audioknihy a nikterak mě nezaujala a nemyslím, že ve mne zanechala nějakou stopu. Povrchní, poloprázdné, nikoli má sklenka kvalitního vína!

Silmarien
24.03.2018

Keby to niekto napísal dnes, dám o hviezdu menej. Pekný jazyk, zaujímavý náhľad do sveta mladého muža a ešte mladšej ženy cez jeho vnímanie. Ale tým, kedy to Capote napísal, to má ešte ten nádych 40. rokov, ktorý sa nedá napodobniť, keď dielo vznikne o pár desiatok rokov neskôr.
Chcela by som vedieť, ako Holly dopadla :-)

P. S. Film som nikdy nevidela.

HannyLough
13.03.2018

Moc pěkná kniha :)

Nomia
11.03.2018

Za skvělý vypravěčský talent, nádhernou atmosféru 40. let na Manhattnu a nezapomenutelnou Holly Golightly - dávám čtyři hvězdy.

Póžislava
08.03.2018

Autorův styl psaní se mi zdál ne příliš čtivý, ačkoliv příběh je to zajímavý. Opravdu dobře se mi četl snad jen konec knihy. Hlavní hrdinky mi moc líto nebylo, spíše toho kocoura na konci. Činy hlavní hrdinky jsou dnes spíše úsměvné, ale věřím, že na svou dobu to bylo neobvyklé u ženy, a tím pádem toto dílo velký boom.

michal9242
27.02.2018

Kniha mě nezaujala. Asi to není můj šálek kávy. Nicméně někomu se může líbit. Pro mě hodně vágní příběh.

Noita
19.02.2018

Cílovou skupinou jsou mladiství intelektuálové a já už mám roky směšného polemizování v čajovně za sebou. Tam, kde bych kdysi dumala nad pohnutkami mi dnes vyvstalo pouze defilé nezajímavých žabařů, kteří ve mně nedokázali vzbudit jedinou pohnutku pozitivní či negativní. Nikdy jsem však zázemí či zážitky z dětství nepovažovala za omluvu nebo polehčující okolnost. Ona zneužívá chlapy a nic za to a oni se nadšeně nechávají zneužívat - vzájemná symbióza.