Sucho

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414637/big_sucho-8jA-414637.jpg 4.2730
Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli

Dry, 2018

Kniha Sucho

Julinka679

Zajímavé dystopické sci-fi o životě lidí jednoho amerického městečka v době Sucha nebo-li Bezvodí.
Od Neala Shustermana jsem četla již Smrtku, ta mě bohužel tolik neoslovila ale Sucho mě dost nadchlo.
Hlavní postavy super, nejvíce se mi líbila Alyssa, trochu mi lezl na nervy Alyssin soused (jeho rodinu ani nekomentuji), děj knihy byl svižný a tak jsem ji měla rychle přečtenou.
Nelze dodat nic nového, co by už v komentářích nepadlo tak budu rovnou hodnotit:
Za mě 4* a naprosto doporučuji! :-)

Jůšo

(+ SPOILER) Velmi lákavé téma, jenže zpracování? Pro mě bohužel velké zklamání. Na první kousek od Neala Shustermana jsem byla opravdu natěšená, ale moje nadšení opadlo už po několika prvních stránkách. Žádná z postav si mě nezískala, a popravdě mi nesedlo ani jejich úsečné a občas vulgární vyjadřování. Děj byl chvílemi jaksi škrobený, pozornost se obracela k ne až tak zásadním věcem a na konci jsem měla pocit, že autoři neví, jak z bezvýchodné situace vybruslit, proto se na scéně musel objevit hrdina v podobě letce, který všechny zachrání. A také mi vrtá hlavou, kde se najednou z ničeho nic opět vzalo dostatečné množství vody, díky kterému se život mohl velmi rychle začít vracet do normálu. Tak si říkám, že YA už zřejmě přestává být můj šálek čaje.

Allys

Autora mám veľmi rada a na knihu som sa naozaj tešila. Jedná sa o dystópiu, ktorú si však až veľmi reálne môžeme predstaviť v súčasnom svete. Príbeh začínal pútavo, čitateľ je rýchlo vtiahnutý do deja. Vykúpenie vody v obchodoch, zúfalstvo, zdivočenie ľudí v súčasnom povedzme, že vyspelom svete, otrava pokazenou vodou - to všetko prinúti čitateľa sa zamyslieť nad dôležitosťou vody v dobe klimatických zmien.
Postavy sú vykreslené kvalitne, aj keď je trochu na škodu, že až príliš šablónovito, takže je tam menej nečakaných zvratov v charakteroch. Čo mi však trochu vadilo, bola miestami až prílišná nereálnosť, hlavne čo sa týka dehydratovaných osôb a ich schopnosti prežitia a hlavne akčných výkonov. Tento príbeh by bol možno viac zaujímavý z pohľadu dospelých.
Pri tejto knihe som mala dojem, že je to fakt pre mládež ( oveľa viac ako pri iných jeho knihách) a síce sa mi páčila, ale ostatné od Neala mám radšej, takže nemôžem dať plný počet *.

Maevie

Sucho je pěkná, postkatastrofická young adult literatura s čtivým, byť trochu předvídatelným příběhem. Na obrovský problém, jaký nedostatek vody už je (a časem ještě více bude), by si kniha ale možná zasloužila víc té „katastrofálnosti“ i konec, který víc zdůrazní důsledky, jaké bezvodí bude pro celý svět mít.

petrulka

Velmi čtivé, téma citlivé a aktuální, konec přijatelný. Ačkoliv je děj příběhu tíživý, vzadu v hlavě bliká malá, malinká myšlenka "díkybohu, že je to lokální a ne celosvětové". Že pomoc někde je. Že to zatím není úplný konec. Každopádně doporučuji, hlavně plýtvačům vody.

ivis77

Zpočátku mi kniha přišla psaná jak pro malé děti, až po třetině jsem se pořádně začetla a už nemohla přestat, přečetla jsem ji v průběhu dvou dnů. Představa je děsivá, donutila mě se hodně zamyslet, co by se všechno mohlo stát, jak by asi fungoval byt a hlavně wc v paneláku bez vody... splachovala jsem s hrůznou myšlenkou, kolik pitné vody asi zrovna leju doslova a do písmene do hajzlu.

Sixtinka144

Tahle kniha je úžasná hned v několika aspektech. Po přečtení smrtky jsem věděla, že Neal S. je génius, který umí dokonale psát a vymyslet svět, který skvěle funguje. A to se přesně stalo tady. Kniha se četla úplně sama, přečetla jsem ji během jednoho odpoledne, protože jsem se od ní prostě nemohla odtrhnout. Co se týče daného tématu- suchu, jsem naprosto podlehla. Smrtka je skvělá fikce, ale tohle je až děsivě reálné. Celou dobu jsem měla potřebu jet vykoupit nejbližší supermarket, abych měla dostatek vody. ( a to nemluvím o tom, že jsem při čtení vypila tak tři litry). Příběh ve mně určitě něco zanechal, což u knih opravdu oceňuji. Bohužel mě trochu zklamal konec, protože jsem se těšila na vyřešení a osvětlení celé situace, a to se nestalo. Ale tato kniha za to opravdu stojí, takže si ji určitě přidejte na svůj seznam.

Breberuše

Myslím si, že tahle kniha byla od Neala Shusterman nejlepší. Dokonce o krapitek lepší, než Smrtka. To snad mluví za vše :)