Sucho přehled

Sucho
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414637/bmid_sucho-8jA-414637.jpg 4 1120 1120

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)
Originální název:

Dry , 2018


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sucho. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (322)

alekis
včera 5 z 5

Už více čtenářů v komentářích zkonstatovalo, že kniha je napínavá a velmi dobře se čte. Souhlasím.
Příběh samotný je ovšem postavený na jediném pilíři: na velkém území Kalifornie přestane téct voda z kohoutků, občané rozeberou veškerou vodu balenou, rezervoáry, potoky, řeky jsou vyschlé, stav přetrvává a nastupuje Žízeň. Pak sledujeme, co to s lidmi udělá.

Známý je pojem blackout, kdy dojde v úplnému výpadku elektřiny. Toto jsem sama pro sebe nazvala waterout. Je tohle vůbec možné? Sice, moje heslo je, že možné je všechno, ale že by se v USA mohlo stát, že miliony obyvatel naráz, v jediném okamžiku, zůstanou bez vody a než odpovědní lidé a úřady situaci vyřeší, zemřou desetitisíce? Ať už následkem žízně, tak násilně, neboť nastává víceméně bezvládí, ať už z dalších příčin...

Každopádně, kniha má grády, rozhodně je sugestivní a jelikož dávno vím, že bez (pitné) vody je mnohem hůř než bez elektřiny, musím přiznat, že příběh na mě zapůsobil.
Vody je na planetě určité dané množství, nikam se neztrácí, nevypařuje se do vesmíru. Podle mého je vody dost - pokud by se využívala s rozumem. Kořeny veškerých problémů vidím ve špatné organizaci života, ale to nejde změnit, ty věci jsou dané a v každém koutě planety specifické. Základní problém, z něhož potom vyplývá nedostatek, je v nezadržitelném a chaotickém přírůstku obyvatel planety.

Adee.K
02.06.2024 3 z 5

Kniha je napsaná velice čtivě a napínavě. V ději se sice objevují nějaké ty nelogičnosti, ale když nad tím člověk tolik nepřemýšlí, nemusí mu to nutně zkazit zážitek. Připravte se ale na to, že při čtení budete neustále sahat po sklenici vody :D. Od autora bych doporučila spíše jiné knihy, ale Sucho také stojí za to. Přinejmenším se nad ekologií trošku zamyslíte. A když ani to ne, můžete se místy pořádně zasmát.


LexiS
21.05.2024 4 z 5

Nejdřív jsem si říkala, že kniha o tom, jak lidem dojde voda, pro mě nebude úplně zajímavá. A taky jsem ji na nějakou dobu odložila hned po začátku. Nejspíš na ni jen nebyl správný čas, protože nakonec jsem ji vyloženě hltala.
Přiznejme si, že na takové krize prostě nejsme připraveni, i když určitě existuje spousta krizových plánů a podobně.
Když tohle vezmete v potaz, odpustíte knize nejednu nelogickou věc.
Jde tu spíš o to poselství, které kniha předává. Opravdu se na svůj hrneček s vodou potom díváte jinak.
Dále bych vyzdvihla postavy, opravdu mě překvapilo, jak byly různorodé a všechny se velmi rychle vyvíjely. Ani nevím, kdo z nich mě bavil nejvíc. Zato vím, kdo z nich mě nejvíc štval... Že Henry?
Navíc je to velice čtivé, řekla bych, že i víc než autorova série Smrtka.
Shusterman má zajímavé příběhy, takže nepochybuji, že se k nějakému určitě zase vrátím.
Za mě spokojenost a 4/5 hvězdiček.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (39. týden)

22.09.2019


Citáty z knihy (5)

Zjistil jsem, že starší lidé mohou být buď vyšinutí, nebo moudří. Je to komplikovaná rovnice poskládaná z jejich životních zkušeností, pokročilého věku, staré dobré genetiky a toho, jak je život dokázal vytočit.


Nejhorší na tom, když člověk udělá něco neomluvitelného, je to, že se to nedá vzít zpátky. Jako když se rozbije sklenice. Už se nedá znovu spojit. Nejlepší, co může člověk udělat, je zamést to a doufat, že nešlápne na střípky, které tam zůstaly.


Jako dítě si člověk rodiče idealizuje. Myslí si, že jsou dokonalí, protože jsou standardem, kterým poměřuje zbytek světa i sebe sama. Pak v pubertě ho jenom štvou, protože si uvědomí, že nejenom nejsou dokonalí, ale možná jsou dokonce ještě o trochu větší zoufalci než on. Ale potom přijde chvíle, kdy si uvědomí že nejsou superhrdinové ani padouši. Jsou trýznivě, neodpustitelně lidští. Otázkou je, jestli jim vůbec dokážete odpustit, že takoví jsou ‐ lidé.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Sucho v seznamech

v Právě čtených14x
v Přečtených1 418x
ve Čtenářské výzvě337x
v Doporučených106x
v Knihotéce614x
v Chystám se číst621x
v Chci si koupit139x
v dalších seznamech12x