Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414637/bmid_sucho-8jA-414637.jpg 4 1107 318

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Dry , 2018

Julinka679
14.10.2021 4 z 5

Zajímavé dystopické sci-fi o životě lidí jednoho amerického městečka v době Sucha nebo-li Bezvodí.
Od Neala Shustermana jsem četla již Smrtku, ta mě bohužel tolik neoslovila ale Sucho mě dost nadchlo.
Hlavní postavy super, nejvíce se mi líbila Alyssa, trochu mi lezl na nervy Alyssin soused (jeho rodinu ani nekomentuji), děj knihy byl svižný a tak jsem ji měla rychle přečtenou.
Nelze dodat nic nového, co by už v komentářích nepadlo tak budu rovnou hodnotit:
Za mě 4* a naprosto doporučuji! :-)

Jůšo
13.10.2021 2 z 5

(SPOILER) Velmi lákavé téma, jenže zpracování? Pro mě bohužel velké zklamání. Na první kousek od Neala Shustermana jsem byla opravdu natěšená, ale moje nadšení opadlo už po několika prvních stránkách. Žádná z postav si mě nezískala, a popravdě mi nesedlo ani jejich úsečné a občas vulgární vyjadřování. Děj byl chvílemi jaksi škrobený, pozornost se obracela k ne až tak zásadním věcem a na konci jsem měla pocit, že autoři neví, jak z bezvýchodné situace vybruslit, proto se na scéně musel objevit hrdina v podobě letce, který všechny zachrání. A také mi vrtá hlavou, kde se najednou z ničeho nic opět vzalo dostatečné množství vody, díky kterému se život mohl velmi rychle začít vracet do normálu. Tak si říkám, že YA už zřejmě přestává být můj šálek čaje.

Allys
11.10.2021 4 z 5

Autora mám veľmi rada a na knihu som sa naozaj tešila. Jedná sa o dystópiu, ktorú si však až veľmi reálne môžeme predstaviť v súčasnom svete. Príbeh začínal pútavo, čitateľ je rýchlo vtiahnutý do deja. Vykúpenie vody v obchodoch, zúfalstvo, zdivočenie ľudí v súčasnom povedzme, že vyspelom svete, otrava pokazenou vodou - to všetko prinúti čitateľa sa zamyslieť nad dôležitosťou vody v dobe klimatických zmien.
Postavy sú vykreslené kvalitne, aj keď je trochu na škodu, že až príliš šablónovito, takže je tam menej nečakaných zvratov v charakteroch. Čo mi však trochu vadilo, bola miestami až prílišná nereálnosť, hlavne čo sa týka dehydratovaných osôb a ich schopnosti prežitia a hlavne akčných výkonov. Tento príbeh by bol možno viac zaujímavý z pohľadu dospelých.
Pri tejto knihe som mala dojem, že je to fakt pre mládež ( oveľa viac ako pri iných jeho knihách) a síce sa mi páčila, ale ostatné od Neala mám radšej, takže nemôžem dať plný počet *.

Maevie
08.09.2021 4 z 5

Sucho je pěkná, postkatastrofická young adult literatura s čtivým, byť trochu předvídatelným příběhem. Na obrovský problém, jaký nedostatek vody už je (a časem ještě více bude), by si kniha ale možná zasloužila víc té „katastrofálnosti“ i konec, který víc zdůrazní důsledky, jaké bezvodí bude pro celý svět mít.

petrulka
30.08.2021 4 z 5

Velmi čtivé, téma citlivé a aktuální, konec přijatelný. Ačkoliv je děj příběhu tíživý, vzadu v hlavě bliká malá, malinká myšlenka "díkybohu, že je to lokální a ne celosvětové". Že pomoc někde je. Že to zatím není úplný konec. Každopádně doporučuji, hlavně plýtvačům vody.

ivis77
24.08.2021 4 z 5

Zpočátku mi kniha přišla psaná jak pro malé děti, až po třetině jsem se pořádně začetla a už nemohla přestat, přečetla jsem ji v průběhu dvou dnů. Představa je děsivá, donutila mě se hodně zamyslet, co by se všechno mohlo stát, jak by asi fungoval byt a hlavně wc v paneláku bez vody... splachovala jsem s hrůznou myšlenkou, kolik pitné vody asi zrovna leju doslova a do písmene do hajzlu.

Sixtinka144
14.08.2021 5 z 5

Tahle kniha je úžasná hned v několika aspektech. Po přečtení smrtky jsem věděla, že Neal S. je génius, který umí dokonale psát a vymyslet svět, který skvěle funguje. A to se přesně stalo tady. Kniha se četla úplně sama, přečetla jsem ji během jednoho odpoledne, protože jsem se od ní prostě nemohla odtrhnout. Co se týče daného tématu- suchu, jsem naprosto podlehla. Smrtka je skvělá fikce, ale tohle je až děsivě reálné. Celou dobu jsem měla potřebu jet vykoupit nejbližší supermarket, abych měla dostatek vody. ( a to nemluvím o tom, že jsem při čtení vypila tak tři litry). Příběh ve mně určitě něco zanechal, což u knih opravdu oceňuji. Bohužel mě trochu zklamal konec, protože jsem se těšila na vyřešení a osvětlení celé situace, a to se nestalo. Ale tato kniha za to opravdu stojí, takže si ji určitě přidejte na svůj seznam.

Breberuše
10.08.2021 5 z 5

Myslím si, že tahle kniha byla od Neala Shusterman nejlepší. Dokonce o krapitek lepší, než Smrtka. To snad mluví za vše :)

vera5841
08.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Tohle není kniha do parného léta. Nebo možná naopak je - ten pocit, když čtete o tíživém nedostatku vody a přitom sedíte na zahradě s drinkem v ruce, slyšíte šplouchání vody ze sousedova bazénu a víte, že za chvíli si dáte sprchu (ten den již druhou). Kniha poukazuje na to, že některé životně důležité věci bereme jako samozřejmost a dokonce jimi plýtváme, ale co když nejsou takovou samozřejmostí?

Myšlenka je super, ale zpracování v některých částech trochu pokulhává. Například si nemyslím, že by voda přestala téct z ničeho nic, ale spíše postupně. Tohle je sice vysvětleno zastavením vody ve vedlejším státě, ale i tak se mi nezdá, že by z ničeho nic byl takový nedostatek balené vody. Stejně tak závěr, prostě pustí stavědla a problém je víceméně vyřešen a všichni se vrací domů.

Přijde mi , že na tak těžké téma je konec příliš velký happy end.

Vjeerus
20.07.2021 4 z 5

Hned na úvod bych ráda napsala, že nebyl dobrý nápad tuto knihu číst uprostřed léta při teplotách kolem 30°C. Měla jsem neustálý pocit žízně a marnosti, že sedím na sluníčku a vím, že doma tu vodu mám (snad...)
Sucho dalece přesahuje běžný scénář YA žánru a myslím, že mrazení z děje postihne i mnohem starší čtenáře. Vždy jsem věděla, že voda je nedílnou součástí života, ale při čtení této knihy o ní začnete přemýšlet úplně v jiném rozměru. Takže ano, kniha ve mě určitě něco zanechala.
Děj je nám servírován z pohledu několika postav. Dále jsou do textu vloženy takzvané momentky, což jsou krátké příběhy i jiných postav, z nichž některé se setkají s naší ústřední partou a nějak ovlivní její další postup za hledáním vody. A autor se s hlavními hrdiny opravdu nemazlil, protože co se mohlo pokazit, to se pokazilo.
(SPOILER) Co mě trochu zklamalo, tak byl závěr. Prostě si nemůžu pomoct, ale mě tam prostě chybělo vysvětlení, jak krizi vyřešili. Došlo k obřímu požáru, náhodou hlavní hrdiny zachrání vrtulník a bum, najednou jsou doma a voda zase teče. Navíc prostě vzhledem k tématu až moc velký happy end a čekala bych i nějakou tu smrt. (KONEC SPOILERu).
Co knize nemůžu upřít je skvělý postup. Nikde se nezadrhává a plyne dost zběsilým tempem. Postavy se vyvíjejí a ukazují, kam až je možné se v krizi vyšplhat a nebo propadnout. Navíc jsme od autora dostali pár užitečných tipů, kde si sehnat vodu, kdyby došlo na nejhorší. Takže rozhodně doporučuji přečíst.

Red-haired
14.07.2021 5 z 5

Tak tato kniha mě naprosto dostala.

Dokážete si představit, že vám bez varování přestane z kohoutku téct voda? Dojdou nejen veškeré zásoby pitné vody ve státě, ale také už jsou dávno vyschlé řeky a jezera? Sucho neboli bezvodí trvá už nějakou dobu. Platí přísné zákazy ohledně plýtvání, protože vody neustále ubývá, jenže jednoho dne dojde voda úplně a nastává kolaps společnosti.

Kniha je psána z pohledů několika postav a to skupinky mladých lidí, kteří by své síly rozhodně nikdy nespojili, nebýt živelné katastrofy. Kromě osudu naší skupinky máme ale také možnost nahlédnout na takzvané „momentky“, které zajímavým způsobem informují o dění, které následně může ovlivnit naše hrdiny.

Za mě je Sucho naprosto geniálně zpracované, kniha je čtivá, napínavá a kromě pár výjimek jsem většinu zvratů vůbec nečekala, a že jich je. Jasně, že víte, že se postavám určitě nepodaří žádný z dílčích plánů na záchranu, ale překážky, které se jim postaví do cesty, jsou rozhodně originální.

Miluji dystopie a téma vodní krize mě zaujalo hned od začátku, ale po Smrtce, která mě neuchvátila tak, jako všechny ostatní, jsem až tolik od knížky nečekala. A vida, tohle rozhodně stálo za přečtení i ty moje nervy, když každého v knize dělil od smrti jen vlásek.

Hodnotím 5*/5* a moc všem doporučuji se do knížky taky pustit.

Anannas
13.07.2021 5 z 5

Kniha naplnila veškerá moje očekávání. Všechno bylo celkem uvěřitelné a reálné. Děsí mě, že by se toto "sci-fi" mohlo v budoucnosti stát skutečností. Nemáme k tomu daleko. Postavy byly pěkně zpracované, v průběhu děje se vyvíjely. Nic mi tam nechybělo.

Hellothere
04.07.2021 5 z 5

Neil Shusterman je v poslední době dost opěvovaným autorem knižního světa, který se proslavil hlavně díky svému osobitému způsobu psaní a příběhy s vážnými myšlenkami. Smrtku zná skoro každý, ale mě zaujala více jeho ne tak dobře hodnocená kniha Sucho. Dystopie o tom, že dojde voda. Nutno podotknout, že já dystopie vůbec nečtu, moc nemusím katastrofické scénáře, ale toto mě svým tématem natolik zaujalo, že jsem se rozhodla jít mimo svou komfortní zónu.

Od autora jsem předtím ještě nic nečetla a proto jsem moc nevěděla, co čekat. PANEBOŽE!!!

Konec byl na můj vkus trochu moc uspěchaný a šlo by to udělat trochu propracovaněji, ale zas tak hrozné to nebylo. Děj byl skvělý, postavy naprostá paráda. Líbilo se mi, že hlavní hrdinové nechtěli zachránit celou planetu, protože věděli že nemůžou a tak se snažili zachránit hlavně sami sebe.

Celou dobu jsem měla žízeň :), takže doporučuju mít po ruce dostatek vody. Ale rozhodně si více uvědomíte hodnotu a cennost vody a komfort ve kterém každý den máme šanci žít.

handulli
12.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Skvěle zvolené téma, které v průběhu knihy nutí k zamyšlení. Připomněla mi Elsbergův Blackout. Jak něco (voda/elektřina), na čem jsou lidé zcela závislí a berou za samozřejmé, může při výpadku způsobit naprostou apokalypsu ve společnosti.
Nejděsivější na tom je, že je to vlastně i dost reálné.

Musím však souhlasit s komentáři níže ... něco mi v knize chybělo, co nedokážu vysloveně specifikovat. Říkám si, jestli jí třeba neublížilo i to, že ji psali 2 autoři. A výtku mám také k epilogu.
//SPOILER// Epilog na tři strany mi prostě přišel nedostačující. Co prožili rodiče Alyssy a Garretta? Co rodiče Keltona- přežili vůbec? Nebo strýc Bobek a Daphne. A co Henry a Jacqui? Přecijen jsme s nimi strávili spoustu stránek. A jak se povedlo obnovit dodávky vody a napravit tu šílenou apokalypsu (navíc v poměrně rychlém čase)?
Samozřejmě by to nemusel být epilog na 40 stran, ale nějaká zmínka - třeba v rámci Alyssyných vzpomínek- na pár odstavců by bylo fajn.

Na druhou stranu, ale musím říci, že kniha je velmi čtivá a kdybych se nepotýkala s naprostou absencí volného času, měla bych jí jistě přečtenou za 2-3 dny. Líbilo se mi vyprávění z pohledu více postav a fajn byly i momentky.
Možná šlo z této katastrofy vykřesat ještě trošku více, ale jinak jsem až na ten epilog spokojená a klidně doporučím k přečtení.

tatjana1737
31.05.2021 4 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILER TÝKAJÍCÍ SE KONCE KNIHY !!!

Shustermana jsem objevila kdysi díky DK a četla jeho "Bez šance", které mě naprosto dostalo. Po nějaké době jsem na něj narazila v něčích komentářích a napadlo mě podívat se, jestli nenapsal něco dalšího. Po prvních dvou dílech série Smrtka se ke mně dostalo z knihovny Sucho a já se pustila do četby, abych si k tomu po prvních dvou stránkách cynicky napustila horkou vanu. Jenže čím dál jsem četla, tím rychleji mě cynický úsměšek opouštěl, a když jsem pak použila ručník, rovnou jsem vodu z vany napustila do kýblů a splachovala s nimi pak záchod. Kniha je od samého počátku psaná tak sugestivně, že pokud jí to čtenář dovolí, minimálně v průběhu četby mu překopá priority.

Jednou z věcí, kterou lidé na Shustermanovi kritizují, je jeho zaměření na mladé hrdiny. Jistěže v žánru YA to jde čekat, ale je pravda, že u příběhu, který má působit realisticky, se Neal (a Jarrod!) velice rychle začal zbavovat dospělých aktérů, aby měl prostor jen pro dospívající postavy. (Které byly ještě navíc vybaveny potřebnými znalostmi a dovednostmi, aby mohly přežít.) Při čtení jsem si říkala, že by knize slušelo filmové zpracování (v závěru jsem se dočetla, že se prý skutečně chystá); třeba právě ze scény, kdy Alyssa a spol. dorazí při hledání rodičů k moři a v písku vyzvání stovky ztracených a zapomenutých mobilních telefonů, mrazilo.

Celé to bylo hodně realistické a hodně depresivní - toto byla snad první kniha, kterou jsem moc chtěla přečíst, ale zároveň jsem se ji pokaždé bála otevřít s tím, co bude dál. Jak "málo" stačí, aby se hodnoty západní společnosti rychle rozpadly? Většina z nás doma splachuje pitnou vodou, při mytí nádobí si už dávno nenapouštíme dřez, abychom postupně odmývali vše od skleniček po připečený pekáč, moje děti nechávají při čištění zubů vodu z kohoutku téct na volnoběh... Při čtení Sucha mi hlavou šlo hodně neradostných úvah. Jsem si jistá, že já bych patřila mezi Ovce a naivně čekala, až nám vláda zajistí pomoc, když už se na nás vybodly okolní státy. (Viz uzavření dodávky vody Arizonou, která si ji rozhodla šetřit pro SVÉ občany. Však ono se už v době prvního nouzového stavu ukázalo, jak to s tou solidaritou je, když má jít o přežití, když jsme šlohli zásilku respirátorů, aby nám ji pak vyfoukli jiní. A voda je podstatně cennější artikl než roušky.) Už když v roce 2011 napadlo fakt hodně sněhu, došlo mi, že když ráno nepřijede auto do pekárny, nebudeme mít rohlíky k snídani, do obchodu nedorazí mléko, vajíčka a mouka. A když sníh shodí dráty, nebudeme mít elektřinu ani teplou vodu, nemluvě o tom, že mrazem popraskají trubky... Nebylo by od věci stát se prepperem jako Keltonův otec!

Celkově mě Sucho opravdu bavilo, pokud jde tento výraz použít pro čtení, kdy jsem byla přikovaná ke knize a bála se otáčet stránkami, jaká další jobovka bude následovat. (Třeba okamžik, kdy se u Keltonových otočí klika a dveře se otevřou...) Autoři nepsali nijak surově, krutosti byly třeba jen v náznaku (ale o to víc působily), nicméně svůj účel kniha opravdu splnila. Přesto jednu hvězdu srážím, a to za poslední část, která - za mne - klidně mohla chybět. Kdyby konec zůstal otevřený, ponechal by čtenáře v nejistotě a v neklidu, příběh by zapůsobil mnohem silněji a skutečně někoho mohl přivést ke změně životního stylu a šetření (nejen) vodou. (Nemluvě o tom, že jsem si moc přála, aby Kelton Alyssu nakonec dostal.) Ale po přečtení poslední kapitoly je vyznění spíše smírné, limonádově happy endové a "vlastně se toho tolik nestalo". Hrdinové sice vyšli z příběhu se šrámy na duši, ale naděje neumírá a šťastné zítřky ještě přijdou. Tím to Shustermanové pěkně zkazili, takže jen za 4 hvězdy! :-D Jinak by to bylo čistých 5 a na terase bych si nechala kýbl na dešťovku na mytí obličeje a splachování záchodu.

heliiinka
27.05.2021 5 z 5

Tak reálné a tak nereálné. Vynikající promyšlené dílo. Momentky z jiných míst přidávaly příběhu třetí rozměr. Dobrá volba charakterů postav a jak byl každý jiný. Nemohla jsem
knížku přestat číst.

Deia
23.05.2021 4 z 5

Kniha ma bavila od prvej strany, hneď ako vypli vodu. Na túto udalosť pozeráme hlavne očami Alyssy a Keltona, neskôr sa k nim pridáva aj Jacqui, dievčina, ktorá sa už dlhšiu dobu stará sama o seba. Tá mi spočiatku nebola veľmi sympatická, ale postupne sa náš vzťah zlepšil. S ostatnými postavami som si sadla viac, hlavne s Alyssou a jej bratom Garrettom. Občas mi ale prišlo, že sa im až príliš lepí smola na päty (ale keby nie, tak by to asi bola kratšia kniha). Páčilo sa mi, že postavy, napriek svojmu veku, sa väčšinou správali rozumne a aj vykreslenie vedľajších postáv a ich správania bolo zaujímavé. Celkovo mi kniha prišla napísaná veľmi reálne, občas som pri čítaní mala dosť nepríjemné pocity, pretože dej knihy mi nepríde úplne neskutočný a k takémuto scenáru raz môže kľudne dôjsť. Naozaj sa mi páči, ako sa nás autori takýmto spôsobom snažia upozorniť na problém s plytvaním vodou a aj keď mi pár vecí v knihe prišlo nedotiahnutých, tak určite stojí za prečítanie.

Hyaenodon
20.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Nápad výborně jednoduchý, střídání vypravěčů trošku matoucí, ale zase rozvíjí psychologii postav. Na škodu je podle mě příliš americký konec, kdy se všichni ve zdraví setkají. Příjemná jednohubka, pochutnal jsem si.

katasokolov
06.05.2021 4 z 5

Shusterman tyhle postapokalyptický věci prostě umí. Opět se nám zde, podobně jako v knize Bez šance, setká několik různorodých zástupců omladiny a opět to bude závod o život, plný mnohých úskalí a problémů, k nimž se naši “hrdinové” samozřejmě připletou. Kniha byla velmi čtivá a námět aktuální. U několika momentů jsem měla až mrazení, podobně jako třeba u knihy Karanténa. Rozhodně doporučuji k přečtení všem bez výjimky !! Musím říct, že se těším na další díla, která v budoucnu autor sepíše. “Lidi jsou prostě jen lidi.”

PájaHája
29.04.2021 3 z 5

Aktuální téma. První půlkou jsem se dost prokousávala. Možná je to tím, že je to pro děti a mládež. Druhá půlka mě bavila.