Na jih od hranic, na západ od slunce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Komorní milostný příběh, v němž hraje roli tajemství a osudovost, příběh ztrácení a nalézání, návratů k téže ženě, dilema muže, který má vše, o čem dřív mohl jen snít, a přesto tápe v domnění, že skutečnost je jiná, než jak se jemu či nám jeví… Milostný trojúhelník, v jehož středu sledujeme nejprve chlapce jménem Hadžime, trpícího tím, že je jedináček, později dospělého muže, který si vzal dívku ze zámožné rodiny a má s ní dvě děti, Hadžimeho, jenž znovu potkává svou lásku z dětství, tajemnou Šimamoto. Potkává i ztrácí, nalézá, aby ztratil. V neskutečné, mystické noci, která děj graduje až k šílenství, možná vytušíme odpověď na otázku, co se událo: s námi či s postavou knihy? Dílo nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti, v němž autor až obsesivně „operuje“ se svými nejvnitřnějšími, palčivými tématy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1749/big_na-jih-od-hranic-na-zapad-od-slunce-I4b-1749.jpg 4.21550
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

国境の南、太陽の西 Kokkjó no minami, taijó no niši, 1992


více info...
Nahrávám...

Komentáře (192)

Kniha Na jih od hranic, na západ od slunce

IvetaZ
21. března

(+ SPOILER) Krátký příběh, ale tolik plný vášně, přemítání o vlastním životě, osudu, lásce, pochybnostech o sobě samém. Bylo pro mě šíleně napínavé, kam se Šimamoto ztrácí a jak to dopadne. Ani nevím, jestli ten závěr byl dobrý nebo špatný. Spíš takový, jaký očekává konzervativní společnost - splynutí s davem a smíření s osudem.

Elea
15. března

Mám ráda knihy od Murakamiho, každá je trochu jiná a vždy mě dokáže vtáhnout do děje a překvapit něčím novým.


capricorn__
07. března

Murakami bez koček a magického realismu, ale pořád se starou muzikou, rozervaným hlavním hrdinou a velmi explicitními scénkami. Musím říct, že je dobře, že si mezi autorovými knížkami dávám pauzu, protože věřím, že by se mi snadno zprotivil, kdybych ho četl nahusto. Díky tomu je to pořád jeden z mých oblíbených autorů a odpouštím mu i to, že v této knize tak nějak vzal to, co fungovalo u těch předchozích, a udělal z toho jakýsi (kvalitní... uznávám) koktejl. Tato kniha je dějově velmi krátká a rychlá, ale pomalá, co se vnitřních monologů a filozofie týče. K hlavní postavě jsem si kupodivu dokázal najít cestu, ale nikdy bych se s takovým člověkem asi nechtěl spřátelit. Věřím, že se mi podařilo prokouknout, co má hlavní postava symbolizovat, co taky zastupuje Šimamoto a mohl bych pokračovat dál a dál. Plný počet hvězd dávám především proto, že ano, mám ke knize výhrady (a je jich celkem dost), ale i přesto obdivuju to, co na krátkém prostoru autor dokázal a že mě přinutil o knize pořád přemítat, abych závěr lépe pochopil.

duch72
20. února

Tahle Murakami knížka mě příliš neoslovila. Nevím přesně, proč - ale snad se tu nacházelo příliš málo tajemna, které prostupuje celým 1Q84 nebo Koncem světa. Ani mi Hadžime nebyl tak sympatický, jako třeba Tóru z Norského dřeva. A nebo jsem toho už četl od Murakamiho moc a nadšení z autora muselo někdy opadnout…

Radoľa
15. února

Dobré melancholické čítanie, premietanie nad vlastným životom, láskami, sexom i postavení hrdinu v behu životom. Vďaka sobášu sa mu podarí oslobodiť od nudnej rutinnej práce. Svokor mu totiž zafinancuje pôžičkou jazzový hudobný klub, bar a reštaurant v jednom. No čosi v citoch sa zmení, potom čo na ulici za zvláštnych okolností stretne osudové dievča z čias jeho detstva a počínajúcej mladosti. Formálne veľmi dobre urobené, dokáže čitateľa upútať a upriamiť na zdanlivo nepodstatné detaily, ktoré však v štruktúre príbehu o naplnene nenaplnenej láske naberajú na dôležitosti.

ondras666
13. února

Knihu mu doporučila kolegyně jinak bych po ní asi nesáhl, protože jsem četl Kafku na pobřeží a to se mi nelíbilo. Ale soudit autora podle jedné knihy je chyba.
Kniha mě překvapila svoji hloubkou postav, hledáním sama sebe a hlavně tou všudypřítomnou samotou v hloubce duše. Opravdu jsem si knihu užil a jsem rád, že jsem ji četl.

Kniznicerv
05.12.2021

Přestože většina Murakamiho děl má v sobě prvky fantazii, mně jsou nejbližší jeho více realistické knihy jako Norské dřevo nebo právě Na jih od hranic, na západ od slunce. Nevím, jak to autor dělá, že ačkoli se toho v knize zase tak moc neděje, je to tak dobré a chcete číst dál a dál. Pro mě je to skvělou psychologií hlavního hrdiny, že ač žije docela obyčejný každodenní život, vidíme až do jeho nitra, co prožívá, a v tu ránu už to není tak obyčejné. Silnou postavou stránkou je samozřejmě nezaplněný milostný vztah mezi hrdinou a tajemnou Šimamoto, a pokud bych měla jmenovat nějaký hluboký milostný současný román, určitě bych zmínila tento.

intelektuálka
03.12.2021

Další z Murakamiho knih - na niž jsem čekala .... a jak je u tohoto autora zvykem, spousta podnětů k zamyšlení ....

Ideály mládí, nedosažitelnost absolutní lásky, rozčarování z konformní společnosti ....
a na závěr prázdnota a poušť ....

Jedináček Hadžime a jeho osudová žena Šimamoto .... tajemná, nedosažitelná .... a proto tolik motivující ....

Kniha jistě obsahuje prvky autorova života - přes vysokoškolské vzdělání se nezařadil mezi komerční společnost a založil jazzový klub -a i zde zaznívá hudba ....

" Na jih od hranic jsou jen samá možná .... ale na západ od slunce vůbec nic není, jen obzor ....jdeš, až nakonec padneš na zem a umřeš ...."

Znovu jsem překvapena, kolik úvah dokáže Murakami uvést na pár stránkách ....

1 ...