Na jih od hranic, na západ od slunce

Komorní milostný příběh, v němž hraje roli tajemství a osudovost, příběh ztrácení a nalézání, návratů k téže ženě, dilema muže, který má vše, o čem dřív mohl jen snít, a přesto tápe v domnění, že skutečnost je jiná, než jak se jemu či nám jeví… Milostný trojúhelník, v jehož středu sledujeme nejprve chlapce jménem Hadžime, trpícího tím, že je jedináček, později dospělého muže, který si vzal dívku ze zámožné rodiny a má s ní dvě děti, Hadžimeho, jenž znovu potkává svou lásku z dětství, tajemnou Šimamoto. Potkává i ztrácí, nalézá, aby ztratil. V neskutečné, mystické noci, která děj graduje až k šílenství, možná vytušíme odpověď na otázku, co se událo: s námi či s postavou knihy? Dílo nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti, v němž autor až obsesivně „operuje“ se svými nejvnitřnějšími, palčivými tématy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1749/na-jih-od-hranic-na-zapad-od-slunce-I4b-1749.jpg 4.21453
Vydáno, Odeon

国境の南、太陽の西 Kokkjó no minami, taijó no niši, 1992

Kniha Na jih od hranic, na západ od slunce

Vlahacova_jaja

"Tehdy jsem za deštivých dnů často jen tak hledíval na padající kapky a připadalo mi, jako bych se nějak otevíral, jako bych postupně vystupoval ze svého i ze reálného světa okolo. Možná, že je v dešti něco zvláštního, co lidi hypnotizuje. Alespoň já to tehdy tak cítil."

Mé další setkání s tímto skvělým spisovatelem, který si zaslouží Nobelovu cenu za literaturu. Knihu bych ohodnotila velmi kladně. Příběh skvělý, který mě zaujal a odnáším si z něj mnoho skvělých myšlenek. Proto jsem si dovolila se s vámi podělit o moji oblíbenou část z knížky.

Devorah

Po přečtení této knihy mám dojem, že nepsaným mottem je zde lidské štěstí. Aby byl člověk skutečně štastný musí mu k tomu štěstí ale stále něco chybět.....tak jako hlavnímu hrdinovi.
Hadžime, hlavní postava, žije zcela normální život, jde si svou individuální cestou a společnost a její předsudky ho nezajímají. Ale i tak zjišťuje, že mu stále něco chybí, možná je to jeho krásná přítelkyně z dětství Šimamoto? Nebo jsou to ideály a iluze, které ztratil? A tak se po většinu času trápí a utápí v bolesti a vnitřní rozervanosti. A těmi svými pochybami, nejistotou ničí nejen sám sebe, ale i své nejbližší, svou rodinu. Murakamiho poetika a nespoutané emoce nás dovedou ke konci s nečekaným rozuzlením, nejasnou odpovědí - ta už je na každém z nás.

tamdr

(+ SPOILER) ze začátku nic moc děj,a trochu mě to nudilo,ale později to moji pozornost probudilo,jako vždy nádherné popisy,trochu tajemnosti a vyvrcholení jak to Murakami umí nechá na čtenáři,Šimamoto snad ani neexistovala,nebo ano a byla těžce nemocná a v závěru odchází umírat,kdo ví?

toulava

Paráda. Musela jsem se od knížky odtrhávat. Místy se mi tajil dech a přemýšlela jsem jak to dopadne.

radkanin

Takovy existencialni, trochu "Kafkovsky" roman..

alzbeta2843
31.12.2020

Prvá a určite nie posledná kniha od autora. Páčil sa mi príbeh, ktorý mi prišiel dosť reálny a smutný. Myslím, že sa ku knihe vrátim o pár rokov, aby som si z nej vzala niečo iné.

Velekněžka
15.12.2020

Murakamiho manuál pro uživatele jedináčků emotivně alarmuje před obvyklými výrobními nedostatky (egoismus, nízká míra empatie, nezdravá introverze, citová nevyzrálost atd.) všech zemí na jih od hranic po západ od slunce :-)

Pablo70
04.09.2020

Kniha skvěle startuje, ještě v době mládí spisovateli věříte, příběh postupně slábne a slábne, jak se Hadžime nechává vláčet tajemnou Osudovou ženou (o které stále neví vůbec nic!), až se konečně blíží konec knihy a vy přeskakujete odstavce a říkáte si: jak tohle chce autor vyřešit? Vyřeší to jako kouzelník s bednou, do které schoval na jevišti ženu! Ano, citové havárie bývají vleklé, trochu laciný konec na tak dobrého spisovatele... Ale budete za něj rádi.