Vědomí konce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha Juliana Barnese je silným a stylisticky vytříbeným příběhem paměti, historie, stárnutí a zodpovědnosti. Stárnoucí vypravěč Tony Webster se na prahu smrti dočká odhalení tajemství, které od základu mění perspektivu, jež si o svém zcela obyčejném životě vytvořil. Bookerova cena za r. 2011.

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/115921/vedomi-konce-j6u-115921.jpg 4.2336
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

The Sense of an Ending, 2011

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (72)

Kniha Vědomí konce

Přidat komentář
Pechule
02. prosince

Tak tato kniha není nic pro mě... čerstvě dočteno, žádný dojem, žádná emoce, žádné doznívání, spíše jen úleva, že je těch 143 stran textu za mnou. Proč jsem ji dočetla? Protože neumím odložit nedočtenou knihu...

laepus
27. října

Výborná knížka plná spousty hlubokých myšlenek, ale dávám jen za tři. Proč? Dostanu se k tomu. Bylo rozhodně fajn si jednou za čas zase přečíst opravdu "hodnotnou a vážnou a náročnou" knihu. Člověk musí dávat pozor, musí přemýšlet, moudrost se skrývá takřka v každé větě. Zkrátka zajímavý kontrast oproti všem detektivkám, thrillerům a komediím. Na druhou stranu ale je tam občas cítit zbytečná exhibice autora, který chce za každou cenu ukázat svou intelektuální vyspělost nad čtenářem. To pořád ještě stačí na plné hodnocení. Důvod, proč dávám ty dvě dolů jsou poslední dvě stránky, kde autorova touha (nebudu spoilerovat) předvést něco extra překonala všechny meze. Možná jsem to jen já nepochopil, ale i to je problém autora, který svého čtenáře do téhle pozice dostane. A to nemám rád.

lassse
13. října

Stejně jako hlavní protagonista, tak ani já jsem nic nepochopil. Úvod knihy ještě šel, ale následné babrání se v něčem, co se stalo před čtyřiceti lety mě moc neoslovilo. Na druhou stranu je třeba vypíchnout zajímavé názory a myšlenky, které příběh obsahuje.

luciekla
05. října

Kdyz tahle kniha vysla, nedalo se projit kolem jedineho knihkupectvi v Londyne, aby jich nebyla plna vyloha. Presto me svym zpusobem minula, protoze jsem se k ni dostala az ted v ramci vyzvy. Bylo to fajn pocteni, pred nejakou dobou jsme videla film, takze kniha me neprekvapila. Moc pekne napsane a zajimave tema.

Josh
08. září

Od knih s různými cenami (Bookerova, Pulitzerova aj.) většinou nic neočekávám, ať nemám depku kvůli buď své inteligenci nebo charakteru, protože většinou nepatřím k davu co z nich šílí. Dám jim však šanci. A měl ji i Brit Barnes. Jednou. Nevadilo mi nijak téma knihy o stárnutí, smrti nebo hodnocení života v tzv. slepotě vlastní paměti (tu máme už 2.den všichni o x % pryč všichni.... natož za léta). Vadila mi jednak přílišná rozepsanost na 10 řádků co stačilo na 1 (a často o ničem) a jednak charaktery lidí. Ty se mi i přes těch 10 řádků ztrácely, na "tajemného" Adriana mi nestačí jedna VŠ. Podle obálky "Působivost zápletky a líčení dalekosáhlých dopadů skutků na život jiných" mi vůči autorovým vrstevníkům jako Ian McEwan konkurenční nepřipadali.

Amanita79
07. září

Tohle bylo příjemné překvapení. Paměť může být hodně nespolehlivá a člověk má občas tendenci si vzpomínky upravit, aby bylo vzpomínání příjemnější. Každopádně si tahle kniha zaslouží několik přečtení, aby čtenář odhalil všechny skryté narážky a náznaky.

baacinka
04. září

Kdysi jsem to četla na literárním semináři. Nijak mě to neoslovilo. Na závěr to všichni hodnotili jako nejlepší knihu z těch, co jsme rozebírali. Podezírala jsem spolužáky, že protože byla nejkratší, tak ji taky jako jedinou přečetli. Mě přišla nejslabší. Jelikož mě z držitelů Bookerovy ceny nic moc neoslovilo a pokud ano, tak to nebylo přeložené do češtiny a pro účely čtenářské výzvy tudíž nepoužitelné, tak jsem si tedy The Sense of an Ending přečetla znova. A utvrdila jsem se, že to prostě není nijak výjimečná kniha. Když si čtu hodnocení čtenářů tady na databázi na knihy vyhrávající Bookerovu cenu, tak ale koukám, že to většinou není žádná sláva. Asi jsem pořád málo intelektuální na to, abych docenila kvalitu a od knihy očekávám, že mě taky pobaví a nejen, že mě bude vzdělávat....

charlizee
17. srpna

Jsou knihy, při jejichž čtení mám pocit, že se ve mně něco rozpíná. Každá věta mi přijde výjimečná a obohacující.
A když nakonec dočtete poslední stránku, přečtete poslední slovo..., tak se vrátíte na začátek a čtete znovu.

Opět díky za čtenářskou výzvu, bez níž by mě některé klenoty nejspíš minuly...

“That´s one of the central problems of history, isn’t it, sir? The question of subjective versus objective interpretation...”

1