Jediný příběh

Nový Barnesův román je příběhem lásky mladého studenta a stárnoucí ženy se všemi důsledky, které přináší životům obou protagonistů. Stejně jako většina autorových románů je rozdělen do tří chronologicky následných částí, v nichž dochází k postupnému odhalování a prohlubování pohledu na osudový vztah. Milostný román na pozadí „drobného obrazu“ britské společnosti 60. let, včetně jejích zakořeněných klišé a prudérnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403321/jediny-pribeh-K5T-403321.jpg 3.8150
Vydáno, Odeon

The Only Story, 2018

Kniha Jediný příběh

lisell

Asi jsem čekala něco trochu jiného. První část - nemohla jsem se začíst, ztrácela se, druhá - skvělá, svižná, konečně mě začala knížka bavit, líbilo se mi, jak hlavní hrdina popisoval svoje pocity a úvahy ve vztahu se starší ženou, poslední - bohužel opět nudnější děj a těžkopádnější odstavce. Ale velice zajímavá forma vyprávění, která se měnila s každou pasáží (máme celkem tři).

mar.jir

Přes první část jsme se nemohla dostat, zápletka byla zajímavá, ale popsaná velmi banálně. U druhé části jsme byla velmi ráda, že jsem knihu neodložila a nemohla jsem přestat číst. Bohužel třetí část mě vrátila zpátky k první. Za mě by kniha mohla být velmi dobrou povídkou. Ale hlavní hrdina mi byl nesympatický, přestože z jeho úst zaznělo mnoho pravd a mouder, on byl nepříjemně statický. Jedna z věcí, které mne velmi zaujaly, byla forma vypravěče, která se s každou částí víc odosobňovala.

Dominik_13

To jsou mi zase komentáře! Je to kniha se silným příběhem? Ano! Je plná vzrušujících momentů, nádherných vět, podnětných úvah? Samozřejmě. Je psána chronologicky a bez invence jako nějaká červená knihovna? Ne. Mění se vypravěčská perspektiva? Ano! Co byste ještě chtěli více?

petaSk
21.10.2020

Příběh je rozdělen do tří částí: První je vyprávěn z pohledu první osoby, Paula, mladého sebevědomého studenta s vírou v budoucnost. Seznámi se se Susan, věří ve vzájemnou lásku a vzájemnou budoucnost vidí růžově. Druhá část je vyprávěna z druhé osoby, kdy Paul mluví sám k sobě a jeho iluze prasknou jako mýdlová bublina. Střetává se s realitou a je nucený přiznat, že vztah si od něj vyžádá velmi mnoho. Ve třetí části už je Paul jen třetí osobou a na konec příběhu nahlíží odosobněně, účtuje svůj život i svou životní lásku.

Kniha Jediný příběh je hlavně definicí lásky, a to hlavně mužské lásky. Autor se zamýšlí nad tím, co láska je, nad jejími proměnami, podobami a ochotou jí obětovat vše a být jí celoživotně poznamenaný. Velkým tématem je zde i závislost a sebedestrukce. Víc než o lineární vyprávění se ale jedná o úvahu, a to hlavně nad láskou.
Kniha se mi líbila.

Anniee
11.10.2020

Kde jsi byl celý můj život?

To je jediné, co mi utkvělo v hlavě. Ze zbytku mám v hlavě kaši. Smutnou kaši. Autor dokola opakuje tragické a depresivní koncepty lásky, a v příběhu jako takovém jsem se ztrácela.
Možná proto že jsem se ve svých 19 nezamilovala do nikoho o třicet let staršího. Takže co já vim.

Acamar
23.09.2020

Má pátá přečtená kniha od Juliana Barnese - a nějak nechápu, proč je nazýván chameleónem britské prózy. Jeho rukopis mi přijde velmi charakteristický a úvahy, které ve svých knihách rozviřuje, na podobné téma.
I v Jediném příběhu (jež je historií jednoho milostného vztahu) se setkáváme s nespolehlivostí a relativitou paměti, složitostí partnerských vztahů, jejich osudovými dopady na celý zbytek života ... a J.Barnes opět jako vypravěč (či spíše díky odstupu mnoha let od události už nezaujatý, rozjímající komentátor) hraje se čtenářem svou hru, kdy postupně tahá jako kouzelník králíky z klobouku na světlo fakta/vzpomínky, zdánlivě zapomenuté či záměrně zamlčené, aby příběh zvrátil úplně jiným směrem pod úplně jiným nasvícením. A mne jeho hry, stejně jako jeho humor (byť v tomto díle je ho o poznání méně), dobromyslně sebeironický odstup i relativizování stále baví.

hermína14
06.09.2020

Okouzlená část byla blábolivá, nadšená a předváděcí, druhá přistála na zemi a podívala se pravdě do očí a třetí už jen sčítala škody a užitek. Příliš mnoho slov na jeden příběh.
"Láska mužova a jeho život nejsou totéž. Pro ženu však celou existencí jest."
"...jak se mám chovat u stolu muže, do jehož ženy jsem se zamiloval."
"Kde jsi byl celý můj život?"

Anna27
19.08.2020

Kniha má 3 části. Ta druhá se mi zdála nejčtivější. Krásně popsáno, jak se zaslepeni láskou můžete okrást o nejlepší roky svého života. První láska, i když odepsána předem k záhubě a vy do ní stejně jdete a říkáte si: "Tohle je do konce života, jsem nejšťastnější, nikdy se nerozjdeme a blablabla..." A přitom postupem času zjistíte, jak jste rozdílní a ve skrytu duše víte, že máte jít od sebe a může vám okolí říkat, že byste se měli rozejít, že to nemá budoucnost, ale nejste toho schopni a táhnete to ještě x let a vy si stejně musíte nabít hubu, než se vám definitivně rozsvítí a náhle zjistíte, jak se vám rozchodem ulevilo. Je to zajímavé, obzvlášť pro lidi, co s takovým vztahem mají zkušenost at už je v tom alkohol, násilí, starší partner, vdaný/ženatý partner. Rozhodně si přečtěte.