Jediný příběh

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nový Barnesův román je příběhem lásky mladého studenta a stárnoucí ženy se všemi důsledky, které přináší životům obou protagonistů. Stejně jako většina autorových románů je rozdělen do tří chronologicky následných částí, v nichž dochází k postupnému odhalování a prohlubování pohledu na osudový vztah. Milostný román na pozadí „drobného obrazu“ britské společnosti 60. let, včetně jejích zakořeněných klišé a prudérnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403321/jediny-pribeh-K5T-403321.jpg 3.8150
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

The Only Story, 2018

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (44)

Kniha Jediný příběh

Přidat komentář
lisell
26. dubna

Asi jsem čekala něco trochu jiného. První část - nemohla jsem se začíst, ztrácela se, druhá - skvělá, svižná, konečně mě začala knížka bavit, líbilo se mi, jak hlavní hrdina popisoval svoje pocity a úvahy ve vztahu se starší ženou, poslední - bohužel opět nudnější děj a těžkopádnější odstavce. Ale velice zajímavá forma vyprávění, která se měnila s každou pasáží (máme celkem tři).

mar.jir
04. února

Přes první část jsme se nemohla dostat, zápletka byla zajímavá, ale popsaná velmi banálně. U druhé části jsme byla velmi ráda, že jsem knihu neodložila a nemohla jsem přestat číst. Bohužel třetí část mě vrátila zpátky k první. Za mě by kniha mohla být velmi dobrou povídkou. Ale hlavní hrdina mi byl nesympatický, přestože z jeho úst zaznělo mnoho pravd a mouder, on byl nepříjemně statický. Jedna z věcí, které mne velmi zaujaly, byla forma vypravěče, která se s každou částí víc odosobňovala.


Dominik_13
15. ledna

To jsou mi zase komentáře! Je to kniha se silným příběhem? Ano! Je plná vzrušujících momentů, nádherných vět, podnětných úvah? Samozřejmě. Je psána chronologicky a bez invence jako nějaká červená knihovna? Ne. Mění se vypravěčská perspektiva? Ano! Co byste ještě chtěli více?

petaSk
21.10.2020

Příběh je rozdělen do tří částí: První je vyprávěn z pohledu první osoby, Paula, mladého sebevědomého studenta s vírou v budoucnost. Seznámi se se Susan, věří ve vzájemnou lásku a vzájemnou budoucnost vidí růžově. Druhá část je vyprávěna z druhé osoby, kdy Paul mluví sám k sobě a jeho iluze prasknou jako mýdlová bublina. Střetává se s realitou a je nucený přiznat, že vztah si od něj vyžádá velmi mnoho. Ve třetí části už je Paul jen třetí osobou a na konec příběhu nahlíží odosobněně, účtuje svůj život i svou životní lásku.

Kniha Jediný příběh je hlavně definicí lásky, a to hlavně mužské lásky. Autor se zamýšlí nad tím, co láska je, nad jejími proměnami, podobami a ochotou jí obětovat vše a být jí celoživotně poznamenaný. Velkým tématem je zde i závislost a sebedestrukce. Víc než o lineární vyprávění se ale jedná o úvahu, a to hlavně nad láskou.
Kniha se mi líbila.

Anniee
11.10.2020

Kde jsi byl celý můj život?

To je jediné, co mi utkvělo v hlavě. Ze zbytku mám v hlavě kaši. Smutnou kaši. Autor dokola opakuje tragické a depresivní koncepty lásky, a v příběhu jako takovém jsem se ztrácela.
Možná proto že jsem se ve svých 19 nezamilovala do nikoho o třicet let staršího. Takže co já vim.

Acamar
23.09.2020

Má pátá přečtená kniha od Juliana Barnese - a nějak nechápu, proč je nazýván chameleónem britské prózy. Jeho rukopis mi přijde velmi charakteristický a úvahy, které ve svých knihách rozviřuje, na podobné téma.
I v Jediném příběhu (jež je historií jednoho milostného vztahu) se setkáváme s nespolehlivostí a relativitou paměti, složitostí partnerských vztahů, jejich osudovými dopady na celý zbytek života ... a J.Barnes opět jako vypravěč (či spíše díky odstupu mnoha let od události už nezaujatý, rozjímající komentátor) hraje se čtenářem svou hru, kdy postupně tahá jako kouzelník králíky z klobouku na světlo fakta/vzpomínky, zdánlivě zapomenuté či záměrně zamlčené, aby příběh zvrátil úplně jiným směrem pod úplně jiným nasvícením. A mne jeho hry, stejně jako jeho humor (byť v tomto díle je ho o poznání méně), dobromyslně sebeironický odstup i relativizování stále baví.

hermína14
06.09.2020

Okouzlená část byla blábolivá, nadšená a předváděcí, druhá přistála na zemi a podívala se pravdě do očí a třetí už jen sčítala škody a užitek. Příliš mnoho slov na jeden příběh.
"Láska mužova a jeho život nejsou totéž. Pro ženu však celou existencí jest."
"...jak se mám chovat u stolu muže, do jehož ženy jsem se zamiloval."
"Kde jsi byl celý můj život?"

Anna27
19.08.2020

Kniha má 3 části. Ta druhá se mi zdála nejčtivější. Krásně popsáno, jak se zaslepeni láskou můžete okrást o nejlepší roky svého života. První láska, i když odepsána předem k záhubě a vy do ní stejně jdete a říkáte si: "Tohle je do konce života, jsem nejšťastnější, nikdy se nerozjdeme a blablabla..." A přitom postupem času zjistíte, jak jste rozdílní a ve skrytu duše víte, že máte jít od sebe a může vám okolí říkat, že byste se měli rozejít, že to nemá budoucnost, ale nejste toho schopni a táhnete to ještě x let a vy si stejně musíte nabít hubu, než se vám definitivně rozsvítí a náhle zjistíte, jak se vám rozchodem ulevilo. Je to zajímavé, obzvlášť pro lidi, co s takovým vztahem mají zkušenost at už je v tom alkohol, násilí, starší partner, vdaný/ženatý partner. Rozhodně si přečtěte.

1