Stolek s citróny

Stolek s citróny je sbírka povídek od významného britského prozaika Juliana Barnese, který je i českým čtenářům známý díky knihám jako Flaubertův papoušek, Historie světa v 10 kapitolách či románu Vědomí konce. Za ten získal Barnes v roce 2011 Man Bookerovu cenu. Všechny povídky spojuje vynalézavý styl, jemný smysl pro humor a hluboká vnímavost pro zranitelnost a křehkost mezilidských vztahů. Mají jakési až starosvětské kouzlo. Barnes má vzácný dar vidět pod povrch…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258147/big_stolek-s-citrony-3hv-258147.jpg 3.9113
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Plus

The Lemon Table, 2004

Kniha Stolek s citróny

Greenfingers

Pozoruhodná sbírka povídek od autora, který rozhodně psát umí. Bavilo mě to - od začátku až do konce.

ZuzanaK.
04.08.2020

Zajímavá, sem tam slabší, ale převážně opět kvalitní četba.

Crimble
12.05.2020

Povídky převážně o stáří, některé geniální, některé poněkud nudnější. Vysoký standard.

mol378
24.02.2020

Teda - vypátrat, o kom byla poslední povídka, to byla pro mě zábavná detektivní práce! A za tuto hádanku pátá hvězda. Zbylé čtyři za krásně pojaté téma stárnutí, které postihne každého bez výjimky, kdo se dožije určitého věku; hezkého i méně hezkého, chytrého i méně chytrého, úspěšného i outsidera, byť si to většinu života nepřipouští, ba ani si to v mládí představit nedovede a dívá se na stáří většinou shovívavě, netrpělivě, ale často i s odporem nebo obavou. Až k tomu věku dospěje, stává se jiným, než býval - většinou. A většinou to bohužel není změna k lepšímu. Chápu to o to více, že moje generace má valem stárnoucí rodiče, kteří cítí, jak jim dosud známý život uniká a ten nový, neznámý a méně pochopitelný se kolem nich rozpíná - a my to cítíme s nimi.
Doporučuji ke čtení, autor píše s velkou znalostí života, nesmírným pochopením a vyrovnaností, může i pomoci, určitě ale pobaví. Přes vážný a nepříliš veselý námět je pozitivní. A o smutku toho námětu se dá také diskutovat - takový je prostě život, stáří k němu patří a může být i hezké.
Doplněno o pár dní později: Těsně před Stolkem s citrony jsem četla knihu povídek Žít jako single. Včera se mi v hlavě propojily a už mi z ní nejdou. Život je plný protikladů.

knedlik
05.05.2019

Kniha o životě hořkém a kyselém. O životě takovém, jaký (minimálně místy zcela jistě) je, ale mnozí si to odmítají přiznat. Barnesova povídková kniha se tentokrát zaměřuje na stáří a vyrovnání se s ním a vlastně i na vyrovnání se se životem, láskou, osaměním. Nebere si příliš servítky, ale za to ho máme přece rádi. A na druhé straně ve vás opravdu rozechvěje jakousi neutěšenou vnitřní strunu, tak neklidnou a plnou obav, pochyb...

"Když pukne srdce, napadlo ho, roztrhne se jako dřevo, po celé délce fošny. Když byl na pile teprve pár dní, viděl, jak Gustaf Olsson vzal pořádný kus kulatiny, vrazil do ní klín a pak tím klínem trochu pootočil. Dřevo se rozlomilo po vláknu, od jednoho konce na druhý. Nic víc jste o jádru dřeva ani o lidském srdci nepotřebovali vědět, jen kde se nacházejí vlákna. Pak je zakroucením, gestem, slovem dokážete zničit." (Příběh Matse Israelssona)

Šárka_D
21.09.2018

Soubor zručně napsaných, avšak značně depresivních a znepokojivých povídek, ke kterému se nemíním vracet. Téma stáří a ztráty paměti, tedy i vlastní identity, je v nich zpracováno s otevřenosti a přímočarostí. Smutné čtení.

Annie1999
05.08.2018

Dovolím si citát z knihy "Příběhy opředený život A. J. Fikryho" od Gabrielle Zevin:

"Přečetl toho dost na to, aby věděl, že žádná sbírka není plná dokonalých povídek. Pár lepších. Pár horších. Když máte štěstí, tak jedna mimořádná. Ty mimořádné jsou beztak jediné, které lidem utkví, a ani ty ne nadlouho."

"Stolek s citróny" není dokonalá povídková kniha. Ale dokáže zasáhnout, zasáhnout jistou hořkostí i kouzlem stáří, vyhaslými a znovu vzkříšenými jiskrami lásky a vztahů, zasáhnout řízností a i jemností. Lyrika emocí tryská z každé strany, postavy žijí a s každým slovem vstupují více a více do reality. Sbírka, která nejen připomíná, že pokročilý věk neznamená konec, ale především reflektuje pohledy na svět a na člověka samotného.

lil_monster
27.06.2018

Nemoc jménem barnesovská horečka mne zachvátila koncem letošního února přečtením Vědomí konce. Choroba se mne s úspěchem drží i čtyři měsíce poté a nemyslím si, že by v tomto stádiu byla léčitelná běžně dostupnými medikamenty.

Pro barnesovskou horečku je typická vysoká míra ztotožnitelnosti se s literárními postavami. Vyvolává především nostalgii a nutí vás hodně přemýšlet o sobě, své minulosti, o lidech kolem vás. Je v nich cítit odstup autora, který má vynikající pozorující schopnosti. Autora, který má jedinečný talent odhadnout vaše vlastní dilemata a naservírovat vám je ve vší syrovosti prostřednictvím postav, které se od vašeho vlastního charakteru příliš neliší. Barnesovy knihy jsou výrazně kunderovské, pokud víte, co tím myslím.

Stolek s citróny jako soubor kratších děl se co se kvality týče, vůbec neliší od ostatních barnesovin. Dokonce si troufnu tvrdit, že varieta charakterů a příběhů přidává dílu jako celku na hodnotě. Rezonují. Zkuste se schválně do některé z povídek začíst. A kdo ví, která vnitřní dilemata vám Barnes pomůže pojmenovat tentokrát?