Klára a Slunce

Román je zpovědí vyřazené robotky jménem Klára, nadané pokročilou umělou inteligencí i pozoruhodnými pozorovacími schopnostmi. Klářiným úkolem je starat se o dospívající dítě, které si ji v obchodě vybralo, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Klára ovšem coby výjimečný robot dostává výjimečný úkol – starat se o dítě vážně nemocné, na jehož nemoc není lék. V příběhu vyprávěném jazykem poznamenaným zvláštnostmi v Klářině vnímání a vyjadřování skutečnosti potvrzuje Ishiguro opět své literární mistrovství. Díky rafinovanosti, s níž Ishiguro vtahuje čtenáře do Klářiny snahy pochopit, jak vlastně lidi fungují, přesahuje román meze pouhé společenské kritiky, satiry či alegorie. Podobně jako dřívější Ishigurova próza Neopouštěj mě patří sice i jeho nový román do žánru sci-fi, daleko víc však připomíná tu tragikomickou, tu melancholickou pohádku. Pohádku o lidském světě odkázaném na nelidské Slunce, v jehož proměnlivém světle se dospělí nejednou jeví dětinštější než děti a roboti lidštější než lidé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487870/big_klara-a-slunce-UgR-487870.jpg 4.3201
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo

Klara and the Sun, 2021

Kniha Klára a Slunce

Dobraadresa
předevčírem

Když srovnáme tenhle jemný příběh s běžnou sci-fi, nabitou dějem a překvapivými zvraty na každé stránce, mohl by se zdát nudný. Ale není. Vyprávění robotky Kláry o jejím poznávání světa a domova nemocné teenagerky Josie je dojemné a vyvolá člověku spousty otázek, které stojí za to držet v hlavě, i když nemají odpovědi.

Karcoolka2210

Kazuo Ishiguro je pre mňa jeden z mojich najobľúbenejších autorov a ani táto kniha nesklamala. Krásno- smutný príbeh, ktorý by nás mal nútiť zamyslieť sa nad nami ľuďmi. Pre mňa skvelá kniha. AJ

adorjas

Prvá tohtoročná za mnou... Čo povedať? Ishiguro nebude môj autor (mala som to s ním rovnako už pri Neopustej me a aj pri Soumrak dne). Kvalita písania super, téma blízkej budúcnosti, elitárstva, genetických modifikácií, robotky a jej vedomia a preciťovania takisto krásna, kopa námetov na premýšľanie, a čítanie ako po masle - tón knihy vám nedovolí knihu pustiť z rúk. Avšak, ako hovorím ku mne to nepreniklo a Ishigura predávam väčším milovníkom odo mňa. Povedzte mi, že nie som jediná, ktorú kniha nezasiahla.

veriszv

Spíše než o sci-fi se jedná o psychologický román, takže se určitě nenechte odradit.
Je to příběh o lidech, chovajících se jako roboti. O robotech, chovajících se víc lidsky než lidé. Ale především je to příběh o lidství jako takovém a jeho nenahraditelnosti.
Je to smutné, poetické a melancholické.
Je to pomalé vyprávění, postavené na zdánlivě obyčejných scénách, ze kterých autor dokáže vykouzlit neobyčejné emoce.
I tak si ale myslím, podle reakcí, které jsem zaznamenala, že mě to nezasáhlo tak, jako ostatní. Nějak to ke mně naplno neproniklo. Nicméně je to skvělá kniha a určitě ji můžu doporučit dál.

Ozzy86

Pokud bych od Ishigura četl tuto knihu jako první, určitě bych byl nadšený víc. Autor rozvíjí již dříve použité motivy. Atmosféru tradičně vytváří více nevyřčené než vyřčené. Zamyšlení nad povahou umělé inteligence, která je citlivější než lidská.

PrincaListicka

- Posloucháno jako audiokniha od vydavatelství OneHotBook -

Popis knihy mne naprosto uchvátil. Futuristická tematika s roboty obdařenými umělou inteligencí, kteří nechtějí ovládnout, zotročit, či alespoň vyvraždit lidstvo. To bylo pro mé uši naprosto úžasné. Koneckonců anotaci knihy si můžete přečíst bez mého přičinění, ale přesto vám chci o knize povědět více než jen pár slov.

Hlavní postavou a vypravěčkou v jednom je Klára, humanoidní robot už poněkud zastaralého typu. Do vínku ovšem obdržela mimořádnou schopnost, jíž je pozorování. Jak jen pozorování může být vnímáno za výhodu oproti ostatním, jistě mnohem užitečnějším vylepším? Třeba už jen proto, že dokáže vypozorovat i drobné nuance, detaily, které mnohým z nás unikají. Zatím co Klára čeká v obchodě, pozoruje lidi, zákazníky, a doufá, že i ona brzy najde svůj domov a bude moci naplnit svůj účel. Začne interagovat s malým děvčátkem, vážně nemocnou holčičkou, Josie. Po náročném testu matka svolí a Josie si odvádí svoji novou přítelkyni, chůvu, učitelku… svého robota.

Klára se postupně učí chápat lidské vztahy. Má problém pochopit, proč se v jednu chvíli chováme k jednomu člověku mile a v jiné situaci jej kritizujeme, či se zlobíme. Stejně tak má problém porozumět lásce rodičovské. Matka Josii miluje celým svým srdcem, ale přesto jí vládne železnou rukou řádu a zcela bez milosti omezuje její svobodnou vůli. A právě lidé, jejich chování a jednání, jsou poněkud stereotypní. Konají tak, jak se očekává na určité pozici či v určitém věku. V této rovině je vidět jak se Klára od svého okolí učí a ve své podstatě je jedinou postavou, která se vyvíjí. Vyvíjí se emočně, ale také funkčně. Díky tomu si vytváří emoční pouto k Josii, kterou… To už vám raději neprozradím.

Klára a slunce ve mne zachovala rozličné otázky. Například otázku významu lidskosti v 21. století či význam emočního porozumění. Jaký je rozdíl mezi vědět a vnímat? Co činí člověka člověkem? Je to vědomí, inteligence, emoce či maso a krev? Je možné se lidskosti naučit? Lze překročit hranici stroje a člověka? Kupodivu na mne nepůsobil negativně ani ekologický aspekt, naopak jsem jej vnímal přirozeně, jako součást celku.

Jak jsem již zmínil, knihu jsem nečetl, nýbrž poslouchal. Klára Suchá v roli interpretky a Vít Malota jakožto režisér odvedli více než dobrou práci. Poslech byl velice příjemný, hlas paní Suché mi připadal nádherně „robotický“. Myslím, že tak nějak by mohl znít humanoidní robot. Jediné mínus je, že na celý příběh je vlastně sama. Což na mne někdy působilo poněkud smutně. Chápu, že je Klára hlavní postavou i vypravěčem, ale právě proto by bylo příjemné aby vyčnívala nad ostatní. Přesto byl Poslech naprosto fantastický.

Audrina

Můj první Ishiguro a rozhodně ne poslední. Přiznám se, že jsem si nebyla jistá, zda mi styl autora sedne. Obavy se ale rozhodně nevyplnily. Spíše naopak.
Příběh viděný očima roboty Kláry byl neskutečně citlivý.

Pebra

Nejvíc mi vadilo, že o "pozdvihnutých" čili geneticky vylepšených lidech, se vlastně jen mluvilo, ale žádná velká akce s nimi, v které bych je mohla porovnat s obyčejnými lidmi, se nekonala.