Jak je důležité míti Filipa

Jak je důležité míti Filipa

Anglický autor irského původu uvádí svou nejúspěšnější komedii podtitulem Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Konverzační komedie o lásce a námluvách ve vyšší anglické společnosti, která skýtá autorovi nepřebernou studnici inspirace. Autor nešetří břitkým humorem. Co replika, to vtip či bonmot. Stejně vtipné jsou i situace, které přinášejí neustále nové překvapivé zvraty. To vše a nenapodobitelný suchý anglický humor láká divadelníky k novým a novým inscenacím. Na své si přijde i čtenář této hry. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/537/jak-je-dulezite-mit-filipa-537.jpg 4.5962

The Importance of Being Earnest (1895)

Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Artur

milan.krimsky

Drama o třech dějstvích popisuje milenecký vztah dvou mužů ke dvěma ženám, až se z toho sami sloro nevyvlečou. Myslím, že autor sám se zde snažil uplatnit svou platonickou lásku k muži.

Hathor89

Začátek mi přišel trochu nudný, ale od konce prvního dějství mě hra polapila. Lehký situační humor využívající směšnost vyšších tříd, jednoduchá zápletka, vtipné rozuzlení. Kniha přečtená za jedno odpoledne mi zvedla náladu.

Bumeso

Příběh je sice poměrně zamotaný, ale i tak se jedná o vynikající svižně se čtoucí dílo

Devil-Ivet

Na tu dobu to muselo být nadčasové dílo. A abych řekla pravdu, nikdy mě divadelní hry nebavily. Pro mě to byl, dá se říct, zbytečně promarněný čas. Ale Wilde mě přesvědčil, že to může být i zábavné.

mišule5

Jak důležité je míti u sebe tuto knihu! Bravurní dílo .

natkaf

Tak tohle mě vážně pobavilo. Rychlé čtení na jedno odpoledne. Moc pěkně se to četlo, i když děj je trošku zamotaný. Vyvrcholení zápletky mi silně připadá jako moderní telenovala, to se mi asi na knize líbilo nejvíce. Taková parodie na romanci. Za mě super.

Lucie2

Že všechny bezvýznamnosti v životě máme brát vážně a všechno vážné máme brát s upřímnou a uváženou lehkovážností. Wilde je prostě skvělej!

Kopta

Asi jedna z mých nejoblíbenějších her, se kterou jsem se kdy setkal. Poprvé jsem měl tu čest v Divadle na Palmovce, kde představení onoho sboru bylo naprosto dokonalé a jelikož jde o povinnou četbu, tak jsem neodolal. A kniha je naštěstí skoro úplně stejná jako hra, takže já dostal, to co jsem chtěl. Naprosto vtipně udělaná komedie se skvělou zápletkou a naprosto dokonalým rozuzlením.

evonra

Jednoduše geniální, moje srdeční záležitost.
Pravidelně si ji ordinuji jako spolehlivou knižní léčbu při nemoci.

globetrotter

Poslech knihy Jak je důležité míti Filipa zdarma online: https://www.youtube.com/watch?v=qIU0iRY7Sq0

Madlobina

Chasuble: Co myslíte, že to znamená, lady Bracknellová?
Lady Bracnellová: Netroufám si to ani tušit, pane doktore. Jistě vám nemusím říkat, že v lepších rodinách se neobvyklé náhody vůbec nepředpokládají. To se přece nepatří.

JulietRocks
30.11.2016

Naprosto skvělé, zábavné, svižné čtení!

Skaen
12.10.2016

Četla jsem v originále a je to naprosto kouzelné. Neznám jiného autora, který tak bravurně vládne ostrovtipem v konverzacích, a tady je to nádherně vidět.

cincina
09.10.2016

Další srdeční záležitost:) Byla jsem jak na divadelním představení, tak jsem četla i knihu samotnou. Jako četba k maturitě skvělé! Vtipný děj i samotné postavy.

barleyfox
23.07.2016

Prostě paráda! Nasmála jsem se i víc než jsem očekávala. Rozhodně neváhejte s přečtením!

teer.h
11.07.2016

Knížku jsem četla dvakrát a byla jsem i na divadelním představení, mám ji opravdu ráda Dala jsem si ji i do seznamu k maturitě :) Je to sranda a kniha má skvělé téma :) doporučuji :)

PriyaTv
09.07.2016

Prostě nejlepší!

Pawlisman
01.07.2016

Začátek slibný, ironický, se spoustou výroků, které se staly již známými citáty. Bohužel střed a závěr není příliš ohromující, konec spadá do běžné komediální hry. Komedie prolnutý satirou, ironiíí a posměchem nad vysokými třídami.

aginecka
14.06.2016

Brilantní!

myreadingplace
08.06.2016

Skvělá komedie, ani ne za dvě hodiny přečtená. Poslední dobou mě začaly divadelní hry bavit a Filipa bych chtěla vidět i na jevišti. Zápletka se mi zdá opět trochu ,,neuvěřitelná", ale tak to koneckonců u her chodí. Obdivuji také originlitu, a to konkrétně skvělé nové slovíčko - bunburista.

mišaša16
22.05.2016

Kniha se četla dobře, na to, že se jedná o povinnou četbu. Místy to bylo zábavné i napínavé a zajímalo mě, jak to nakonec dopadne. Některé postavy mě dost rozčilovaly svými názory a chováním (podle mě dost naivním) ale taková dřív asi byla doba.

BastMetztli
12.05.2016

Výborná konverzační komedie, ideální odpočinková četba.

Sova15
30.04.2016

Nenáročné, velmi vtipné čtení. Před mnoha lety jsem viděla divadelní hru v televizi. Jedna z knih co nezklame

I_love_books
24.04.2016

Na začátku jsem měla rozporuplné pocity, ze kterých se vyvinulo pobavené nadšení nad touto skvělou komedií. Jak je důležité míti Filipa je první dramatická komedie, kterou jsem četla, a, díky této dobré zkušenosti, nebude poslední.
Příběh je velmi dobře propletený a zábavný, ráda se k němu někdy vrátím.
Jediné, co mi kazilo zážitek, byly časté překlepy a chyby, kterých bylo až moc, ale to není chyba autora.
Knize dávám pět hvězdiček, je opravdu dobrá a pobaví.

johannis
07.01.2016

Kniha je velmi milá. Hezké čtení, jemný humor a čtenář usíná s příjemným pocitem. Příběh se postupně zamotává, aby se na konci zcela vyjasnil.
Jack Worthing, alias Filip, se zamiluje do Gvendoliny, sestřenice svého přítele Algernona a chce si jí vzít, čemuž brání její matka Lady Bracknellová. Když ho jeho přítel Algernon, vydávající se za smyšleného Jackova bratra Filipa, navštíví neplánovaně u něho doma, ihned se zamiluje do jeho mlaďounké schovanky Cecilky. Štěstí dostane trhliny, když se obě dámy sejdou a obě se domnívají, že se mají vdát za Filipa Worthinga. Vše se vysvětlí, po krátkých peripetiích, oba páry dostanou požehnání vzít si svoji lásku. Na konci se Jack dozví, že je ve skutečnosti ztraceným Algernonovým bratrem, kterého ve zmatení zapomněla chůva v brašně na Viktoriině nádraží a kde ho našel a následně osvojil Cecilky dědeček pan Cardew. Příběh tak zamotaný, plný překvapení, zaujme a nepustí.

Gold351
06.01.2016

Kouzelné čtení, ukázka suchého anglického humoru, vtipu a směšných záměn. Před lety jsem si oblíbila Strašidlo cantervillské a "Filip" mě tedy rozhodně nezklamal.

jitka3162
31.12.2015

Wilde opět nezklamal. Skvělý, duchaplný, absurdní humor. Tady Woody Allen hledá inspiraci pro svá díla

Petra de Valo
10.12.2015

Vynikajúca vtipná dráma, plná briskného Oscarovho humoru a priam sršiaca iróniou. Suchý anglický humor sa môže zdať miestami nadnesený, ale je plný pravdy. Čo veta, to perla, za ktorou nasleduje ďalšia a ďalšia.

Půca4
30.11.2015

Drama vůbec nečtu, ale tato knižní podoba je od mého oblíbeného autora. K tomu mám přítele stejného jména :DD

knihomolka01
25.11.2015

Úžasné, krásně vtipné, lehké, svěží, zamotané:)