Jak je důležité míti Filipa

Anglický autor irského původu uvádí svou nejúspěšnější komedii podtitulem Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Konverzační komedie o lásce a námluvách ve vyšší anglické společnosti, která skýtá autorovi nepřebernou studnici inspirace. Autor nešetří břitkým humorem. Co replika, to vtip či bonmot. Stejně vtipné jsou i situace, které přinášejí neustále nové překvapivé zvraty. To vše a nenapodobitelný suchý anglický humor láká divadelníky k novým a novým inscenacím. Na své si přijde i čtenář této hry....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/537/jak-je-dulezite-miti-filipa-DnP-537.png 4.51191
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Artur

The Importance of Being Earnest, 1895

Kniha Jak je důležité míti Filipa

Pes Filipes
01. prosince

"Upřímně řečeno, nejsem přítelkyní dlouhých zásnub. Pak mají lidé příležitost, aby se už před svatbou navzájem prokoukli, a to není nikdy radno."
Lady Bracknellová str. 78

IVANA0123
12. listopadu

Dobře jsem se bavila. Vtipné a nadčasové čtení, které si dám ráda příště jako divadlo.

"Pětatřicet, to je věk přitažlivý. V londýnské společnosti je spousta vysoce urozených žen, které se samy od sebe rozhodly, že zůstanou řadu let na pětatřiceti."

Irsaf
02. listopadu

Poslouchala jsem jako rozhlasovou hru, v rámci čtenářského klubu na CBDB.
Mela jsem z toho strach, ale zbytečně... bavilo me to.

Anicka152

Knihu jsem si vybrala do maturitní četby a vřele doporučuji. Ne každému ale může sednout, jelikož při vyprávění děje a všech spojitostí mezi postavami se člověk může velmi snadno zamotat. Na druhou stranu je ale kniha velmi zábavná, neotřelá a podle mě velmi originální.
Banalita některých situací mě opravdu rozesmála. Náhod je zde nemálo a vyprávění vás do děje vtáhne. Vzhledem k malému počtu stránek vás ani nadlouho nezdrží.

RosMeggie

Drama, které je oproti Obrazu Doriana Graye hravé, vtipné a nenáročné na čtení. Opět zde ukazuje společenské chování doby a její nedokonalosti.

Doporučuji.

S láskou,
Rose

Blondebookdevil

Wilde je mým oblíbencem už jen kvůli všem těm paradoxům a slovním hříčkám... jemnou urážlivostí a pohrdáním vykresluje společenské chování, které ve své podstatě zůstává po staletí stejné.

Oryk

Oscar Wilde je dle mého mínění jedním z předních autorů a jeho genialita nezůstává skryta ani v této divadelní hře. Na první pohled by se mohlo zdát, že děj, zápletka, kompozice i téma, je až k smíchu prosté, ale ve chvíli, kdy čtenář přečte prvních pár stránek, zjistí přesný opak. Na to, že se jedná o konverzační hru, tedy poměrně statickou, je zde mnoho zábavných, komických prvků, což také ukazuje na Wildův talent. Myslím, že jsem nebyl jediný, kdo udělal tu chybu, že text četl poměrně rychle aniž by se nad ním zamýšlel a ve chvíli, kdy se rozjela zápletka a začali se proplétat rodinné vazby nejrůznějších postav, jen beznadějně tápal. Je to další důkaz toho, že tato hra není jen prostoduchá komedie, napsaná přes noc. Myslím si, že Wild se napříč staletími tak trochu ironicky pomstil všem, kteří si to mysleli. Sám jsem totiž zjistil, že pokud člověk bere Jak je důležité míti Filipa na lehkou váhu a čte nepozorně, brzy se v něm beznadějně ztratí. Perfektní a svižný příběh je zakončený nepravděpodobnou, leč překvapivou zápletkou. Nakonec mi bylo vlastně až líto Algernona, který třeba také mohl zjistit, že byl pokřtěn jako Filip, ale chybou matričního úřadu mu bylo popleteno jméno...

ZNellyZ

Za překvapivý závěr hvězda navíc. Jednoduchý situační humor, dívčiny mi připadaly někdy velmi natvrdlé a jak malé děti a celkově mám zkušenosti s lepšími dramaty.

zfilmováno

Oscar Wilde