Jak je důležité míti Filipa

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Anglický autor irského původu uvádí svou nejúspěšnější komedii podtitulem Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Konverzační komedie o lásce a námluvách ve vyšší anglické společnosti, která skýtá autorovi nepřebernou studnici inspirace. Autor nešetří břitkým humorem. Co replika, to vtip či bonmot. Stejně vtipné jsou i situace, které přinášejí neustále nové překvapivé zvraty. To vše a nenapodobitelný suchý anglický humor láká divadelníky k novým a novým inscenacím. Na své si přijde i čtenář této hry....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537/big_jak-je-dulezite-miti-filipa-skl-537.jpeg 4.51544
Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Artur
Originální název:

The Importance of Being Earnest, 1895


více info...
Nahrávám...

Komentáře (192)

Kniha Jak je důležité míti Filipa

Bastien581
13. května

Plné vtipných myšlenek, ale i hluboké. Skvělá hra.

Kabuky
22. dubna

Klasika povinné četby.


laura
14. dubna

Pravda je málokdy čistá a jednoduchá není nikdy.

Vtipné, sarkastické, absurdní, skvělé! Smála jsem se nahlas.

To je hrozně těžká práce, nedělat nic. Ale mně těžká práce nevadí, když nevede k žádnému určitému cíli...

Příbuzenstvo, to je prostě smečka nudných lidí, kteří nemají nejmenší ponětí, jak žít, a ani trochu instinktu, kdy umřít.

Úžasné, DOKONALÉ! Tohle mě moc bavilo. Nejlepší lék na špatnou náladu je pořídit si nějakého toho Filipa, nejlépe jehož otcem je Oscar Wilde.

Kouříte?
Inu ano, musím přiznat, že kouřím.
To slyším ráda. Muž má mít stále nějaké zaměstnání. Beztak je v Londýně příliš mnoho zahalečů.

Ztrátu jednoho rodiče lze považovat za nehodu, pane Worthingu, ale ztráta obou, to už vypadá jako nedbalost.

Upřímně řečeno, nejsem přítelkyní dlouhých zásnub. Pak mají lidé příležitost, aby se už před svatbou navzájem prokoukli, a to není nikdy radno.

Svěží, nadčasové dílko, které vám zlepší náladu, vyčaruje úsměv na tváři a i po dočtení se budete stále tiše pochechtávat. Za mě prostě BOMBA!

Lane, vy jste úplný pesimista.
Dělám co můžu, abych se zavděčil, pane...

Jo, dělejme, co můžeme :D

sgjoli
22. ledna

U této divadelní hry jsem se dost pobavila. Psána s lehkostí, vážně o nevážných věcech, zábavně o věcech vážných, plná absurdit a slovních přestřelek. Sice jsem nevím, jestli jsem pochopila všechny narážky, kterými se Wilde vysmívá své soudobé společnosti, ale některé ty obraty mne dost pobavily.
Jediné, co mne mrzí, je ta řádka překlepů, které jsem měla ve svém vydání (Edice D, nakladatelství Artur) - překlepy v textu, občas zaměněná jména. A také musím uznat, že z Wildeových děl mne trochu víc bavil Dorian Gray. Ve výsledku tak "Filipovi" dávám 4 hvězdy. A jdu se mrknout, jestli tohle nějaké divadlo zrovna nehraje. Docela bych se koukla na představení.

ZaOndra
17. ledna

7 bodů z 10
Knížka nebyla nijak dlouhá, a tudíž jsem ji přečetl za jeden večer. Považuji ji za ideální knihu do čtenářského deníku. Nicméně se musím přiznat, že jsem se jako čtenář častokrát ztrácel v postavách, ať už to bylo trošku komplikovanějším dějem nebo mou nepozorností. Vždycky se mi líbí, když se název knihy objeví i v příběhu. V tomto případě byl název uveden jako poslední věta a tedy zakončení celého děje. Jedná se sice o malý detail, který mám prostě rád.
Knihu doporučuji všem studentům, kteří si lámou hlavu nad tím, jakou další knihu zpracovat do jejich čtenářských zápisů, neboť je opravdu krátká, ale dá se prý zhlédnout i jako divadelní hra.

boticelli
30.12.2022

Jednohubka. S Oscarem Wildem se ocitnu vždy ve vybrané a vtipné společnosti.

martin4950
25.11.2022

Suprový plot twisty.

tomas6658
17.11.2022

Oscar Wilde jako genius pointy. Výborný komediální kus, spousta skvělých konverzačních obratů a prozaických point. Trefná satira na anglické aristokratické prostředí druhé poloviny 19. století.

1 ...