Dáma s kaméliemi

Slavný romantický příběh o lásce mladíka z dobré rodiny k mladičké venkovské dívce, která se v Paříži proslavila jako kurtizána. Mladý právník s ní odjíždí na venkov a dívka, která chce žít jen pro něho, zcela změní svůj život. Láska milenců se ale střetne s vůlí mladíkova otce, který se obává, že tento poměr ohrozí dceřin sňatek a dobré jméno rodiny. Dívka přinese svému milenci tu největší oběť: předstírá, že ho již nemiluje a vrací se do Paříže k dřívějšímu životu. Milenec se domnívá, že ho zradila a teprve u jejího smrtelného lože se dozvídá pravdu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2747/dama-s-kameliemi-cFW-2747.png 4.3974
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, XYZ (ČR)

La Dame aux camélias, 1848

Kniha Dáma s kaméliemi

capricorn__

Nádherná knížka, která mě chytla už od prvních řádků. Líbí se mi, že během četby jsem tak trochu zapomněl, že čtu román, ale připadalo mi, že hlavní postavy skutečně existují a já čtu o jejich životech - to poukazuje na velice kvalitní vypravěčské schopnosti autora. Co mě taky velice zaujalo, je ponurá atmosféra: jde o poměrně jednoduchý příběh, ono už na začátku víte, co se stalo, ale i tak mi z knížky bylo opravdu smutno (tak, jako mi dlouho z žádné nebylo). I když jsem měl k oběma postavám výhrady (Marguerite mi vadila marnivostí, Armand svým chováním), dokázal jsem si k nim vytvořit cestu a jejich osudy mi nebyly lhostejné, bylo mi jich obou líto. Nakonec mě zaujalo i to, jak mi jsou svým způsobem nesympatické: tyto postavy jsou mnohotvárné, je těžké je zaškatulkovat, mají osobnost, jsou lidské a podle toho se chovají, musíte o nich přemýšlet, zaryjí se vám do paměti (vypichuju to, protože tohle například u spousty moderních knih nevidím). Líbí se mi i historický přesah: při čtení jsem pořád přemýšlel nad tím, jak moc jsou pro dnešního člověka určité scénky a vůbec překážky, které se stavěly lásce do cesty, vzdálené a absurdní, ale pak mi došlo, jak spousta věcí zůstala stejných, což trochu umocňuje ten smutný pocit z knížky, o kterém jsem psal výše.

Bája89

Dojemné čtení. Na konci jsem si poplakala jako malá. Krásné, smutné a silné. Co víc k tomu dodat? Dáma s kaméliemi se musí přečíst, aby člověk pochopil tu směs emocí, kterou vyvolává.

misatrix

Nízký počet stránek příběhu svědčí. Čtenář se postupně seznamuje s hlavními postavami a vytváří si k nim silnější pouto. Při čtení jsem se neubranila slzám.

Ayen

Pokaždé když si chci přečíst knihu, nejprve se podívám na anotaci. Bůh ví, proč jsem u této udělala výjimku a dala se do čtení, aniž bych věděla, co mě čeká. V druhé polovině se kniha pro mne stala emočně tak náročnou, že jsem ji musela číst s častými pauzami. Myslím, že tento příběh si budu pamatovat do konce života.

Jaruš7
19.11.2020

Touha být kráse na blízku v srdci zažne lásku, žárlivost a bolest.
Citace:" Trnul jsem, abych nezjistil, že Markéta není hodna mých citů."
Byl bych rád pro tuto dívku trpěl, a byl bych rád, kdyby mě nechala čekat."
Touha po změně v životě nemocné Markéty je nereálná, je zadlužená a žít jinak než jako kurtizána nemůže.
Přijmout roli je mučením, neboť přání požádat o lhostejnost ve vztahu je podivným důkazem lásky, za kterým je skrytý cit oběti.
Nevyřčený slib je náhrobním kamenem,
Audiokniha v cituplném přednesu.

jitrnic
03.11.2020

Je to pěkný příběh, pěkně napsaný. Já osobně s postojem autora nesouhlasím. Hlavní dvě postavy pro mě nepřestanou být ničím jiným než sobeckými nedospělými dětmi (a kdo z nás nebyl, ale většina z nás se dokáže sebekriticky ohlédnout), byť Dumas ml. do závěru našrouboval jakési sebeobětování. No jo, holt jsem starý.

miša63
13.09.2020

Dojemný romantický příběh vydržované dívky a mladého muže.

Magrata15
16.08.2020

(+ SPOILER) Příběh začíná dražbou v bytě zemřelé Markéty Gautiérové, kde si náš vypravěč ze zvědavosti a nostalgie koupí knihu v níž je věnování jakéhosi Armanda Duvala. Posléze ho pan Duval navštíví a požádá o prodej knihy. Spřátelí se a Armand mu vypráví svůj příběh.
Tragický příběh Armanda a Markéty, čili "dámy s kaméliemi" je všeobecně znám.
Mám moc ráda operu La Traviata a proto jsem neodolala ani této knize

zfilmováno 19. století Francie prostituce autobiografické prvky Paříž francouzská literatura

Alexandre Dumas, ml.
francouzská, 1824 - 1895