Dáma s kaméliemi

kniha od:

Dáma s kaméliemi https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2747/mid_dama-s-kameliemi-cFW-2747.png 4.3 1193
Koupit Ekniha zdarma Bazar

Slavný romantický příběh o lásce mladíka z dobré rodiny k mladičké venkovské dívce, která se v Paříži proslavila jako kurtizána. Mladý právník s ní odjíždí na venkov a dívka, která chce žít jen pro něho, zcela změní svůj život. Láska milenců se ale střetne s vůlí mladíkova otce, který se obává, že tento poměr ohrozí dceřin sňatek a dobré jméno rodiny. Dívka přinese svému milenci tu největší oběť: předstírá, že ho již nemiluje a vrací se do Paříže k dřívějšímu životu. Milenec se domnívá, že ho zradila a teprve u jejího smrtelného lože se dozvídá pravdu.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , XYZ (ČR)
Originální název:

La Dame aux camélias , 1848


více info...

Komentáře (188)

Komentáře 188 Recenze 6

tomas6658
tomas6658
včera 4 z 5

Klasika, která prostě potěší. Realistický román Alexandra Dumase ml., kriticky zobrazující sociální poměry v soudobé francouzské společnosti. V tomto případě byl inspirací život mladé kurtizány Marie Duplessis, se kterou se autor znal tedy kritický pohled na sociální postavení prostitutky ve společnosti.

Děj románu se věnuje poměru mladého muže z lepší společnosti, Armanda Duvala, a známé pařížské kurtizány, Markéty Gautierové. Armand se do Markéty bezhlavě zamiluje a snaží se ji vymanit ze zhoubného prostředí prostituce, vydržování staršími zámožnými muži a marnotratného života. Jeho city jsou nejprve Markétou (za podpory její přítelkyně Prudence) zlehčovány a vysmívány, postupně se ovšem Markéta do Armanda upřímně zamiluje je vážně nemocná a zapůsobí na ni Armandova absolutní oddanost vůči ní. Po určitém údobí idyly, který stráví zamilovaný pár na venkově a spřádá své plány na život v ústraní, se však Markéta s Armandem nečekaně rozchází jak se později ukáže na nátlak Armandova otce. Armand je zhrzelý, cítí se zrazen, a snaží se jí posléze mstít a co nejvíce ji ponížit. Teprve až po odjezdu do Orientu a po Markétině smrti se Armand dozvídá celé pozadí událostí a o oběti, které se Markéta podrobila kvůli němu a jeho rodině...

Na tehdejší dobu se jedná o velmi odvážnou sociální sondu a pohled na „padlé“ ženy a jejich život. Jakýmsi pomyslným leitmotivem je zde úvaha, že i taková žena je schopna čistého citu a lásky, obětování se ve prospěch něčeho, co ji může přesahovat, že zkrátka může kriticky hodnotit svůj způsob života a měnit jej. Mimoto kniha nese i mnoho zajímavých úvah o lidských vztazích i postavení jedince ve společnosti např. „Opravdová láska činí vždy každého lepším, ať je žena, která ji vzbudila, jakákoliv“.

Zemlja
Zemlja
13.09.2023 4 z 5

Smutný příběh, krásně napsaný. Jak těžké bylo pro ženu zajistit si důstojný život.


Micho86
Micho86
21.08.2023 4 z 5

Jeden z mých oblíbených příběhů, nemám k němu po těch letech moc co říct, snad jen že mi přirostl k srdci.:))

kkarmela
kkarmela
04.07.2023 5 z 5

Klasika, která je i po letech čtivá, přečtena již po několikáté.

Jara.v
Jara.v
09.06.2023 3 z 5

Aby byla má četba různorodá, zařadím občas nějakou tu starou klasiku. Z knihy jsem nebyla nějak ulítlá, ale dobře se to četlo. Smutný příběh plný naivity, ale zároveň drsná pravda o tehdejším životě.

Han-nah
Han-nah
07.04.2023 5 z 5

Opět díky výzvě jsem sáhla po oblíbené knize , kterou mám od r. 1981, vydání Melantricha a ráda se k ní vracím. Krásná, útlá kniha a kolik si z ní při čtení je možno načerpat.
Ač klasika, tento příběh nešťastné, tragické lásky stal v 19. tém století vtáhne čtenáře do děje. Mladá pařížská vydržovaná žena - kurtizána, je nazývána Dámou s kaméliemi, kterými je vždy ozdobena při návštěvě do divadla. Květy kamélie jsou zde trochu podružné, ale výstižné.
Tento příběh jsou hlavně city, vášeň, láska, provázená bolestí a snaha žít . Tyto city provází každého a kdykoliv.

Nofar197
Nofar197
22.02.2023 4 z 5

Už v mých šestnácti letech, kdy jsem tento příběh četla poprvé, mi Armand Duval připadá poněkud naivní. Viděl Marketu Gautierovou poprvé v životě, ale hned se stala jeho životní láskou, aniž by o ní cokoli věděl. V podstatě neměli Armand a Markéta absolutně nic společného. Kurtizana mladého muže jen využívala. Mimochodem dnes by se řeklo, že hlavní hrdinka nebyla finančně gramotna. Je to smutný příběh.

andrysek158
andrysek158
03.02.2023 4 z 5

Ke knížce jsem se dostala nahodou, ale vůbec nelituji. Příběh mě od začátku vtáhnul, děj hezky plynul, žádné zbytečné popisy. Vykreslení naivní lásky Armanda v opozici s prakticky uvažující kurtizánou Markétou mě moc bavilo a bylo mi líto k jak tragickemu konci dospěli.

Vera Silent
Vera Silent
09.12.2022 3 z 5

Začátek me velice bavil, i když musím říct, že i tak mi zamilovaní Armanda přišlo velice náhlé. Viděl ji, byla hezká, tak se zamiloval. I zbytkem knihy lomcovaly rychlé vášně a city. Konec byl zkrátka ubrečený, musela jsem knihu odložit a pak jsem to utrpení Markéty rychle přečetla, ať už to máme obě za sebou.

Pokud někdo hledá ideální příklad literárního romantismu, tak může sáhnout po této knize. Je to ukázkový příklad.

adelinka
adelinka
08.12.2022 4 z 5

taký smutný príbeh....

Nicole_picole
Nicole_picole
30.10.2022 2 z 5

Hezké, smutné, ale v podstatě nespoutavé. Nic mi to nedalo.

Hani77
Hani77
15.10.2022 5 z 5

Příběh jsem přečetla jedním dechem. Život Dámy s kaméliemi byl v podstatě velice smutný, i když si žila nad poměry. Dílo mě příjemně překvapilo a myslím, že se k němu ještě někdy vrátím.

"Muži usilují stůj co stůj dozvědět se, co je zraní."

"Kdyby každá ženská, která začíná tohle hnusné řemeslo, věděla, jaké je, byla by raději pokojskou."

MilaJ
MilaJ
13.09.2022 4 z 5

Hodně smutný příběh lásky.

Atekram
Atekram
26.08.2022 5 z 5

Krásný příběh o lásce až za hrob - a kaméliích.

Malýmedvěd
Malýmedvěd
26.08.2022 3 z 5

Klasika - ano souhlasím, velký a hluboký příběh o lásce - souhlasím, ukázka romantické literatury - rozhodně ano. ALE, nesedlo mi to, příliš utahané a uvzdychané. Buď jsem to četl ve špatném věku, nebo v jiné době, možná obojí.

crazyslunicko
crazyslunicko
03.08.2022 5 z 5

Opravdu jedinečný a krásný příběh o smrti, lásce, prostituci a penězích. Jak může dopadnout život v luxusu s penězi od velmi bohatých milenců a proti tomu čistá láska... Jsem dojatá. V příběhu si člověk uvědomí co je vlastně důležité. Hrdinka dala přednost rodině svého milého před vlastním štěstím - s možnou vidinou společné budoucnosti? Dala přednost chudému chlapci před bohatým vévodou. Chtěla jednou zakusit kousek štěstí aspoň na jeden prchlivý okamžik, avšak zbytek protrpěla trápením se zlomeným srdcem. Přesto stačilo tak málo a mohlo být vše jinak. Kdyby on otevřel oči a nenechal se opít rohlíkem. Stačilo, aby projevil více zájmu a mohla být nadosmrti jeho.

"Kdyby každá žena, která začíná tohle hnusné řemeslo, věděla, jaké je, byla by raději pokojskou. Ale nedá nám to. Z marnivosti nás vábí krásné šaty, kočáry a šperky. Věříme tomu, co slyšíme, protože i prostituce má svou víru, a postupně opotřebováváme své srdce, tělo i krásu. Děsí se nás jako dravých šelem, opovrhují námi jako vyvrheli, pohybujeme se jen mezi lidmi, kteří od nás vždycky víc přijmou, než sami dají a jednoho krásného dne pojdeme jako psi, když napřed o všechno připravíme jiné i sebe."

"Rozdáváme se hned pro to, hned pro ono. Někteří muži by se pro nás zničili a nic by od nás nedostali, a jiní nás získají na kytici. Naše srdce má své rozmary."

"Ne, ne, " řekla téměř s hrůzou, "byli bychom příliš nešťastní, nemohu ti už přinést štěstí, ale do svého posledního dechu budu otrokyní tvých rozmarů. V kteroukoli hodinu denní nebo noční by sis mě přál mít, přijď, budu tvá, nespojuj však svou budoucnost s mou, byl bys příliš nešťastný a mě bys také dělal nešťastnou."

Ivetaa
Ivetaa
17.06.2022 4 z 5

Všechny lidské - kladné i záporné - vlastnosti, najdete v jedinečném příběhu.

lernami
lernami
14.06.2022 4 z 5

Asi nemohu říct, že by mě dílo v něčem zásadně překvapilo, ale napsané je moc hezky a jako příběh, který vás bude provázet pár dní, dostačující.

peeetta
peeetta
13.05.2022 5 z 5

Knihu jsem četla již na gymnáziu, během četby se mi děj postupně vybavoval. Odpočinková četba.

Luigi1
Luigi1
04.05.2022 5 z 5

Tak tato kniha je velice pěkně napsaná,první polovina je dobrá,ale druhá je super..Konec se trochu vlekl,ale to byl asi spisovatelův záměr.Doporučuji.

kristyna.havlov
kristyna.havlov
19.04.2022 5 z 5

Četla jsem knihu díky čtenářské výzvě a ptám se ... proč jsem jí nečetla dřív? Na to, v jakém roce byla psaná, se mi četla opravdu dobře. Jedním slovem bych jí popsala "wau". Ke konci i ukápla slza, přiznávám :) Přečtená za jeden jediný den, nemohla jsem z ní odtrhnout zrak. Je opravdu dojemné, jak kurtizána chtěla (a změnila) život kvůli muži, do kterého se zamilovala. Občas mě rozčilovala Armandova podezíravost vůči ní. Ale i on jí bezmězně miloval, stejně jako ona milovala jeho..a ty její dopisy na konci knihy, které byly určené pro něj ... dokonalý. 10 z 10ti.

Iveta Černá
Iveta Černá
24.03.2022 5 z 5

Pocity zamilovanosti s dopodrobna popsanou euforií štěstí i neštěstí, žárlivostí, bezmocností, ješitností, radostí i velkou bolestí, popsáno tak, že jsem s hlavním hrdinou, ač jsem žena, cítila vše, až do morku kostí. Prostě láska se vším všudy, kterou budeme my, co nejsme z kamene, cítit naprosto stejně, ať žijeme v jakémkoli století, a dokud bude existovat život na téhle zemi. A stejně, jako před cca 40 ti lety, i tentokrát skropily poslední stránku knížky slzy.

Kája95
Kája95
20.03.2022 5 z 5

V dnešní době obtížně čtitelné, nezaujme tolik lidí jako moderní romány ,ALE .... autor knihu napsal, bezmála, před 200 lety. Je stále krásná, smutná, v jedné větě nemůžete Markétu ani vystát a v té druhé ji už litujete. Zkusme se na příběh nedívat povrchně....

jana0724
jana0724
20.03.2022

(SPOILER) Krásný a smutný příběh jedné lásky která skončí tragicky.Přesto se dobře četla a opět se k ní ráda vrátim.

kikies
kikies
18.01.2022 4 z 5

Příjemně čtivé, zamilované, smutné, dojemné i tragické nastínění doby minulé. Děj ničím nepřekvapí, ale některé myšlenky jsou evidentně věčné. Uražená ješitnost a zamilovaná kurtizána - sladké klišé, ale posmrtně doručené dopisy pohnou kdekým...

niki-chan
niki-chan
09.01.2022 4 z 5

Krásný a smutný příběh, který mě přiměl Markétu i litovat. Zároveň si říkám, jak nadčasový příběh to vlastně je.

trudoš
trudoš
14.12.2021 4 z 5

Zpočátku jsem byl okouzlen atmosférou zapomenutých časů, kdy smetánka pobírala rentu, a samozřejmostí bylo, že si muž na úrovni – třebaže ženatý – vydržoval metresu. Jakmile však došlo na klíčový motiv celého románu, začala mě zápletka notně nudit, protože její vývoj nepřekvapil prakticky ničím, přičemž závěr je navíc znám od prvních stran. Přesto mě Alexandre Dumas ml. dokázal dojmout a to i přes určitou povrchnost vztahů, svázaných společenskými konvencemi či nepochopitelné jednání ústředních postav, které namísto toho aby problém řešily, jej buď ignorují, nebo schválně nechávají vyhrotit. Ale jak je to jednoduché, tak je to krásné a závěrečné dopisy od Markéty se neobejdou bez slz. Upřímně, čekal jsem od knihy něco úplně jiného než životní příběh ženy, která se obětovala mužům, ať už pracovně, nebo osobně. Ale zklamán jsem nebyl, minimálně po literární stránce jde o velmi lehký a svěží text. Což s ohledem na sto sedmdesát roků, jež uplynuly od prvního vydání v originále, je co říct.

Dámaskloboukem
Dámaskloboukem
29.11.2021 5 z 5

Autorem nejproslulejšího komentáře k Dámě s kaméliemi je bezpochyby Vivian.
????
No, Vivian Wardová.
?????
Přeci ta od Edwarda Lewise.
???????
Tuto dvojici zná určitě každý…


Pamatujete si tu scénu, kdy se Vivian Wardová ( Julia Roberts) bojí, že nebude rozumět, když ji chce Edward Lewis ( Richard Gere) vzít na La Traviatu do divadla v San Francisku? A on ji ujišťuje, že bude stržena příběhem a děj určitě pochopí.
Při závěrečném obrovském potlesku stojí dojatá Pretty Woman v loži a po tvářích se jí koulí slzy dojetí… a její partner se při pohledu na ni potutelně usmívá.
Měl pravdu.
Tento hluboký příběh nestačí pouze přečíst nebo vidět, je potřeba nechat se strhnout dějem a prožít jej spolu s hlavní hrdinkou.

Hethera
Hethera
18.11.2021 5 z 5

Můj oblíbený i když tragický příběh. Kniha je nádherná a mám moc ráda i operu La Traviata, která z ní vychází.

KatkaLas
KatkaLas
24.10.2021 5 z 5

Ten příběh je skvělý a moc mě bavil, na svou dobu to je hodně pokrokové téma, pojednávající o věcech, o kterých se ve společnosti tolik nemluví. Proto je potřeba to číst alespoň trochu optikou tehdejší doby.

evineckY
evineckY
21.10.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem četla u dávno.
Tentokrát jsem poslouchala nádherné zpracování rozhlasové hry česky. Moc krásný, ale tragický romantický příběh . V hlavní roli paní Alena Vránová. Ten konec na mně tak zapůsobil, že mi ukápla slza. Opravdu doporučuji poslechnout těm, kteří nechtějí číst knihu.
PS : Je to tak správně, nebo mi komentář znovu vymažete ?

georginaa
georginaa
10.09.2021 5 z 5

Nádherný i když smutný příběh lásky. Tato doba mě vždy fascinovala, měla neskutečnou atmosféru a film byl též též dobře natočený. Romány tohoto druhu byly vždy úspěšné a Dumas to prostě uměl napsat.

martin8550
martin8550
21.08.2021 5 z 5

Neuvěřitelně dobrý

andrii24
andrii24
28.07.2021

(SPOILER) "Běda mužům, kterým žena vládne." Zkrášlení kabátců urozených. Plaché okouzlení sličné kurtizány muži na úrovni. Markýza v lůně poupat neřesti, jež si vydláždila cestičku do vyšších pater honorace dějstvími nezávaznými. "Dekolt" přání a snů rajských jest určen exkluzivní smetánce. Pánský klub padá k nohám syté rozkoše. Portrét duše, která provokuje, která si stýská po lásce. Lesk a bída kurtizány, jež zahořela touhou opájet se křiklavým pokušením svobody, nepatřit nikomu. Půvab zlaté klícky omámil mravy dvora prostopášného. Tělo chřadne pod sešněrovaností korzetu churavého, nemoc jako kat života v nemilost uvrženého, pohlcen jest žalářem záhuby smrtelné.

Bája89
Bája89
18.07.2021 5 z 5

Vyslechnuto jako audiokniha v jedinečném podání Pavla Soukupa. Nejen čtenáře, ale i posluchače tento dojemný příběh Dámy s kaméliemi emočně rozerve. O to víc na nás celý příběh dolehne neb pan Soukup dal do přednesu nepředstavitelnou něhu a lásku. A i když víte, jak to celé dopadne, tak je vám na konci nesmírně líto nebohé Markéty, Armanda a jejich tragické lásky.

anna492
anna492
22.06.2021 4 z 5

Krásný avšak bolestný výlet do Paříže devatenáctého století se vším co k tomu patří - kurtizány, vévodové, kočáry, garderóby, klobouky, plesy a divadla... V závěru knihy je plně rozvinuta otázka společeských konvencí, která probublává celou knihou. Pro současného čtenáře jsou tato morální dilemata jen těžko pochopitelná, avšak o to zajímavější, neboť servírují exotickou chuť dob dávno minulých.

Amy27
Amy27
26.05.2021 5 z 5

Maturitní četba se vždy jevila jako nudná, a pak jsem z každé knihy byla naprosto nadšená. Dáma s kaméliemi byla první volba v rámci výzvy (kniha starší 100 let), neboť jsem ji měla v knihovně a dlouho jsem se do ní nechtěla pouštět...

Zni to neuvěřitelně, ale od první strany si mě získala. Byla jsem z ní doslova paf! Celou dobu víte, jakým směrem se bude děj ubírat a jak to dopadne, ale stejně hltáte každou stranu jako nejnapínavější thriller.

Postavy božsky vykreslené, děj odsýpá, prostředí 19. století kouzelné, milostný příběh nenahraditelný... Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. :)

sikope
sikope
12.04.2021 5 z 5

Strhující příběh velké lásky.

ludek.n
ludek.n
01.04.2021 4 z 5

Alexandre Dumas mladší se ve své době Dámou s kaméliemi přihlásil k úspěchu, který provázel díla jeho slavného otce. Romantické vzývání velké lásky a oběti v jejím jméně prošlo staletími a i přes jistou sentimentalitu a naivitu dokáže stále probouzet silné emoce. Dumas, vzdávaje se svého autorství, se pasuje do role tlumočníka příběhu, který mu vypráví jedna z hlavních postav - Armand Duval, mladík ctnostný, čestný, útlocitný a bezhlavě zamilovaný do pařížské metresy. Jeho pozdější proměna v mstící se bestii je kuriózně daleko méně sympatická než například lehkomyslné chování hraběte de G. či ostatních statistů. Na druhou stranu je jeho účast na popisovaných událostech hnacím motorem děje a přináší prvek dramatičnosti, který Markéta Gautierová ani se všemi svými milenci nikdy nemůže probudit. Dumas píše lehce a svižně, takže knihu proletíte na jeden nádech. Jeho vznešený styl není nabubřelý ani se nehonosí přemírou patosu a plně chápu jeho oblibu mezi divadelníky. Koneckonců, co jiného je Verdiho La Traviata, když ne Dáma s kaméliemi po italsku.

capricorn__
capricorn__
01.02.2021 5 z 5

Nádherná knížka, která mě chytla už od prvních řádků. Líbí se mi, že během četby jsem tak trochu zapomněl, že čtu román, ale připadalo mi, že hlavní postavy skutečně existují a já čtu o jejich životech - to poukazuje na velice kvalitní vypravěčské schopnosti autora. Co mě taky velice zaujalo, je ponurá atmosféra: jde o poměrně jednoduchý příběh, ono už na začátku víte, co se stalo, ale i tak mi z knížky bylo opravdu smutno (tak, jako mi dlouho z žádné nebylo). I když jsem měl k oběma postavám výhrady (Marguerite mi vadila marnivostí, Armand svým chováním), dokázal jsem si k nim vytvořit cestu a jejich osudy mi nebyly lhostejné, bylo mi jich obou líto. Nakonec mě zaujalo i to, jak mi jsou svým způsobem nesympatické: tyto postavy jsou mnohotvárné, je těžké je zaškatulkovat, mají osobnost, jsou lidské a podle toho se chovají, musíte o nich přemýšlet, zaryjí se vám do paměti (vypichuju to, protože tohle například u spousty moderních knih nevidím). Líbí se mi i historický přesah: při čtení jsem pořád přemýšlel nad tím, jak moc jsou pro dnešního člověka určité scénky a vůbec překážky, které se stavěly lásce do cesty, vzdálené a absurdní, ale pak mi došlo, jak spousta věcí zůstala stejných, což trochu umocňuje ten smutný pocit z knížky, o kterém jsem psal výše.

Štítky knihy

19. století zfilmováno Francie francouzská literatura prostituce Paříž autobiografické prvky

Autorovy další knížky

Alexandre Dumas, ml.
francouzská, 1824 - 1895
2008  85%Dáma s kaméliemi
1921  60%Ilka a jiné povídky
1887  %Svědomí / Konec melodie

Kniha Dáma s kaméliemi je v

Právě čtených15x
Přečtených1 855x
Čtenářské výzvě227x
Doporučených128x
Knihotéce657x
Chystám se číst334x
Chci si koupit51x
dalších seznamech9x