Dáma s kaméliemi

Dáma s kaméliemi https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2747/mid_dama-s-kameliemi-cFW-2747.png 4 1235 191

Slavný romantický příběh o lásce mladíka z dobré rodiny k mladičké venkovské dívce, která se v Paříži proslavila jako kurtizána. Mladý právník s ní odjíždí na venkov a dívka, která chce žít jen pro něho, zcela změní svůj život. Láska milenců se ale střetne s vůlí mladíkova otce, který se obává, že tento poměr ohrozí dceřin sňatek a dobré jméno rodiny. Dívka přinese svému milenci tu největší oběť: předstírá, že ho již nemiluje a vrací se do Paříže k dřívějšímu životu. Milenec se domnívá, že ho zradila a teprve u jejího smrtelného lože se dozvídá pravdu.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , XYZ (ČR)

La Dame aux camélias , 1848

freejazz
freejazz
předevčírem 4 z 5

čteno před lety, nejspíš v době, kdy to mělo ten správný závoj a náboj pro rozervaného mladého osla. dneska už bych to asi nedal. ale to pouze znamená, že každá kniha se musí najít v příhodném čase, jinak se se čtenářem nepotká.

Doubravka1975
Doubravka1975
14.03.2024 5 z 5

Moc pěkný, ale smutný příběh s autobiografickými prvky, kdy sám autor prožíval nešťastnou lásku ke krásné kurtizáně pravým jménem Marie.
Příběh začíná v březnu roku 1842 dražbou věcí zemřelé kurtizány Markéty Gautierové, přezdívané Dáma s kaméliami, kde si náš vypravěč koupi knihu Manon Lescaut s věnováním Armanda Duvala. Ten ho pak navštíví a chce knihu odkoupit a vypráví mu svůj příběh... Kniha Manon Lescaut je od té doby na mém seznamu ke čtení...
Kniha vyřazena v knihovně a koupená za 10.- s krásnou obálkou s kresbou R.Michala.
Nebudu žít tak dlouho jako jiní, proto jsem si umínila, že budu žít rychleji

uzivatel2300
uzivatel2300
26.01.2024 5 z 5

Právě jsem dočetla poprvé a jsem naprosto uhranuta. Tak nádherné, tak smutné a tak zničující, jsem naprosto dojata.

tomas6658
tomas6658
25.09.2023 4 z 5

Klasika, která prostě potěší. Realistický román Alexandra Dumase ml., kriticky zobrazující sociální poměry v soudobé francouzské společnosti. V tomto případě byl inspirací život mladé kurtizány Marie Duplessis, se kterou se autor znal - tedy kritický pohled na sociální postavení prostitutky ve společnosti.

Děj románu se věnuje poměru mladého muže z lepší společnosti, Armanda Duvala, a známé pařížské kurtizány, Markéty Gautierové. Armand se do Markéty bezhlavě zamiluje a snaží se ji vymanit ze zhoubného prostředí prostituce, vydržování staršími zámožnými muži a marnotratného života. Jeho city jsou nejprve Markétou (za podpory její přítelkyně Prudence) zlehčovány a vysmívány, postupně se ovšem Markéta do Armanda upřímně zamiluje - je vážně nemocná a zapůsobí na ni Armandova absolutní oddanost vůči ní. Po určitém údobí idyly, který stráví zamilovaný pár na venkově a spřádá své plány na život v ústraní, se však Markéta s Armandem nečekaně rozchází - jak se později ukáže na nátlak Armandova otce. Armand je zhrzelý, cítí se zrazen, a snaží se jí posléze mstít a co nejvíce ji ponížit. Teprve až po odjezdu do Orientu a po Markétině smrti se Armand dozvídá celé pozadí událostí a o oběti, které se Markéta podrobila kvůli němu a jeho rodině...

Na tehdejší dobu se jedná o velmi odvážnou sociální sondu a pohled na „padlé“ ženy a jejich život. Jakýmsi pomyslným leitmotivem je zde úvaha, že i taková žena je schopna čistého citu a lásky, obětování se ve prospěch něčeho, co ji může přesahovat, že zkrátka může kriticky hodnotit svůj způsob života a měnit jej. Mimoto kniha nese i mnoho zajímavých úvah o lidských vztazích i postavení jedince ve společnosti např. „Opravdová láska činí vždy každého lepším, ať je žena, která ji vzbudila, jakákoliv“.

Zemlja
Zemlja
13.09.2023 4 z 5

Smutný příběh, krásně napsaný. Jak těžké bylo pro ženu zajistit si důstojný život.

Micho86
Micho86
21.08.2023 4 z 5

Jeden z mých oblíbených příběhů, nemám k němu po těch letech moc co říct, snad jen že mi přirostl k srdci.:))

kkarmela
kkarmela
04.07.2023 5 z 5

Klasika, která je i po letech čtivá, přečtena již po několikáté.

Jara.v
Jara.v
09.06.2023 3 z 5

Aby byla má četba různorodá, zařadím občas nějakou tu starou klasiku. Z knihy jsem nebyla nějak ulítlá, ale dobře se to četlo. Smutný příběh plný naivity, ale zároveň drsná pravda o tehdejším životě.

Han-nah
Han-nah
07.04.2023 5 z 5

Opět díky výzvě jsem sáhla po oblíbené knize , kterou mám od r. 1981, vydání Melantricha a ráda se k ní vracím. Krásná, útlá kniha a kolik si z ní při čtení je možno načerpat.
Ač klasika, tento příběh nešťastné, tragické lásky stal v 19. tém století vtáhne čtenáře do děje. Mladá pařížská vydržovaná žena - kurtizána, je nazývána Dámou s kaméliemi, kterými je vždy ozdobena při návštěvě do divadla. Květy kamélie jsou zde trochu podružné, ale výstižné.
Tento příběh jsou hlavně city, vášeň, láska, provázená bolestí a snaha žít . Tyto city provází každého a kdykoliv.

Nofar197
Nofar197
22.02.2023 4 z 5

Už v mých šestnácti letech, kdy jsem tento příběh četla poprvé, mi Armand Duval připadá poněkud naivní. Viděl Marketu Gautierovou poprvé v životě, ale hned se stala jeho životní láskou, aniž by o ní cokoli věděl. V podstatě neměli Armand a Markéta absolutně nic společného. Kurtizana mladého muže jen využívala. Mimochodem dnes by se řeklo, že hlavní hrdinka nebyla finančně gramotna. Je to smutný příběh.

andrysek158
andrysek158
03.02.2023 4 z 5

Ke knížce jsem se dostala nahodou, ale vůbec nelituji. Příběh mě od začátku vtáhnul, děj hezky plynul, žádné zbytečné popisy. Vykreslení naivní lásky Armanda v opozici s prakticky uvažující kurtizánou Markétou mě moc bavilo a bylo mi líto k jak tragickemu konci dospěli.

Vera Silent
Vera Silent
09.12.2022 3 z 5

Začátek me velice bavil, i když musím říct, že i tak mi zamilovaní Armanda přišlo velice náhlé. Viděl ji, byla hezká, tak se zamiloval. I zbytkem knihy lomcovaly rychlé vášně a city. Konec byl zkrátka ubrečený, musela jsem knihu odložit a pak jsem to utrpení Markéty rychle přečetla, ať už to máme obě za sebou.

Pokud někdo hledá ideální příklad literárního romantismu, tak může sáhnout po této knize. Je to ukázkový příklad.

adelinka
adelinka
08.12.2022 4 z 5

taký smutný príbeh....

Nicole_picole
Nicole_picole
30.10.2022 2 z 5

Hezké, smutné, ale v podstatě nespoutavé. Nic mi to nedalo.

Hani77
Hani77
15.10.2022 5 z 5

Příběh jsem přečetla jedním dechem. Život Dámy s kaméliemi byl v podstatě velice smutný, i když si žila nad poměry. Dílo mě příjemně překvapilo a myslím, že se k němu ještě někdy vrátím.

"Muži usilují stůj co stůj dozvědět se, co je zraní."

"Kdyby každá ženská, která začíná tohle hnusné řemeslo, věděla, jaké je, byla by raději pokojskou."

MilaJ
MilaJ
13.09.2022 4 z 5

Hodně smutný příběh lásky.

Atekram
Atekram
26.08.2022 5 z 5

Krásný příběh o lásce až za hrob - a kaméliích.

Malýmedvěd
Malýmedvěd
26.08.2022 3 z 5

Klasika - ano souhlasím, velký a hluboký příběh o lásce - souhlasím, ukázka romantické literatury - rozhodně ano. ALE, nesedlo mi to, příliš utahané a uvzdychané. Buď jsem to četl ve špatném věku, nebo v jiné době, možná obojí.

crazyslunicko
crazyslunicko
03.08.2022 5 z 5

Opravdu jedinečný a krásný příběh o smrti, lásce, prostituci a penězích. Jak může dopadnout život v luxusu s penězi od velmi bohatých milenců a proti tomu čistá láska... Jsem dojatá. V příběhu si člověk uvědomí co je vlastně důležité. Hrdinka dala přednost rodině svého milého před vlastním štěstím - s možnou vidinou společné budoucnosti? Dala přednost chudému chlapci před bohatým vévodou. Chtěla jednou zakusit kousek štěstí aspoň na jeden prchlivý okamžik, avšak zbytek protrpěla trápením se zlomeným srdcem. Přesto stačilo tak málo a mohlo být vše jinak. Kdyby on otevřel oči a nenechal se opít rohlíkem. Stačilo, aby projevil více zájmu a mohla být nadosmrti jeho.

"Kdyby každá žena, která začíná tohle hnusné řemeslo, věděla, jaké je, byla by raději pokojskou. Ale nedá nám to. Z marnivosti nás vábí krásné šaty, kočáry a šperky. Věříme tomu, co slyšíme, protože i prostituce má svou víru, a postupně opotřebováváme své srdce, tělo i krásu. Děsí se nás jako dravých šelem, opovrhují námi jako vyvrheli, pohybujeme se jen mezi lidmi, kteří od nás vždycky víc přijmou, než sami dají a jednoho krásného dne pojdeme jako psi, když napřed o všechno připravíme jiné i sebe."

"Rozdáváme se hned pro to, hned pro ono. Někteří muži by se pro nás zničili a nic by od nás nedostali, a jiní nás získají na kytici. Naše srdce má své rozmary."

"Ne, ne, " řekla téměř s hrůzou, "byli bychom příliš nešťastní, nemohu ti už přinést štěstí, ale do svého posledního dechu budu otrokyní tvých rozmarů. V kteroukoli hodinu denní nebo noční by sis mě přál mít, přijď, budu tvá, nespojuj však svou budoucnost s mou, byl bys příliš nešťastný a mě bys také dělal nešťastnou."

Ivetaa
Ivetaa
17.06.2022 4 z 5

Všechny lidské - kladné i záporné - vlastnosti, najdete v jedinečném příběhu.

19. století zfilmováno Francie francouzská literatura prostituce Paříž autobiografické prvky

Alexandre Dumas, ml.
francouzská, 1824 - 1895
2008  86%Dáma s kaméliemi
1921  60%Ilka a jiné povídky
1887  %Svědomí / Konec melodie

Kniha Dáma s kaméliemi je v

Přečtených1 911x