Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Backman tentokrát zkusil jít víc do veselohry a komedie. To se mu podařilo a u knihy jsem se smál a odpočinul jsem si. Děj je vlastně situační komedie, která by se reálně asi nikdy nestala. Nebyl by to ale Backman, kdy by do toho zase nevložil city a emoce a moudra, takže rukopis se prostě nezapře. Místy mi to přišlo lehce natahované a uměle nafukované, proto 4*.

04.06.2020 4 z 5

Kniha je velmi lidská. Pomůže nám koukat na druhé jinak, než přes šablony, klišé a škatulky. Chtě nechtě si čtenář uvědomí, že každý jsme ňáký a že Země je dost veliká pro všechny. Velmi mne překvapilo, kolik moudrosti se u takových "individuí" našlo. Jasně bláboly se najdou také, ale důležité, že ten kdo hledá v lidech to lepší, může na těchto lidech najít spoustu dobrého a může je mít rád i když jsou z jiného těsta.

04.06.2020 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Měl jsem pocit, že čtu jeden nekončící řetěz utrpení a krutostí. Uznávám, že jsou tam i místa kde se k chlapci chovají pěkně, ale zcela to zapadne v tom blátě všude okolo. Celkové vyznění je trýznivé, někdo v tom prý vidí naději, já jsem viděl jen smutek a obžalobu lidí. Vím, že takové věci bohužel děly, ale že by se to všechno stalo jednomu dítěti? Rozhodně je to příběh pro silné nátury. Na druhou stranu si myslím, že je dobře, že taková kniha existuje, protože už jenom ta polemika, kterou zvedá, má svojí přidanou hodnotu pro lidi, kteří přemýšlejí.

28.05.2020 4 z 5

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Tak jako ano, je to pravda, ale udělat z toho knihu? To jako vážně? Navíc ta nechutná agitka po americku na začátku, je skoro stejně dlouhá jako bajka samotná.

28.05.2020 2 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Chcete přemýšlet, chcete polemizovat, chcete si klást otázky? Tak tato kniha je pro Vás jako dělaná. Mě se moc líbila, mnoho jsem se dozvěděl, donutila mne spoustu další věcí dohledat, načíst. Autor dává do souvislostí věci, které ne každého napadnou a otvírá nová okna pro podlehly z jiných úhlů. Většinou je nestranný a nenutí čtenářovi svůj pohled na věc, nebo pokud výjimečně ano, tak svůj výklad podává s pokorou a nebere se za vykladače pravd, což velmi cením.

28.05.2020 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Romantika o přežití i o přežití nesmrtelné lásky. O naději a touze k životu. Oddechové čtení. Zápletka a děj, takové jak část čtenářů chce, prostě aby to bylo jako v pohádce. Reálného na tom není asi nic, ale je to kvalitně a realisticky vyprávěné. Takže se to bude spoustě lidem líbit, pro mě ta oddechovka a čištění hlavy :)

28.05.2020 3 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Výborná analýza dnešní doby. Člověk si uvědomí souvislosti, které možná dosud unikaly pozornosti. Kniha doslova otvírá oči. Zároveň však klade důležitou otázku, proč naše konání a naše politika tak snadno podléhají manipulaci zvenčí i z uvnitř. Místy může kniha budit dojem, že je jednostranná, když líčí Rusko jako to jediné špatné a Putina jako arcipadoucha. Na druhou stranu, není divu, když ten zbytek světa tak snadno nasedá na lopatu. Proto si myslím, že ukázat pravou tvář a i trochu přibarvit, může být pozitivní právě pro otevření očí a uvědomění si souvislostí. Výzva v epilogu pak dává smysl proč takovéhle analýzy číst.

08.05.2020 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Ta kniha je dobrá. Má velmi zajímavý a smutný příběh dvou sester, kde každá je jiná a obě mají jiný pohled na svět a každá zažívá jiné osudy. Kniha je napsána profesionálně děj pěkně plyne, čtenáře drží v napětí a hraje si s jeho emocemi. ALE!!! Méně by bylo rozhodně více. Kdyby tam těch emocí bylo méně, nebyla by to tak sladká červená knihovna. Kdyby tam bylo méně amerického filmového patosu, rozhodně by to pomohlo. Jako nevětší mínus vidím, že promítnutí tolika skutečných osudů a událostí na půdorys zhruba deseti postav prostě nesedí. Tady by příběhu rozhodně pomohlo ubrat, protože taková přeplácanost ubírá na věrohodnosti. Rozumím proč je kniha bestseler, je tam láska v mnoha podobách od mateřské, sourozenecký až po lásku života. Je tam drama a hrůza druhé světové války. Jsou tam příběhy jen z ženského pohledu (což není špatně, ale rozhodně to pomůže prodejnosti). Jsou tam moudra. Jsou tam emoce. Kniha je dobrá, bude se líbit, určitě od ní nezrazuji. Mne potěšila, ale nenadchla , líbila se mi ale více než podobně „vykonstruovaná“ Vypravěčka.

27.04.2020 4 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Dobrá kniha. Donutí Vás mnohokrát zamyslet nad životem postav a možná i nad Vaším vlastním životem. Donutí Vás zodpovědět na otázky, zda užitečný život je slučitelný se šťastným životem. Co dělá naše životy šťastné? Jaká je role maličkostí? Co pro naše životy znamená květina na stole, úsměv na tváři, slunce za okny? Kniha je útlá a máte ji přečtenou raz dva. Pro mne si odnáším jasné poselství "Nikdy není pozdě něco změnit, do něčeho se pustit". Stylem je kniha opřená o atmosféru o pocity postav. To ocení zejména čtenáři, kteří se rádi zasní a rádi se vžívají do jiných životů a do jiných prostředí.

08.03.2020 3 z 5

Opona: Poslední případ Hercula Poirota Opona: Poslední případ Hercula Poirota Agatha Christie

No, no, no ...
Tohle je hodně jiné než jiní Poirotové. Ale je to pořád výborná Agata Ch. Hezká detektivka, pohodové čtení, spousta prohřešků proti "dobré detektivce" ale výborné oddechové čtení.

08.03.2020 4 z 5

Pod koly / Tento svět Pod koly / Tento svět Hermann Hesse

Dobrá kniho o tom, jak mladý muž může vstoupit do života. O tom jak se může potkat očekávání okolí s vlastní realitou. Kniha jak šablony školy, rodiny, okolí můžou pokřivit, možná zničit, mladý život. O tom jaký zmatek může vyvolat první láska. Na knihu jsem došel, když jsem četl "Norské dřevo" a hlavní hrdina tam právě tuto knihu také četl. Obě knihy mají společné právě to tápání v počátku života. Oceňuji výborný, krásný a jemný styl, jakým je příběh vyprávěn. Jazykově a překladatelsky velmi povedené.

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Je to dobrá kniha. Temná a depresivní atmosféra z ní dýchá velmi věrohodně. Moc se mi líbil popis a způsob jak bylo vylíčeno tápání hlavního hrdiny. Morální dilema mezi závazky a prostým "teď" si umíme dobře představit. Postavám čtenář rozumí. Soudit postavy z knihy ale nechci a ani nebudu. Kniha se dobře čte, erotické až pornografické scény jsou na můj vkus až "moc", moc objemem, moc popisností. Trochu si myslím, že právě touto erotickou "otevřeností" se ta kniha tolik proslavila. Dilema mladého muže "co se svým životem" bylo v literatuře zachyceno už mnohokrát a možná i lépe.

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Dokonalé,
kniha z různých častí, každá je jiná a každá dává jiný pohled na proběhlé události a na zúčastněné postavy. Když o tom budete chvíli přemýšlet, možná pochopíte chování postav, ale podle mne nebudete schopni vynést jasný soud, kdo je ten špatný, a jaký měl kdo přesně motiv. Ke všemu máte více možností. Ano téma je v zásadě jednoduché, ale je mistrně uchopené a vykresluje lidské postavičky a příběhy tak, že bych se vůbec nebál nazvat to psychologickým románem par excelence.

24.02.2020 5 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Výborná kniha. Ano je těžká obsahem i formou. Kvůli květnatému a nádhernému stylu, je dobré si na knihu udělat čas a soustředit se, jinak Vám hrozí, že spousta myšlenek jen proteče mezi prsty. Což by byla škoda, myšlenek o nás, o lidech, o nenávisti, o hlouposti, o nepochopení, o neumění komunikace, o hamižnosti, o trestu, o odpuštění je tam totiž tolik, že alespoň mě zůstane dlouho, dlouho pod kůží a v hlavě. Navíc číst o tak těžkém osudu, je pro mne bolestivý proces. Ale asi je potřeba aby takové knihy byly a byly čteny.

24.02.2020 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Kvalitní dětská knížka, která se dětem dobře čte. Doporučoval bych tak věk okolo 10 let. Knížka zároveň nutí děti se zamyslet nad tím, co je dobře a co špatně a přitom, to co je dobře, je jasně naznačeno.

24.02.2020 4 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Pěkná scifi. Zajímavá myšlenka, spousta originálních příběhů, které mají k sobě daleko, jak jen to jde, ale zároveň je tam skrytý a tajemný společný jmenovatel. V prvním díle se vše jen rozehraje, nic se nevyřeší a čtenář se uvede do děje. Chtě nechtě budu muset pokračovat i druhým dílem. Myslím, že to stojí za to. Dobře se to čte a je to řemeslně dobře zpracované.

24.02.2020 3 z 5

Příliš dlouhé zásnuby Příliš dlouhé zásnuby Sébastien Japrisot (p)

Líbil se mi styl. Občas jsem se trochu ztrácel v množství postav, ale díky tomu, že jsem kdysi viděl film, to moc nevadilo. Čtenáře to pořád vede mezi hrůzami války a sílou lásky. Obě roviny jsou podle mne popsané dobře a zároveň dávají veliký prostor čtenářově představivosti. Sdělení knihy je podle mne předané jasně a dobře. Příběhu trochu škodí na uvěřitelnosti, že by si tolik lidí pamatovalo tolik malých detailů po tolika letech.

19.01.2020 4 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

I pokračování je výborné. Je to dětská knížka, kterou doporučuji. U nás doma měla úspěch. Je to čtivé, napínavé, dobrodružné, má to atmosféru. Příběh není zbytečně šroubovaný a hrdinové jsou dobře propracovaní a mají více rovin, kde je dítě, ale i dospělí čtenář, můžou pozorovat, soudit a představovat si, co by udělali na jejich místě oni.

18.01.2020 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Skvělá dětská knížka pro dnešní děti. Je tam nádech sci-fi, ale zároveň i atmosféra Foglarovek a je tam i trocha citů a psychologie postav. Děj je svižný a napínavý. Výborně se to čte, nejsou tam hluchá ani pomalá místa. Míst pro zamyšlení je tam naopak spousta. Kniha nemoralizuje ani nevnucuje nějaké konkrétní typy chování, nebo dnešní moderní ideologie jako o ekologie, nebo něco podobného. Hrdinové jsou skuteční, mají i chyby ale i přesto si je snadno oblíbíte. Chválím a doporučuji.

04.12.2019 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Mě se to líbilo, i když jsem si pořád říkal, že ten pohled na indiány je to trochu přikrášlený, ale u dětské knížky se to dá odpustit. Jaké bylo moje rozčarování, když jsem se dozvěděl, že to nebylo myšleno jako dětská knížka a když jsem zjistil, že se jedná o mystifikaci, byl jsem velmi překvapen a po přečtení autorova životopisu, už jsem se nestačil divit vůbec.

26.11.2019 4 z 5