Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2030 569

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

MarceD.
MarceD.
21.02.2024 5 z 5

Další skvělý Backman. Začátek byl pro mě sice trochu matoucí, ale nedala jsem se a zbytek čtení jsem si náležitě užila.

Dom95
Dom95
19.02.2024 5 z 5

Tomuhle nikdy nebudu rozumět. Jak někdo dokáže popsat 370 stran o situaci, která reálně trvá tak hodinu a odehrává se v jednou bytě. A ještě to udělat tak mega vtipný! Backman opět nezklamal! Těším se na další knihy :-)

"Láska bolí a možná proto jsou srdíčka špičatá, když je malujeme."

"Tohle není havaj!"
"Ty víš hovno, co je havaj..."

""Co není v hlavě, musí být v nohou." - na tomto místě bychom mohli poznamenat, že když maminka umřela, měla v sobě tolik džinu s tonikem, že se ji z důvodu nebezpečí výbuchu neodvážili zpopelnit, ale to ještě neznamená, že nemohla udílet rady."

""Život tě může zavést kamkoliv, ale ze všeho nejvíc do prdele." To pochopí i sedmileté dítě."

čtenářka76
čtenářka76
19.02.2024 4 z 5

Musím přiznat, že jsem knihu četla před rokem a nedokázala jsem ji dočíst. Dala jsem ji druhou šanci, kvůli čtenářské výzvě a udělala jsem dobře. Stačilo se dostat do děje a příběh začíná dávat smysl. Mám ráda knihy FB. Dávám 4*

Luci19346
Luci19346
16.02.2024 4 z 5

Z knihy mám smíšené pocity. Na jednu stranu mi děj přišel spíše jako humorná povídka o velmi nepovedené bankovní loupeži s málo pravděpodobným děje. Ale na druhou stranu, když se zamyslím hlouběji do děje, tak nacházím hodně příběhů šťastných a smutných.

Asi nejvíc na mě zapůsobilo poděkování kamarádovi, kterého autor nedokázal zachránit.

Budu nad knihou ještě dlouho přemýšlet.

Ada0004
Ada0004
03.02.2024 4 z 5

Krásné! Myslela jsem, že si přečtu oddychovku, ale potřebovala jsem mít na knihu svůj nerušený čas. Je zde tolik dojemných a těžkých témat, mnohdy vás kniha pobaví, ale především vtáhne do smutných životů. Je to ale milá Backmanovská pohádka, kterou občas potřebujeme všichni.

dikyzapozornost
dikyzapozornost
31.01.2024 5 z 5

Backman nezklamal.

Tohle je kniha o lidech. A o blbcích. To vám autor řekne hned v úvodu. Je to o lidskosti, o vztazích, jednom náhodném setkání. Je to o prohlídce bytu, jednom individuu s pistolí, jednom králíkovi, policistech, přepadení a o jednom mostu. A je to o nejlepší zápletce, která vás posadí na zadek.

Shrnout děj téhle knihy není úplně jednoduché. Kniha má krátké kapitoly, které jsou vyprávěny retrospektivně, ale zaručí to to, že se od ní nebudete moc odtrhnout. Vážně. Hlavní linka se odehrává v bytě, který se nabízí k bydlení, kdy do bytu plného zájemců vnikne individuum s pistolí. A říkám vám, že ani za mák neodhadnete, jak to ve skutečnosti všechno je. A hlavně proč to tak je. S každou další kapitolou se vám poodhalují lidské životy, ať už páru holek, které čekají dítě, usedlého páru v důchodu, nebo kariérní ženy a králíka. A s každou další kapitolou se vám odhaluje, proč jsou právě teď na jednom místě. A taky proč se pak na policejní stanici u výslechu chovají jako blbci.

Geniální. Naprosto.

Víc asi o ději prozradit nejde, abych se vyvarovala spoilerů, ale říkám vám, tohle chcete číst. Tohle potřebujete číst.

Jestli mám dát ruku do ohně za jedinou knihu, kterou jsem minulý rok přečetla, je to právě za tuhle. Autor si mé srdce získal Mužem jménem Ove, ale tohle jsem taky rozhodně nečetla naposledy. Smála jsem se, brečela jsem a několikrát jsem se přistihla, jak v šoku na stránky zírám s otevřenou pusou. Prostě miluju, naprosto to miluju.

Když jsem přemýšlela, co by se dalo knize vytknout, jediná mě napadla obálka, která mě teda z počátku dost vyděsila. Ale teď k ní nedokážu mít jedinou výtku, protože ji tak pochopíte, že si říkáte, že by jiná být nemohla. Anglické verze, které vypadají na pohled lépe, se ale téhle nemohou rovnat, protože nic neříkají. Tahle říká všechno v tom nejlepším slova smyslu.

Doporučuji prostě všemi deseti.

kacinekgott
kacinekgott
30.01.2024 5 z 5

Úzkosti jsem zhltla během jedné noci. Ani mi tolik nevadily ty až moc šťastný konce všech zúčastněných.

Jaehyun
Jaehyun
21.01.2024 2 z 5

Knížku jsem dočetla, ale marně jsem hledala ten zmíněný humor a vadilo mi neustálé střídání pohledů. Je to první knížka od autora a asi i poslední, nesedl mi.

huhuhu
huhuhu
13.01.2024 4 z 5

Na první pohled je to taková groteska plná humoru a nadsázky, ale pod povrchem se skrývají velmi vážná, až tragická témata. Můžete to tedy číst čistě jako oddechovku, nebo se vážněji zamyslet nad životem.

Markushka
Markushka
08.01.2024 4 z 5

Postupně jsem se musela začíst a přijmout styl psaní. Pak už jsem si to mohla užít. Četla jsem ji před nějakou tou dobou a je zajímavé, že si děj a jednotlivé postavy doteď dobře vybavuji včetně jejich promluv. Toto opravdu nemůžu říci o všech knížkách. A je to myšleno v pozitivním smyslu:-))

Elinakqo
Elinakqo
26.12.2023 4 z 5

Na začátku se mi nelíbilo, jak se ze všech sil snažil autor být vtipný. Ale jakmile se příběh rozběhl, už vás to vtáhne a chcete za každou cenu zjistit, jak to dopadne.
Příběh o lidech, o životě, reálné i nereálné životní scénáře. Byla to pohádka s reálným koncem anebo realita s pohádkovým koncem?

kata3529
kata3529
08.12.2023 4 z 5

oddychovka, u které si odpočineš a pobavíš

lidské činy mohou mít zvláštní důvody, dokud se jich na to nezeptáš nebo jim neumožníš vypovídání, nedozvíš se to

příležitost k zamyšlení se nad životem

06.12.2023 3 z 5

Audiokniha fajn, ale Backmanova limonáda už mi trochu lepí hubu. Naprosto nepravděpodobný příběh v němž se všichni chovají tak krásně sluníčkově, až z toho přechází zrak. Dokonce i ta pizda za přepážkou banky nakonec roztaje. Také ta autorova fejsbůková moudra mi někdy lezou na nervy. Myslím, že si dám antibackmanovskou dietu, protože píše pořád víceméně na jedno kopyto a z realismu se přesouvá snad někam do fantasy nebo spíš do romantické literatury, což je vlastně pro ženy to, co je porno pro chlapy. Čili nic pro mě a vlastně ani pro slušné ženy. Chápu a respektuji, v čem je autor silný a proč se to mnoha lidem líbí, ale já už mám po pěti knihách dost.

marierachel
marierachel
04.12.2023 5 z 5

Kniha mě nadchla. Je velmi čtivá a není banální. Skvěle balancuje mezi komikou a mrazením v zádech. Moc se mi líbily drobné postřehy o postavách, které dokázaly tak zhuštěně vyjádřit jejich specifickou poetiku. Není lehké mě knihou dojmout, protože často to, co ostatní vnímají jako dojemné, už je pro mě nepravděpodobné nebo kýčovité. Ale když jsem tady četla třeba o tom, jak se Ro radí s tátou i ohledně koupě vajíček v supermarketu, a teď se cítí ztraceně, rozbrečelo mě to.

Je to moje první kniha od Backmana a toužím po dalších. Přečíst tuto knihu není těžké, protože se čte dobře a rychle, není to žádná kláda. Ale plně ji ocení asi jen určité typy lidí.

KK22
KK22
29.11.2023 2 z 5

Mám rozporuplné pocity z této knihy. Byla to moje první od autora a čekala jsem asi něco víc. Začátek mi přišel dobrý, co věta to nějaké hluboké moudro a dokonce jsem se párkrát zasmála. Potom to najednou začalo být hrozně zdlouhavé a nezáživné. Zasekla jsem se na části, kde bankéřka diskutuje s králíkem (s prominutím o ničem) a dál to nešlo, přišlo mi to jako ztráta času...
Přečtu ostatní recenze, třeba konec bude dobrý. Ale zatím nevím, zda se ke knize zvládnu vrátit...

Ticiana
Ticiana
20.11.2023 4 z 5

No přes půlku knihy jsem si rikala, jestli to vubec doctu. Pak se to rozjelo. Kniha mi nepřišla vtipná, temer celou dobu jsem vubec nesympatizovala s postavami. Konec byl fajn.

karel.kral
karel.kral
10.11.2023 4 z 5

Tahle kniha se mi že začátku nečetla moc dobře, po Muž jménem Ove mi přišla plná mouder, o které jsem moc nestál. Ale postupně se množství příběhů složilo do krásného velmi laskavého příběhu a všechno začalo dávat smysl.

Mufa
Mufa
29.10.2023 4 z 5

Ona to zas tak úplně bláznivá komedie není, když se nad tím člověk zamyslí. Ale pobavila mě, jsou tam některá životní moudra, která by člověk neměl zapomenout. Jako vždy u tohoto autora..
Má ale i ještě lepší kousky

26.10.2023 3 z 5

I dospělí mají své pohádky. Jedni porno, druzí červenou knihovnu a jiní zase Backmana. Vlastně ani nevím, proč jsem si od něj pustil další audioknihu. Už čtvrtou. Asi proto, že jsem si je nakradl a nějak se mi nechce je vymazat bez toho, abych je aspoň zkusil. K manuální bezmyšlenkové práci se hodí. Obzvláště když tak nějak atavisticky nesnášíte stokholmáky a blbce, i když na vědomé úrovni víte, že do těchto množin alespoň zčásti a alespoň někdy také patříte.
Fredrik má ten spletenec všeho možného promyšlený, to zase ano. I na pistoli nakonec dojde. Ale je to zároveň natolik nepravděpodobné a přeslazené, že se pepsi jen tiše krčí v koutě. I ta pizda za přepážkou banky je nakonec vlastně jen holka, které stačí projevit lásku a pizdou být přestane. Úzkosti a jejich lidé je taková rukověť pozitivní psychologie. Takže buď čtěte nebo si zobněte valium. Vyjde to zhruba na podobné peníze a kniha má asi méně vedlejších účinků.

Otakar Brousek ml. knihu hlasem a dramatizací pozvedl na úplně jiný level. Proto jsou také ty hvězdičky 3.

JanaŠpe
JanaŠpe
25.10.2023 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, po všech těch hororech co jsem teď četla to chtělo nějakou humornou oddychovku. Je pravda, že jsem se u knihy hodně nasmála ale oddychové čtení to rozhodně nebylo. Naopak kniha hodně nutí k zamyšlení o tom co děláme a jak naše činy ovlivňují okolní svět. Kniha je jeden velký paradox ale i přes to dává ve výsledku smysl. Zkrátka ,,je to příběh o lecčem, ale hlavně o nás blbcích."

Štítky knihy

2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Úzkosti a jejich lidé je v

Právě čtených53x
Přečtených2 646x