Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2064 575

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

Miladad
17.01.2023 5 z 5

Tahle knížka se na začátku tváří jako humoristická oddychovka. Brzy ale zjistíte, že je to spíš hluboký psychologický popis mnoha záludností našeho života. Vše se samozřejmě motá kolem vztahů, které autor dokáže popisovat obdivuhodně trefně. Každý si asi v knize najde nějaké podobnosti se svým životem. Určitě si ji přečtěte, stojí to za to!

Kamcule1
16.01.2023 5 z 5

Když vás text zasáhne plnou silou...
Předlouho jsem tuhle knihu odkládala, asi kvůli kadícímu muži s králičí hlavu na přebalu, ale byla to velká CHYBA.

jiri2737
13.01.2023 5 z 5

Nenechte se odradit slabším začátkem. Brzy se děj rozvine.

hajrys
10.01.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Opět nezklamal. Od spousty vtipných postřehů ze života až po hluboké zamyšlení.

sirojezkin
07.01.2023 5 z 5

Krásná kniha o hodných lidech.

ivusse
25.12.2022

Kniha, která mě donutí dlouho na ni myslet…

a304
17.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Oddechovka, autorovy vtipné postřehy , doporučuji zastavit se v knihovně.

dominika8192
10.12.2022 5 z 5

Tak tohle bylo překvapivě skvělé! Čekala jsem bláznivou komedii, kterou po padesáti stránkách odložím, protože to bude tak absurdní, že se to nebude dát snést. Leč chyba lávky. (Nebo mostu, hahaha, ne, dělám si prdel). Tohle bylo hlubokomyslný, velký a k zamyšlení.
Některý věty byly tak hluboký, že jsem si je musela zapsat, abych na ně nezapomněla. Tohle je spíš tragikomedie, ačkoli ve finále mi není jasný, kdo to za komedii vůbec vydává. Je to spíš úsměvný psychologický drama. Smutný.
Hodně, hodně smutný.
Ale i veselý.
Něco jako když brečíte a zároveň se smějete.
Pět hvězd.

okeey
02.12.2022 5 z 5

Tohle bylo tak praštěný až to bylo skvělý!
Nic víc absurdnějšího ani vtipnějšího jsem neslyšela. Ano, není to žádná vrcholně složitá, vážná světová literatura, ale zaručuji vám, že se u této audioknihy nejen pobavíte, ale také si oddychnete od problémů všedních dní. To totiž Fredrik Backman umí více než dobře. Četla a poslouchala jsem od něj více příběhů a všechny do jednoho se mi moc líbily. Tento autor se právem řadí do mých nejoblíbenějších.
A nesmím zapomenout na proměny hlasu pana Otakara Brouska ml., ty jsou prostě bravurní!
Skvělá oddychovka.

Hebrey
01.11.2022 5 z 5

Souhlasím s AlčouH a moderně řečeno musím říci, že to fakt byla jízda. Anotace (jejíž česká verze si trochu plete postavy :D ) není úplně přesná. Ona to totiž až tak bláznivá komedie není. Kniha je psaná s nadsázkou, notnou dávkou sarkasmu a některé momenty jsou skutečně komické. Ale kniha se svým humorem citlivě dotýká docela vážných věcí. Jeji jednotlivé postavy jsou velmi pečlivě propracované, každá má svůj životní příběh, svou minulost a to, jak díky ní vnímá svou současnost, ostatní lidi i sebe sama. Mám dojem, že každá postava znázorňuje určtou část společnosti a každý si tam najde sám sebe. Jednotlivé dějové linie do sebe postupně perfektně zapadají. Kromě vtipných momentů nabízí kniha i dost zajímavých myšlenek a místy i dojme.

AlčaH
30.10.2022 5 z 5

Tohle byla jízda. Velmi krásná kniha plná zamotaných lidských osudů, lásky, naděje, pochopení... Na první pohled odlehčená až trošku absurdní komedie, na ten druhý však opravdu hodně citlivá kniha s řadou silných momentů a důležitých myšlenek. Párkrát jsem měla slzy na krajíčku, jak mě příběh dojímal a jak se mě některé pasáže dotkly. Byla jsem z knihy vážně nadšená, styl autora mi na 100 % sedl a těším se tak na další jeho díla, do kterých se určitě pustím.

kazetko
25.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Mňam. Čtivé, vtipne, odlehčené, ale s důležitými hlubokymi myšlenkami... (Mela jsem tendence podtrhavat si vety, coz normalne nedelam. ) Váhám mezi 4 a 5*.
SPOILER - obvykle mam problem se sladkyma happy endama, ale tady jsem ho potřebovala.
Urcite budu pokracovat s knihama F. B., tahle byla moje první.

Vuokko
24.10.2022 5 z 5

Knihu jsem začala číst jako humoristickou, tedy lehkou literaturu. Byla jsem velice překvapená jak hluboká nakonec byla. Geniálně vykreslené charaktery postav, které byli propojeny opravdu velmi povedeně. Bavila jsem se od začátku do konce, dokonce jsem se i dojala.

kramver
20.10.2022 3 z 5

Je to groteska s notnou dávkou sentimentu. Fredrik Backman hřejivý humor a psychologii lidí umí. Tady se však dostáváme do roviny, která je trochu víc absurdní než jak jsem na to byla zatím u autora zvyklá. Vlastně jsem se bavila přesně po vzoru konceptu několika nesourodých postav, zavřených v jednom bytě se svými osudy a bolístky, kdy všechny postupně vyplouvají na povrch, aby se díky této mimořádné události v podstatě vyřešily a k tomu dva ukázkoví policajti ve vztahu otec a syn, kteří jsou komediální třešničkou na dortu. Stále nemůžu zkousnout ty doslovné konce, na kterých Backman prostě ujíždí. Na druhou stranu je cílem a úkolem knihy pohladit a ukázat, že život je a bude v pořádku a všechno se zvládne, i když si to někdy trochu zašmodrcháme a zkomplikujeme.

alkazemka
08.10.2022 5 z 5

Boží! Od první stránky prostě boží knížka nabitá velkým množstvím nenápadného životního moudra, které samozřejmě vnímavému čtenáři neunikne.
První slzy z takového toho všeobjímajícího pochopení už na druhé stránce?!? To je trošku moc i na mě. A vzápětí první smích, takový ten jak nemůžete přestat, až si opravdu získáte pozornost všech kolem a je jedno, jestli je to v kupé, na zastávce, v kavárně, nebo doma na oblíbeném gaučíku. Jaktože to všechno pan Bachman ví? A jaktože to umí tak neskutečně trefně a zároveň citlivě poskládat?
"Úzkosti..." je knížka úplně o všem.
O dětech.... "Prý své dítě nemůžeme ochránit před životem, protože život nás postihne všechny."
O rodičovství.... "Děti nám důvěřuji a to je zničující odpovědnost, protože ony ještě nepochopily, že my vůbec nevíme, co děláme."
O partnerství.... "Když si budete naslouchat úplně pořád, hrozí, že potom nedokážete jeden druhému odpustit."
O lásce.... "Protože dva se můžou milovat jeden druhému navzdory."
O soužití.... "Jenom s krásnými se dlouho žít nedá, Julčo. Ale s vtipnými, jéminánku, s těmi člověk vydrží celý život."

....a o životě vůbec.... "Jsou zkrátka období, kdy bytí příšerně bolí."

Gibis
01.10.2022 4 z 5

Jedna nepovedená bankovní loupež, skupina těch nejhorších rukojmí, jaké si umíte představit a k tomu úzkosti, které skrývá snad každý z nás :) O Backmanových knihách se říká, že jsou vtipné, ale pro mě byla většina spíš smutná a dojemná. Tady poprvé můžu říct, že byl příběh převážně vtipný, pokud na to dokážete koukat s nadhledem a i když došlo i na hluboké myšlenky, jak už je u autora zvykem, většinou jsem se bavila a smála :)

Pettato
21.09.2022 4 z 5

Zajímavý čtenářský zážitek. Kniha psaná s humorem a zároveň s vážnou notou. Řeší strachy a úzkosti reálných lidí. Každý z nás nese na svých bedrech nějaká břemena, a tak nám trápení jednotlivých postav mohou být blízká.
Z knihy si odnáším spousty zajímavých postřehů a myšlenek.

"Říká se, že osobnost člověka je součtem jeho zkušeností. Ale není to pravda, nebo přinejmenším ne celá, protože kdyby nás definovala pouze naše minulost, tak bychom sami se sebou nevydrželi. Musíme mít možnost si připomínat, že jsme něco víc než chyby, jichž jsme se dopustili včera. Že jsme i všemi našimi budoucími volbami, všemi našimi zítřky."

„Na úzkosti je zvláštní, že vytloukáme chaos chaosem. Člověk, který se dostane do katastrofální situace, málokdy couvne, většinou se naopak rozběhne vpřed ještě vyšší rychlostí"

„Štěstí je jako peníze. Je to vymyšlená hodnota, která odpovídá něčemu, co nejsme schopní zvážit ani změřit"

Kaduri
14.09.2022 5 z 5

Moje prvé stretnutie s autorom... a som nadšená.
Zo začiatku sa knižka tvári ako streštená detektívka plná absurdných dialógov. Autor sa však s čitateľom hrá a postupne mu servíruje jedno prekvapenie za druhým.
Nakoniec som sa pristihla, že čítam dojemný, duchaplný príbeh plný krásnych myšlienok. Knižka odľahčeným spôsobom reflektuje závažné témy ako samovražda, osamelosť, úzkostné stavy, ...
A chcete vedieť, ako píše štokholmský spisovateľ o štokholmskom syndróme? Čítajte:).
Ja si rozhodne nedám ujsť ďalšie knižky tohto autora.

"Víš, co je na rodičovství nejhorší?
Že tě budou soudit podle tvých nejslabších chvilek.
Milionkrát uděláš něco správně, ale pak stačí jeden špatný krok a už navždycky budeš tátou, který se koukal do mobilu, když se jeho dítě v parku praštilo hlavou o houpačku."

"Pravda je, že kdyby lidé byli opravdu tak šťastní, jak to vypadá na internetu, netrávili by na něm sakra tolik času, protože ten, kdo prožívá krásný den, ho z poloviny nevyplácá na focení sebe sama. Pěstovat mýtus kolem své osoby umí každý, pokud na to má dost hnojiva, takže jestli tráva na druhé straně plotu vypadá zeleněji, asi bude plná sraček. Ale to je jedno, my už jsme se totiž naučili, že každý den musí být jedinečný. Každý den."

Ondra_P
13.09.2022 4 z 5

Příjemná kniha, která dokáže dojmout i předat poselství. Jen mě tak "nepohltila" jako předchozí knihy od Backmana, které jsem přečetl.

Iki1
10.09.2022 5 z 5

Totálně pohodová kniha s morálními naučeními, jak je u tohoto autora zvykem. Baví mě jeho jednoduchý autorský jazyk, hodně si cením kvality překladu, protože mnohé obraty je nutno "počeštit", tedy najít ten správný ekvivalent. Při čtení jsem si skutečně oddechl, protože ač kniha je o vyloupení banky, držení rukojmích, nic krvavého se tu neděje, prostě totální čtecí po-ho-da.

humor švédská literatura tajemství

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Úzkosti a jejich lidé je v

Přečtených2 688x
Chystám se číst1 031x