Tady byla Britt-Marie

kniha od:

Tady byla Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275172/bmid_tady-byla-britt-marie-T4L-275172.jpg 4.4 1526
Koupit Koupit eknihu Bazar

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a hašteřivá babizna. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Host
Originální název:

Britt-Marie var här , 2014


více info...

Komentáře (421)

Komentáře 421 Recenze 10

sgjoli
sgjoli
předevčírem 4 z 5

Přiznám se, že jsem váhala, zda se do této knihy vůbec pouštět. Britt-Marie si pamatuju z knihy "Babička pozdravuje a omlouvá se", kde mi zrovna tahle postava k srdci moc nepřirostla, což ale přepokládám, že byl autorův záměr. Nakonec jsem se ale pustila do audioknihy. Přeci jen mám s Backmanem dobrou zkušenost - dokáže vykreslit lidské osudy dost poutavě a já si říkala, že snad i nesympatické Britt-Marie dokáže připsat nějaké osudy, díky kterým by čtenářům nakonec mohla být bližší. A ono fakt jo.
Zpočátku je Britt-Marie taková, jak si ji pamatujeme z "Babičky, která...". Protivná, pedantská, kritická, pasivně agresivní, společensky nemotorná. V této knize se ale dostává do spousty situací, na které není vůbec zvyklá. Do situací, do kterých by se nikdy nedostala, kdyby neopustila manžela kvůli jeho nevěře... a ona se najednou musí naučit reagovat na nové podněty. A díky tomu, že je příběh zaměřen přímo na Britt-Marie, člověk ji má možnost poznávat z blízka - trávit s ní ten čas. A čím víc toho času s ní trávíte, máte možnost se jí dostat do hlavy a pochopit, nebo aspoň soucítit s tím, proč se ona chová tak, jak se chová.
Ano, Britt-Marie je možná ve styku s lidmi společensky neobratná a často nechápe, proč svým chováním ostatní lidi tolik popuzuje proti sobě. Postavy, které tu potkáváme, ji ale dokázaly přijmout mezi sebe i s jejími výstřednostmi - dali jí šanci, i když to třeba občas dost skřípalo. A to si s knihy odnáším jako přidanou hodnotu - přesah. Vědomí, že když potkáte někoho "divného", tak že to hned nemusí nutně znamenat, že je to člověk zlý nebo špatný. Třeba je jen společensky neobratný a dělá mu problém zorientovat v nuancích a zvyklostech sociálních situací.
Nakonec 4,5 hvězdy z 5. Překvapivě musím říct, že mne to dost bavilo.

klara1550
klara1550
06.09.2023 3 z 5

Nebyl to špatný příběh, připomíná mi to Čechovův "smích skrze slzy", a konec je zbytečně kýčovitý. Na začátku mi přišla knížka vtipná, ale jako se všemi humornými knížkami - jak se ten humor opakuje, už to pak pro mě ani vtipné není. Motivu fotbalu jsem se bála, ale vlastně to je jen taková kulisa. Myslím, že příběh má pro ty, kteří mají tendenci zařizovat si svůj život podle druhých, biblioterapeutický potenciál. :-)


vercatko20
vercatko20
23.08.2023 1 z 5

Nevím, no. Je to spíš takové hořko-sladké, ale rozhodně bych asi neřekla, že humorné (můj subjektivní pocit).
Nebavilo mě to, čekala jsem asi něco jiného, dle anotace. Od autora si s největší pravděpodobností už nic nekoupím a ani nepřečtu.
Britt-Marie mě chvilkama pěkně štvala, hlavně na začátku. A když se nad tím zamýšlím, vlastně tam nebyla ani jedna postava, co by mi byla sympatická nebo mi přirostla k srdci. Škoda.
Jedna hvězda jen za obálku, která je celkem pěkná (na to, že je laděná do fotbalu a ten já nijak extra nemusím - ne, ani po přečtení téhle knihy).

Kaaacik
Kaaacik
15.08.2023 5 z 5

Ove mě nadchl, takže jsem sáhla i po další knize a opět nadšena !!! Je to podobný žánr, ale proste naprosto dokonalý krásný lidsky příběh plný emocí !!!!

MarceD.
MarceD.
07.08.2023 5 z 5

Další skvělá knížka od Backmana. Ha! Zase balancování na hraně mezi smíchem a pláčem. Dojemné, lidské, skvělé.

milary
milary
14.07.2023 5 z 5

Medvědín? Ne.
Úzkosti a jejich lidé? Ano!!
Muž jménem Ove? Babička pozdravuje a..? Sbírám odvahu.

Tady byla Britt-Marie? Jedno velké a nadšené ano!!
(Nerada to dělám, ale pokud se nechci dopustit plagiátorství, nebudu se pokoušet konkurovat komentáři tygřík2. Nedokázala bych dojem z téhle knížky stručně vystihnout líp).

Autor je pro mě jedna velká záhada. Jeden - bezpochyby výborný - spisovatel, a moje zaujetí? Koukám na ostatní knížky a komentáře k nim, a očividně nejsem sama, čí škála hodnocení se dá shrnout pod sofistikovaný pojem "kam kerý" :))
Co zbývá? Zkoušet číst dál.

Janizoun
Janizoun
11.07.2023 5 z 5

Nádherná knížka, která připomíná, že život není peříčko a každou vteřinu se může náš život zvrtnout a jít úplně jiným směrem, než bychom si, kdy vůbec pomysleli. Často se ohlížeme, "co by tomu řekli lidé" a pak nežijeme tak jak bychom si přáli my, neuděláme to co chceme my a život je děsně krátký... Britt - Marii a vesničku Borg se super lidičkama a dětičkama, jsem si zamilovala. Tak si říkám, že v každé z nás je kousek té, pro mě úžasné ženské Britt - Marie... Opět kniha a autor, kterého jsem objevila až teď a tady. Tak opět mé díky patří mým oblíbeným lidičkám, zde na databázi knih. Kniha má mé velké doporučení.

Pisquosus
Pisquosus
30.06.2023 2 z 5

Po knize jsem sáhla hned po dočtení Oveho. Tak nevím, zda to bylo brzy na dalšího Backmana nebo kniha byla slabá.

Začátek mě bavil, pak mě to nudilo a konec vyloženě mučil. Za mě bohužel nic moc.

cjucka
cjucka
30.06.2023 5 z 5

Mám přečtenou další knížku od Fredrika Backmana a opět byla skvělá. U čtení jsem se často smála, často se mi chtělo brečet a často obojí současně. A takhle to mám u všech jeho knih. Na začátku jsem nevěřila, že bych si mohla hlavní postavu Britt-Marii oblíbit, protože mě hrozně štvala už v knížce Babička pozdravuje a omlouvá se, ale na konci jsem ji milovala. Pokud jste od tohoto autora ještě nic nečetli, moc doporučuju. Ať si vyberete cokoliv, určitě nebudete zklamaní.

Doubravka1975
Doubravka1975
29.06.2023 5 z 5

Vtipné a smutné, pravdivé a plné emocí a životních myšlenek + úžasné fotbalové prostředí. Britt-Marie je starší dáma, která vám není vůbec sympatická a pěkně vás štve, ale postupně zjistíte, že se někdy chováte jako ona :(:) a nakonec ji budete obdivovat a fandit jí. Konec jsem si přála jiný, ale i tak SUPER !!!
Když zavřete oči. Vybaví se vám všechna vaše životní rozhodnutí. A dojde vám , že jste se při nich vždycky ohliželi na někoho jiného nebo ....co by tomu řekli lidi ??
Všechno musí mít smysl. A když nemá, je nutné najit hned řešení

keselylenka
keselylenka
23.06.2023 5 z 5

"Když zavřete oči, vybaví se vám všechna vaše životní rozhodnutí. A dojde vám, že jste se při nich vždycky ohlíželi na někoho jiného."
Jasně Britt-Marie je protivná ženská a potkat byste ji asi nechtěli - i když, možná nakonec jen nevidíte, jak moc má ráda. Jen to neumí dát najevo.
Tohle byla pro mě jedna z první Backmanových knih a rozhodně ne poslední.

Atlantis
Atlantis
16.06.2023 2 z 5

2,5* Mám Backmana docela načteného, takže jsem zhruba věděl, co bude. Ale že to bude až tak šablonovité, jsem nečekal. Backman jako vždy krouží a krouží, kydá patos plnými hrstmi, aby pak přistál s údernou pointou. Jenže my jsme tohle už viděli stokrát. A lépe. Naprosto nejhorším záporem je samotná Britt-Marie. Je to neskutečně nesympatická postava, která ano, má mentální postižení, ale sledovat ji je vyloženě utrpení. Dokud je v knize sama, nedá se to číst. Až když se zapojí i vedlejší postavičky, začne jít o snesitelné čtení. Ale to už jste za polovinou knihy. Celkově jsem se nebavil, Britt jsem nefandil, šokující zvraty jsem čekal. Škoda.

Martooni
Martooni
29.05.2023 3 z 5

Dala jsem panu Backmannovi i třetí šanci, ale je to pořád stejné.. bohužel nejsem cílový čtenář.. Další knihy už číst nebudu, anebo budu, ale až nebudu mít co číst (což se asi nikdy nestane).

Bylo fajn seznámit se s Britt-Marií z jejího pohledu a pochopit, proč se tak chovala v díle předchozím díle v knize Babička pozdravuje a omlouvá se.

Ale nijak zvlášť mě kniha u srdce nechytla. Neurazí, nenadchne.. už si na ni ani nevzpomenu..

Katka2382
Katka2382
22.05.2023 5 z 5

Svět tam za našimi zdmi a zvyklostmi může být skvělý a překvapující.

em75
em75
23.04.2023

Všechny krásné komentáře zde již byly napsány, tak mi zbývá jen napsat - bože, prosím víc takových knih.

Kackac77
Kackac77
16.04.2023 5 z 5

Krásná knížka. Nevím, jestli mě dokáže Backman zklamat, asi ne. Britt-Marie mi připadala trošku jednodušší než série Medvědín, myslím to tak, že byla emočně trošku míň náročná. I když Backmanovi knížky takové jsou, vyvolávají celou škálu pocitů. Britt-Marie je trošičku takový Ove v ženském provedení. Je to příšerná, otravná baba a dovedu si představit, že ji nesnáším. Ale pak člověk čte a čte a najednou zjistí, že ji chápe a že ji vlastně má rád, a že ty její otravné zvyky nejsou otravné, ale vtipné a třeba i dojemné.

kačaboušek
kačaboušek
23.03.2023 5 z 5

Tuhle knížku jsem si zamilovala, i když je Britt-Marie příšerná bába, která si myslí, že všechno ví nejlíp. Že nejdůležitější na světě je nablýskaná domácnost a spousta jedlé sody. Když ale opustí svůj zaběhaný život, zjistí, že ten špinavý a zlý svět tam venku je neskutečně skutečný. A zajímavý.

LuccBizon
LuccBizon
11.01.2023 3 z 5

Má čtvrtá backmanovka a už se mi ten švédskej grafoman začíná pomalu zajídat. Chrlí jednu knihu za druhou a stále víceméně totéž, jen v jiném balení. Asi je ta jeho perská buchta náročná na prachy nebo co a Fredrik se musí hodně otáčet, aby zarobil. Pořádně uklidit koupelnu prostě nestačí. A my mu na tu jeho limonádu pořád skáčeme. Nebo ne? No asi jo, když se to prodává.
Britt-Marie je Ove v sukních. Asperger nebo co, společensky obratná jako gibbon ve vaně, ale autor ji prostě musí vmanévrovat do situací, ve kterých bude užitečná a svůj promarněný život přece jen jakž takž naplní, čímž způsobí čtenářům hřejivý pocit v podbřišku. První polovinu jsem z ní fakt nemohl. Pizza na ntou. Pak se to trochu spravilo, za což asi může i hlas Valerie Zavadské.
Něco málo o kulisách knihy. Jsou stejně jako hrdinové zaměnitelné s jinými autorovými kousky. Fotbal x hokej, Borg x Medvědín. Medvědín je ale lepší, i díky námětu. Také je novější. Vždycky říkám, že Fredrik psát umí. Naštěstí. Díky tomu se i Britt-Marie a stopa, kterou v Borgu zanechá, dá číst (poslouchat). Díky jemným životním moudrům o jedlé sodě, fotbale a krysách. Ale jsem rád, že v novějších knihách trochu mění schéma. Protože číst znovu o tom samém je zívačka. I od autora, který umí psát.

Coltain
Coltain
14.11.2022 4 z 5

Kdo četl nějakou jinou knihu od autora, tak zhruba ví, co má očekávat. Smutné a vtipné pasáže, trocha filozofie, to vše velmi čtivé a kniha velice rychle utíká. Jak už tu párkrát zaznělo, hlavní hrdinka je velmi podobná Oveovi. Ale ani já jsem si ji nezamiloval. Navíc fotbalu rozumím asi stejně jako ona. Dávám 4 hvězdy, ale na mém žebříčku kraluje Medvědín a Úzkosti.

99jana99
99jana99
17.10.2022 5 z 5

Z knihy jsem nadšená. Čtení mě bavilo po celou dobu, je to vtipné, dojemné, moudré prostě klasický Backman. Třetí jeho kniha u mě a zatím nejlepší.

tygřík2
tygřík2
03.10.2022 5 z 5

Ta Britt-Marie! Zprvu by ji člověk nejradši vzal pánví po hlavě, ale postupně...prostě jsem si ji zamilovala. Životní moudra vetkaná do příběhu jemně jako pavučinka. Backmanovský styl vyjadřování a humor, který humorem je a zároveň není. Paní Zawadská dílo svým hlasem a interpretací korunuje.

Bubo19
Bubo19
24.09.2022 5 z 5

Tento týden moc na čtení nejsem naladěná, ale sáhla jsem po Backmanovi jako po jistotě a tento autor mě opět nezklamal. Nevím, jak to dělá, jeho knihy se na první pohled tváří, jako vtipné, ale přitom je v nich spousta každodenních myšlenek většiny z nás a velká porce životní pravdy. Možná je to tím, že se autor nebojí zmínit věci, o kterých často přemýšlíme, jen je nemáme potřebu sdělovat nahlas. Příběh je ve své podstatě smutný, ale vše je líčeno s lehkostí a nadhledem, takže se kniha čte výborně a já ji můžu jen doporučit.

"Musíš pochopit, že když tam tak stojíš nahoře, v jednu vteřinu jsi skutečně připravena skočit. A když si v tu chvíli troufneš, tak skočíš. Ale když budeš čekat, nikdy na to nedojde."
"Smrt je nejvyšší forma bezmoci. Bezmoc je nejvyšší forma zoufalství."
"Vesnice u silnice mají tu zvláštní vlastnost, že vždycky vymyslíte stejný počet důvodů, proč odjet, jako výmluv, proč zůstat."

Wargo
Wargo
20.09.2022 3 z 5

Nie príliš záživná postava. Ove bol síce protivný, ale človek si k nemu cestu našiel. Britt-Marie mi bola v podstate ukradnutá počas celej knihy, a síce mám rád futbal, knihou som sa "dral" ťahšie než obvykle. Backmanovi dám ale opäť šancu..

Tesset
Tesset
14.09.2022 3 z 5

Třetí kniha od Backmana, kterou jsem četla a zatím nejslabší. Podobně jako u Ovea jste pak pochopili, proč je Britt-Marie taková, jaká je, ale chybělo mi tam to kouzlo a lidskost, které jsem u Muže jménem Ove cítila.

Kory98
Kory98
18.08.2022 4 z 5

Tedy ze začátku čtení mi byla hlavní hrdinka protivná a říkala jsem si, co od knihy čekat. Ale jak jsem postupovala ve čtení, postupně si mě Britt-Marie získávala a nakonec jsem ji nemohla neobdivovat za to, jaké změny ve svém životě dokázala udělat i když byla tak svázaná svými zásadami a předsudky. Od autora to byla moje první kniha a myslím, že si na jeho styl psaní asi člověk musí trochu zvyknout, ale to se dá celkem rychle a docela ho obdivuju, že dokáže psát o vlastně obyčejných věcech, ale vlastně vytvoří příběh, který má hloubku.

Mandlevest
Mandlevest
16.08.2022 5 z 5

O co později jsem tohoto švédského autora objevila, o to více jeho knihy miluju. Ano, je ždímač emocí, ale dokáže to jen tak mimochodem, žádná urputnost a snaha zalíbit se, a přece to tak dokonale funguje. A je znát, že byl sportovec, tu fair play má prostě v sobě a svým osobitým, nenapodobitelným stylem jí obdařuje i své hrdiny. V této knize tedy zdánlivě nesnesitelnou Britt - Marii, ženu pevných zásad, která ve vás bude vzbuzovat spoustu emocí, ale budete ji milovat. A i ty další o(O)soby z Borgu, stejně jako předtím postavy z vesničky Medvědín (na podzim slovenský Ikar vydává třetí pokračování Vítězové). A tak nakonec už snad jen doporučení. Tento laskavě dojemný, originálně napsaný příběh vás bude bavit. Já si ho užila maximálně.

Karcoolka2210
Karcoolka2210
05.08.2022 5 z 5

Podľa mňa si aj Britt-Marie zaslúži 5 hviezdičiek. Pomaličky, ale isto sa mi dostávala pod kožu a celý Borg s ňou. Backman je pre mňa v tomto skvelý autor, v tom ako zobrazuje ľudí a ich rôzne životné príbehy, s nadhľadom, s humorom, s láskavosťou.
S časti čítaná ako ekniha, ale vo väčšej časti počúvaná ako audiokniha a tu musím jednoznačne vyzdvihnúť a oceniť Valeriu Zawadskú, ktorej jedinečný hlas skvele zapasoval k tomuto príbehu.
Backman je pre mňa jeden z mojich naj autorov, ktorého odpurúčam všetkými desiatimi.

boxas
boxas
30.07.2022 4 z 5

Britt-Marie je pro mne takový Ove v sukni. Líbí se mi oba, i když upřímně řečeno Ove o mnoho víc. Možná protože Ove je přes všechny své podivnůstky muž z tohoto světa a z tohoto století. Kdežto Britt-Marie jakoby přišla z jiné doby, nebo dokonce z jiné planety. Ale třeba je to jen tím, že autor, jako muž, líp rozumí mužům než ženám, natož těm stárnoucím... :-)
Ove je uvěřitelný ve všem, co dělá, Britt-Marie ne. Nemyslím tím např. její posedlost umytými okny, nevadilo mi věčné drhnutí podlahy ani přesvědčení, že se nepije z láhve, protože nejsme zvířata, nebo že pod skleničku patří podšálek. Tomu vcelku rozumím.
Vadily mi jiné věci. Tak třeba to, s jakou rychlostí dokáže podle autora vyprat a usušit dresy, že je mají děti v podstatě vzápětí k dispozici - a to jako jak bez pračky a sušičky a jen s jedlou sodou? Hodně mě štvalo i její (nebo spíš autorovo) neustálé připomínání manžela a toho, co by on a kdy by on a jak by on. Také mi vadila schematičnost v rozložení postav a jejich charakterů.
Co mi naopak vůbec nevadilo, byla pro Backmana typická poetika, laskavost a stálé hledání lásky a přátelství mezi lidmi. Tak to vůbec ne! Vždyť právě pro tuto poetiku mám autora Frederika Backmana a jeho knížky ráda.

Mayaotzin
Mayaotzin
12.07.2022 4 z 5

"Samota je totiž mrhání krysami i lidmi."

To byla zase tak milá knížka, jako to umí jen Backman :-) Tak jako si člověk oblíbí Oveho, tak si musí oblíbit i Britt-Marii :-)

budejka
budejka
10.07.2022 5 z 5

Paráda! Postupně si musítě Britt-Marii prostě zamilovat, i když konec jsem jí přála jiný, než si zvolila. Čtivá kniha. Silná, hořkosladká, nešla číst najednou, chvílemi jsem si ji musela dávkovat. Za mě druhá od Backmana (Úzkosti a jejich lidé) a pro mě byla Britt-Marie určitě lepší.

HannyC
HannyC
02.07.2022 5 z 5

Nedám. Tuhle knížku si nechám. Protože je tak trochu o mně. Protože je tak trochu o každé ženuši, kterou znám :) ... a protože je tak trochu o fotbale. A fotbal moji kluci milují. Fotbal totiž milují nakonec všichni ... protože i já jsem byla tak trochu Britt Marie ... a o míči jsem věděla jen to, že je kulatý. S touto knížkou jsem pochopila, že je středobodem všeho ... a možná to po přečtení této knížky pochopíte i vy :) ... i když příběh je zcela a jistě spíše pro ženy ... ale to nevadí ... nic není perfektní ... ani míč, ani fotbal, ani tento příběh ... a už vůbec ne život.

Termaap
Termaap
02.07.2022 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha v podání Valérie Zawadské, jejíž hlas se podle mého názoru k Brit i k babičce nesmírně hodil.

Má v pořadí už šestá kniha od pana Backmana a jsem opět spokojená. Vtipné, milé, místy dojemné, plné skvělých hlášek a moudrostí; přesně tak, jak jsem zvyklá a jak už, jakožto jeho věrná fanynka/čtenářka, rozmazlená Úzkostmi a Ovem, od jeho knih očekávám.

Kacatko86
Kacatko86
03.06.2022 3 z 5

Fredrick Backman má svůj osobitý styl, hodně dlouhé rozjezdy, kdy si říkám, že kniha je i ničem. Nicméně vím, že pokud vydržím, bude to fajn a kniha se mi bude líbit. A byla fajn a líbila se mi. Nejvíc se mi líbila ta část, kde Britt-Marie odhaluje svoji minulost a naprosto jsem si zamilovala Samiho.
"Člověk si nevybírá okolnosti, ale vybírá si své činy ... Britt-Marie přemýšlí, jestli jsme, jací jsme, v důsledku našich rozhodnutí, anebo okolností."
(ekniha)

fénix56
fénix56
29.05.2022 3 z 5

Taková další varianta Oveho, ale Ove se mi líbil o hodně víc. Mám pocit, že se Backman ve svých knihách drží často stejného schématu. Z bručouna se časem vyklube člověk se zlatým srdcem. Z drsného fracka zastánce slabých. A jediný zlý bývá nějaký podnikatel, co na tom, že jen provinčního charakteru.
Přesto se mi knížka docela líbila, hlavně v momentech, kdy se Britt-Marie chová jako slon v porcelánu (úřad práce) nebo kdy se v retrospektivách pomalu odhaluje její bývalý život. Ale při její obsedantně kompulzivní poruše mi připadá za vlasy přitažené její krmení krysy. Ledaže by ji předtím vydrhla jedlou sodou....

_Brunetka_
_Brunetka_
29.05.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Páni, tohle je už moje šestá kniha od tohoto autora a jsem stále stejně nenasytná jako, když jsem četla tu první. Vím, že se u svých recenzí u knih Fredrika Backmana celkem opakuju, takže se pokusím to vzít hopem. Jednoduše se tu opět setkáváme s originálním příběhem, který je podaný tím specifickým mnou zbožňovaným jazykem autora. Nechybí tu ani ty postavy, které se vám vryjí do srdce tím způsobem, že to až budete fyzicky pociťovat. Nejdřív jsem ze začátku sice měla trochu obavy, jestli tyhle postavy na mě nejsou až moc realistické a protivné, ale to mě opustilo (Britt-Marie je boží, Kent mě vytáčel). Máme tu zase kopu emocí, kterou na vás Fredrik přenese a na oplátku si taky velkou vezme (čtěte: emocionálně vás vyždímá). Já jsem se smála a o minutu později už měla na krajíčku. Závěrem maximálně ještě oceňuju, jaká témata jsou tímto dílem provázaná – život, fotbal, ztráta něčeho, co máme rádi, nový začátek, plnění snů, druhé šance, to, co znamená pro někoho nebýt dost dobrý a co znamená někomu věnovat svůj život. Miluju to, vydávejte další, ať mi nedojde zásoba - a vy se ke mně přidejte!

LittleRebelle6
LittleRebelle6
28.05.2022 5 z 5

Jakože bavila jsem se u čtení. No bylo to pro mē nēco zajímavého. Vēčinou co mē baví čtu jen fakta. Takže i nēco pro mē nové. Doporučuju pro lidi co ví o čem fucík doopravdy je.

001Terka456
001Terka456
28.05.2022 4 z 5

Bylo to moc hezké, ale tak nějak jiné, než jak jsem u pana Backmana zvyklá. Ale určitě si za pár let přečtu znovu.

Ishir
Ishir
06.05.2022 5 z 5

Když jsem zjistila, že kniha je o fotbale, myslela jsem si že to bude nuda. Ale jsem příjemně překvapená. Backman knihu napsal skvěle a vůbec mi fotbal nevadil. Britt-Marie má své kouzlo.

Mikako
Mikako
03.05.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha.
Zasmála jsem se u ní nahlas. Zároveň mi z příběhu ale bylo smutno.
Zatím se mi od Backmana líbilo všechno. A i když Ove je Ove, tak Brit mu hodně šlape na paty.
A hlášku s citrónem si zařadím do slovníku :D

Anet2106
Anet2106
02.05.2022 4 z 5

Další úžasná kniha tohoto autora. I když se zdá, že se v ní toho moc neděje, je to ve skutečnosti právě naopak. Postupně jsem si Britt-Marii oblíbila a vžila se do jejího světa. Moc mě to bavilo a byla jsem ráda, že si Britt-Marie konečně splnila svůj sen!