Babička pozdravuje a omlouvá se

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-Jc5-234566.jpg 4.21334
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno, Host

Min mormor hälsar och säger förlåt, 2013

Kniha Babička pozdravuje a omlouvá se

Ticiana
včera

Jedna z mala knih, u který jsem se nutila ke čtení. Ale docetla. Hodně mi tam vadilo, ze Elsa byla tak vnímava na svůj věk a ze si dělala, co se ji zachtelo a kdyz se ji něco nebo někdo nelíbil, hned to bylo nenávidím...A pak Britt-Marie a její smitka a to, ze všem rozkazovala... no snad Ove bude lepsi...

zuzik03

Právě jsem ji dočetla... na začátku jsem ji chtěla odložit, rozptyloval mě příliš velký podíl pohádkových úryvků, ale jsem rada, ze jsem to neudělala. Backman nakonec opět nezklamal a napsal krásný lidský příběh plný rozličných osudů, který se postupně rozplétá a vše do sebe zapadá. Je to jiná kniha než Owe nebo Medvědín, ale pocit z ni nakonec má člověk podobný - laskavý nadhled a pochopení.

Agatha84

Kde začít, počet hvězdiček klesal úměrně počtu přečtenych stran, až zakotvil na výslednych dvou - jedna za nápad s metaforickým vyprávěním pohádek, druhá za babičku,což byla má jediná oblíbená postava, ač byla pouhou vzpomínkou... Jinak, autor to má těžké, četla jsem od něho zatím pouze Medvědín a bylo by urážkou se o srovnání těchto dvou knih jen pokusit. Příběh v tomto případě byl velmi nijaký, odosobněný, osoby žijící v domě naprosto nesympatické, podivné, těžce uchopitelné - nechovající se jako dospělí, obzvláště naprosto emočně tupí rodiče. Příběhové linie fantazijního světa byly spíše rušivé, opakující se vyjadřování o "kafi", "vajičkách", "dózách s dřímánky", "neexistujícím smítku" více než otravné. Jako psí mámu mě vytáčelo krmení "worse" svařákem a čokoládou... Největší tragédii pro mě představovala malá Elsa, ať jsem se snažila sebevíc, osmiletou holčičku jsem v ní prostě nenašla. A to jsem se snažila opravdu hodně...
Možná však jen nejsem cílovou skupinou této knihy. Možná jsem to nakonec vůbec nepochopila.

BarBarBar

Kdyby to nevyprávělo dítě byla by to velmi smutná kniha. Ale Elsa je fajn a prostě jiná. Mě se příběh moc líbil! Rozhodně si přečtu i další autorovo knihy.

capar

Mě se líbila a četla dobře. To, že je předvídatelné, co se odehraje mi tady nevadilo. I přesto mi vykouzlila nejeden úsměv, aj slzu :D oddechové čtení

Madluska

K téhe knize mám specifický vztah - manžel mi z ní četl při začínajícím porodu. :-) Možná za to mohly poporodní hormony, ale fakt mě to pak chytlo - hlavně ten fantazijní svět Elsy a její babičky. A tak Backmanovi odpouštím ten překombinovaný příběh i Elsinu frackovitost a vzpomínám na babiččiny rady do života a mrakoně a je mi hezky.

Ivan F

Nemám rád prvoplánové knihy (Zlodejka kníh je typickým prvoplánovým produktom), kde autor sa podlizuje všetkým - kydne tam malé dieťa (našťastie nie sirotu), rozvedených rodičov, protivnú susedku, milého taxikára, zlé deti v škole, bezdomovca, vojaka vo výslužbe, pani, ktorej zahynuli deti atď. Osoby okorení vlnou cunami a alkoholom (čierna sukňa), nesmelosťou a nevýrečnosťou (otec), podrezaným jazykom a tajnou rečou (babička) atď. K tomu miš-maš povolaní od riaditeľky nemocnice, cez chirurgičku (samo sebou, že najlepšou na svete), psychologičkou, dôchodkyňou, poberateľov sociálnych dávok, podnikateľa atď. K tomu, aby bol guláš úplný, autor pridáva osudy, ktorých je zas kvantum a toto všetko pomieša ešte s rozprávkovými bytosťami (mrakone a pod.), pridá tajnú reč. Skrátka je to podlízavý a prvoplánový útok na čiateľskú obec, pretože takto pomiešané to bude fungovať a hrať na city. K tomu neuveriteľná a premúdrelá postava sedemročného decka (až sa mi chce napísať spratka), kde neuverím, že v jej veku prečítala komplet Harryho Pottera a knihy od Agathy Christie plus "kvalitnú literatúru" ako sú komixy. Ako celok je kniha protivná, podlízavá a vnucujúca sa. Som sklamaný a od ďalších kníh FB (už jeho iniciály mi pripomínajú niečo nechutné) si dám pohov.

theale

Krásná, milá pohádka (člověk příběh musí brát jako pohádku, jinak by mu samozřejmě musel připadat naivní a prvoplánový) o cestě za pokladem a světě očima netradiční vypravěčky.
Ve výsledku za mě asi i povedenější než Ove. Pohlazení na duši.

Chlapec na vrcholu hory
Chlapec na vrcholu hory