Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 1998 556

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

ajla5
28.07.2015

Je to krásná kniha. Rozhodně doporučuji

Melindaaaa
27.07.2015

Jak může být někdo, koho byste v reálném životě považovali za blázna, skvělou knižní postavou? A vzpomínáte na to, jaké to bylo koukat se na svět dětskýma očima? Jak krásné někdy je, uchýlit se do světa fantazie a pohádek, i když ani tam není vždy všechno růžové? Babička pozdravuje a omlouvá se má v sobě odpovědi na všechny tyhle otázky. Má cenu dát Backmanovi šanci vás ohromit? Rozhodně.
Moji kompletní recenzi lze nalézt v záložkách Recenze :)

Ivana11
26.07.2015 3 z 5

Knihu jsem dočetla do poloviny a s každou přečtenou stránkou jsem nabývala většího přesvědčení, že knihu se zklamáním odložím. Dala jsem si asi 14 dnů pauzu, mezitím přečetla jiný kousek a vrátila se k babičce. Musím říct, že to bylo něco jiného jak první půlka, byla plná smutku, zklamání, lidskosti a na konci jsem byla dojatá. Možná ji časem vezmu ještě jednou, možná jsem se v první půlce špatně soustředila a z toho vzešlo mé prvotní zklamání. Ale opravdu to chce vydržet, jak to velmi často při čtení knih bývá. Ale Ove je Ove....

asterixka
25.07.2015 5 z 5

Nevzdávejte to hned na začátku, neboť nic není, jak se zdá, totiž babička potrhlá bláznivá babka a Elsa protivná přemoudřelá školačka... Kniha je to krásná, plná lidskosti, smutku i humoru, fantazie a voňavých dřímánků : ) Moc se těším na další autorovy díla.

Ivana11
22.07.2015 3 z 5

Na knihu mám prozatím stejný názor jako magnolia z předchozího komentáře, jsem tak trochu zklamaná. Kniha Muž jménem Ove pro mě byla úplně nádherná, dodnes ji mám v sobě. Snad ve druhé polovině budu stejně nadšená, jako většina čtenářů, kteří knihu ohodnotili.

magnolia
19.07.2015

Nevím, nevím, začala jsem a nejsem nadšená. Ove byl na začátku bručoun a nesnesitelný protiva, ale co je to proti bláznivé, sprostě mluvící kuřačce a rozjívené holce (vadí mi obě, ale dám jim šanci v průběhu léta - možná).

Veverca87
19.07.2015 4 z 5

Za mě spokojenost. Taková oddechovka na víkend, moc hezky napsaná. Možná trochu moc pohádkového světa, ale jako celek krásný, i slzička ukápla na závěr.

Peace
16.07.2015 3 z 5

"Neskutečná neštěstí v lidech vyvolávají neskutečné vlastnosti. Z někoho se zrodí superhrdina."

Abych pravdu řekla, kniha mi dala docela zabrat. Je skvěle napsaná a příběh je hezký - to je jasná věc, ale.. na mě tam té snovosti a pohádkovosti bylo přece jen nějak moc.
Začátek mě bavil hodně, ale pak má nadšenost nějak upadala, bohužel. Kdyby byla kniha poloviční, užila bych si ji mnohem více.

Muma
08.07.2015 5 z 5

Hořkosladká pohádka, knížka, která zahřeje u srdce a zároveň rozpláče.

bosorka
01.07.2015 4 z 5

Vlastně taková pohádka, plná fantazie, trochu trpká, taky smutná, ale přitom tak moc hezká.
Elsa je možná pro někoho až moc přechytralá, ale kupodivu mi sedla, svojí bezelstností, odvahou, láskou. Připomínala Oveho. A když o tom tak přemýšlím, mohla bych zopakovat větu, kterou jsem napsala ke knížce Muž jménem Ove. "Frederick Bachman má nesporný talent k vykreslení nejednoznačných postav a vystavení obyčejných příběhů hodně neobyčejně." Sedí to i tady a jsem ráda, že mě druhou knihou nezklamal. I Elsa mi stejně jako Ove přirostla k srdci. A nejen proto, že sviští na HP jako já. PS: Takovou babičku bych brala všema deseti.

ElisR1
30.06.2015 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, která pobaví, ale i rozesmutní. Rozhodně se chystám i na další knihy tohoto autora.

joehot
28.06.2015 3 z 5

Backman umí psát, o tom žádná. Jeho lidskost hřeje, jeho humor hladí. Ale po brilantním a naprosto neředěném Muži jménem Ove je Babička přeci jen mnohem pomalejší, utahanější a rozředěnější, díky čemuž působí jako méně vtipný a emocionální sourozenec, který opsal nápad z P.S. Miluji tě. Což je škoda.

Pihtipudas
25.06.2015 5 z 5

Když se vám hodně moc líbí jedna kniha autora a pak přijde druhá, máte zcela logicky velká očekávání. To jsem u Backmana po předchozím Muži jménem Ove měla - a kupodivu mě nezklamal. Babička je skvělá, v něčem stejně dobrá jako Ove, v něčem úplně jiná. Ale dobře jiná. U Oveho jsem se s dojímáním držela, u Babičky už jsem slzy potlačovala hůř. Přestože jsou v ní úžasné fórky, vyznívá dle mého smutněji, než Ove, zároveň mi přišla propracovanější. Nebudu se ale rýpat v drobnostech, obě jsou to skvělé knihy, které stojí za to si přečíst.

pdoubkova
12.06.2015 4 z 5

smutna, ale mila knizka o pohadkove ceste za "pokladem", kterou pripravila babicka pro svoji vnucku, seznamime se s osudy obyvatel jednoho cinzaku, zjistime, ze zivotni cesty jsou nevyzpytatelne a zivot neni jednoduchy

Oophaga
07.06.2015 3 z 5

Backman je takový velmistr hřejivého lidského příbě-... kýče, že z toho zkrátka trochu chytám růžové osypky a raději bych dala 2**. Zvládá to výborně, ale kdo by měl rád manipulaci, ač celkem šikovně provedenou. Humor střídaný dojetím a světoborným ponaučením, že i ten největší protiva či pablb je lidská bytost, jen poněkud pohřbená pod nánosem komplexů a traumat. You just got to dig deep. Plus donekonečna proklamovaná oslava jinakosti coby výjimečnosti a srdíčka se tetelí... Díky fokalizaci se vševědoucí vypravěč často dívá pohledem (samozřejmě předčasně vyspělé a výrazně inteligentní) malé holky, takže text je vlastně nezávadný i pro odrostlejší děcka, budou ho zbožňovat věční young adults a k tomu sentimentální starší ročníky. Takhle se holt klohní bestseller. Jako pohádka celkem dobrý, ale na tu Lindgrenovou (jejímž skvělým Bratrům Lví srdce autor vzdává hold, ovšem stejně tak i dalším výdobytkům literární a převážně zfilmované popkultury) to stejně nemá.

Neri
06.06.2015 5 z 5

Úžasná, dokonalá, dojemná, vtipná, nezapomenutelná kniha! Očekávání byla veliká - Ove mě nadchl - Babička to ovšem dokázala stejně, možná dokonce o trošičku víc. Frederik Backman znovu vytvořil nezapomenutelné postavy a vyvolal ve mně během čtení bouřlivé emoce, pláč i smích ( a často oboje dohromady). Kniha nejen o holčičce, která vnímá svět trochu jinak než její vrstevníci a babičce, která se vymyká tomu, co si představíme pod pojmem babička. Kniha o rodinných vazbách, o tom, že každý v sobě nese svou vlastní bolest, že vše není jen černobílé. Kniha plná pohádek, přání a zázraků. Vřelý dík autorovi.......a jeho knihám, které jsou plné nadhledu, laskavosti, pochopení. Přesně toho, co nám dnes a denně chybí.

přátelství humor švédská literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy metafory babička stereotypy

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Babička pozdravuje a omlouvá se je v

Přečtených2 719x