Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 1999 1999

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

katyka
20.10.2015 4 z 5

Oveho som si obľúbila hneď, k babičke a Else som si musela chvíľu hľadať cestu. Možno práve preto, ako dokáže Backman skvele opísať postavy - Elsina veľmi vierohodne vykreslená detská nekompromisnosť a tiež neschopnosť akceptovať iný názor mi miestami naozaj liezli na nervy. Ale Babička si ma postupne získala - príbehom, humorom aj tým smútkom skrytým pod povrchom snáď každej vtipnej situácie. Dokonca môžem povedať, že sa mi páči čím ďalej, tým viac. Od jej dočítania už uplynula nejaká doba, ale ja sa k nej v myšlienkach stále vraciam, pripomínam si niektoré scény, momenty a postavy. A čoraz viac mi dochádza, aká je to v skutočnosti výborná kniha. Takže po čase sa možno dopracujem aj k tej piatej hviezdičke. :)

debe
20.10.2015 5 z 5

...v euforii z docteneho pribehu jsem pouzila slova Elsy, ktere zaznely v pribehu opakovane, nechtic se nikoho dotknout! Verim, ze ti, kterym pribeh sedl, pochopili. Priste budu v komentarich opatrnejsi....

Hella
19.10.2015 2 z 5

Tak padlá na hlavu myslím nejsem, jak si neskromně a nekriticky myslím, ale Babička se mi prostě hodně nelíbila, viz můj komentář níže. Nicméně nikomu svůj názor nepodstrkuju s tím, že on je rozhodně ten na hlavu padlej, když se mu to naopak líbilo.

debe
19.10.2015 5 z 5

Tak komu se tenhle příběh nelíbil, tak snad "musí bejt padlej na hlavu". Krásný a dojemný příběh o jedné potrhlé babičce a její sedmileté vnučce, díky které se člověk zasměje i zapláče.

nemeckovatereza
15.10.2015 4 z 5

Muž jménem Ove se mi líbil víc, ale i tato kniha je dobrá. Našla jsem si nového oblíbeného autora a moc se těším na knížku Byla tady Britt-Marie ;) Trochu mi dělalo problém zorientovat se v pohádkové říši. Jinak příběh, který jsem dosud nikde jinde nečetla ani náznakem, za to má autor velké plus!

Alma-Nacida
14.10.2015 5 z 5

Mám ráda knihy, které přetváří realitu, ať už z jakýchkoli důvodů. Někdy je té reality prostě moc i na někoho, komu bylo skoro 8 let už před hodně dlouhou dobou. :) Mám ráda i knihy o lidech, co nezapadají. Obojí mi tato kniha přinesla a k tomu správně namíchaný koktejl smutku, srandy, dojemnosti a krásy.

Aknel26
12.10.2015 2 z 5

Opět kniha, kterou jsem nedočetla. Ove byl asi mým největším čtenářským zážitkem za minulý rok, takže očekávání byla veliká, ale babička mě vůbec nechytla. Jednak mi nebyla sympatická hlavní postava malé holčičky – nějak jsem už přesycená těch geniálních samotářských dětí, které jejich vrstevníci nechápou. A navíc mě vůbec nebavila ta fantastická linka, všechny ty vymyšlené světy a tajemní sousedé, narážky na Harryho Pottera apod.… Odložila jsem přesně ve čtvrtině.

bend-ik
08.10.2015 4 z 5

Po Ovem prichádza autor s ďalšou milou a dojemnou, no tentokrát dosť rozporuplnou knižkou - s tou "o babičke". Babička je.. iná. Elsa je iná. Iná však, tu ešte viac ako inde, neznamená zlá. Ak mi neveríte, pozrite si to na Wikipedii.
Zatiaľčo prvá polovica knihy bola pre mňa čistým trápením (bizarnosť rozprávkových svetov tvrdo narazila na moju racionalitu), tú druhú som zhltla na jedno poležanie.

A aj keď budem asi (jed)iná, po celý čas som si úplne najviac užívala X-menov! A Harryho, of course..
P.S: Elsu za to neúnavné opravovanie spisovnosti či pravopisu proste nemôžem nemilovať :)

beast
07.10.2015 5 z 5

Po přečtení OVEho, jsem se pustil do téhle. Nádherný rozhled dětskýma očima, krásný překlad. El.sa je jiná, ale o to je to lepší. Zamyšlení nad svou dospělou osobou a dětmi.
Slzy na konci zatlačené do koutku.
Doporučuji....

_Michelle_
05.10.2015 4 z 5

Kniha ve mně zanechala zvláštní pocity. Vlastně ani nevím, zda ji mohu doporučit (i když je nepochybně zajímavým a velice čtivým způsobem zpracovaná a do jisté míry výjimečná). Myslím, že lze s jistotou říct, že se nejedná o špatnou literaturu. Z mého úhlu pohledu však knížka obsahuje příliš mnoho smutku, který u mě vyvolával živé vzpomínky na definitivní odchod nejbližších osob, což klidu na duši bohužel nepřidá.

MahulenaK
03.10.2015 4 z 5

Tak nakonec za čtyři hvězdičky :-) Přes počáteční rozčarování s popisy pohádkových zemí a bytostí (což ale ve finále celé dostalo smysl)mě knížka nakonec pohltila,takže jsem ráda,že jsem ji neodložila.A i když mi Elsa někdy lezla dost na nervy,tak jsem ji nakonec stejně měla ráda.No a samozřejmě jsem si i pobrečela.Takže tak :-)

Nevada
29.09.2015 5 z 5

Dala bych si skořicového šneka (čti: tahle kniha dostala i toho cynika ve mně).
Nevzdávejte četbu i přes nezajímavý začátek. Je to s ní jako s lidmi, většinou se vám taky nesvěří hned zpočátku. Ale k téhle knize musí člověk asi určitým způsobem dospět. A nezáleží přitom, jestli je vám sedm nebo sedmdesát sedm.

Lumine
28.09.2015 5 z 5

Fňuk. To bylo krásné.
Na to jak je to vtipná knížka, se mi neuvěřitelně potily oči. ._. Víte, jak to myslím.

Vyprávění je tak krásné, vtipné, okouzlující a zároveň smutné. Příběh rozebírá životy lidí bydlících v jednom velkém domě. Je to vážně moc pěkné. Miamas, všechno. :D

Ivuska.09
23.09.2015 4 z 5

Milé oddechové čtení, které je plné emocí.

"Člověk si přeje být milován. Nesplní-li se mu to, chce být obdivován, a nesplní-li se mu ani to, chce být obáván, v dalším případě nenáviděn a proklínán. Člověk touží zanechat v lidech nějaký pocit, duše se bojí prázdnoty, chce kontakt za každou cenu." (Babička pozdravuje a omlouvá se - Fredrik Backman)

Tato kniha a její postavy zanechají ve čtenáři širokou škálu pocitů.

Clara del Valle
22.09.2015 1 z 5

Knihu odkládám na straně 100, už jsem s tím ztratila dost času a musím říci, že už dlouho jsem nečetla nic nudnějšího, nezáživnějšího a patetičtějšího. Jedna hvězdička za úvodní část s babičkou, pak s jejím odchodem už to šlo do kytek /doslova/:-(

Dousabel
21.09.2015 5 z 5

Přiznávám, že na začátku příběhu jsem byla dosti v rozpacích a říkala jsem si, že to snad nemohl napsat stejný autor, který stvořil milovaného Oveho. Ale po přečtení dalších stránek jsem tomu naprosto propadla a už se nedalo přestat. Neskutečně nádherně napsané životní osudy tolika lidí, zabalené do krásného pohádkového obalu, které postupně odhaluje sedmiletá (vlastně skoro osmiletá:o) ) Elsa, která má tu nejúžasnější babičku na světě. Strašně bych si přála, kdybych mohla také dostat takový dopis od těch, kteří už tu se mnou nejsou a mohla jim odpustit, že odešli tak brzy...

Smekám, pane Backmane
Uvidíme se... doufám brzy :)

anibeni
20.09.2015 5 z 5

Výborná kniha, co víc dodat ke knize, o které zde v komentářích bylo již skoro vše napsáno... Je to kniha, která vás svým pohádkovým vyprávěním o životě zasáhne tak, že neudržíte slzy na uzdě a antipatie k různým postavám se přelévá v sympatie až k soucitu.. Kniha, která si vás získá, kniha, která se musí přečíst.. Ale také je to kniha, která ne každému sedne a ne každého zasáhne tak, jako třeba mně..

barbr
20.09.2015 5 z 5

Ano. Stejně jako předchozí kniha (řečeno slovy pana Kodeta): "Ale ne, je to prostě vynikající!" Realitu každodenního dne, střídá útěk do jiného-svého světa. Odlehčený humor, opravdovost, dojemnost, láska v mnoha podobách. Jsem vždy překvapen, že mohu stále objevovat tak nádherné nové knihy. Mé doporučení je však nečíst na etapy (dlouhodobě) a nechat se vtáhnout, nebránit se pustit vlastní stavidla fantazie. I proto jsem začal číst ještě jednou a užil si to. Elsu Není možno srovnávat s Ovem. Je to zcela pochopitelně jiná kniha. Také jsem si přál a čekal v prvopočátku Oveho (který je samozřejmě fantastický), ale po rychlém "vo co gou",jsem přijal "tuto hru" a kniha mi udělala moc dobře na duši. Zajímalo by mě, jak by hodnotil Oveho někdo, kdo by nejdříve četl Babičku.

Ankavi
17.09.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Prolínání světa fantazie a méně i více závažných peripetií, které k životu neodmyslně patří, bylo pro mě jedinečným čtenářským zážitkem. Kniha po nenápadném úvodu velmi emočně graduje a zasáhne čtenáře přímo do srdce.. Mnohé okamžiky, viděné a vnímané Elsou, jsou vlastně prosté - a přitom je v nich ukryta velká pravda a síla. Nic není černobílé a nikdo není dokonalý - babička děkuje a omlouvá se... Přes hloubku příběhu je psaný s citem a čte se neuvěřitelně snadno a lehce. Výborná kniha, kterou nelze než doporučit.

honza66
07.09.2015 2 z 5

Po skvělém Muži jménem Ove, kde v podstatě všechny postavy byly zajímavé, originální a hlavně uvěřitelné, je Babička velké zklamání. Charaktery hlavních postav jsou uvěřitelné jen obtížně a konají v nesouladu s tím, jak jsou autorem vykresleny. Samotná dějová linka a fantasy odbočky mě také nezaujaly, ale budiž - to už je věcí individuálního vkusu. Takže: Snad kromě jazyka, který si zachoval čtivý tón, je Babička oproti Ovemu velký propad.