Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 1998 556

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

NomenOmen
10.03.2016 5 z 5

Že začátku mě upřímně nezbavila. Babička po mě byla přestarla rasple, bez spetky důstojnosti, vychování, empatie, či smyslu pro realitu. Kniha působila, jako óda na podivnost, která měla být legrační podivnosti, ale nebyla. Když jsem se dostala dal, racionalita mě opustila a ja jsem mohla začít postavy příběhu bezmezně milovat. Takovy skok v ocitech u umi vyvolat jen Backman. Pochopila jsem, poznala jsem, začala jsem obdivovat.. Hrdinové jsou uveritelni, jsou lidští.. Nakonci můj vztah ke knize přiblíží gesto: našla jsem si na Wikipedii, co je to epilog (i když jsem to davno věděla).

farinka
09.03.2016 5 z 5

Pro mě prostě úžasná...víc ani neumím dodat.

ITGIF
08.03.2016 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knížek, které jsem v životě četla, předčila i Oveho, který byl do té doby můj favorit. Kniha je pohádkou pro dospělé, pohádkou, která by měla dospělákům připomenout, jak se v tomhle světě zachovat. Kdo říká, že se mu nelíbila, tak ať čte ještě jednou, ono to přijde. Jsem nadšená!

Janek
07.03.2016 3 z 5

Bylo to nápadité, bylo to vtipné, ale vlastně si vůbec nejsem jistá, pro jakou věkovou skupinu je kniha určena.

Kao
05.03.2016 5 z 5

Nikdy nepřetanu obdivovat tento styl psaní. Jak hravě je to napsané, až je člověk schopen vžít se do myšlenek téměř osmiletého dítěte, které má o kolečko navíc. Mám osmiletého bratra a díky téhle knížce se někdy přistihuji jak přemýšlím nad tím, jak mu to v té jeho hlavičce šrotuje.
Závidím Else, že má takovou babičku.
A kdo si myslí, že děti superhrdiny nepotřebujou, tak musí bejt padlej na hlavu.

Jandýs
04.03.2016 5 z 5

Není, co dodat :-) Když někdo spojí tak krásné psaní a šálu z Hogwarts, pak z toho musí vzniknout pecka :-))))) a tohle je super čtení , souhlasím, že může čtenáře odradit domněnka, že jde o dětskou knihu , ale každý , kdo ji dá šanci a nehledí pouze na obal, pak určitě nelituje :-)

myreadingplace
02.03.2016 5 z 5

Kniha, která působí na první pohled neškodným dojmem, ale ukrývá neuvěřitelné příběhy. Ani nevím, proč jsem ji začala číst. Anotace rozhodně nevybízí k přečtení a sama kniha podle mě hodně lidí odrazuje tím, že ji pokládají za knihu pro děti. Tohle rozhodně neni kniha pro děti a kdyby ano, museli byste být jako Elsa. Po dočtení to ve mně vyvolalo neobvyklé pocity, usměvavý smutek. Snad se taky naučím, jak se dostat do Miamasu bez Babičky.

IvetB
29.02.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Trochu mi trvalo, než jsem se v ní zorientovala, ale pak už jsem se od ní nemohla odtrhnout. Normálně si v knížkách nezatrhávám pasáže, které se mi líbí. Ale tady je těch pasáží, které mě oslovily natolik, abych ten roh ohnula, hned několik. A navíc, proč být normální, když je tak skvělé dělat jiné, výjimečné věci. Vtipné, milé, laskavé...

raty
22.02.2016 5 z 5

Moc jsem se bránila srovnávání s knihou Muž jménem Ove. Ale musím konstatovat, že na konci této knihy jsem měla úplně stejný pocit, jako když jsem dočetla Oveho. Dostala mě. Nádherný, propracovaný, smutně-veselý příběh.

Mermaida
20.02.2016 5 z 5

Chvílema brečím, chvílema se směju, dle toho jak otáčím stránky a jak příběh plyne. A pak je po všem a ve vás to vře, to napětí, síla, smutek, ale i láska, oddadost, přátelstí, a také odpuštění...
Babička, jenž pozdravuje a omlouvá se je kniha, která vás s lehkostí vtáhne do děje, aby vás mohla pobavit, ale i dojmout. Ano, ta kniha je plná emocí, příběhů, pohádek a jedné milované babičky a o to víc milované vnučky - Elsy. Podle mne ja kniha skvělá, poutavá a má neobyčejný děj. Buď se do ni zamilujete nebo Vás neohromí, nic mezi tím není. Já si zamilovala Elsu, Alfa, workse a samozřejmě i babičku .)

m528
07.02.2016 5 z 5

Na začátku mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla na autorův styl. Pak mě příběh uchvátil a přečetla jsem jedním dechem.

Livia
31.01.2016 4 z 5

Chcem okamžite pokračovanie, teda skôr prequel o dobrodružstvách babičky, pretože to je neskutočne úžasná, vtipná postava, a kedykoľvek sa tam objavila, skvele som sa bavila. Okrem babičky musím vyzdvihnúť aj ostatných obyvateľov domu. Okrem vtipných príhod babičky, ma najviac bavilo práve odhahovanie príbehov a vzťahov jednotlivých susedov

Aichah
30.01.2016 5 z 5

Muž jménem Ove se mi líbil. Babička mi po pár stránkách připadala také fajn. Pak jsem si přečetla pár recenzí a začala se bát. Naštěstí zbytečně. Je to milá, hravá a někdy až smutná knížka. Je fakt že Miamasu, dřímánků, kafe a neviditelných smítek je tam až moc, ale i tak se mi knížka líbila. Nejlepší byl stějně Alf :)

Falda
29.01.2016 5 z 5

Ze začátku jsem si nebyla jistá, jestli mě knížka bude bavit. Ale po zvyknutí si na autorovo psaní a míchání humoru, smutku a pohádky, mě vzala za srdce. Hodně si z knížky odnáším a také mě nutila se zamyslet. Jediné co vytknout je - Elsa - občas moc chytrá na svůj věk a občas jako malé dítě. Ale i tak, za mě 5 hvězd :)

ClariceL.
19.01.2016 4 z 5

Zjistila jsem,že u této knihy musíte vědět,jestli chcete přistoupit na určitý druh hry.Několik prvních stránek jsem měla trošku problém.Myslela jsem,že se autor snaží být jen vtipný po své první knize a bude to přehnané,protože některé postřehy Elsy jsou na její věk až moc vyspělé.Ale je na vás,jestli chcete vstoupit do Miamasu.Bez něj by byl příběh chudší.Prolínání světa fantazie a snových hrdinů s realitou dospěláckého světa vytváří příběh zajímavý,trochu smutný,místy humorný,chvílemi i dost napínavý,ale celkově dává pěknou souhru a dokáže promlouvat jinou řečí k těm,kteří jí chtějí naslouchat.No a já jsem nakonec chtěla.

Dafra
18.01.2016 4 z 5

Knihu jsem přečetla na doporučení a nelituji. Do detailů promyšlený příběh, napínavý, nevtíravě humorný, dojemný. Nejprve mi při četbě vadily pasáže pojednávající o "Říši před procitnutím", zpomalovaly mě a měla jsem nutkání je přeskakovat, ale velmi brzy vše dostalo smysl a od té chvíle jsem nedokázala knihu odložit. Skvěle vystavěné, dobrodružné, úsměvné a hlavně milé. Pět hvězdiček nedáván pouze kvůli tomu, že pro mě byla hlavní hrdinka až moc superhrdinka a konec příliš idylický, ale ostatně o tom "pohádky" jsou.

elfos
13.01.2016 5 z 5

Babičku jsem četla dřív než Muže jménem Ove, a líbí se mi mnohem víc. Hravostí, absurdností.... Těžko to vyjádřit, ale řekla bych, že rozdíl mezi nimi (aspoň pro mne) je v tom, že Babička pozdravuje je kouzelná, plná fantazie a neuvěřitelně uvěřitelná.. na nic si nehraje. Na rozdíl od Muže jménem Ove, který se tváří jako jakoby skutečný příběh, ale jsou tam místa hrající na city až příliš, všechno jde až příliš lehce, vztahy mezi lidmi se spravují a zlepšují náhle a taky příliš snadno.. je toho prostě až moc, až je to nepřirozené. Ale obě knihy se čtou krásně, je to fajn čtení, a v obou je humor, který - tomu věřím - vás minimálně jednou (ale spíš víckrát) donutí zasmát se nahlas.

Ove mě neláká přečíst si jej znovu (byť jsem jej přečetla ráda), Babička ano. I v tom jsou rozdílné. Na druhou stranu, jsou si podobnější, než by se na první pohled zdálo, což má svůj půvab.

schautam
12.01.2016

Asi patnáct let se mi nepodařilo nedočíst knihu, ale tentokrát ano. Osmileté dítě, které se vyjadřuje jakoby mělo asi třicetileté životní zkušnosti; dítě, které ve svém věku čte sebrané spisy Ch. Dickense (to nedokázal ani můj tatínek, profesor češtiny (když četl Martina Chuzzlewita, tak to vzdal)), to bylo i na mně, který mám manii, každou knihou, kterou začnu číst, také dočíst, až moc. A upozorňuji, že jsem se dostal až na stranu 280, tedy nepoložil jsem to hned a snažil jsem se.
Tato kniha je opravdu za hranou, blbina autora (a tedy i vydavatelů), který zřejmě spoléhal na úspěch přechozí knihy o panu Ovem.

Joges
11.01.2016 4 z 5

Kniha jako celek funguje docela dobře, Backmanovi to píše, to musím uznat. Hravý humorný styl, moudro, přátelství, působivá dějová linka, která chytne za srdce, drsná i milující babička, vyvážený svět reality i fantazie (mimochodem právě fantazie posunuje „Babičku“ do literatury pro děti a mládež), to všechno je docela fajn, ale přemoudřelou sedmiletou vnučku se slovníkem z Wikipedie a iPodem plným knih od A.Christie jsem autorovi nevěřil. „Muž jménem Ove“ byl o něco reálnější a uvěřitelnější. Dobrý dojem z knihy nakonec přeci jen zůstal, a tak mi nezbývá nic, než prostořekou chybující babičku, která pomáhá druhým lidem, alespoň mírně pochválit.

bezknihnic
29.12.2015 3 z 5

Dalo mi práci knihu dočíst, s Ovem se srovnat nedá. U další autorovi knihy se budu nejspíše rozmýšlet, zda ji číst...

přátelství humor švédská literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy metafory babička stereotypy

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Babička pozdravuje a omlouvá se je v

Přečtených2 721x