Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2064 575

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

Haloon
22.05.2023 4 z 5

Backmanova skupinka blbců, která nás učí, že blbcem je tak trochu každý. Nebo alespoň, že každý může mít své problémy, do kterých nevidíme. To si pak jeden může přijít, že se potkává jen se samými blbci.
Příběh je občas předvídatelný s trochou klišé a absurdity, ale je to příběh s ušlechtilou a pěknou myšlenkou o boji se strachem a úzkostí a také o empatii a pochopení, který umí zahřát u srdce.

Jonna
15.05.2023 4 z 5

K Beckmanovi si cestu teprve hledám, některé jeho knihy se mi četly obtížně, ale tahle kniha mě oslovila hned. Má to spád, je tam humor i napětí.

Doubravka1975
01.05.2023 5 z 5

Příběh je od začátku úplně divný a komplikovaný. Je to příběh o jedné nepovedené bankovní loupeži, prohlídce bytu a zajetí rukojmích a o mostu. Ale hlavně o lidech a jejich úzkostech a smutcích, ale i o lásce a naději i jak si pomoci navzájem.
Postupně do sebe všechno zapadá až po autorova slova poděkování. Ty mě teda úplně dostaly. Takže nakonec SUPER a doporučuji.
I kdybych věděl, že zítra bude konec světa, ještě dnes bych šel a zasadil jabloň.
Martin Luther

roman9276
19.04.2023 5 z 5

Jedinečný Backmanův humor mě opět dostal. Prvních 100 stran jsem si říkal WTF?! Co to jako má kruci bejt? Ale nakonec to všechno pěkně zapadlo. Protože zpočátku to vypadalo na partu blbců, která se někde náhodně sešla, ale vlastně ona to parta blbců byla, podobnost se mnou a mým okolím je čistě náhodná. Hodněkrát jsem se nahlas od srdce zasmál, což se mi nestává tak často. Přibližně od poloviny jsem tušil, jak to asi dopadne a měl jsem víceméně pravdu. Rozhodně je to kniha, ke které se rád vrátím :)

Dámaskloboukem
05.04.2023 3 z 5

Spis než o úzkosti to je detektivka.

Ale jinak typicky Backman:
výborně propracované postavy, neokoukaná přirovnaní, příběh tak akorát střelený, dej až téměř puntickarsky zamotaný, od povrchního humoru ladně sklouzavá k závažným životním myšlenkám.

Prostě - když ho milujete, tak není co řešit!!

Já si dávám Kofolu výjimečně.
Na mě je moc sladká.
Stejně jako tato kniha byla na mě trošku moc ;)

Janinkniznisvet
01.04.2023 5 z 5

Hodně zajímavá kniha. První kniha, kterou jsem četla od autora. Líbilo se mi jak se střídal děj

MarNe
31.03.2023 5 z 5

Popravdě nevím, co napsat. Knížka mi vlezla nadlouho pod kůži, vyloudila úsměv i slza ukápla.
Jak tu někdo napsal, 100% je málo.
Knížka podle mě osloví každého čtenáře, každý v ní najde to, co potřebujete, co mu chybí, nebo co prožívá.

Jahýnek
26.03.2023 3 z 5

Audiokniha. Perfektně načteno, všechny postavy jako živé! Klobouk dolů! Jenže díky tomu mi některé byly echt protivné. Hned první výslech realitní makléřky mi připadal absurdní a pokračovalo to jako parodie na detektivku. Vydržela jsem jen díky zdejším komentářům, ovšem líbit se mi to začalo až po pizze. Nevím, komu doporučit. Studentům psychologie?

MoonR
22.03.2023 5 z 5

Veľmi pozitívne zážitkovo prekvapivé. Ťažko odhadnúť čo sa udeje na ďalšej strane. Na to, aké sú tam spomenuté ťažké životné situácie, je to napísané s osviežujúcim nadhľadom, empatiou a humorom. Poukazujúc na niektoré absurdity, ktoré sa nám javia ako ne/normálne, až kým nespoznáme kontext (čo tomu predchádzalo) ma znovu raz príbeh doviedol k záveru, že ľudia sú mnohokrát oveľa empatickejší, láskavejší a vnímavejší ako sa na prvý pohľad zdajú.. nech už sa javia v prvom dojme akokoľvek :)

Market-k-a
20.03.2023 5 z 5

Za tu originalitu, spoustu nečekaných zvratů a hlubší podtext nemůžu dát jinak než pět hvězdiček :)

MiJant
19.03.2023 4 z 5

Striedavo severský chladný humor ktorého nikoho neurazí (iba ak intelektuálneho "Štokholmčana") s dramatickosťou života, pohodové čítanie, zapletená zápletka a nečakané rozuzlenie.

Biba_with_Book
19.03.2023 4 z 5

Hrozne zvlastni knizka, jakoze na povrchu "haha", ale pod povrchem skupinka zvlastnich lidi, kteri jenom hledaji svoje misto na slunci.
Jednu hvezdicku ubiram za obcasnou chaoticnost.

MisakCZE
17.03.2023 3 z 5

Tato kniha je o úzkostech, lidech, a jejich pomoci si navzájem, děj jako takový je vedlejší.
Vážné téma podané s notnou dávkou vtipu, krom toho spousta věcí k zamyšlení.

Čtivé, zábavné, dojemné, inspirující.

Katka2382
15.03.2023 5 z 5

Tak ze začátku se mi kniha zdála dost chaotická a já si říkala šmankote co to je za slátaninu?
Alepak se to zlomilo a příběh dostal smysl.
A nejen smysl,ale i úžasný humor,nadhled a spoustu životních mouder.
Po přečtení ve vás zůstane takový krásný hřejivý pocit.

Kryštofka
06.03.2023 5 z 5

Vynikající!!! Jediná chyba, kterou jsem udělala, byla, že jsem si dychtivě pustila minisérii. Vzápětí po dočtení knihy. Když jsem byla v totálním čtenářském nadšení. Místo abych si vychutnávala ten skvělý pocit. Filmové zpracování bídné, ztratilo se kouzlo knihy.

Borek9
27.02.2023 5 z 5

100% je možná málo:-)

heliiinka
21.02.2023 5 z 5

Nečekané.
První půlka mi přišla jako slátanina hloupých postav a za vlasy protažených příběhů. Druhá půlka to otočila. Co krásného je na manželství? Dětech? A pomoci druhým? Autor se to naučil těžkou cestou a sdílí to se čtenáři.
Nejde tolik o zápletku s lupičem, jako o životy jednotlivých postav.

Doporučuju přečíst poděkování, autor dává nahlédnout do své vlastní duše a příběh dostane o střípek větší hloubku.

holatko77
17.02.2023 5 z 5

Už dlouho ve mně žádná kniha nerozehrála takový orchestr emocí a myšlenek. Přestože autor začíná vtipnou rozcvičkou na rozehřátí, čtenář brzy pochopí, že humor tu tvoří jen (skvělé) kulisy, a že hra bude o úplně něčem jiném (a že dojde i na slzy, aspoň v mém případě). Kniha mě tak chytla za srdce, že jsem se zase po letech přihlásila do databáze knih, abych se s ostatními (potenciálními) čtenáři o ty dojmy podělila.
Jedním z mnoha pozitiv knihy je to, že dle mého názoru osloví velkou část čtenářů. Mladý, starý, ženy, muže, s dětmi (ty obzvlášť) i bezdětné.... A přinese jim pár krásných a osvobozujících poselství. Děkujeme, pane Backmane.

Thalin
04.02.2023 4 z 5

Chvíli trvalo než se děj rozjel a vlastně jsem čekala něco trošku jiného. Ale nevadí, protože pak se to četlo velmi dobře. Děj plyne, postupně se derou na povrch další informace, které vlastně vše přehodnocují a mění, což je super, protože to nebylo alespoň tak předvídatelné. Co mě ale hrozně vytáčelo, byli rukojmí.
Tak otravnou a protivnou sebranku aby člověk pohledal. Já vím, že to tak bylo záměrně, ale i tak. Hlavně mě vytáčely ty policejní výslechy, kdy prakticky nikdo a nikdy nebyl schopný normálně odpovědět ani na nejprimitivnější otázky a byla z toho akorát hašteřivá snůška vyhýbavých plků nebo odpovídání na otázky otázkou (to mi asi vadilo nejvíc, dělal to skoro každý z nich). To mě tolik nebavilo a vážně mě ty postavy v těch chvílích strašně štvaly. Obecně se místy chovaly dost neuvěřitelně, přišlo mi to lehce přitažené za vlasy. Ale jinak je to fajn a zajímavá oddychovka a pobaví to.

Petrasuvicka
22.01.2023 4 z 5

Na začátku to vypadá jako snůška humoru a děsná uchylarna, ale překvapivě jde hodně hluboko, je plná životních pravd, vět na zamyšlení a úhlů pohledu, které se na první pohled zdají samozřejmé ale vlastně nás automaticky nenapadnou. Až když je čteme, rekneme si, no jo!
Co se týká čtení jako takového, trochu jsem se zamotala, jak se rychle přepínalo po časove ose děje sem tam. Ale jinak doporučuji. Velmi zajímavé a překvapi!

humor švédská literatura tajemství

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Úzkosti a jejich lidé je v

Přečtených2 688x
Chystám se číst1 031x