Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2064 575

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

martina1199
02.06.2020 5 z 5

Tohle bylo prostě tak krásné. Ke knize se budu určitě vracet :-) Pan Backman opět dokázal, že je mistrem pera a vynikajícím znalcem lidské duše. Jeho kniha je vtipná, chytrá, ironická, laskavá a nakonec i velmi dojemná. Přesně tak jak to autor umí - vzbudí ve vás všechny možné emoce a kolikrát si říkáte "to vypadá, jako by mě znal, jako by psal o mně". S dovolením bych na závěr odcitovala přímo autora ( str. 215, ekniha):"Pravda? Ta skoro nikdy není tak složitá, jak si myslíme. jenom doufáme, že složitá je, abychom si připadala chytřejší, když na ni přijdeme s předstihem. Tohle je příběh o mostu, blbcích, rukojmích a o prohlídce bytu. Ale taky je to příběh o lásce. Vlastně hned o několika." Nebo str. 322, ekniha: "Pravda? Žádná není. O hranicích vesmíru jsme vybádali pouze to, že neexistují, a o Bohu nevíme nic než to, že nic nevíme. Proto jedna máma, která dělala farářku, kladla na svou rodinu jediný prostý požadavek:snažit se, jak nejlépe umíme. Zasadit dnes jabloň, i kdybychom věděli, že zítra bude konec světa. Zachraňovat, koho můžeme."

kalinkacz
31.05.2020 5 z 5

No tak toto! Od autora jsem četla Medvědín a po dalších jsem už nesáhla.. Tuto novinku ve formě audioknihy mi ale moc doporučovala má kolegyně a já nakonec neodolala a audioknihu zkusila... A díky bohu za to! Tahle kniha je vtipným a geniálním bizárem... Na začátku si říkáte, proč autor tak přeskakuje a pak jak do sebe puzzle začnou zapadávat, tak si jen říkáte, jak je to geniální... U knihy jsem se smála, byla dojatá a žasla nad tématy, které autor s přehledem do příběhu zakomponoval tak, aby se čtenáře dotkly... Opravdu tleskám!

indyka
31.05.2020 5 z 5

Backman je jeden z mála autorů, u jejichž knih se dojmu - zde jsou emoce občas trochu "nepřirozené" a semtam to zašustilo papírem. Tento nedostatek ovšem vyvažují skvěle napsané dialogy a postavy - ano, každá jedna postava je prototyp svého charakteru, ale to je očividně záměr a funguje výborně. Zápletka solidně zamotaná, ale krásně postupně rozplétaná. I když Úzkosti asi nebudou mou nejmilejší Backmanovou knihou (předchozí tvorba mi přeci jen sedí o něco více), jsem ráda, že jsem se nenechala odradit rozporuplným hodnocením a dala knize šanci.

Edit: Den po dočtení mám v hlavě jediné - je to báječně sestavený příběh o hluboké lidskosti.

happy-smile
31.05.2020 4 z 5

Tak myslím, že toto je jednoznačně nejšílenejší kniha od Fredrika Backmana. Tedy i tato kniha nakonec jenom vykresluje jeden lidský příběh, ale než se dostaneme k jeho podstatě, tak se musíme prodrat spoustou šílených událostí. Většina postav je úplně na hlavu a lituji policisty, kteří se z nich při výslechu snaží dostat nějaké kloudné informace. A jak to vlastně všechno bylo? Nechte se překvapit, garantuju vám, že z toho vyleze opět něco úplně jiného než jste z popisu událostí čekali.

dagmar7365
30.05.2020 5 z 5

Ano, starý dobrý Backman je zpět. Přiznám se, že prvních 140 stran jsem měla pochyby, nemohla jsem se začíst, množství postav, skákání v dějových linkách, výslechy svědků...taky mi přišlo, že Backman až moc tlačí na pilu. Ale nakonec absolutní spokojenost. Není to Medvědín, který považuji za jeho TOP knihu, je to opět spíš v duchu Muže jménem Ove nebo Tady byla Britt Marie. Nicméně i tak, spousta zajímavých myšlenek, úvah nad rodičovstvím, lidmi, vztahy, prostě tak jak on to umí. A závěr je pohlazením na duši.

Alena_S
29.05.2020 5 z 5

Báječná kniha, ve které je snad všechno. Humorné střídá dojemné střídá blázniviny střídají vážné úvahy - a autor to opět dokáže poskládat tak, aby to všechno zapadlo, jak má, a abyste fandili i postavám, co nejsou vůbec sympatické. Budu ji všude chválit a doufat, že se neohnu smíchy v pase, kdykoli zaslechnu název Stockholm. :D

PetraN17
25.05.2020 5 z 5

Krásná knížka psaná humorně o vážných věcech. A ten nápad příběhu mě dostal :)

Makropulos
25.05.2020 5 z 5

Na začátek bych řekla, že anotace je opravdu velmi nepřesná. Mně se ovšem už po panu Backmanovi stýskalo a tento návrat mě opravdu velmi potěšil. Je to prostě Backman, jak má být. Křehké, humorné, smutné, snad mohu říct i melancholické. Obdivuji autorovo umění, jak zachází s jednotlivými postavami. Jsem s nimi úplně sžitá a jsem schopna jim rozumět. A tady těch rozličných charakterů bylo opravdu hodně. A to je zase o nápadu, jak dát dohromady tak naprosto nesourodou skupinu lidí. Za mě opravu dobrá kniha.

Clara_C
25.05.2020 5 z 5

Mohla bych napsat, že kniha byla moc sentimentální, příliš vykonstruovaná, že v ní bylo plno rádoby pouček o životě, o kterém pochopitelně víme sami všechno nejlépe..
Ale ano, knížka taková je. Je plná lidských osudů a ať už je nebo není o blbcich, je zrovna tak o vás, jako o mně..
Děkuji za podobné knihy, pomáhají mi přežít každý den..

"Přitom každý den potkáváme na ulici lidi, kteří se cítí stejně jako vy a já a mnozí z nich ani nevědí, co s nimi je. Celé měsíce se jim špatně dýchá, chodí od doktora k doktorovi a myslí si, že mají něco s plícemi. Jenom proto, že je strašně těžké si přiznat, že.. závada je někde jinde. Že je to bolest duše, neviditelná olověná závaží v krvi, nepopsatelný tlak na prsou. Mozek nám lže, tvrdí nám, že umíráme. "

hermína14
24.05.2020 5 z 5

Samota, bolest a nevíra, jež chlácholí nejvíce upřímné hovory a sdílení v nejneuvěřitelnějších "kulisách" s těmi nejšílenějšími bytostmi. Nepůsobí to jako komedie; ze stránek leze příběh křehce něžný a hřejivý...
"...Jim rychle zestárl, zmenšil se, nikdy už znovu nevdechl všechen vzduch, který mu její ztráta vyrazila z plic."

PéEm
24.05.2020 5 z 5

Za mě opravdu pěkná knížka.Přišlo mi to jako "starý dobrý Backman". Moc se mi líbí sledovat myšlenkové pochody postav a také to, jak se postupně jednotlivé osudy propojují. Četla jsem chvíli s úsměvem na rtech, chvíli si otírala oči, které zvlhly dojetím. Milá, lidská kniha o (ne)dokonalosti lidí a života.

Wabinka
23.05.2020 5 z 5

Další skvělá Backmanova kniha.Baví mě jeho velmi osobitý styl psaní,kolik myšlenek je "napsaných" mezi řádky.A těch emocí,co ve vás čtení jeho knížek vyvolá... Tu se přistihnete s úsměvem na rtech,jinde se vám pohled rozostří dojetím.Krásné čtení,které pohladí na duši.

Laza27
23.05.2020 5 z 5

Typický Backman, ale tentokrát vyhněte audiopodobě....

Ladiva
11.05.2020 2 z 5

Tento štýl humoru ma nebavil. Kniha ma vyslovene nudila.

Balenka
08.04.2020 5 z 5

Zase ďalšia kniha od Backmana, ktorú odporúčam každému. Má to myšlienku, má to humor, pútavý štýl písania. Proste, tento autor je moja srdcovka :-)

humor švédská literatura tajemství

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Úzkosti a jejich lidé je v

Přečtených2 688x
Chystám se číst1 031x