Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2077 2077

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

Sablu
16.06.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha s hlubokými myšlenkami.

simona5r
15.06.2020 5 z 5

Milé, úsměvné, s krásnými myšlenkami a dokonale vykreslenými postavami. Posloucháno jako audiokniha a výkon narátora byl perfektní!

Tyto
15.06.2020 5 z 5

Lidské, dojemné... velké myšlenky zaobalené v celku primitivním obalu... přesto, či snad právě proto, dokáže tohle dílko bezelstně, až dětsky, otevřít okno do duše a zvednout ruku k pohlazení...

IDH
14.06.2020 5 z 5

Stockholmský rodák, který stále píše sloupky do novin a na svůj blog, vás opět chytne a nepustí. Napumpuje do vás dojetí i optimismus, radost i obyčejné hřejivé lidské emoce. V audioknižní podobě za vydatné pomoci hlasového génia Otakara Brouska ml. (63) pod taktovkou olomouckého mistra hlasové režie Michala Bureše (44). Ten má, mimochodem, na svém kontě také zmíněného Muže jménem Ove, jenž získal cenu Audiokniha roku 2014.

Ti všichni tentokrát přinášejí vyprávění o jedné nevydařené loupeži. Ale především o síle rodiny, o potřebě blízkosti dalšího člověka, o lásce mezi partnery, rodiči a dětmi. O pochopení… Kdepak, Backman to nemá úplně jednoduché, s námi čtenáři. Jeho styl, tak milovaný mnohými z nás, je totiž třeba umět číst. V případě audioknihy poslouchat nebo spíše naslouchat. V jeho knihách totiž vždy existuje jakýsi druhý plán, příběh za příběhem. Pitoreskní postavičky, vyhrocené situace a absurdní okolnosti jsou jen nástrojem k odhalení naléhavých a přitom obyčejných součástí života každého z nás, až při odkrývání dalšího vývoje Backmanových příběhů jen udiveně a fascinovaně toužíte po dalších slovech a stránkách. „Tak takhle to je!“ říkáte si.

Anotace knižního vydavatele, brněnského Hostu, že „Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie“, není tak úplně pravda. Jistě, příběh je plný bláznivých situací, ale ve čtenáři neznalém Backmanova díla může vzbudit dojem, že má kniha „jen“ bavit. Její poslání tkví však v něčem jiném. Stejně jako ve svých předchozích knihách, i tady Backman na postavách, jež dokonale ilustrují každému z nás tak povědomé a živoucí bytosti, rozehrává celou škálu osudů. Některých komických, jiných bolestných. Jeho souputníkem ve vyprávění je pak Otakar Brousek ml., který beze zbytku využívá nejen svůj vypravěčský potenciál, ale i každou hlásku příběhu. Posouvá jej výš, abstraktním tvarům Backmanových slov dodává nové barvy.

„Backmanovy lidské komedie jsou působivé a dojemné; chytnou vás za srdce, protože na pozadí veškeré výřečnosti zrcadlí bolest z toho, že žijeme jako stíny těsně pod povrchem,“ napsal o knize švédský deník Göteborgs-Posten a není třeba k tomu cokoli dodávat. Zkrátka nalistujte, spusťte „play“ v audioknižní aplikaci a nechte se opět provést příběhem, který vás zasáhne. Ostatně, věřím, že tuto audioknihu nevidíme / neslyšíme naposledy. Je jasným kandidátem na Audioknihu roku.

Hodnocení: 100 %

lucien.94
14.06.2020 5 z 5

Myslím, že to bude jedna z mála knih, které si nadšeně přečtu znovu. Famózní práce.

Jandýs
13.06.2020 5 z 5

Další skvělá věc od tohoto autora! Předešlé slabší příběhy měly sice myšlenku, ale příliš mě neoslovily, nebyly podané tak, jak jsme asi zvyklí z Medvědínu, Babičky, Oveho... Každopádně akce Úzkosti a jejich lidé mi nabídla opět rozjetý emoční kolotoč, ze kterého jsem vystoupila před chvílí, ale na jízdu jen tak nezapomenu. Mám takový dojem, že jsme si ze začátku všichni říkali - proboha..! Co je to za zmatek! Ale museli jsme zároveň číst dál, protože jsme tušili, že to za to stát bude, a stálo!!

JancaT
13.06.2020 5 z 5

Prvni kniha co jsem cetla od tohoto autora a urcite si prectu is dalsi! Doporicuji

Didi15
12.06.2020 4 z 5

A Fredrick je zase zpátky. Kniha se mi líbila a je fakt, že Medvědín, Owe a Britt Marie se mého srdce dotkla o něco více :) Ale těším se na další skvost z ruky tohoto spisovatele.

iška
10.06.2020 5 z 5

Miluji Backmanovi lidičky. V počátku se mi z nich sice protáčejí panenky s povzdechem “proboha, co to je”, ale jak se jim člověk dostává pod kůži, začíná je mít rád. Pro mě kouzelná knížka.

pavla.ba
09.06.2020 5 z 5

Páááni! Nevěděla jsem, co čekat, pouštěla jsem se do cizích vod, ale jsem tak nadšená. Kniha byla zvláštní, jiná, absolutně nerozpoznatelná, ale tak čtivá, milá, groteskní a hlavně hlubokomyslná. Každý člověk se v tom příběhu najde, většina lidí se jako já určitě zastavovalo nad různými větami a pořád si je opakovalo dokola a říkalo si, ty jo to je geniální. Jsem tak mile překvapená, že na mě doma už čekají další knihy od autora! Rozhodně moc moc doporučuji.

Polajda
09.06.2020 5 z 5

Halelujáááá, starý dobrý Backman je zpátky!!! Na začátku zmatek, který do sebe na konci skvěle zapadne. Úžasné počtení.

gladya
07.06.2020 5 z 5

Je to typický Backman, jako ve všech knížkách tohoto autora je spousta lidskosti, pochopení pro lidi i jejich slabostí. Lidé jsou figurky, možná trochu přehnaně vykreslené, ale nejsou to v žádném případě karikatury.
Dějově to vypadá trochu bláznivě, ale je to promyšlené. Zdánlivě nesmyslné přeskakování dává čím dál tím větší smysl a postupné odhalování funguje skvěle. Propojení a odhalení některých souvislostí možná někomu přijde poněkud vykonstruované, ale mě se to moc líbilo.
Posloucháno jako audiokniha. Uvažuji o tom, že si koupím papírovou nebo e-knihu, abych si lépe mohla poznamenat některé postřehy.

Haen
07.06.2020 5 z 5

Skvělý koktejl vtipu, nadsázky i smutku. Všechno tu má své místo. Od bláznivé obálky, přes podivné figurky, až po závěrečný "záchranný kruh". Knížka o úzkostech v roušce humoru s tématy k zamyšlení. Moc se mi to líbilo.

Sonča2
06.06.2020 5 z 5

Další nádherná kniha, kterou si ráda přečtu ještě několikrát stejně jako Oveho a Britt-Marrie.

IvčaKraťaska
06.06.2020 5 z 5

Tahle PODIVNOST mě absolutně nadchla! Backman je moje hvězda už delší dobu a pořád mě nepřestává bavit a překvapovat. Nejpozději na 120. stránce každému dojde, že tohle není jen příběh o loupeži, prohlídce bytu, rukojmích, blbcích nebo mostu. Jak to jen autor dělá, že brnká na ty správné struny a čtenář má pocit, že vše o čem čte, se dotýká právě jeho..??

Safienka
06.06.2020 5 z 5

Jo, tak to byl skvělý bizár. Smála jsem se, brečela, pokyvovala hlavou a fascinovaně si vše skládala jako puzzle. Ani jeden kousek nechyběl. V příběhu se sešlo hned několik lidí, kteří trpí svými úzkostmi a kteří dočkají svého štěstí. Bohužel tam byli i tací, kteří takové štěstí neměli. Konců tam bylo hned několik a s každou další konečnou kapitolou jsem si říkala, že teď už to utne, ale ne. Dal šanci opravdu každé mouše dostát svého. Bravo! Každopádně mohu doporučit a jen jsem se utvrdila v tom, že Fredrik nezklame! Těším se, co vymyslí dál.

Ivuska.09
05.06.2020 3 z 5

Tohle je velmi zvláštní kniha, která je snad až jedinečná svou formou. Je v ní toho ukrytého tolik! Tolik krásných myšlenek. Bohužel je během čtení musíte trochu hledat - hlavně ve chvíli, kdy vás samotný příběh příliš neosloví. Bavila mě ta nesourodost lidí, kteří v knize vystupovali, jejich životy, osudy i myšlenky. Ale nebavil mě způsob, jakým to všechno bylo poskládané (za to strhávám jednu hvězdičku). Dávalo by mi větší smysl, kdyby se tito lidé potkali v jiné situaci. Ale chápu, že to všechno mělo svůj účel. Je to citlivý příběh a takové tento autor umí.

hana8062
04.06.2020 5 z 5

Další Fredrik Backman do mé sbírky. A byla to opět krása, záplava nádherných myšlenek a srdečných, lidských postřehů. S touto knihou se ocitáme ve skupině těch nejpodivnějších rukojmí, zadržovaných ještě zvláštnějším lupičem. Na věc pohlédneme i ze strany dvou úžasných postav policajtů. Mně se to líbilo, další kniha, která proniká do duše. Jen ten rozjezd, ten mi dal zabrat a zmatená jsem byla jako lesní včela. Ale je to Backman, vždycky si to všechno sedne. A znáte mě, já bych toho chlapa četla, i kdyby psal burzovní zprávy. Takže nejsem asi tak docela objektivní , co naplat, jsem na to pyšná :)

Malýmedvěd
04.06.2020 4 z 5

Backman tentokrát zkusil jít víc do veselohry a komedie. To se mu podařilo a u knihy jsem se smál a odpočinul jsem si. Děj je vlastně situační komedie, která by se reálně asi nikdy nestala. Nebyl by to ale Backman, kdy by do toho zase nevložil city a emoce a moudra, takže rukopis se prostě nezapře. Místy mi to přišlo lehce natahované a uměle nafukované, proto 4*.

LadyBirdx
03.06.2020 5 z 5

Bylo to vtipné, bylo to dojemné, bylo to krásné. A rozhodně si to přečtu ještě jednou.

humor švédská literatura tajemství

Fredrik Backman