Peníze od Hitlera

Koupit

Druhá autorčina prozaická kniha je opět groteskně potemnělým příběhem, panoptikem, v němž se ve dvou časových rovinách léta 1945 a léta 2005 odvíjí osud Gity Lauschmanové, dívky, která po návratu z koncentračního tábora, zjistila, že se nemá kam vrátit, že útlak a běsnění neskončily, a Gity Lauschmanové, ženy, která chce na sklonku života dosáhnout spravedlnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13957/big_penize-od-hitlera-IVX-13957.jpg 4472

Kniha Peníze od Hitlera

Gigy

Za mě naprostá symfonie. Díky!

Martin_Eli

Omlouvám se, ale já jsem se v této knize ztrácel. Ano, chápal jsem příběh jako celek, ale jednotlivé stránky se mi v kontextu ztrácely. Téma je nosné, emoce prýští, ale znovu bych číst určitě nechtěl.

Evaho73

Smutná kniha napísaná krásnym literárným jazykom, ktorý ju radí medzi klenoty českej literatúry (aspoň v mojom pomyselnom rebríčku).
Autorka cez príbeh Gity Lauschmanovej čitateľom veľmi emotívne predkladá svoje vnímanie povojnovej reality.
Trauma z koncentračného tábora, návrat, do ničoty, alebo osobné životné tragédie hlavnej hrdinky sú podhubím pre strhujúci príbeh o zúčtovaním sa s minulosťou.
Kruté pravdy o ľudskej nenávisti a brutalite v povojnovom obdodí sa v podaní autorky nečítajú ľahko, ale sú súčasťou našej histórie, na ktorú by sme nemali zabúdať.

Driftersoul

Smutný příběh. Psaný hutným textem, plným asociací, obrazů, propojených časových rovin. Náročná četba. O ubohosti části lidské společnosti. Zaslepenosti. O primitivech mezi námi, kteří se bohužel nikdy nezmění a vždy zde budou. Bez ohledu na ideologii a systém. Drsná četba, nutící k zamyšlení, zda není zcela zcestné dělit lidi podle toho jakým jazykem mluví a k jaké národnosti se hlásí. Existují totiž daleko důležitější kriteria.....

simona5r

(audiokniha) Myslím, že kdybych knihu četla místo poslechu, zaryla by se mi pod kůži více. Tak na mě kniha působila jen jako výčet hrůz a nedorozumění, které se Gitě staly, ale taky jsem někdy nechápala souvislosti a pohnutky určitých lidí. Pokud knihu poslouchat, tak jedině čistě poslouchat a nedělat při tom nic jiného.

Stani95

Je to dobrá kniha. Určitě výborně literárně napsaná, ale mě se prostě četla hůře. Na konci jsem se díky abstraktním popisům ztrácela.

ujira

Kniha, ze které mrazí, vyvolává vztek a slzy beznaděje. Zároveň krásná studie poválečného života malé vesnice na Vysočině, ve které spravedlnost vzali do rukou po svém a návrat přeživších židů se jim zcela nehodil a rušil a to i po letech, v další generaci -
žít s takovým dědictvím je obludné. Ovšem žít s vědomím, že přežití koncentráku bylo nežádoucí, návrat domů také, a že ten, kdo nemá stejné zkušenosti, nedokáže vás pochopit- také obludnost.

blackisis

Spisovatelský majstrštyk, co věta, to poezie. Příšerná, bolavá, co se zatne rovnou do živého. Z příběhu mě krvácela duše, styl psaní ale konejšil jako maminčino pohlazení nad odřeným kolenem. Prostě krutá krása a málo spisovatelů umí něco takového. Chápu, že s tímhle se do vedení žebříčku prodejnosti autorka nedostane, ale kdo se její knihou pročte až do konce, nikdy nezapomene. Což se o většině knížek prostě říct nedá. Srovnání s Mornštajnovou: má to hloubku, má to duši, otevírá otázky a zakázané 13. komnaty. Kdo hledá lehký komerční odvar střihnutý červenou knihovnou, kde je vše dětsky jasné a černobíle jednoduché bez nutnosti zapojení vlastních myšlenek i svědomí, tak určitě raději sáhnout po Haně. Ta si ostatně dle mého určité části půjčila nebo shodou náhod použila, jako například transport polských dětí z Terezína, kde obě z protagonistek přicházejí během naivního podvodu o svou oporu.