A já pořád kdo to tluče přehled

A já pořád kdo to tluče
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13958/bmid_a-ja-porad-kdo-to-tluce-5tI-13958.jpg 4 148 148

Jurodivý, groteskně napínavý příběh jedné vraždy a osudového propojení muže a ženy, utopených v pochybnostech samoty, se mohl odehrát kdekoliv. Prostředí divadla však otevírá jedinečný prostor pro hlubší vášně i hysterie, v němž navíc jednoho dne spadne opona definitivně. Energickým účinkujícím, pasivním čumilům i zákulisním manipulátorům. Alternace za naše životy neexistují. Nehrajeme v divadle jednoho herce. Minulost a úzkosti nesvlečeme jako kostým. I ta sebemenší životní "role" má být odehrána svědomitě. Hostující režisér Buch to tuší, spisovatelka a dramatička Birgit to ví. A kdo ví, bývá umlčen. Zralá prvotina v sobě skrývá košaté podobenství: potemnělý obraz lidského rodu, kde ďábelský kruh nelze přetnout. Knihu provázejí fotografie Evy Fuky a doslov k ní napsal Michal Jareš.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize A já pořád kdo to tluče. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (39)

p.stranska
04.06.2024 1 z 5

Jeden nekonečný halucinogen. Kdo má potřebu toto házet na papír? Asi nejsem cílová čtenářka, nebo nevím.

Majto
05.05.2024 3 z 5

Na prvý pokus veľmi náročné čítanie. Možno aj tým, že som nečítal naraz, ale pomedzi iné knihy. Tak mi potom unikala ťažká atmosféra diela a vždy mi chvíľu trvalo sa do toho dostať. Nabudúce budem múdrejší a vyhradím si čas na túto knihu, bo je napísaná zaujímavým štýlom. Je jasné, že skúsim aj nejaké ďalšie.


ivetka859
01.04.2024 5 z 5

Jak dědičně přenosné je silné trauma a násilí. A zároveň tak nerozklíčovatelné, pokud první kroužek řetězu chce tu bolest spíš udupat, než se jí zabývat.

Nevěděla jsem, že do další knížky od autorky nalítnu tak brzy. Ale možná mi to pomohlo ještě interpretačně pohnout s tou knížkou předchozí. Co nebylo dostatečně pokryté v Penězích od Hitlera, tady je do posledního zrnka písku. Jestli Peníze od Hitlera byly více historicko-politologické, A já pořád kdo to tluče doplnila tu psychosociologickou rovinu.
V textu je spousta detailů, zdánlivě drobností, náhodných setkání, jmen, kolemjdoucích, slovních hříček, metafor. Na 150 stranách je toho tolik! A žádné z toho není jen tak, vniveč.. Každé slovo má svůj dvojnásobný účel, vede jak k vnitřní úvaze, tak k doplnění děje. Denemarková je prostě sytá. A jazykově opět brilantní.
Kniha je tak mnohovrstevná, že i když jsem si přečetla anotaci, tak ano, ty zmíněné prvky byly součástí, ale pro mě o ně šlo minimálně. Teď prostě řeším výchovu, vnitřní strupy, atd., a to pro mě bylo majoritním tématem knihy. Jinak řečeno, každý si v tom najde něco jiného.

Rozhovory s Radkou Denemarkovou mi pomohly lepit další střípky do mozaiky. Těch záznamů je dost a dost a obsahově se neopakují. Doporučuji si něco poslechnout i bez čtení knih. Já jsem díky nim třeba vnímala Birgit jako obraz autorky - práce s ženstvím, psaní na papír a potřeba samoty a klidu k tvorbě, názorové paralely ad...
Čro mi zase pomohlo smést všechno to smetí a drobky na jednu hromádku, a vyhrábnout chuchvalce zapadlé za skříní. (Já se tady pokouším, ale Denemarková je mistrině metafory). Například mi otevřelo druhý smysl jména hlavní postavy. Opět je to obsahově proškrtané audio, ale jako doplněk posloužilo.

všechny komentáře

Související novinky (3)

Láska naslepo, Bez krve, a další knižní novinky (13. týden)

27.03.2022


Poslední Mona Lisa a další knižní novinky (12. týden)

21.03.2022


Více než 100 dalších eknih zdarma...

02.12.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha A já pořád kdo to tluče v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených194x
ve Čtenářské výzvě15x
v Doporučených7x
v Knihotéce69x
v Chystám se číst84x
v Chci si koupit11x
v dalších seznamech2x

Štítky knihy

česká literatura

Autorovy další knížky

Radka Denemarková
česká, 1968
2006  80%Peníze od Hitlera
2018  79%Hodiny z olova
2011  80%Kobold
2005  74%A já pořád kdo to tluče
2023  85%Čokoládová krev