Čokoládová krev přehled

Čokoládová krev
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525943/bmid_cokoladova-krev-654ca7493549f.jpg 4 103 103

Vlak projíždí devatenáctým stoletím a míří k nám. Kdysi nejbohatší člověk na světě John D. Rockefeller objevil sílu ropy a také fakt, že mít moc znamená i právo chtít cokoliv. George Sandová zjistila, že může být nejsvobodnější ženou na světě, kouřit dýmku, milovat a zrazovat muže i ženy. A tvořit. A Božena Němcová? Má jakéhosi manžela, čtyři děti, vlčí hlad a obrovský talent. A kolem národ, který nepomáhá ani neodpouští. A zoufalou potřebu svobody a psaní všemu tomu navzdory. Zásadní a mnohovrstevnatý román Radky Denemarkové konfrontuje v krátkých epizodách životy těchto tří lidí, ne kvůli nim a historii, ale kvůli tématům, která se od té doby v různých podobách stále opakují: svoboda žen, bezohledná moc peněz a neviditelnost chudoby, velikost světa a malost jednoho národa a neporazitelná síla umění!... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čokoládová krev. Přihlašte se a napište ho.

MakiV
16.06.2024 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Opravdu mě nadchla. “Problikávání do současného století nemá chybu.

Renatka11
09.06.2024 5 z 5

Tak. Vlak jede, jede vlak. A já na jízdu v tomhle vlaku jen tak nezapomenu, stejně jako na úžasně svobodomyslnou a otevřenou George Sand s jejím dračím prstenem po babičce, na za života nedoceněnou a často hladovou Boženu Němcovou s havraními vlasy ani na zaslepeně důsledného a neúprosného Johna Rockefellera s jeho ptačíma očima. Nepamatuju si, že bych kdy četla něco podobného. Čokoládová krev je psaná krásným jazykem, postavy, a to zdaleka ne jen tří hlavní, jsou neuvěřitelně plastické a živé, děj se posouvá chvílemi dopředu a pak zase couvá, stejně jako vlak. Přesto je to jasné a srozumitelné. Moc se mi libily "prostřihy" do současnosti a porovnávání situací, možností a postavení žen tehdy a teď, komentování současné literatury i politiky, zřejmá paralela s životem autorky, což dělalo román ještě autentičtější.
Opět jsem Radce Denemarkové vděčná za rozšíření obzorů a za neustálé burcovani k přemýšlení. Opravdu výborné čtení!

"Matky tohoto světa mají v rukách budoucnost tohoto světa. Stále se udiveně tváří, že o tom nevědí."

"Je to touha po neskonalé kráse a dobru, která člověka povznáší z prachu."

"...nejhorší v životě je nejistota a nejlepší je těšení."

Čtenářka73
07.06.2024 5 z 5

Čokoládová krev je záplavou informací, fikce, historických, politických i filozofických témat, emocí, úvah a názorů, logicky uspořádaných a podporujících přesvědčení, že každý, bez ohledu na svůj původ, pohlaví nebo majetkové poměry, má právo na svobodu a důstojné životní podmínky. Měla jsem to štěstí zúčastnit se besedy s autorkou, která na mě ohromně lidsky zapůsobila. Její rozhled, morální odpovědnost a neochota ke kompromisům, byť by jí samé mohly přinést prospěch, jsou věrným odrazem Boženy Němcové, jak ji Denemarková představuje v Čokoládové krvi. Není to jednoduché čtení a ani není možné vstřebat všechno napoprvé, je to něco, co se jazykově i formálně naprosto vymyká jakémukoliv zařazení, ale co rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.

všechny komentáře

Související novinky (3)

Žebříček nejprodávanějších knih (4. týden)

31.01.2024

Žebříček nejprodávanějších knih (3. týden)

24.01.2024

Ledová kolébka, Odstín smrti a další knižní novinky (49. týden)

03.12.2023

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Čokoládová krev v seznamech

ve Čtenářské výzvě22x